Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, ilion10 είπε

Αντισταθμιση τι σημαίνει;

Είναι η αυτόματη ρύθμιση του νερού στα σώματα με ένα ένα αισθητήριο που έχει η μονάδα  ή το βάζουμε εμείς. Δηλαδή ανάλογα το καιρό έξω αυξάνει ή μειώνει την θερμοκρασία του νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 hours ago, ilion10 said:

Όντως με νερά στους 35 βαθμούς,η κατανάλωση πήγε στην 1kwh 

 

On 16/12/2023 at 09:45, ilion10 said:

Η κατανάλωση είναι σταθερά 1kwh την ώρα και η αντλία είναι σταθερά αναμμενη 

Και πριν 1kwh δεν είχε;
Τι άλλαξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Aurumnus said:

 

Και πριν 1kwh δεν είχε;
Τι άλλαξε;

Έχεις δίκιο,1 το δυωρο εννοούσα  γτ το έχει ανα 2 ώρες. Οπότε κάποιες ώρες είναι 0.5 την ώρα και κάποιες 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ilion10 είπε

Θυμάμαι βέβαια όταν είχα ρωτήσει στην daikin για τα νερά,μου είχαν πει ότι πρέπει να είναι μέχρι 42 το χαμηλότερο γτ διαφορετικα γίνεται κρυσταλοποιηση 

Εμένα από τη Midea μου είπαν να τα έχω στους 45-50...

Γενικά όλοι λένε μεγάλες θερμοκρασίες για να ζεσταινόμαστε και να μην τους πρήζουμε στα τηλέφωνα...

Τραγικό, αλλά έτσι είναι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2023 στις 10:43 ΠΜ, alejsalonica είπε

Ενημερωτικά, οι μελέτες θερμικών απωλειών γίνονται πλέον υποχρεωτικά κατά ΕΝ 12831. Με εξαίρεση τις ΤΟΤΕΕ για ύδρευση - αποχέτευση και ΚΕΝΑΚ οι υπόλοιπες είναι, σχεδόν όλες, βοηθητικές. Στην πράξη βέβαια αρκετοί συνάδελφοι συνεχίζουν να κάνουν μελέτες θερμικών απωλειών σύμφωνα με το DIN 4701 (κακώς).

Η μελέτη θέρμανσης που παρέλαβα από τον μηχανολόγο πριν από 18 μήνες αναφέρει ότι έγινε κατά DIN. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως να πρέπει να την επαναλάβω;  θα ανέμενε κανείς σημαντικές διαφορές στα αποτελέσματα ανάμεσα στα δύο πρότυπα για το ίδιο κτίριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλσπερα σας. Να κάνω και γώ μια ερωτησούλα μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Καινούριο σπίτι, 3ου-4ου θερμομόνωση , κουφωματα κτλ Α+ με αντλία lg και  ενδοδαπέδια, εχω το νερό στους 35, πιστευτέ είναι πολύ ; Παίρνει πιο κάτω; Γιατί μου είπε ο υδραβλικός ότι μπορεί να δουλέψει και στους 30. Ευχαριστω προκαταβολικά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mnlskps είπε

Καλσπερα σας. Να κάνω και γώ μια ερωτησούλα μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Καινούριο σπίτι, 3ου-4ου θερμομόνωση , κουφωματα κτλ Α+ με αντλία lg και  ενδοδαπέδια, εχω το νερό στους 35, πιστευτέ είναι πολύ ; Παίρνει πιο κάτω; Γιατί μου είπε ο υδραβλικός ότι μπορεί να δουλέψει και στους 30. Ευχαριστω προκαταβολικά  

Αν ζεσταίνεσαι πολύ τότε βάλτο στους 30, ναι.

1 ώρα πριν, GR77-S είπε

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως να πρέπει να την επαναλάβω; 

Οι 2 μέθοδοι γενικά βγάζουν πολύ κοντινά αποτελέσματα. Όχι δεν πρέπει να την επαναλάβεις, γενικά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/12/2023 στις 9:22 ΠΜ, mechpanos είπε

Σωστή η σκέψη ΑΛΛΑ έχε υπόψη ότι, η ψύξη θέλει και παχύτερους σωλήνες για να πετύχεις την απαιτούμενη παροχή και 2ον μονωμένους, για να μην αρχίσουν οι υγροποιήσεις στο δάπεδο και κάνετε πατινάζ. Αλλά μπορείς να πάρεις την EBLA και να έχεις την επιλογή μελλοντικά, ναι. Πχ σε μια γενική ανακαίνιση, μπορεί να αποφασίσεις για ενδοδαπέδια...γιατί να μην έχεις την επιλογή...

Συζήτα με τον εγκαταστάτη σου δες διαφορά τιμής και βλέπεις! Και συμβουλεύσου μηχανικό!

Επανέρχομαι (και σε ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου ) γιατί  ρώτησε ο πατέρας μου το μαγαζί που είχε απευθυνθεί και η διαφορά κόστους Daikin EDLA και EBLA είναι πολύ μικρή. ΑΛΛΑ του είπαν (δυστυχώς δεν γνωρίζω αν ήταν μηχανικός ή κάποιος του μαγαζιού) ότι δεν μπορεί να βάλει το μοντέλο EBLA (που έχει και ψύξη) σε υπάρχουσα εγκατάσταση με κλασικά σώματα καλοριφέρ και ότι πρέπει να επιλέξει το EDLA (μόνο θέρμανση). Υπάρχει περίπτωση η εγκατάσταση που έχει κάνει ο πατέρας μου να είναι "τέτοια" που δεν επιτρέπει να μπει η συγκεκριμένη αντλία θερμότητας σε σώματα καλοριφέρ (τα οποία μελλοντικά -μαζί με σωληνώσεις- σκέφτομαι να αλλάξω για να έχω και ψύξη);

Επεξ/σία από newlynx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα Χρόνια πολλά καλα Χριστούγεννα,

Είμαι κάτοχός εδώ και 1 χρόνο μιας αντλίας LG ΗΜ161 Μonoblock 16kw, για ένα σπίτι 150 τμ με μόνωση, θερμοδιακοπτομενα κουφώματα, με 9 fancoil και 2 πετσετοκρεμαστρες. Δραπετσώνα.

Η Lg μπήκε Νοε. καηκε Δεκ. στα καλά κρύα.. off o εναλλακτης,έγινε αντικατάσταση μετά απο 10 μέρες, Δούλεψε μέχρι τον Απρίλιο, σταθερά στους 22 βαθμούς και πλήρωσα γύρω στα 750€ απο Δεκ μεχρι Απρ. Δε ξερω αν ειναι πολλα η λιγα καθως δεν εχω αλλη εμπειρία με αντλιες.

21-22cc λόγο βρέφους, υπόδειξη παιδιάτρου .

Δε ξερω εαν εγινε καλη ρυθμιση καθως ο τυπος που ηρθε μίλαγε στο τηλέφωνο, επισης οταν την γυρισα τον Ιουλιο στο κρυο ξαναρθαν γιατι δεν δουλευε.

Ο τεχνικος μου ειπε χειμώνα στους 50cc καλοκαιρι στους 10cc το νερο.

Διαβασα καποιο παλικάρι εδω οτι την εψαξε και την ρυθμησε.., Μπορεί να βοηθήσει τι μπορώ να ελέγξω ; 

Εχω παρει ενα backup στο στικακι..

Ευχαριστω εκ τον  προτέρων ..

Επεξ/σία από georgeA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, newlynx είπε

Υπάρχει περίπτωση η εγκατάσταση που έχει κάνει ο πατέρας μου να είναι "τέτοια" που δεν επιτρέπει να μπει η συγκεκριμένη αντλία θερμότητας σε σώματα καλοριφέρ (τα οποία μελλοντικά -μαζί με σωληνώσεις- σκέφτομαι να αλλάξω για να έχω και ψύξη);

Καλημέρα. Δεν έχω υπόψη μου κάτι τέτοιο, νερό στους 60 (max) θα βγάζει η μία, στους 60 (max) θα βγάζει και η άλλη. Ίδιο (κοινό) installation manual έχουν. Από εκεί και πέρα τί να πω...ρωτήστε κι αλλού.
Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα. Πιο πολύ πρέπει να σκεφτείς αν όντως αξίζει να κάνεις τέτοια βαβούρα για κλιματισμό στο μέλλον, αντί να πετάξεις εκεί πέρα 2 a/c καλά να τελειώνεις, παρά αν μπαίνει η EBLA ή η EDLA.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Καλημέρα. Δεν έχω υπόψη μου κάτι τέτοιο, νερό στους 60 (max) θα βγάζει η μία, στους 60 (max) θα βγάζει και η άλλη. Ίδιο (κοινό) installation manual έχουν. Από εκεί και πέρα τί να πω...ρωτήστε κι αλλού.

Έχεις απόλυτο δίκιο, τελικά ο πατέρας μου δεν είχε καταλάβει σωστά παρότι του είχα μεταφέρει τις αρχικές σου απαντήσεις. Δυστυχώς είμαι μακριά από το πατρικό και μερικές φορές είναι δύσκολη η συνεννόηση για τεχνικά θέματα.

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Εγώ δεν βλέπω πρόβλημα. Πιο πολύ πρέπει να σκεφτείς αν όντως αξίζει να κάνεις τέτοια βαβούρα για κλιματισμό στο μέλλον, αντί να πετάξεις εκεί πέρα 2 a/c καλά να τελειώνεις, παρά αν μπαίνει η EBLA ή η EDLA.

Καταλαβαίνω τους συλλογισμούς σου και έχω και εγώ τους ίδιους (μελλοντική ταλαιπωρία) αλλά καθώς η διαφορά τιμής είναι μικρή (300€) σκέφτομαι να πάμε για την EBLA.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, newlynx said:

Καταλαβαίνω τους συλλογισμούς σου και έχω και εγώ τους ίδιους (μελλοντική ταλαιπωρία) αλλά καθώς η διαφορά τιμής είναι μικρή (300€) σκέφτομαι να πάμε για την EBLA.

Επειδή φετος έκλαιγα απο τα νεύρα, ασχετος αντλιας κ 300 ευρω , αν θες ψύξη βάλε aircontition η ΚΑΙ aircontition. 

θελω βαθιά μέσα μου να πιστεύω οτι κάποια ρύθμιση πάλι θα έφταιγε αλλά με όσους το συζητησα πιστεύω πλεον οτι απλα δροσίζει. 

θα επανέλθω το καλοκαιρι να σας ξαναπριξω με το θέμα ψύξης.

οσον αφορά τη θέρμανση τώρα για τους υπολοίπους για fc κτλ με νερά Min max που ρωτατε  , στους 33 χθες νερα  με 7 8 βαθμούς το σπιτι ηταν ζεστότατο στους 22 βαθμούς. Υπόψιν κ σε μας είχαν πει οτι πρέπει να ειναι το λιγοτερο 38 τα νερα για να εχει μια κάποια απόδοση αντλία κ να ζεσταινομαι. παπαρια. οσοι ρωτατε με ενδοδαπέδια φυσικά παίζει κ πιο κάτω. 

850 watt την ώρα περίπου μέσος όρος την ώρα με 7-8 εξωτερικη. στους 15  βαθμούς εξωτερικη 650 - 720 watt την ωρα. Κάντε τις πράξεις όσοι θέλετε. το δικο μου συμπέρασμα ειναι οτι στα πολυ κρυα περιβάλλοντα αναλογικά καίει ΠΟΛΥ λιγότερο σε σχεση με αλλα "καύσιμα συστήματα". 200watt επιπλέον για τέτοια διαφορά θερμοκρασίας το θεωρώ αστείο στο σύνολο. φυσικα το αρχικο κοστος ειναι πολλαπλασιο αλλα σε δικο σας σπίτι είναι σίγουρη  απόσβεση εφόσον κάνετε ηδη χρήση κ ποιο ποιοτικά.

Εάν Θέλετε λεπτομέρειες να πειστείτε ότι παίζουν σε τέτοιες θερμοκρασίες κ αποδίδουν 

Spoiler

 

Σαλόνι θερμοκρασία στο πιο κρύο σημείο - 21,7 C 

Εξωτερική θερμοκρασία 7.3 C 

Νερά - 34 C 

720 watt - μέσος ορος ολο το βράδυ κάπου 850 watt - την ωρα ετσι ../  μη πεταχτει κανας έξυπνος.

 

image.png.fc8be541bc6278b44f04a783dc8dc672.png

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, newlynx είπε

Υπάρχει περίπτωση η εγκατάσταση που έχει κάνει ο πατέρας μου να είναι "τέτοια" που δεν επιτρέπει να μπει η συγκεκριμένη αντλία θερμότητας σε σώματα καλοριφέρ (τα οποία μελλοντικά -μαζί με σωληνώσεις- σκέφτομαι να αλλάξω για να έχω και ψύξη);

Αν η αντλία θερμότητας είναι υψηλών θερμοκρασιών τότε κάνει για αντικατάσταση λέβητα. Η απόδοση είναι μειωμένη σε σχέση με τον λέβητα αλλά επειδή συνήθως γίνεται παράλληλα και θερμομόνωση δεν μας πειράζει.

 

Για ψύξη θα χρειαστείς Fan coil. Επειδή η διαφορά θερμοκρασίας ΔΤ στην ψύξη είναι πολύ μικρότερη από το ΔΤ της θέρμανσης με καλοριφέρ.

Π.χ. για Τνερού = 10°C και Τχώρου = 22°C το ΔΤ είναι μόλις 12°C.

Αντίστοιχα για λέβητα πετρελαίου με Τνερού = 80°C και Τχώρου = 20°C το ΔΤ είναι 60°C.

To ΔΤ στην πρώτη περίπτωση είναι μόλις το 20% της δεύτερης περίπτωσης οπότε για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα πρέπει πέρα από το μέγεθος του κάθε σώματος (αντικατάσταση καλοριφέρ με fan coil) να αυξήσουμε και την παροχή. Η παροχή είναι η διατομή του αγωγού επί την ταχύτητα του νερού.

Αν το νερό ρέει πολύ γρήγορα τότε ακούγεται στους τοίχος και είναι ενοχλητικό οπότε αναγκαστικά πρέπει να μπουν σωλήνες με μεγαλύτερη διατομή.

Ενδεικτικά, συνήθως στα καλοριφέρ συνήθως έχουμε σωλήνες Φ16 ενώ στα FAN COIL τουλάχιστον Φ22.

@sndev

Συστήνω ανεπιφύλακτα να βάλεις Φ/Β. Ένας φίλος έβαλε Φ/Β με συμψηφισμό. Έχει μόνιμα ανοιχτή την αντλία στους 21°C τον χειμώνα, το καλοκαίρι τα κλιματιστικά στους 22, μαγείρεμα (και φαγητά φούρνου παρακαλώ), φώτα, κλπ. Και διακοπές να πάει τον χειμώνα αφήνει ανοιχτή την αντλία θερμότητας.

Το συνολικό κόστος της ενέργειας για 12 μήνες του ήρθε 230€!!! (δεν περιλαμβάνει πάγια, ΕΡΤ, δημοτικά τέλη, κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, StavrosD said:

Συστήνω ανεπιφύλακτα να βάλεις Φ/Β. Ένας φίλος έβαλε Φ/Β με συμψηφισμό. Έχει μόνιμα ανοιχτή την αντλία στους 21°C τον χειμώνα, το καλοκαίρι τα κλιματιστικά στους 22, μαγείρεμα (και φαγητά φούρνου παρακαλώ), φώτα, κλπ. Και διακοπές να πάει τον χειμώνα αφήνει ανοιχτή την αντλία θερμότητας.

Το συνολικό κόστος της ενέργειας για 12 μήνες του ήρθε 230€!!! (δεν περιλαμβάνει πάγια, ΕΡΤ, δημοτικά τέλη, κλπ).

σε ευχαριστώ αλλα ειναι αλλη κουβέντα. δεν μπορώ έχω φ/β απο το 2012 οπου πουλαει στη δεη κ δεν παίζει σε αλλο σπιτι netmetering να γινει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, newlynx είπε

Επανέρχομαι (και σε ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου ) γιατί  ρώτησε ο πατέρας μου το μαγαζί που είχε απευθυνθεί και η διαφορά κόστους Daikin EDLA και EBLA είναι πολύ μικρή. ΑΛΛΑ του είπαν (δυστυχώς δεν γνωρίζω αν ήταν μηχανικός ή κάποιος του μαγαζιού) ότι δεν μπορεί να βάλει το μοντέλο EBLA (που έχει και ψύξη) σε υπάρχουσα εγκατάσταση με κλασικά σώματα καλοριφέρ και ότι πρέπει να επιλέξει το EDLA (μόνο θέρμανση). Υπάρχει περίπτωση η εγκατάσταση που έχει κάνει ο πατέρας μου να είναι "τέτοια" που δεν επιτρέπει να μπει η συγκεκριμένη αντλία θερμότητας σε σώματα καλοριφέρ (τα οποία μελλοντικά -μαζί με σωληνώσεις- σκέφτομαι να αλλάξω για να έχω και ψύξη);

σε υπάρχουσα εγκατάσταση σε σωλήνες καλοριφέρ δεν μπορείς να βάλεις ψύξη.ακόμη και εάν οι διατομές είναι σωστές, θα σου κάνει υγροποιήσεις το καλοκαίρι η χάλκινη σωλήνα και χρειάζεται σωλήνα χάλκινη με μόνωση εξωτερικά για να τις αποφύγεις. επομένως ή βάζεις μία υψηλών θερμοκρασιών (με boiler) για τον χειμώνα με παράλληλα αλλαγή λογικά των σωμάτων ή κάνεις νέα εγκατάσταση από την αρχή για να βάλεις και ψύξη.

εάν βάλεις χαμηλών, δεν μπορείς να βάλεις boiler, εάν βάλεις υψηλών θα πρέπει να έχεις κλιματισιικά. διαλέγεις και παίρνεις.

3 ώρες πριν, georgeA είπε

Καλημέρα Χρόνια πολλά καλα Χριστούγεννα,

Είμαι κάτοχός εδώ και 1 χρόνο μιας αντλίας LG ΗΜ161 Μonoblock 16kw, για ένα σπίτι 150 τμ με μόνωση, θερμοδιακοπτομενα κουφώματα, με 9 fancoil και 2 πετσετοκρεμαστρες. Δραπετσώνα.

Η Lg μπήκε Νοε. καηκε Δεκ. στα καλά κρύα.. off o εναλλακτης,έγινε αντικατάσταση μετά απο 10 μέρες, Δούλεψε μέχρι τον Απρίλιο, σταθερά στους 22 βαθμούς και πλήρωσα γύρω στα 750€ απο Δεκ μεχρι Απρ. Δε ξερω αν ειναι πολλα η λιγα καθως δεν εχω αλλη εμπειρία με αντλιες.

21-22cc λόγο βρέφους, υπόδειξη παιδιάτρου .

Δε ξερω εαν εγινε καλη ρυθμιση καθως ο τυπος που ηρθε μίλαγε στο τηλέφωνο, επισης οταν την γυρισα τον Ιουλιο στο κρυο ξαναρθαν γιατι δεν δουλευε.

Ο τεχνικος μου ειπε χειμώνα στους 50cc καλοκαιρι στους 10cc το νερο.

Διαβασα καποιο παλικάρι εδω οτι την εψαξε και την ρυθμησε.., Μπορεί να βοηθήσει τι μπορώ να ελέγξω ; 

Εχω παρει ενα backup στο στικακι..

Ευχαριστω εκ τον  προτέρων ..

50 βαθμούς για χαμηλών θερμοκρασιών είναι πάρα πολύ μου φαίνεται. ενδοδαπέδια έχεις ή fan coil; με fan coil που έχω μία daikin στα ίδια kw όπως εσύ, την δουλεύω στους 37-38 βαθμούς και στα πολύ κρύα το ανεβάζω έως το 40. η daikin μου είχε πει ως 42 να το πηγαίνω.

το καλοκαίρι η χαμηλότερο είναι 14 βαθμοί και κρυώνω...

και μένω Ελευσίνα, επομένως το κρύο είναι παρόμοιο.

750 ρεύμα πλήρωσες μόνο για την αντλία ή για όλο το σπίτι; καταλαβαίνεις πως εάν πλήρωσες για όλο το σπίτι, 750 είναι σούπερ. εάν πλήρωσες μόνο για την αντλία είναι καλά γιατί βάλε πως θα χρειαζόσουν πάνω από 1000 λίτρα πετρέλαιο για να ζεστάνεις 150 τετραγωνικά. το οποίο σημαίνει 1200 ευρώ τουλάχιστον. οπότε εκεί καταλαβαίνεις πως έκανες την σωστή επιλογή με την αντλία.

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...