Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική μηχανή DSLR και πρόβλημα με τρίποδο


ol2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μόλις αγόρασα την πρώτη μου φωτογραφική μηχανή DSLR και συγκεκριμένα την Nikon D3500 18-55VR. Λόγω απειρίας και χαζομάρας κυρίως στην προσπάθεια μου να την τοποθετήσω πάνω στο τρίποδο για δοκιμή, την βίδωσα στραβά και τώρα δεν μπορώ να την ξεβιδώσω με τίποτα....σκέφτηκα να την πάω στην αντιπροσωπεία να δω αν μπορούν να μου την φτιάξουν αλλά ανοίγει την Δευτέρα και έχω αγχωθεί.

Το έχει πάθει κανείς; Μήπως ξέρετε αν θα μπορούσα να κάνω κάτι εγώ; Φοβάμαι μην την καταστρέψω και είναι ολοκαίνουργια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρίποδα , έχουν ένα μικρό πλαστικό , το οποίο βιδώνει πάνω στη φωτογραφική (αγγλικά το λένε hotshoe).

Αυτό συνήθως απελευθερώνεται από το τρίποδο και μένει πάνω στη μηχανή.

Μπορεί να γίνει στο δικό σου τρίποδο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα τρίποδα , έχουν ένα μικρό πλαστικό , το οποίο βιδώνει πάνω στη φωτογραφική (αγγλικά το λένε hotshoe).

Αυτό συνήθως απελευθερώνεται από το τρίποδο και μένει πάνω στη μηχανή.

Μπορεί να γίνει στο δικό σου τρίποδο ;;

ναι ναι αυτό το μικρό πλαστικό απελευθερώνεται από το τρίποδο κανονικά...στην ουσία αυτό δεν μπορώ να ξεβιδώσω από την μηχανή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έχει "πιάσει" στραβά η βίδα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να βγεί. Αν δεν είσαι σίγουρος μην την πειράξεις και πήγαινε στην αντιπροσωπεία τη Δευτέρα, αν και εκεί το ίδιο πράγμα θα κάνουν. Ίσως να ρίξουν κάποιο λαδακι για να βοηθήσει στο ξεβιδωμα. Αν την έχεις βιδωσει οσο πάει, λογικά θα έχουν φαγωθεί οι στροφές και της αρσενικής και της θηλυκής βίδας. Στη χειρότερη πας για αλλαγή βιδων. Κόστος δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Λογικά έχει "πιάσει" στραβά η βίδα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να βγεί. Αν δεν είσαι σίγουρος μην την πειράξεις και πήγαινε στην αντιπροσωπεία τη Δευτέρα, αν και εκεί το ίδιο πράγμα θα κάνουν. Ίσως να ρίξουν κάποιο λαδακι για να βοηθήσει στο ξεβιδωμα. Αν την έχεις βιδωσει οσο πάει, λογικά θα έχουν φαγωθεί οι στροφές και της αρσενικής και της θηλυκής βίδας. Στη χειρότερη πας για αλλαγή βιδων. Κόστος δε γνωρίζω.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ol2 είπε

ναι ναι αυτό το μικρό πλαστικό απελευθερώνεται από το τρίποδο κανονικά...στην ουσία αυτό δεν μπορώ να ξεβιδώσω από την μηχανή...

Εφόσον αυτό έχει απελευθερωθεί από το τρίποδο , από την κάτω πλευρά του έχει μια λαβή που επιτρέπει να το πιάσεις γερά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εφόσον αυτό έχει απελευθερωθεί από το τρίποδο , από την κάτω πλευρά του έχει μια λαβή που επιτρέπει να το πιάσεις γερά. 

προσπάθησα να γυρίσω αυτή την λαβή που λέτε αλλά γυρίζει μόνο λίγο...δεν μπορώ να το πιέσω παραπάνω δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ol2 είπε

Καλησπέρα, μόλις αγόρασα την πρώτη μου φωτογραφική μηχανή DSLR και συγκεκριμένα την Nikon D3500 18-55VR. Λόγω απειρίας και χαζομάρας κυρίως στην προσπάθεια μου να την τοποθετήσω πάνω στο τρίποδο για δοκιμή, την βίδωσα στραβά και τώρα δεν μπορώ να την ξεβιδώσω με τίποτα....σκέφτηκα να την πάω στην αντιπροσωπεία να δω αν μπορούν να μου την φτιάξουν αλλά ανοίγει την Δευτέρα και έχω αγχωθεί.

Το έχει πάθει κανείς; Μήπως ξέρετε αν θα μπορούσα να κάνω κάτι εγώ; Φοβάμαι μην την καταστρέψω και είναι ολοκαίνουργια.....

   Σε πρώτο πλάνο πρέπει να πεις αν η βίδα από το τρίποδο έχει προχωρήσει σε όλο της το μήκος στην υποδοχή του σώματος η ας πούμε η μισή . Αν έχει μπεί η μισή έχεις χαλάσει το μισό πάσο στην υποδοχή και έχεις αφήσει άθικτο το υπόλοιπο μισό προς τα μέσα , οπότε θα μπορέσεις να ξαναβιδωσεις κάτι .

  Λύση Νο 1 ......... σφίγγεις με τανάλια , αρχίζεις να περιστρεφεις προσπαθώντας να καταλάβεις ότι υπάρχει περιστροφή σε κάποιο βαθμό . Αν ναι , προχωράς γνωρίζοντας πως έχει κλωτσήσει το εσωτερικό σπείρωμα στο σώμα της μηχανής και δεν θα μπορέσεις να ξαναβιδωσεις άλλη φορά σε εκείνο το σημείο ......... όχι ακριβώς αλλά περίπου . Αν αντιληφθείς ότι το φρακαρισμα της βίδας από το τρίποδο είναι της μορφής που δεν γυρίζει με τίποτα , ρίξε μέσα στο πάσο σταγόνες από υγρό πιάτων προσπαθώντας να το βοηθήσεις . 

     Επόμενο βήμα , αγοράζεις αναγκαστικά ένα after market battery grip , το βάζεις μόνιμα επάνω στη μηχανή και έχεις αποκτήσει μια καινούργια υποδοχή για στήριξη σε τρίποδο .

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ol2 είπε

προσπάθησα να γυρίσω αυτή την λαβή που λέτε αλλά γυρίζει μόνο λίγο...δεν μπορώ να το πιέσω παραπάνω δηλαδή...

Κάθε λιπαντικό θα βοήθαγε εκεί ... από w40  , λάδι κουρευτικής, ραπτομηχανής κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Κάθε λιπαντικό θα βοήθαγε εκεί ... από w40  , λάδι κουρευτικής, ραπτομηχανής κτλ 

Θα προιμησω να χρησιμοποιήσει πρωτα spray για καθαρισμό ηλεκτρονικών (χωρις λαδι) που δεν θα δημιουργήσει καταλοιπα ακομη κι αν πεσει οπουδηποτε.

Αλλιως ενα πολυ λεπτορευστο λαδακι (με σταγονες οχι με το κιλο) μπορει να εισχωρησει καπως. Λαδι για αλυσιδα ποδηλατου, WD40 (αλλα με πολυ προσοσχη), το αφηνεις λιγα λεπτα αναποδα να εισχωρησει και δοκιμαζεις να γυρισεις λιγο δεξια και αριστερα. Και μετα το ιδιο παλι. Ενα κανει το πρωτο κλικ να γυρισει τοτε σιγα σιγα μπορεις να το ξεβιδωσεις. Πιεζεις ως το σημειο που δεν θα αρχισουν ζοριζονται τα πλαστικα του κελυφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...