Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με τις θερμοκρασίες του νερού, έχει τεράστια σημασία να γίνει διαστασιολόγη των θερμαντικών σωμάτων είτε είναι υπάρχοντα καλοριφέρ είτε fan coil. 

Εγώ χθες είχα θερμοκρασία νερού στους 38, το οποίο τροφοδοτεί σώματα πάνελ. Όσοι αντικαθιστούν λέβητα πετρελαίου με ΑΘ θα πρέπει να το διερευνήσουν με μηχανολόγο. Τα παλιά χρόνια πρόσθεταν τουλάχιστον 25% επιπλέον για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Το μέταλλο δεν κόστιζε όσο σήμερα...

Ειδικά αν πρόκειται για περίπτωση συνολικής παρέμβασης με προσθήκη θερμομόνωσης και ενεργειακών κουφωμάτων είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα επαρκούν τα παλιά σώματα. Απαραίτητη προϋπόθεση η κατανόηση της διαφορετικής φιλοσοφίας λειτουργίας της αθ. 

 

Σχετικά με την περίπτωση να δουλέψει η αθ για ψύξη, προσωπικά επέλεξα a/c παρόλο που το δίκτυο είναι κατάλληλο για ψύξη για δύο λόγους: 

1. Η ανάγκη ψύξης είναι πολλές φορές πιο περιορισμένη σε συγκεκριμένους χώρους ( έχει αναλυθεί εκτενώς το θέμα του θερμοστάτη των γυναικών). Δεν μου φαίνεται λογικό να δουλέψει το θηρίο για να έχω ψύξη στο 10% του σπιτιού 

2. Δεν μπορούσα να βάλω ενδοδαπεδια και θεωρώ καλύτερη την ποιότητα θέρμανσης από τα πάνελ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

σε υπάρχουσα εγκατάσταση σε σωλήνες καλοριφέρ δεν μπορείς να βάλεις ψύξη.ακόμη και εάν οι διατομές είναι σωστές, θα σου κάνει υγροποιήσεις το καλοκαίρι η χάλκινη σωλήνα και χρειάζεται σωλήνα χάλκινη με μόνωση εξωτερικά για να τις αποφύγεις. επομένως ή βάζεις μία υψηλών θερμοκρασιών (με boiler) για τον χειμώνα με παράλληλα αλλαγή λογικά των σωμάτων ή κάνεις νέα εγκατάσταση από την αρχή για να βάλεις και ψύξη.

Για μελλοντικά την ψάχνει ο φίλος, απλά να έχει την επιλογή. Σωστά τα λες για τις υγροποιήσεις. Τώρα για την υψηλών και αλλαγή σωμάτων, αν δεν μπει μηχανολόγος να κάνει μελέτη απωλειών και διαστασιολόγηση, ότι πούμε είναι λάθος. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση, και χαμηλών να του κάνει και σώματα να μην χρειάζεται να αλλάξει (ή τουλάχιστον, όχι όλα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

50 βαθμούς για χαμηλών θερμοκρασιών είναι πάρα πολύ μου φαίνεται. ενδοδαπέδια έχεις ή fan coil; με fan coil που έχω μία daikin στα ίδια kw όπως εσύ, την δουλεύω στους 37-38 βαθμούς και στα πολύ κρύα το ανεβάζω έως το 40. η daikin μου είχε πει ως 42 να το πηγαίνω.

το καλοκαίρι η χαμηλότερο είναι 14 βαθμοί και κρυώνω...

και μένω Ελευσίνα, επομένως το κρύο είναι παρόμοιο.

750 ρεύμα πλήρωσες μόνο για την αντλία ή για όλο το σπίτι; καταλαβαίνεις πως εάν πλήρωσες για όλο το σπίτι, 750 είναι σούπερ. εάν πλήρωσες μόνο για την αντλία είναι καλά γιατί βάλε πως θα χρειαζόσουν πάνω από 1000 λίτρα πετρέλαιο για να ζεστάνεις 150 τετραγωνικά. το οποίο σημαίνει 1200 ευρώ τουλάχιστον. οπότε εκεί καταλαβαίνεις πως έκανες την σωστή επιλογή με την αντλία.

Ευχαριστω για την απαντηση, για ολο το σπιτι μιλαω αλλα ηταν νεο δεν ειχαμε κουζινα/φουρνο,ψυγειο,θερμοσ/να.. δουλεύαμε μονο 2 τβ. και Φώτα.

fan coil εχω , 9 τεμαχια .. επισης κατι διάβασα παραπανω οτι σε χαμηλων δεν μπαινει μποιλερ; εμενα εχουν βαλει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgeA είπε

Ευχαριστω για την απαντηση, για ολο το σπιτι μιλαω αλλα ηταν νεο δεν ειχαμε κουζινα/φουρνο,ψυγειο,θερμοσ/να.. δουλεύαμε μονο 2 τβ. και Φώτα.

fan coil εχω , 9 τεμαχια .. επισης κατι διάβασα παραπανω οτι σε χαμηλων δεν μπαινει μποιλερ; εμενα εχουν βαλει..

ίσως για αυτό σου λένε να βάζεις το νερό στο 50. γιατί εγώ που έχω στους 37 βαθμούς το νερό, τι ακριβώς να ζεστάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισως δε ξερω δινω και στο μποιλερ κ στον ηλιακο.. δεν εχω θεμα.. και με 40 που ειπες αν δουλευει μονιμα παλι δε θα τα ζεστανει ;

Επεξ/σία από georgeA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή σύνδεση δοχείου ΖΝΧ είναι με τριοδη βάνα. Δηλώνεται στην αντλία ως δοχείο ΖΝΧ και είτε χειροκίνητα είτε με αυτοματισμό η αθ φροντίζει για την παραγωγή ΖΝΧ. Μειονέκτημα μάλλον αμελητέο: συνήθως διακόπτεται η λειτουργία θέρμανσης για όσο (όχι πολύ) είναι σε λειτουργία παραγωγής ΖΝΧ.

Αν το δοχείο έχει συνδεθεί σαν σώμα, όπως ήταν η κλασσική διάταξη με τα boiler διπλής ενέργειας, είναι λάθος και δεν θα αποδίδει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GR77-S είπε

Η σωστή σύνδεση δοχείου ΖΝΧ είναι με τριοδη βάνα. Δηλώνεται στην αντλία ως δοχείο ΖΝΧ και είτε χειροκίνητα είτε με αυτοματισμό η αθ φροντίζει για την παραγωγή ΖΝΧ. Μειονέκτημα μάλλον αμελητέο: συνήθως διακόπτεται η λειτουργία θέρμανσης για όσο (όχι πολύ) είναι σε λειτουργία παραγωγής ΖΝΧ.

Αν το δοχείο έχει συνδεθεί σαν σώμα, όπως ήταν η κλασσική διάταξη με τα boiler διπλής ενέργειας, είναι λάθος και δεν θα αποδίδει 

Αν αναφέρεσαι σε μένα και το ΖΝΤ  είναι το μποιλερ, το έχει σύνδεση στην έξοδο της αντλίας.. αν θυμάμαι καλά.. τώρα ειναι σωστο δεν είναι δε ξέρω..

Άνοιξα την αντλία αφού για 1η μέρα το σπίτι ήταν στους 17,5 βαθμούς.. αντλία στους 43cc φανκοιλ στους 22. Καλό χειμώνα!! Περαστικά μας στο ρεύμα ...🫣 Πράσινο, κίτρινο, μπλε κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, StavrosD είπε

Ενδεικτικά, συνήθως στα καλοριφέρ συνήθως έχουμε σωλήνες Φ16 ενώ στα FAN COIL τουλάχιστον Φ22.

ο μηχανολογος μου παντως σε μελετη που εκανε για οικοδομη, Φ20 εβαλε για fancoil. Οχι Φ22.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sndev είπε

σε ευχαριστώ αλλα ειναι αλλη κουβέντα. δεν μπορώ έχω φ/β απο το 2012 οπου πουλαει στη δεη κ δεν παίζει σε αλλο σπιτι netmetering να γινει 

Σωστή κίνηση.

44 λεπτά πριν, andreaspA είπε

ο μηχανολογος μου παντως σε μελετη που εκανε για οικοδομη, Φ20 εβαλε για fancoil. Οχι Φ22.

 

Αν η μελέτη έβγαλε Φ20 τότε είσαι μια χαρά. Το "τουλάχιστον Φ22" είναι πρακτικός κανόνας στην περιοχή (ναι,από αυτούς που δεν μου αρέσουν :-)).

Αν έχεις την μελέτη δες την ταχύτητα νερού. Γενικά για να μην ακούγεται καλό είναι να μην ξεπερνά τα 1.2m/sec 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Αν έχεις την μελέτη δες την ταχύτητα νερού. Γενικά για να μην ακούγεται καλό είναι να μην ξεπερνά τα 1.2m/sec 

0,641 ειναι το μεγιστο σε μια στηλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, StavrosD είπε

 

Αν έχεις την μελέτη δες την ταχύτητα νερού. Γενικά για να μην ακούγεται καλό είναι να μην ξεπερνά τα 1.2m/sec 

Εδώ έχω μια απορία: η μελέτη μπορεί να προδιαγράφει μια ορισμένη ταχύτητα. Τι γίνεται όμως όταν κουμπώνει η αντλία θερμότητας, η οποία καθορίζει την παροχή (άρα και την ταχύτητα) κατά τα δικά της "θέλω";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GR77-S είπε

Αν το δοχείο έχει συνδεθεί σαν σώμα, όπως ήταν η κλασσική διάταξη με τα boiler διπλής ενέργειας, είναι λάθος και δεν θα αποδίδει 

Σε πόση ώρα ζεσταίνει η αντλία το νερό? Αν για παράδειγμα θέλει να το πάει από τους 10 στους 45? ρωτάω για να δούμε πόση είναι η κατανάλωση περίπου...

Εμένα που ο ηλιακός είναι συνδεδεμένος σαν σώμα έχει μια μόνιμη θερμοκρασία γύρω στους 32-33 βαθμούς (όσο δουλεύουν τα νερά στην αντιστάθμιση)

Αν δεν έχει ήλιο ανάβω την αντίσταση και σε 15 λεπτά το έχει πάει στους 45. Έχω έναν NOBEL 160L και η αντίσταση του είναι 4kW άρα στα 15 λεπτά έχω κάψει 1kWh...

Μπορώ να πω ότι με έχει βολέψει έτσι γιατί ναι εγώ θα μπορούσα να διαχειριστώ το ΖΝΧ της αντλίας με αυτοματισμούς κτλ, η γυναίκα και το παιδί όμως θα ήταν δύσκολο... 

Θα μου πεις ότι έτσι καταναλώνει συνεχώς και ενέργεια κατά τη θέρμανση, όμως έτσι υπάρχει μόνιμα χλιαρό νερό για κανένα πλύσιμο πιάτων ή ότι άλλο χρειαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, StavrosD είπε

Αν η αντλία θερμότητας είναι υψηλών θερμοκρασιών τότε κάνει για αντικατάσταση λέβητα. Η απόδοση είναι μειωμένη σε σχέση με τον λέβητα αλλά επειδή συνήθως γίνεται παράλληλα και θερμομόνωση δεν μας πειράζει.

H αντλία είναι μεσαίων θερμοκρασιών και αναφέρει ότι δουλεύει με θερμαντικά σώματα (είχα ρωτήσει παραπάνω και τον @mechpanos για το το αν αυτό είναι εφικτό). Fan coils δεν θα μπουν τώρα αλλά το σκέφτομαι μελλοντικά.

image.png.87256be810bea0f73c047680fd24cc66.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@newlynx

Αν έχει κάποιος λέβητα,  αρκεί για μια εβδομάδα που θα κάνει κρύο να βάλει τον θερμοστάτη του λέβητα λίγο πιο κάτω από την θερμοκρασία νερού που θα δίνει η υποψήφια αντλία θερμότητας. Αν τον καλύπτει το αποτέλεσμα δεν είναι σίγουρο ότι θα τον καλύπτει και η Α/Θ (παίζει ρόλο και η ισχύς) αλλά αν δεν τον καλύπτει σίγουρα δεν θα τον καλύπτει και η Α/Θ.

4 ώρες πριν, lamprosts είπε

Σε πόση ώρα ζεσταίνει η αντλία το νερό? Αν για παράδειγμα θέλει να το πάει από τους 10 στους 45? ρωτάω για να δούμε πόση είναι η κατανάλωση περίπου...

Συστήνεται η θερμοκρασία στο δοχείο ζεστού νερού χρήσης να είναι αρκετά μεγαλύτερη από τους 45 βαθμούς προκειμένου να σκοτώνονται τα μικρόβια.

Ενδεικτικά ένα διάγραμμα από εδώ https://www.legionella.gr/index.php/antimetopisi/thermiki-apolymansi

thermokrasia-apolymansis-legionella.jpg.1c03e67df59f7735ea477b270df54de9.jpg

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, StavrosD said:

 

Ενδεικτικά ένα διάγραμμα από εδώ https://www.legionella.gr/index.php/antimetopisi/thermiki-apolymansi

thermokrasia-apolymansis-legionella.jpg.1c03e67df59f7735ea477b270df54de9.jpg

αρα το καλοκαίρι πεθαίνουν στον ηλιακό για Πλάκα.

τωρα αποροια εαν γνωρίζεις 

οκ παει 70 ψοφανε ζωη σε εμας . μετα απο ποσο καιρο ξανα αρχιζει το παρτυ? πρακτικα καθε ποτε πρεπει να γινεται αυτο με τους 70 βαθμους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...