Προς το περιεχόμενο

Canon 18-135 usm Nano Απόψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σκέφτομαι για την αγορά του συγκεκριμένου φακού και ήθελα να ρωτήσω αν τον έχει δουλέψει κανένας να μου πει μια γνώμη.

https://global.canon/en/c-museum/product/ef454.html

Όσο το έψαξα, τα reviews έχουν πολλές απόψεις, όλοι συμφωνούν ότι είναι πάρα πολύ γρήγορο το autofocus σε σώματα με  dualPixel, αλλά σε οξύτητα άλλοι τον βγάζουν μέτριο - δλδ επίπεδο του βασικού kit 18 - 55mm STM και άλλοι τον βγάζουν παραπάνω από καλό.

Η χρήση που τον θέλω είναι για all around,  όχι ότι έχω κάποιο project στο μυαλό μου. Τώρα έχω την canon 250D με τους prime φακούς EF-S  f/2.8 24mm stm και EF  f/1.8 50mm stm. 

Ίσως να αξίζει καλύτερα το combo 18 - 55mm Stm + 55-250mm STM (σε κόστος αλλά και βάρος βγαίνει περίπου το ίδιο), αλλά φοβάμαι ότι δεν θα με βολέψει.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν έχουν αποδεκτή ποιότητα οι φωτογραφίες που βγάζει, από porfolios που βλέπω στο  flickr φαίνονται όλες εξαιρετικές, αλλά εκεί μάλλον παίζει ρόλο η ποιότητα του φωτογράφου και όχι του εξοπλισμού.. δλδ και από αντικειμενικά "κακούς" φακούς τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά (για το δικό μου μάτι)

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλός για την τιμή του (και γενικά) all around φακός. Τον έχει φιλος και φωτο του από 750d και 80d έχουν πολύ καλή οξύτητα. 
 

Αν δε θέλεις τα βάλε βγάλε των 18-55 και 55-250 (καλός φακός τον έχει επίσης) για το παραπάνω ευρος τους, πάρε τον άνετα. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Πολύ καλός για την τιμή του (και γενικά) all around φακός. Τον έχει φιλος και φωτο του από 750d και 80d έχουν πολύ καλή οξύτητα. 
 

Αν δε θέλεις τα βάλε βγάλε των 18-55 και 55-250 (καλός φακός τον έχει επίσης) για το παραπάνω ευρος τους, πάρε τον άνετα. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό το βάλε βγάλε είναι που φοβάμαι..

και τώρα δλδ για να αλλάξω φακό όταν είμαι έξω κάνω σαν αυτούς που αλλάζουν μαγιώ! Ψάχνω να βρω μια ήρεμη γωνία, με πλάτη κόντρα στον αέρα όσο μπορώ να το καλύπτω, να έχω έτοιμο το κάλυμμα για αυτόν που θα αφαιρέσω κτλ.

Αλλιώς ειδικά με τον καινούριο 18 -55 F/4 stm που είναι και πιο μικρός από τον προηγούμενο, θα είχα και εύρος αλλά και πιο μεγάλη άνεση κατά τη χρήση αφού έχει το μισό βάρος.

Γι αυτό σκέφτομαι να τον έχω για 'απλή χρήση' και αν νιώσω έτοιμος να ανέβω επίπεδο, να πάρω τον 70-200mm f/4.0L USM για την ποιότητα και το παραπάνω εύρος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό το βάλε βγάλε είναι που φοβάμαι..

και τώρα δλδ για να αλλάξω φακό όταν είμαι έξω κάνω σαν αυτούς που αλλάζουν μαγιώ! Ψάχνω να βρω μια ήρεμη γωνία, με πλάτη κόντρα στον αέρα όσο μπορώ να το καλύπτω, να έχω έτοιμο το κάλυμμα για αυτόν που θα αφαιρέσω κτλ.

Αλλιώς ειδικά με τον καινούριο 18 -55 F/4 stm που είναι και πιο μικρός από τον προηγούμενο, θα είχα και εύρος αλλά και πιο μεγάλη άνεση κατά τη χρήση αφού έχει το μισό βάρος.

Γι αυτό σκέφτομαι να τον έχω για 'απλή χρήση' και αν νιώσω έτοιμος να ανέβω επίπεδο, να πάρω τον 70-200mm f/4.0L USM για την ποιότητα και το παραπάνω εύρος

     Καλησπέρα σας , μην τρομάζετε τόσο πολύ από την διαδικασία αλλαγής φακών . Εννοείται φυσικά πως εφόσον επικρατούν φυσιολογικές καθημερινές συνθήκες και όχι ακραία καιρικά φαινόμενα . Αν θέλουμε να το πάμε μακριά , χρειάζεται να έχετε ακόμη και το πίσω καπάκι εξίσου καθαρό , αφού η σκόνη που υπάρχει θα μεταφερθεί στο πίσω μέρος των οπτικών κλπ κλπ κλπ .

     Άσχετα από την επιθυμία σας για έναν all round φακό , που έχει βέβαια λογική , η αλλαγή φακών δεν επιβαρύνει σε τέτοιο βαθμό το εσωτερικό μέρος με την προϋπόθεση πως είστε σχετικά προσεκτικός , κάτι που φαίνεται . Αυτά τα περί μη τζιζ , θα γεμίσει σκόνη ο αισθητήρας , έχουν κάποιο σκοπό γύρω από την πώληση κιτ καθαρισμού και άλλων παραφερναλιων , αλλά και με τον ρυθμο και τρόπο χρήσης . Αν λοιπόν παίρνετε τα βουνά και τα λαγκάδια , σε συνθήκες βροχής , αερηδων , αυξημένης υγρασίας και τραβάτε και 2 με 3 χιλ κλικ το μήνα ........ αλλιώς δεν ....... 

   Μην ξεχνάτε πως ο αισθητήρας σας δεν είναι τελείως γυμνός αλλά έχει διαφανές κάλυμμα στην επιφάνεια του .

   Κάποια στιγμή χρονικά , μπορείτε να δώσετε το σώμα για ένα τυπικό έλεγχο και καθαρισμό . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πιο ακριβός, αλλά αρκετά ανώτερος, είναι ο EF-S 15-85. Βεβαίως δεν είναι "Nano" USM. :P

Χάνεις λίγο στο άνω άκρο, αλλά είναι πιο ποιοτικός (οπτικά) φακός και έχεις bonus και αυτά τα 3μμ στο κάτω άκρο (που όσο κι αν φαίνονται λίγα σαν αριθμός, σε κάποιες λήψεις είναι ΠΟΛΥ χρήσιμα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, k_dinos είπε

αλλά σε οξύτητα άλλοι τον βγάζουν μέτριο - δλδ επίπεδο του βασικού kit 18 - 55mm STM και άλλοι τον βγάζουν παραπάνω από καλό.

Στα reviews έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά αν έχει την οξύτητα του 18-55 IS STM θα τον έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη. Διότι ο 18-55 IS STM κάθε άλλο παρά μέτρια οξύτητα έχει. Τον έχω δοκιμάσει σε μια Canon 800D. Το σύνολο αυτό, αποδείχτηκε πολύ καλύτερο από το συνδυασμό ενός 18-55 ΙΙΙ (χωρίς σταθεροποίηση) + Canon 750D που επίσης δοκίμασα καθώς επίσης πολύ ανώτερο από έναν συνδυασμό Tamron 18-200mm VC + Canon 750D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιους φακούς πρώτο θύμα είναι η σταθερότητα στην ποιότητα της παραγωγής. Δηλαδή μπορεί να πάρεις καλό φακό, αλλά μπορείς να πάρεις και φακό με χαμηλή οξύτητα. Βέβαια στους πιο καινούργιους φακούς βελτιώνεται αυτό το θέμα.

Έχοντας πει αυτό, πάρε φακό με βάση το εστιακό εύρος που θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Λίγο πιο ακριβός, αλλά αρκετά ανώτερος, είναι ο EF-S 15-85. Βεβαίως δεν είναι "Nano" USM. :P

Χάνεις λίγο στο άνω άκρο, αλλά είναι πιο ποιοτικός (οπτικά) φακός και έχεις bonus και αυτά τα 3μμ στο κάτω άκρο (που όσο κι αν φαίνονται λίγα σαν αριθμός, σε κάποιες λήψεις είναι ΠΟΛΥ χρήσιμα!).

Πολύ ενδιαφέρον το εύρος του συγκεκριμένου, δεν τον είχα υπόψη.. επειδή ήταν λίγο πιο παλιός νόμιζα ότι το usm του θα έκανε τον θόρυβο που κάνανε οι παλιοί kit, ότι δεν θα μπορούσες να το ακουμπήσεις αν ήταν στο auto κτλ. Λίγο που τον έψαξα όμως είδα ότι η αρχική μου εντύπωση ήταν λάθος.

Όμως δυστυχώς είναι αρκετά τσιμπημένος σε τιμή... 

ΥΓ: Το nano φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό πάντως, θα πάω να το δω και από κοντά σε κατάστημα αν το έχουν σε δείγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Σε τέτοιους φακούς πρώτο θύμα είναι η σταθερότητα στην ποιότητα της παραγωγής. Δηλαδή μπορεί να πάρεις καλό φακό, αλλά μπορείς να πάρεις και φακό με χαμηλή οξύτητα. Βέβαια στους πιο καινούργιους φακούς βελτιώνεται αυτό το θέμα.

Έχοντας πει αυτό, πάρε φακό με βάση το εστιακό εύρος που θέλεις.

😂😂😂😂😂😂😂😂😂 ........... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_dinos είπε

Πολύ ενδιαφέρον το εύρος του συγκεκριμένου, δεν τον είχα υπόψη.. επειδή ήταν λίγο πιο παλιός νόμιζα ότι το usm του θα έκανε τον θόρυβο που κάνανε οι παλιοί kit, ότι δεν θα μπορούσες να το ακουμπήσεις αν ήταν στο auto κτλ. Λίγο που τον έψαξα όμως είδα ότι η αρχική μου εντύπωση ήταν λάθος.

Όμως δυστυχώς είναι αρκετά τσιμπημένος σε τιμή... 

ΥΓ: Το nano φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό πάντως, θα πάω να το δω και από κοντά σε κατάστημα αν το έχουν σε δείγμα

Εχω τον 15-85 και άλλους. Ο φακός αυτός είναι ο απολύτως καλύτερος φακός Ef-s της Canon, και με μεγάλη διαφορά από όλους τους άλλους. Είναι επιπέδου L κυριολεκτικά σε οπτικά και ταχύτητα εστίασης και δεν έχει το κόκκινο δακτυλίδι διότι δεν είναι weather sealed.

Έχω βγάλει δεκάδες χιλιάδες φωτό με αυτόν. Έχει οξύτητα prime φακού και απίστευτα γρήγορη εστίαση.

Επίσης αυτό το 15 από το 18 είναι ΠΟΛΥ μεγάλη διαφορά και μπαίνει στα χωράφια υπερ-ευρυγώνιου, προσφέροντας εκπληκτικά πλάνα, άμα ξέρεις να εκμεταλλευτείς το 15.

Αξίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο ευρώ. Αν μπορείς παρε τον και θα με θυμηθείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εχω τον 15-85 και άλλους. Ο φακός αυτός είναι ο απολύτως καλύτερος φακός Ef-s της Canon, και με μεγάλη διαφορά από όλους τους άλλους. Είναι επιπέδου L κυριολεκτικά σε οπτικά και ταχύτητα εστίασης και δεν έχει το κόκκινο δακτυλίδι διότι δεν είναι weather sealed.

Έχω βγάλει δεκάδες χιλιάδες φωτό με αυτόν. Έχει οξύτητα prime φακού και απίστευτα γρήγορη εστίαση.

Επίσης αυτό το 15 από το 18 είναι ΠΟΛΥ μεγάλη διαφορά και μπαίνει στα χωράφια υπερ-ευρυγώνιου, προσφέροντας εκπληκτικά πλάνα, άμα ξέρεις να εκμεταλλευτείς το 15.

Αξίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο ευρώ. Αν μπορείς παρε τον και θα με θυμηθείς.

Δεν αμφιβάλλω, αν μπορούσα να αγοράσω με τιμές Ελλάδας όντως αναλογικά η διαφορά τιμής δεν είναι απαγορευτική (480 vs 730). Από εξωτερικό όμως euglobal, e infinity κτλ δεν υπάρχει διαθέσιμος, ενώ τον 18 - 135 nano τον έχουν κάτω από 300 μαζί με τα μεταφορικά.
Πάει πάνω από το διπλάσιο και δυστυχώς δεν έχω αυτά τα χρήματα..

ΥΓ: Το έξτρα εύρος αναγνωρίζω ότι είναι πολύ σημαντικό, το έχω καταλάβει μιας και έχω ξεμείνει με τον 24ρη. Μέχρι 16/8/2020 τρέχει και προωθητική ενέργεια της canon  για τον 10-18 stm και τον έχουν ρίξει όλοι οι επίσημοι κάτω από τα 200€. Αλλά και αυτός μόνος του δεν αρκεί, πάλι χρειάζεσαι και κάποιον ευέλικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, k_dinos είπε

Δεν αμφιβάλλω, αν μπορούσα να αγοράσω με τιμές Ελλάδας όντως αναλογικά η διαφορά τιμής δεν είναι απαγορευτική (480 vs 730). Από εξωτερικό όμως euglobal, e infinity κτλ δεν υπάρχει διαθέσιμος, ενώ τον 18 - 135 nano τον έχουν κάτω από 300 μαζί με τα μεταφορικά.
Πάει πάνω από το διπλάσιο και δυστυχώς δεν έχω αυτά τα χρήματα..

ΥΓ: Το έξτρα εύρος αναγνωρίζω ότι είναι πολύ σημαντικό, το έχω καταλάβει μιας και έχω ξεμείνει με τον 24ρη. Μέχρι 16/8/2020 τρέχει και προωθητική ενέργεια της canon  για τον 10-18 stm και τον έχουν ρίξει όλοι οι επίσημοι κάτω από τα 200€. Αλλά και αυτός μόνος του δεν αρκεί, πάλι χρειάζεσαι και κάποιον ευέλικτο.

Έχω και τον 10-18, εγώ τον πήρα 250, σε καμία περίπτωση δεν είναι γενικής χρήσης. Επίσης είναι πιο οξύς στο 10, στο 18 όχι τόσο, αλλά αυτό δεν ενοχλεί, αφού όσοι τον αγοράζουν, για το 10 τον θέλουν! Και γω το ίδιο βέβαια... 😉 

Οπότε πάρε τον 18-135, αφού δεν μπορείς τον 15-85, μια χαρά είναι κι αυτός, δεν θα απογοητευτείς πιστεύω. 

Γενικά η Canon έχει πολύ καλούς φακούς στο Ef-s, κυρίως όσον αφορά στα οπτικά και την οξύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2020 στις 8:51 ΜΜ, nickolas είπε

Σε τέτοιους φακούς πρώτο θύμα είναι η σταθερότητα στην ποιότητα της παραγωγής. Δηλαδή μπορεί να πάρεις καλό φακό, αλλά μπορείς να πάρεις και φακό με χαμηλή οξύτητα. Βέβαια στους πιο καινούργιους φακούς βελτιώνεται αυτό το θέμα.

Έχοντας πει αυτό, πάρε φακό με βάση το εστιακό εύρος που θέλεις.

Επειδή έχω ένα ψυχαναγκασμό με την ελληνική γλώσσα, μάλλον χειρότερο από αυτόν του RTW4ever, χωρίς να είμαι και ειδήμων σε αυτή, υποπτεύομαι ότι σκέφτηκες καταρχήν την έκφραση "έχοντας πει αυτό" στα αγγλικά ("that said...") για κάποιο λόγο. Και το υποπτεύομαι επειδή εκεί είναι πολύ συνηθέστερη και τυποποιημένη έκφραση. Χωρίς να υπαινίσσομαι ότι δε μιλάς σωστά (κάθε άλλο), το νόημα της τελευταίας σου φράσης νομίζω σε τίποτα δε θα υπολείπονταν αν είχες κάνει την εισαγωγή με μια μόνο λέξη όπως "συνεπώς", "επομένως", "καταληκτικά", "τουτέστιν", "οπότε" ή ακόμα και εκφράσεων όπως "τούτων λεχθέντων".

Αυτό δεν είναι μια προσπάθεια να σε διορθώσω, έχεις δείξει ότι η έκφρασή σου είναι σπουδαία και δε θεωρώ ότι εγώ εκφράζομαι οπωσδήποτε καλύτερα. Είναι όμως μια ευκαιρία να δείξω ότι η γλώσσα μας δεν έχει ανάγκη τη μετάφραση στα ελληνικά τυποποιημένων ξένων εκφράσεων για να είναι ακριβής.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 12:52 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Επειδή έχω ένα ψυχαναγκασμό με την ελληνική γλώσσα, μάλλον χειρότερο από αυτόν του RTW4ever, χωρίς να είμαι και ειδήμων σε αυτή, υποπτεύομαι ότι σκέφτηκες καταρχήν την έκφραση "έχοντας πει αυτό" στα αγγλικά ("that said...") για κάποιο λόγο. Και το υποπτεύομαι επειδή εκεί είναι πολύ συνηθέστερη και τυποποιημένη έκφραση. Χωρίς να υπαινίσσομαι ότι δε μιλάς σωστά (κάθε άλλο), το νόημα της τελευταίας σου φράσης νομίζω σε τίποτα δε θα υπολείπονταν αν είχες κάνει την εισαγωγή με μια μόνο λέξη όπως "συνεπώς", "επομένως", "καταληκτικά", "τουτέστιν", "οπότε" ή ακόμα και εκφράσεων όπως "τούτων λεχθέντων".

Αυτό δεν είναι μια προσπάθεια να σε διορθώσω, έχεις δείξει ότι η έκφρασή σου είναι σπουδαία και δε θεωρώ ότι εγώ εκφράζομαι οπωσδήποτε καλύτερα. Είναι όμως μια ευκαιρία να δείξω ότι η γλώσσα μας δεν έχει ανάγκη τη μετάφραση στα ελληνικά τυποποιημένων ξένων εκφράσεων για να είναι ακριβής.

Ε με αυτή σου την ανάρτηση, σίγουρα με ξεπέρασες! Σωστότατος, μπράβο! 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 12:51 ΠΜ, RTW4ever είπε

Έχω και τον 10-18, εγώ τον πήρα 250, σε καμία περίπτωση δεν είναι γενικής χρήσης. Επίσης είναι πιο οξύς στο 10, στο 18 όχι τόσο, αλλά αυτό δεν ενοχλεί, αφού όσοι τον αγοράζουν, για το 10 τον θέλουν! Και γω το ίδιο βέβαια... 😉 

Οπότε πάρε τον 18-135, αφού δεν μπορείς τον 15-85, μια χαρά είναι κι αυτός, δεν θα απογοητευτείς πιστεύω. 

Γενικά η Canon έχει πολύ καλούς φακούς στο Ef-s, κυρίως όσον αφορά στα οπτικά και την οξύτητα.

Για το ef-m το ριμάδι ξέρουμε τίποτα μιας και είσαι canon-ενημερωμένος; Έναν prime για πορτραίτα θα βγάλει; Εκτός του 22 f2.0 κάτι άλλο πολύ εντάξει έχουμε; Μου φαίνονται λιγάκι αργοί οι περισσότεροι (από διάφραγμα ε) ή κάτι έχω χάσει; Δεν μιλάω για manual focus τρίτων να διευκρινίσω. Τώρα με την eos m100 καινούργια, το ψάχνω λιγάκι έτσι να περάσει η ώρα, καλοκαιράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...