Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Σιγά μην έχει εφαρμοστεί.

 

Η δουλειά του μηχανικού για το "Εξοικονομώ" είναι ακριβώς αυτή: να ετοιμάσει τον φάκελο για το "Εξοικονομώ". Δεν είναι να κάνει μελέτη θερμ. απωλειών, ούτε επιλογή και διαστασιολόγη 

Για να μην παρεξηγηθώ: συμφωνώ ότι η αμοιβή του ενεργειακού επιθεωρητή - που ούτως ή άλλως είναι χαμηλή - αντιστοιχεί στην προετοιμασία του φακέλου. Και πάλι όμως σαν ελάχιστη υποχρέωση προς τον πελάτη πρέπει να του πει δυο λόγια για να τον ενημερώσει. Αν θα καταλάβει ο πελάτης είναι άλλο θέμα. 

Εμένα η μελέτη απωλειών αναφέρει ότι έγινε κατά DIN . Έχουν σημαντικές διαφορές τα δύο πρότυπα ως προς τα εξαγωμενα αποτελέσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα και εδώ.

Διαβάζω τα σχόλια σας σχετικά με μονώσεις,

Το σπίτι μου 2005 κατασκευή 4ος  τελευταίος με κεραμοσκεπή γωνιακό έχει της κλασικές εσωτερικές μονώσεις ανάμεσα στα τούβλα δεν ξέρω πάχος.

Σε γενικές γραμμές δεν νομίζω ότι έχω τρελές απώλειες, δίπλα τζάμια κτλ.

Στους 20 βαθμούς ο θερμοστάτης κρατάει σίγουρα μια ώρα μέχρι να ξανά πάρει μπρος ο λέβητας τη μέρα που μπαίνει μέσα ο ήλιος μπορεί και 2 και 3 ώρες.

Με αυτά τα πρόχειρα που είπα θεωρείτε ότι είναι κομπλέ σε θέμα μωνοσης? 

Επειδή σκέφτομαι να πάω σε αντλία θερμότητας γι'αυτό ρωτάω.

110 τετραγωνικά 

Λάρισα 

Δεν είσαι καθόλου καλά σε μονωση. Τα τελευταία χρόνια βάση νόμου υποχρεούνται να βάζουν θερμοπροσοψεις. Το σπίτι σου είναι σουρωτήρι και μπάζει από παντού (παντού θερμογεφυρες κτλ κτλ).

(Φυσικά υπάρχουν πολύ χειρότερα σπίτια από άποψη μονωσης)

Προτιμότερο να δώσεις λεφτά σε θερμοπροσοψη 10+εκ από το να βάλεις απλά ΑΘ. (Το καλύτερο φυσικά είναι και τα δυο)

Μαζί με θερμομόνωση  φυσικά και κουφωματα με τριπλά ενεργειακά τζάμια και στόρια τα οποία είναι μονωμενα (πολυουθερανη).

Με 2kWh τη μέρα (ΑΘ) και θερμοκρασίες έξω 3-12 (Θεσσαλονικη) το σπίτι έχει συνέχεια 26 βαθμούς.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, immunity είπε

Με 2kWh τη μέρα (ΑΘ) και θερμοκρασίες έξω 3-12 (Θεσσαλονικη) το σπίτι έχει συνέχεια 26 βαθμούς

Εντυπωσιακά τα νούμερα (το λιγότερο που μπορώ να πω)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αντλια carrier 15k με fancoil εδώ και 9 χρόνια σε διαμέρισμα 80τμ στην Αθήνα. Είμαι πλήρως ευχαριστημένος. Τα πρώτα χρόνια δούλευε στους 24 λόγο μωρού στο σπίτι, τώρα στους 20-21. Κατανάλωση  πληρώνω τα μισά σε σχέση με άλλους που έχουν πετρέλαιο. Μια δυο βλάβες έχει βγάλει αλλά τίποτα το σπουδαίο,  η μία ήταν στην εγγύηση και η δεύτερη ένας αισθητήρας με κόστος 150 ευρώ. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στο σπίτι είναι στον βορεινο τοίχο (που φυσικά δεν έχει θερμοπροσωψη) ήταν να γίνεται υγροποιηση από την διαφορά θερμοκρασίας.  Λύθηκε και αυτό με εσωτερική μόνωση. Αυτά ελπίζω να βοήθησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Αθήνα κέντρο, σε καινούργιο σπίτι που θα μπει ΑΘ, θερμομόνωση 6 εκ. με διπλό τούβλο είναι εντάξει;

Ή δεν φθάνει και είναι καλύτερο να μπει 10αρα;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Για Αθήνα κέντρο, σε καινούργιο σπίτι που θα μπει ΑΘ, θερμομόνωση 6 εκ. με διπλό τούβλο είναι εντάξει;

Ή δεν φθάνει και είναι καλύτερο να μπει 10αρα;

να βαλεις 10αρα. Σιγα την διαφορα στην τιμη. 2€ το τμ ειναι η διαφορα του κοστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, immunity said:

 

Με 2kWh τη μέρα (ΑΘ) και θερμοκρασίες έξω 3-12 (Θεσσαλονικη) το σπίτι έχει συνέχεια 26 βαθμούς.

 

26C θερμοκρασία χώρου  εντός σπιτιού?! Γιατί? Εξομοίωση καλοκαιριού κάνετε σπίτι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, CptBill said:

26C θερμοκρασία χώρου  εντός σπιτιού?! Γιατί? Εξομοίωση καλοκαιριού κάνετε σπίτι?

Δεν ηθελα να σχολιάσω αλλα μου βαρεσες red flag

Το 2 kwh το 24h μου φανηκε τοσο ακραια υπέρβολικο (0.5kwh την ημερα περιπου τρωει η δικη μου απλα χωρις να λειτουργεί το 24h.) οσο το εχω 26 σπίτι. Εδω ο TS στους 21 ανοιγε παραθυρα εγω στους 22.5 αρχίζω να νιωθω δυσφορία φορώντας το κατι της μου. 

Δε πιστευω οτι λεει ψεματα απλα εχει λαθος δεδομενα. Αν καταφέρεις 26 βαθμους σπιτι λογο θερμομόνωσης στους 8 βαθμους εξωτερικη  δε δίνεις τόσα λευτα για αντλία.. μια κεροσαν των 50 ε κάνει δουλίτσα που λέει ο λογος κ καθάρισες 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, sndev said:

Δεν ηθελα να σχολιάσω αλλα μου βαρεσες red flag

Το 2 kwh το 24h μου φανηκε τοσο ακραια υπέρβολικο (0.5kwh την ημερα περιπου τρωει η δικη μου απλα χωρις να λειτουργεί το 24h.) οσο το εχω 26 σπίτι. Εδω ο TS στους 21 ανοιγε παραθυρα εγω στους 22.5 αρχίζω να νιωθω δυσφορία φορώντας το κατι της μου. 

Δε πιστευω οτι λεει ψεματα απλα εχει λαθος δεδομενα. Αν καταφέρεις 26 βαθμους σπιτι λογο θερμομόνωσης στους 8 βαθμους εξωτερικη  δε δίνεις τόσα λευτα για αντλία.. μια κεροσαν των 50 ε κάνει δουλίτσα που λέει ο λογος κ καθάρισες 

 

Είναι 200% λάθος τα δεδομένα εκτός εάν μένει σε παθητικό σπίτι και έχει την αντλία θερμότητας για να δημιουργεί συνθήκες καλοκαιριού και να συντηρεί τους φοίνικες που έχει εντός σπιτιού/θερμοκήπιο με ντομάτες/κτλ

Επίσης είναι εντελώς άρρωστο να είσαι σε σπίτι με 26C το καταχείμωνο.

 

Δεν βγαίνουν τα νούμερα. Εδώ μισό βαθμό ανεβάζουμε τη θερμοκρασία εντός χώρου και οι ημερήσιες καταναλώσεις μιας αντλίας θερμότητας τσιμπάνε αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2023 στις 7:55 ΜΜ, insoholic είπε

Η μονωση δε σου εβγαλε υγρασια στο σπτι;

Όχι, απολύτως τίποτα. Και έχουν περάσει ήδη 4 χρόνια. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το λέτε αυτό για την υγρασία. 

Στις 14/12/2023 στις 10:26 ΜΜ, insoholic είπε

Εχουμε στο χωριο σε σπιτι του 67 και βγάζει αρκετη υγρασια. Μυριζουν ολα τα ρουχα κ το σπιτι ειδικα τον χειμωνα

Το δικό μου είναι του 2000.

14 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα και εδώ.

Διαβάζω τα σχόλια σας σχετικά με μονώσεις,

Το σπίτι μου 2005 κατασκευή 4ος  τελευταίος με κεραμοσκεπή γωνιακό έχει της κλασικές εσωτερικές μονώσεις ανάμεσα στα τούβλα δεν ξέρω πάχος.

Σε γενικές γραμμές δεν νομίζω ότι έχω τρελές απώλειες, δίπλα τζάμια κτλ.

Στους 20 βαθμούς ο θερμοστάτης κρατάει σίγουρα μια ώρα μέχρι να ξανά πάρει μπρος ο λέβητας τη μέρα που μπαίνει μέσα ο ήλιος μπορεί και 2 και 3 ώρες.

Με αυτά τα πρόχειρα που είπα θεωρείτε ότι είναι κομπλέ σε θέμα μωνοσης? 

Επειδή σκέφτομαι να πάω σε αντλία θερμότητας γι'αυτό ρωτάω.

110 τετραγωνικά 

Λάρισα 

Έχεις μεγάλες θερμικές απώλειες και απλά δεν το ξέρεις. 

7 ώρες πριν, immunity είπε

Δεν είσαι καθόλου καλά σε μονωση. Τα τελευταία χρόνια βάση νόμου υποχρεούνται να βάζουν θερμοπροσοψεις. Το σπίτι σου είναι σουρωτήρι και μπάζει από παντού (παντού θερμογεφυρες κτλ κτλ).

(Φυσικά υπάρχουν πολύ χειρότερα σπίτια από άποψη μονωσης)

Προτιμότερο να δώσεις λεφτά σε θερμοπροσοψη 10+εκ από το να βάλεις απλά ΑΘ. (Το καλύτερο φυσικά είναι και τα δυο)

Μαζί με θερμομόνωση  φυσικά και κουφωματα με τριπλά ενεργειακά τζάμια και στόρια τα οποία είναι μονωμενα (πολυουθερανη).

Με 2kWh τη μέρα (ΑΘ) και θερμοκρασίες έξω 3-12 (Θεσσαλονικη) το σπίτι έχει συνέχεια 26 βαθμούς.

 

Αν με βάλεις 5 λεπτά στους 26 βαθμούς σου θα πάθω αναφυλαξία και σοκ. Εδώ το καλοκαίρι είναι πολλοί οι 26, εσείς τους θέλετε τον χειμώνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελλοντικά θέλω να βάλω αντλία θερμότητας, αλλά προς το παρών θα ρωτήσω κάποια πράγματα για εγκατάσταση που θα κάνει ο πατέρας μου (μέσω του εξ-οικονομώ).
Το σπίτι είναι παλιό (δεκαετίας 80) και σε υψόμετρο 350μ (Θεσσαλία) αλλά θα γίνουν εργασίες για θερμοπρόσοψη και τοποθέτηση αλουμινίων. Αποτελείται από 2 ορόφους, στον πρώτο 100τμ μένουν οι γονείς μου και στον ισόγειο 90τμ μένω εγώ για διακοπές μόνο (δηλ. απαιτείται θέρμανση το πολύ για 30 μέρες το χρόνο, εξαρτάται πότε θα πέσει το Πάσχα). 
Στο σπίτι υπάρχει λέβητας (και αντίστοιχα σώματα καλοριφέρ) που καλύπτει και τους 2 ορόφους και τοποθετήθηκε περίπου το 2010.
Ο εγκαταστάτης του πρότεινε το μοντέλο EDLA16DA3W17 της Daikin (για να καλυφθούν και οι 2 όροφοι) το οποίο βλέπω στο δίκτυο έχει τα εξής χαρακτηριστικά.
image.png.8451a2e9fe5e8f366d4f7c91f254afdf.png

 

Είχα καταλάβει ότι για κλασικά καλοριφέρ απαιτούνται αντλίες υψηλών θερμοκρασιών αλλά η συγκεκριμένη είναι μεσαίων. Από το φυλλάδιο, βέβαια, βλέπω αναφορά σε θερμαντικά σώματα 

image.png.3e31805a43cbf53fd14f66a5b8d2fd1d.png

Είναι τόσο καλή ως αντλία ή καλοριφέρ δουλεύουν και με αντλίες μεσαίων θερμοκρασιών; 
Γιατί αν ισχύει το δεύτερο τότε θα ήθελα να βάλουμε μοντέλο που καλύπτει και την ψύξη (με μελλοντική αλλαγή σε fan coils).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, newlynx είπε

Μελλοντικά θέλω να βάλω αντλία θερμότητας, αλλά προς το παρών θα ρωτήσω κάποια πράγματα για εγκατάσταση που θα κάνει ο πατέρας μου (μέσω του εξ-οικονομώ).
Το σπίτι είναι παλιό (δεκαετίας 80) και σε υψόμετρο 350μ (Θεσσαλία) αλλά θα γίνουν εργασίες για θερμοπρόσοψη και τοποθέτηση αλουμινίων. Αποτελείται από 2 ορόφους, στον πρώτο 100τμ μένουν οι γονείς μου και στον ισόγειο 90τμ μένω εγώ για διακοπές μόνο (δηλ. απαιτείται θέρμανση το πολύ για 30 μέρες το χρόνο, εξαρτάται πότε θα πέσει το Πάσχα). 
Στο σπίτι υπάρχει λέβητας (και αντίστοιχα σώματα καλοριφέρ) που καλύπτει και τους 2 ορόφους και τοποθετήθηκε περίπου το 2010.
Ο εγκαταστάτης του πρότεινε το μοντέλο EDLA16DA3W17 της Daikin (για να καλυφθούν και οι 2 όροφοι) το οποίο βλέπω στο δίκτυο έχει τα εξής χαρακτηριστικά.
image.png.8451a2e9fe5e8f366d4f7c91f254afdf.png

 

Είχα καταλάβει ότι για κλασικά καλοριφέρ απαιτούνται αντλίες υψηλών θερμοκρασιών αλλά η συγκεκριμένη είναι μεσαίων. Από το φυλλάδιο, βέβαια, βλέπω αναφορά σε θερμαντικά σώματα 

image.png.3e31805a43cbf53fd14f66a5b8d2fd1d.png

Είναι τόσο καλή ως αντλία ή καλοριφέρ δουλεύουν και με αντλίες μεσαίων θερμοκρασιών; 
Γιατί αν ισχύει το δεύτερο τότε θα ήθελα να βάλουμε μοντέλο που καλύπτει και την ψύξη (με μελλοντική αλλαγή σε fan coils).

Σωστή η σκέψη ΑΛΛΑ έχε υπόψη ότι, η ψύξη θέλει και παχύτερους σωλήνες για να πετύχεις την απαιτούμενη παροχή και 2ον μονωμένους, για να μην αρχίσουν οι υγροποιήσεις στο δάπεδο και κάνετε πατινάζ. Αλλά μπορείς να πάρεις την EBLA και να έχεις την επιλογή μελλοντικά, ναι. Πχ σε μια γενική ανακαίνιση, μπορεί να αποφασίσεις για ενδοδαπέδια...γιατί να μην έχεις την επιλογή...

Συζήτα με τον εγκαταστάτη σου δες διαφορά τιμής και βλέπεις! Και συμβουλεύσου μηχανικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σωστή η σκέψη ΑΛΛΑ έχε υπόψη ότι, η ψύξη θέλει και παχύτερους σωλήνες για να πετύχεις την απαιτούμενη παροχή και 2ον μονωμένους, για να μην αρχίσουν οι υγροποιήσεις στο δάπεδο και κάνετε πατινάζ. Αλλά μπορείς να πάρεις την EBLA και να έχεις την επιλογή μελλοντικά, ναι. Πχ σε μια γενική ανακαίνιση, μπορεί να αποφασίσεις για ενδοδαπέδια...γιατί να μην έχεις την επιλογή...

Επομένως  δουλεύουν κλασικά καλοριφέρ με αντλίες μεσαίων θερμοκρασιών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας 

Ελπίζω να είστε καλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που με προβληματιζει και να καταλάβω καλύτερα.

Μόλις μετακομισα σε καινούργιο σπίτι το,οποίο είναι μεζονέτα 150τμ στο σύνολο,ισόγειο πρώτος.

Μόνωση αρκετά καλή,θερμοπροσοψη,κουφώματα,μόνωση ταράτσας κλπ όπου η θερμοκρασία στο σπίτι είναι σταθερά στους 21+ βαθμούς.

Διαθέτουμε αντλία daikin μεσσαιων θερμοκρασιών 16kwh,με 6fan coil και 3 Πετσετοκρεμαστρες 

Η κατανάλωση είναι σταθερά 1kwh την ώρα και η αντλία είναι σταθερά αναμμενη 

Η κατανάλωση πόσο θα έπρεπε να είναι όταν ουσιαστικά τα fan coil είναι ρυθμισμενα στους 21 βαθμούς και δεν λειτουργούν,οπότε η αντλία διατηρεί το νερό στους 45 βαθμούς;

Ευχαριστώ  

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...