Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, CanonTux είπε

Είναι σαν να μετακόμισα σε άλλο σπίτι, πλέον καίω το 1/6 του πετρελαίου, ο λέβητας σβήνει σε μισή ώρα και δεν ξανανάβει

οποιος δεν το εχει ζησει, το απαξιωνει. Εφτιαξα καινουργιο σπιτι με 7αρα θερμοπροσοψη. Οχι κατι συγκλονιστικο. Αποκλειεται να ειναι καν γραφιτουχα.
ΧΩΡΙΣ συστημα θερμανσης.
Εζησα περυσι τον Γεναρη 18 ημερες εκει μεσα, με ενα σωμα cerosun απο αυτα τα σαπια που καινε ρευμα με την σεσουλα, με σχετικη ανεση.
Στην κρεββατοκαμαρα δε, κοιμομουν με αυτο το σωμα, με το βρακι και ενα σεντονι.
Ειναι συγκλονιστικο το τι προσφερει η θερμοπρόσοψη!
Στην Αθηνα δε? αν βαλεις 10αρα θερμοπροσοψη, δεν ειμαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι συστημα θερμανσης. Αντε βαλε κανενα 12αρι και 9αρακι κλιματιστικο του Leroy. Equation. Φθηνιαρικο. Ετσι για τα πολλα κρυα...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, denis02 είπε

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η συγκεκριμένη μάρκα είναι κορυφαία αλλά επαναλαμβάνω αποκλείεται 200τμ να τα βγάλει πέρα με 16kw για μένα είναι κανόνας και όση ονομαστική ισχύ και να έχει θα δουλεύει 35ωρες το 24ωρο συνέχεια χωρίς να μπορεί να πιάσει το στόχο.

Δες ψάξε τη μηχανολογική μελέτη που έχεις.

16kw daikin altherma σε 200τμ σπίτι έχω, μια χαρά τα καταφέρνει. Βέβαια η δική μου δεν είναι υψηλών θερμοκρασιών, δουλεύω με ενδοδαπέδια, όχι με σώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lamprosts @sndev

Όταν ο συμπιεστής σας δεν δουλεύει, τι κάνει ο κυκλοφορητής; συνεχίζει ή σταματάει; δεν μπορώ να βρω κάποια σχετική ρύθμιση στην δική μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, StavrosD said:

Έχω κάνει πολλές φορές αυτή την συζήτηση.

1. Πόση ισχύ είχε ο λέβητας που αντικαταστάθηκε από την αντλία θερμότητας;

2. Πόση ισχύ αναφέρει στο energy label η αντλία θερμότητας; Σε άλλη μάρκα η "16KW" αναφέρει "13KW" στο energy label.

3. Σε ποια θερμοκρασία νερού ήταν ρυθμισμένος ο θερμοστάτης του λέβητα;  Συνήθως τον ρύθμιζαν στους 80~90°C.

4. Ποια είναι η θερμοκρασία νερού που δίνει η αντλία θερμότητας; Μήπως είναι ρυθμισμένη στους 70°~75°C;

Η ισχύς Q (θερμίδες, kw) που αποδίδουν τα σώματα του καλοριφέρ είναι της μορφής Q=k*(Tνερού - Tχώρου).

Η σταθερά k είναι χαρακτηριστικό του καλοριφέρ και είναι σταθερή, εξαρτάται από το μέγεθος, τις φέτες, τις στήλες, το ύψος, κλπ.

Η θερμοκρασία του χώρου είναι στην περίπτωσή σας 20°C.

Αν πριν το νερό ήταν στους 90°C και τώρα είναι στους 70°C η μείωση στην ισχύ είναι:

Qπριν = k * (90 - 20) = 70k

Qμετά = k * (70 - 20) = 50k

Πριν το κάθε σώμα απέδιδε (70k - 50k) / 50k = 40% περισσότερη θερμική ενέργεια (υποθετικά, αν όντως ήταν πριν στους 90°C και μετά στους 70°C το νερό του δικτύου).

 

5. Κρατήσατε τον ίδιο κυκλοφορητή νερού ή  μήπως τον αφαιρέσατε μαζί με τον λέβητα; Αν τώρα χρησιμοποιείτε τον κυκλοφορητή νερού της αντλίας, καλύπτει τις απαιτήσεις που αναφέρει η μελέτη θέρμανσης (υπάρχει πιθανότατα στην πολεοδομία, συνοδεύει υποχρεωτικά την οικοδομική άδεια εδώ και δεκαετίες).

6. Πόσα ευρώ πληρώνατε τον μήνα για θέρμανση με λέβητα πετρελαίου;

 

Προσωπικά σε όσους ξέρω προτείνω πάντα πρώτα ηλιακό, μετά θερμομόνωση και μετά από αυτά οτιδήποτε άλλο. Με τα ίδια χρήματα αν θερμομονώνατε το σπίτι θα είχατε μεγαλύτερη εξοικονόμηση ακόμα και με τον ίδιο λέβητα που είχατε. Μοναδική περίπτωση που θα πρότεινα αντλία θερμότητας σε σπίτι χωρίς καλή θερμομόνωση είναι αν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα και δεν μπορεί να μπει θερμομόνωση, π.χ. μη συγκατάθεση συνιδιοκτητητών για εξωτερική θερμομόνωση, έλλειψη χώρου για εσωτερική θερμομόνωση τοίχων, κλπ.

 

Χρήσιμο: Κάθε χρόνο το ΕΜΠ κάνει μια μελέτη για σύγκριση των μεθόδων θέρμανσης. Η μελέτη για τον χειμώνα 2023~2024 είναι διαθέσιμη εδώ http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/system/files/2023-12/Mελέτη κόστους θέρμανσης ΕΜΠ 2023-2024 Dec23.pdf.

image.png.1e54cee76c299480f94341b228da7ef0.png

 

Έχεις εντοπίσει κάπου σύγκριση αντλίας θερμότητας που συνδέεται στα σώματα, με θέρμανση από air condition?

Μιας και είναι ίδια τεχνολογία ουσιαστικά, απλά άλλη τελική μορφή (αέρας vs ακτινοβολίας) έλεγα μήπως υπάρχει διαφορά που να δικαιολογεί την επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

16kw daikin altherma σε 200τμ σπίτι έχω, μια χαρά τα καταφέρνει. Βέβαια η δική μου δεν είναι υψηλών θερμοκρασιών, δουλεύω με ενδοδαπέδια, όχι με σώματα.

Συγγνώμη μα κάνεις λάθος η διαφορά μεταξύ ενδοδαπεδιου και κλασσικό είναι θεμελιώδης η θερμοκρασία του νερού που είναι το μέσο μεταφοράς της θερμοκρασίας είναι πολύ ποιο χαμηλή κάτω από 40 κελσίου 38 Μαξ θαρρώ γι'αυτό και το ίδιο πιθανόν μηχάνημα ανταποκρίνεται και ποιο εύκολα.και το ξαναλέω 200τμ με κλασσικό είναι πολλά για 16kw.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, denis02 είπε

Συγγνώμη μα κάνεις λάθος η διαφορά μεταξύ ενδοδαπεδιου και κλασσικό είναι θεμελιώδης η θερμοκρασία του νερού που είναι το μέσο μεταφοράς της θερμοκρασίας είναι πολύ ποιο χαμηλή κάτω από 40 κελσίου 38 Μαξ θαρρώ γι'αυτό και το ίδιο πιθανόν μηχάνημα ανταποκρίνεται και ποιο εύκολα.και το ξαναλέω 200τμ με κλασσικό είναι πολλά για 16kw.

300 τμ πώς θα σου φαινόταν :)

Μην κολλάς σε τμ και συστήματα μετάδοσης. Όπως ειπώθηκε, είναι συνδυασμός 10 διαφορετικών παραγόντων, γι' αυτό και απαιτείται μηχανολόγος για να κάνει σωστή διαστασιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καταλάβει ότι Α/Θ συμφέρουν ΜΟΝΟ όταν γίνουν και άλλες εργασίες (π.χ. κουφώματα, θερμοπρόσοψη, fancoils,  ενδοδαπέδια, κλπ). Αυτή είναι η σημαντική λεπτομέρεια που βεβαίως αυξάνει ακόμα περισσότερο το αρχικό κόστος. 

Από κει και πέρα, οι γνώμες που έχω από κάποιους μηχανικούς είναι ότι ένα σπίτι καλό είναι να "αναπνέει". Με τις θερμοπροσόψεις και τα κουφώματα, ειδικά σε παλαιότερα σπίτια, δεν είναι σπάνιο να παρατηρούνται εστίες υγρασίας και πρέπει να αλλάξουν συνήθειες ετών όσον αφορά στον αερισμό των χώρων.

Στο δια ταύτα, δεν υπάρχει μαγική λύση αλλά ένας βέλτιστος συνδυασμός παρεμβάσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tasanton είπε

Εγώ έχω καταλάβει ότι Α/Θ συμφέρουν ΜΟΝΟ όταν γίνουν και άλλες εργασίες (π.χ. κουφώματα, θερμοπρόσοψη, fancoils,  ενδοδαπέδια, κλπ). Αυτή είναι η σημαντική λεπτομέρεια που βεβαίως αυξάνει ακόμα περισσότερο το αρχικό κόστος. 

όχι , και μαζούτ να καις , πάλι χρειάζεται θερμοπρόσοψη , απο εκεί ξεκινάς και μετά τα υπόλοιπα

______________

επίσης με τις ίδιες απώλειες αν πας στο άλλο νήμα πάλι η αντλία είναι πιο οικονομική 

η προϋπόθεση είναι η σωστή μελέτη

(φυσικά δεν ξεκινάς το οτιδήποτε αν δεν κάνεις μόνωση πρώτα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Και άμα ήταν συνεχώς αναμμένος; Θερμοστάτη έχει. Πιάνει θερμοκρασία, κλείνει. Τι πάει να πει βοηθητικός; Έδινε πουθενά για χρήση; Αν όχι, η κατανάλωσή του θα ήταν αμελητέα, ότι χάνει από τις απώλειες του σώματος του. Δεν παίζει να έχεις 600KWh τον μήνα από έναν ξεχασμένο θερμοσίφωνα. Μήπως μας δουλεύεις;

Βοηθητικός εννοώ οτι ήταν ο παλιος μας θερμοσίφωνας που τον βγαλαμε οταν εγκαταστήσαμε την αντλία και τον βάλαμε στο πατάρι του δώματος με ανεξάρτητο κύκλωμα με το σκεπτικό να τον εχουμε σαν καβάτζα σε περίπτωση που σταματήσει ή χαλάσει η αντλία, αλλά το σαινι ο γιός μου που πάει στο δώμα της σοφίτας για να "μελετήσει με ησυχία για το σχολείο" (ας μην το αναλυσουμε, ολοι υπηρξαμε 13 χρονων κάποτε) τον αναψε και τον ξέχασε. Μια χαρά καίει 600kwh ενα 200αρι μποιλερ των 3.5kw ανοιγοκλέινοντας για να διατηρήσει την θερμοκρασία επι 40 μέρες συνεχόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Επειδή και εγώ πρόσφατα έβαλα αντλία σε υπάρχων σύστημα θέρμανσης με πάνελ μονοκατοικία βόρεια ανατολικα προάστια λιγο πιο πανω απο τα δικα σου τετραγωνικά του 2010 κατασκευή χωρίς θερμοπρόσοψη όντως η κατανάλωση ρεύματος της αντλίας δεν είναι καθόλου μικρή. Σίγουρα θερμοπρόσοψη ενδοδαπεδια ενεργειακά κουφώματα κτλ με αντλία είναι ότι καλύτερο. Αυτό που σίγουρα χωρίς καμία αμφιβολία είναι ότι έπρεπε να κάνεις μια μελέτη για τα σώματα. Σίγουρα θα πρέπει να βάλεις μεγαλύτερα σε διαστάσεις σώματα ώστε να αποδίδουν τις θερμίδες που πρέπει βάση της θερμοκρασίες προσαγωγής νερου που δουλεύει η αντλία. Συνήθως είναι 55 με 65 max.  Ένας λέβητας πετρελαίου δουλεύει στους 75 με 85 βαθμούς αλλιώς αποδίδουν τα σώματα σου με 85 βαθμούς και αλλιώς στου 55. Πέφτει σχεδόν στο μισό και κατι η απόδοση τους. Θεωρώ αλλάζοντας κάποια σώματα θα δεις διαφορά στο ποσό γρήγορα θα πιάνεις θερμοκρασία στο χώρο και στο πόσο καλύτερα θα αποδίδει η αντλία σου. Είναι το λιγότερα αναίμακτο σε κόστος και βαβούρα που μπορείς να κάνεις.

Και τέλος η αντλία έχει ένα πλεονέκτημα που δεν το έχει κανένα άλλο σύστημα θέρμανσης.  Φωτοβολταϊκά.... τα βάζεις κουμπώνεις την αντλία και ρίχνεις στο 1/4 τη κατανάλωση τις αντλίας σου 

Φιλικά 

Επεξ/σία από Nikdi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2023 στις 2:34 ΜΜ, Disrespect είπε

Το περασμένο καλοκαίρι, μετά από παρότρυνση φίλου, πήρα την απόφαση να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντλία θερμότητας. Μίλησα με γνωστό μαγαζί, που είναι υποτίθεται ειδικοί, και μου εβαλαν μια Daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW με ΖΝΧ χωρις καμία άλλη παρέμβαση, με τα σώματα που είχα ήδη (κλασσικά, οχι φαν κοιλ) γιατι μου ειπαν οτι αυτή η αντλία δεν τα χρειάζεται. Ε τώρα που εσφιξε το κρύο και με τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς (οπως το είχα και παλιά) μου ηρθε 1100 κιλοβατώρες λογαριασμός σε ένα μήνα. Τρομερή επένδυση... 10 χιλιάρικα για το τίποτα. Μια ή αλλη θα μου κοστίζει σαν να εβαζα πετρέλαιο. 

Καλησπέρα, κάτι που δεν γνωρίζουν πολλοί είναι ότι οι "ειδικοί" συγκρίνουν τους λέβητες πετρελαίου τεχνολογίας 40 ετών  παλιά που κοστίζουν σήμερα 700-1000€,με μια αντλία θερμότητας που κάνει 3-8000€. Σου λέω με απόλυτη βεβαιότητα, εφόσον έχω εταιρία που πουλάει και τα δύο προϊόντα, ότι η πιο οικονομική λύση σε κατανάλωση είναι ο λέβητας πετρελαίου συμπύκνωσης. Τι είναι αυτό? Είναι λέβητας πετρελαίου που βγάζει καυσαέρια 50c αντί για 200C και καίει ένα 40% λιγότερο από έναν κλασικό λέβητα πετρελαίου. Όσο οικονομία κάνει η αντλία θερμότητας σε σύγκριση με έναν κλασικό λέβητα πετρελαίου άλλο τόσο κάνει και ο λέβητας πετρελαίου συμπύκνωσης(μόνο που η αντλία το κάνει μόνο στην ενδοδαπεδια). Και το κόστος του είναι 1500-2000€ μάξιμουμ. Η αντλία κάνει τα διπλά και δεν ξέρεις και πόσο θα ξοδέψεις τελικά στο τέλος επειδή είναι σχεδιασμένες κυρίως για ενδοδαπεδια. Αλλαααα ο λέβητας πετρελαίου συμπυονωσης λειτουργει κι αυτός πιο αποδοτικά στους 50C. Πράγμα που σημαινει και με ενδοδαπεδια συμφέρει πάλι .  Τέλος μια επένδυση οποιοδήποτε είδους αναλύεται και με την απόσβεση της. Αν θέλω αντλία +fancoil + + δλδ 12,000€ εγκατάσταση για να καιω λιγότερο και ένα ανταλλακτικό κάνει και 400-800€ δεν κάνεις ποτέ απόσβεση . 

Εχω πουλήσει πάνω από 2000τμχ λέβητες συμπύκνωσης πετρελαίου και μου φιλάνε τα χέρια όσοι το έκαναν.

Στις 13/12/2023 στις 2:49 ΜΜ, Disrespect είπε

Δεν το εχω ψάξει ακομα γιατί είμαι ξενερωμένος απο τον λογαριασμό που μου ηρθε, αλλά δουλευε αρκετά. Σιγουρα το μέγεθος του σπίτιου (μεζονέτα 200τμ) και η καπως ψυχρή εξωτερική θερμοκρασία (βορεια προάστεια) εχουν σχέση, αλλά περίμενα χαμηλότερη κατανάλωση με αυτά που μου έλεγαν. Εντάξει, τώρα ότι έγινε εγινε, δεν ξαναγυριζω με τιποτα στο πετρέλαιο, αλλά ειμαι σχετικά ξενερωμένος. 

Φίλε μου δες ένα σχόλιο που έγραψα και πάρε με τηλέφωνο να σε βοηθήσω. 6978934651. Μην δίνετε τζάμπα τόσα λεφτα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Paulosm είπε

Καλησπέρα, κάτι που δεν γνωρίζουν πολλοί είναι ότι οι "ειδικοί" συγκρίνουν τους λέβητες πετρελαίου τεχνολογίας 40 ετών  παλιά που κοστίζουν σήμερα 700-1000€,με μια αντλία θερμότητας που κάνει 3-8000€. Σου λέω με απόλυτη βεβαιότητα, εφόσον έχω εταιρία που πουλάει και τα δύο προϊόντα, ότι η πιο οικονομική λύση σε κατανάλωση είναι ο λέβητας πετρελαίου συμπύκνωσης. Τι είναι αυτό? Είναι λέβητας πετρελαίου που βγάζει καυσαέρια 50c αντί για 200C και καίει ένα 40% λιγότερο από έναν κλασικό λέβητα πετρελαίου. Όσο οικονομία κάνει η αντλία θερμότητας σε σύγκριση με έναν κλασικό λέβητα πετρελαίου άλλο τόσο κάνει και ο λέβητας πετρελαίου συμπύκνωσης(μόνο που η αντλία το κάνει μόνο στην ενδοδαπεδια). Και το κόστος του είναι 1500-2000€ μάξιμουμ. Η αντλία κάνει τα διπλά και δεν ξέρεις και πόσο θα ξοδέψεις τελικά στο τέλος επειδή είναι σχεδιασμένες κυρίως για ενδοδαπεδια. Αλλαααα ο λέβητας πετρελαίου συμπυονωσης λειτουργει κι αυτός πιο αποδοτικά στους 50C. Πράγμα που σημαινει και με ενδοδαπεδια συμφέρει πάλι .  Τέλος μια επένδυση οποιοδήποτε είδους αναλύεται και με την απόσβεση της. Αν θέλω αντλία +fancoil + + δλδ 12,000€ εγκατάσταση για να καιω λιγότερο και ένα ανταλλακτικό κάνει και 400-800€ δεν κάνεις ποτέ απόσβεση . 

Εχω πουλήσει πάνω από 2000τμχ λέβητες συμπύκνωσης πετρελαίου και μου φιλάνε τα χέρια όσοι το έκαναν.

Φίλε μου δες ένα σχόλιο που έγραψα και πάρε με τηλέφωνο να σε βοηθήσω. (edited by korakios 😛) . Μην δίνετε τζάμπα τόσα λεφτα!! 

μα πόσοι λέβητες σου ξέμειναν ? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, CanonTux said:

Εγώ πάντως σε παρόμοια κατοικία με τη δική σου, πριν μερικά χρόνια έκανα ολική θερμοπρόσοψη από κάτω μέχρι πάνω, και διπλή μόνωση ταράτσας. Κόστος 20.000. Είναι σαν να μετακόμισα σε άλλο σπίτι, πλέον καίω το 1/6 του πετρελαίου, ο λέβητας σβήνει σε μισή ώρα και δεν ξανανάβει, διότι απλά το σπίτι πιάνει αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία και αυτή παραμένει, αφού δεν έχουμε απώλειες. 

Η καλή μόνωση είναι το παν. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την επένδυση μου. 

Η μονωση δε σου εβγαλε υγρασια στο σπτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ
1 ώρα πριν, insoholic είπε

Η μονωση δε σου εβγαλε υγρασια στο σπτι;

Θα σου απαντήσω γιατί έχω κάνει και εγώ, ούτε για αστείο δεν υπάρχει υγρασία και για πιο λόγο να βγάλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος μιας αντλίας midea εδώ και έναν χρόνο δουλεύει άψογα και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τής ακριβές Daikin mitsubishi και είναι και στην μισή τιμή. θέλει πάντως καλή μόνωση και προσοχή στην λειτουργία να δουλέψει με αντιστάθμιση και όχι σαν το κλασικό τρόπο λειτουργίας που έχουμε συνηθίσει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...