Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Το θέμα είναι τι κάνουμε μέχρι να απαντήσουν στο email! Την μπουμπουνάμε την αντλία ή καθόμαστε στα αυγά μας;

Θα έχεις αρνητικούς (πιστωτικούς) λογαριασμούς μέχρι να ισοφαρίσετε το ποσό, πάντα έτσι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 hours ago, Manos901 said:

Παιδιά στην πράξη μπορεί να λειτουργήσει αντλίας θερμότητας σε μονοφασικο; η θα πέφτει μόλις βάζω τον φούρνο; 

Εγώ 9αρα lg μονοφασική, με μονοφασικο ρεύμα(ξεχωριστό στο πίνακα για την αντλία), κανένα θέμα ως τώρα… την έχω δοκιμάσει με θερμοσίφωνα ανοιχτό. Με φούρνο και μάτι κουζίνας ανοιχτό… βέβαια σε όλες αυτές τις περιπτώσεις η αντλία τραβούσε 0,4 ή 0,5 kwh( σίγουρα άλλες φορές όμως θα έκανε τα peak της που κάνουν οι lg στα 1 ή 2 kWh). Για αρχή φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο να δει αν αντέχει η γραμμή σου, εγώ αυτό είχα κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω 12άρα σε μονοφασικό (αν και δεν θυμάμαι αν εχει δουλεψει ταυτόχρονα με φούρνο) και δεν εχω κάποιο πρόβλημα!
Ενας ηλεκτρολόγος, ο οποίος θα δει ολη την εγκατάσταση σου, θα στο απαντήσει σίγουρα

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Manos901 είπε

Παιδιά στην πράξη μπορεί να λειτουργήσει αντλίας θερμότητας σε μονοφασικο; η θα πέφτει μόλις βάζω τον φούρνο; 

Για τις αντλίες θερμότητας της LG, η 9kW λειτουργεί με μονοφασικό. Για 12, 14 και 16 kW συνιστάται τριφασικό ρεύμα, αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από proximo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Και εμένα μου ήρθε αυτό το email και μετά sms… Δεν το ρώτησα αυτό να σου πω την αλήθεια, αλλά δεν νομίζω να μην πηγαίνει και στο επόμενο μέχρι να μηδενιστεί η πίστωση… μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να τους ρωτήσεις ή να τους στείλεις mail και να μας πεις και εμάς αν θες…

Η απάντηση τους

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας,

 Αρχικά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η επιβράβευση των 300€ θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό σας.

 Η πίστωση γίνεται εφάπαξ, αυτό σημαίνει ότι θα συνεχίζει να υπάρχει το πιστωτικό στον λογαριασμό σας έως ότου εξαντληθεί το ποσό.

 Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

 Με εκτίμηση,

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! Ήρθε και η δικιά μας σειρά και τοποθετήσαμε μια αντλία θερμότητας τις INVENTOR MATRIX ATMS10 kw. Σε ένα σπίτι στην βόρειο Ελλάδα 100τμ καινούργιο με μόνωση κέλυφος 10 έκαστο φελιζολ και καινούργια κουφώματα και ενδοδαπεδια. Βάλαμε στην αντλία και βλέπω από τον πίνακα τις αντλίας ότι έχουμε κατανάλωση κάθε μέρα 25kw. Είναι ρυθμιζόμενη η θερμοκρασία στους 22 βαθμούς και τα ΖΝΧ στους 50 βαθμούς ( το νερό του ηλιακού πέφτει μέσα στο μποιλερ το οποίο είναι συνδεμένο με την αντλία θερμότητας).  Δεν θα μπορώ να πω ότι σκαμε από την ζέστη αλλά είναι καλά! Μια και έχω ένα τζάκι και όταν το ανάβαμε το σπίτι με 3 ξύλα έπιανε θερμοκρασία 25 βαθμούς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η κατανάλωση είναι σωστή αυτή να καίει δηλαδή 1 kwh την ώρα στο σύνολο του 24ωρο ; σας ευχαριστώ πολύ καί καλή χρονιά με υγεία και τύχη να έχουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Η κατανάλωση είναι η ισχύς επί τον χρόνο, δηλαδή 1kw * 24h = 24kwh.

Επί 30 μέρες κάνουν 720 kwh. Με 0.20€/kwh βγαίνει 144€.

Είναι λίγες οι κιλοβατώρες; Εγώ Νομίζω ότι είναι αρκετές οι κιλοβατώρες, άποψη μου πάντα χωρίς να ξέρω. Επειδή έχω ένα κατάστημα και καίω στο τετράμηνο 2800 κιλοβατώρες αλλά έχω ένα κλιματιστικό 24 που δουλεύει 18 ώρες ( στον καύσωνα χωρίς πόρτες) την ημέρα μια αεροκουρτινα που δουλεύει 15 ώρες και φώτα και 6 μεγάλοι προβολείς από 200w ο καθένας που καίνε 4 ώρες. Αυτό γίνεται 120 ημέρες γιατί το μαγαζί είναι τουριστικό. Και μου φαίνεται τρομακτικό ότι καίει το ίδιο. 

Επεξ/σία από zazasnet1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, StavrosD είπε

Η κατανάλωση είναι η ισχύς επί τον χρόνο, δηλαδή 1kw * 24h = 24kwh.

Επί 30 μέρες κάνουν 720 kwh. Με 0.20€/kwh βγαίνει 144€.

Σωστός ο υπολογισμός αλλά δεν δουλεύει σταθερά στο 1kw η αντλία καθότι inverter κλπ.

7 ώρες πριν, zazasnet1 είπε

Καλημέρα σας! Ήρθε και η δικιά μας σειρά και τοποθετήσαμε μια αντλία θερμότητας τις INVENTOR MATRIX ATMS10 kw. Σε ένα σπίτι στην βόρειο Ελλάδα 100τμ καινούργιο με μόνωση κέλυφος 10 έκαστο φελιζολ και καινούργια κουφώματα και ενδοδαπεδια. Βάλαμε στην αντλία και βλέπω από τον πίνακα τις αντλίας ότι έχουμε κατανάλωση κάθε μέρα 25kw. Είναι ρυθμιζόμενη η θερμοκρασία στους 22 βαθμούς και τα ΖΝΧ στους 50 βαθμούς ( το νερό του ηλιακού πέφτει μέσα στο μποιλερ το οποίο είναι συνδεμένο με την αντλία θερμότητας).  Δεν θα μπορώ να πω ότι σκαμε από την ζέστη αλλά είναι καλά! Μια και έχω ένα τζάκι και όταν το ανάβαμε το σπίτι με 3 ξύλα έπιανε θερμοκρασία 25 βαθμούς. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η κατανάλωση είναι σωστή αυτή να καίει δηλαδή 1 kwh την ώρα στο σύνολο του 24ωρο ; σας ευχαριστώ πολύ καί καλή χρονιά με υγεία και τύχη να έχουμε!!!

Κι εμένα μεγάλη μου φαίνεται η κατανάλωση.

Τι εξωτερικές θερμοκρασίες έχετε εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Σωστός ο υπολογισμός αλλά δεν δουλεύει σταθερά στο 1kw η αντλία καθότι inverter κλπ.

Κι εμένα μεγάλη μου φαίνεται η κατανάλωση.

Τι εξωτερικές θερμοκρασίες έχετε εκεί;

Δεν έχει κρύο. Το βράδυ έχει 6-7 βαθμούς και την ημέρα 15-17 βαθμούς! Εγώ νομίζω ότι είναι υπερβολική η κατανάλωση του. Τώρα έχω ακριβώς 75 ώρες λειτουργίας και έχει κάψει 85 κιλοβατώρες, με τα ΖΝΧνα είναι ρυθμιζόμενα στους 47 βαθμούς κελσίου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, zazasnet1 said:

Δεν έχει κρύο. Το βράδυ έχει 6-7 βαθμούς και την ημέρα 15-17 βαθμούς! Εγώ νομίζω ότι είναι υπερβολική η κατανάλωση του. Τώρα έχω ακριβώς 75 ώρες λειτουργίας και έχει κάψει 85 κιλοβατώρες, με τα ΖΝΧνα είναι ρυθμιζόμενα στους 47 βαθμούς κελσίου! 

Θερμοκρασία νερων για ενδοδαπεδια πόσο είναι; 

Επισης καπου θα λεει ποσο καταναλώνει μονο σε θέρμανση κ ξεχωριστα τα νερα 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sndev είπε

Θερμοκρασία νερων για ενδοδαπεδια πόσο είναι; 

Επισης καπου θα λεει ποσο καταναλώνει μονο σε θέρμανση κ ξεχωριστα τα νερα 

Τα νερά για την θέρμανση είναι στους 35 η 37. Η αντλία είναι τις inventor,  δεν κάπου για ξεχωριστές κατανάλωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, zazasnet1 said:

Τα νερά για την θέρμανση είναι στους 35 η 37. Η αντλία είναι τις inventor,  δεν κάπου για ξεχωριστές κατανάλωσης. 

Κατσε να τα δουμε ενα ενα

Δες το ποσο ειναι ακριβως

Μου φαίνεται παράξενο ξεχωριστα καταναλώσεις να μη λέει,  τα χεις ξεσκονίσει τα μανουαλ;

Γνωρισεις πως να πειραξεις θερμοκρασια νερων απο τις ρυθμίσεις; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...