Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Disrespect είπε

Το είχα πει στον εγκαταστάτη μηπως χρειάζεται κάτι άλλο, πχ να βάλω fancoils, θερμοπρόσοψη, και μου ελεγε κάτι θεωρητικά του τυπου ναι μεν αυξάνουν την απόδοση αλλά στοιχίζουν πολυ και το σπίτι είναι μια χαρά ήδη απο αποψης μόνωσης κλπ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι μαλλον θέλανε να τα τσιμπήσουν για την αντλία, γιατί αν μου λέγανε οτι θέλω άλλα τόσα και περισσοτερα για να έχει νόημα, θα τους εριχνα ακυρο. Τι να πω... Τώρα οτι εγινε εγινε. Δεν θα ρίξω αλλα χρήματα γιατί δεν θα κάνω απόσβεση ουτε το 2050. Τουλάχιστον γλίτωσα απο τον μπελά του πετρελαιου και την μαφία των πρατηριων που κλεβουν ασυστολα.  

Εγώ πάντως σε παρόμοια κατοικία με τη δική σου, πριν μερικά χρόνια έκανα ολική θερμοπρόσοψη από κάτω μέχρι πάνω, και διπλή μόνωση ταράτσας. Κόστος 20.000. Είναι σαν να μετακόμισα σε άλλο σπίτι, πλέον καίω το 1/6 του πετρελαίου, ο λέβητας σβήνει σε μισή ώρα και δεν ξανανάβει, διότι απλά το σπίτι πιάνει αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία και αυτή παραμένει, αφού δεν έχουμε απώλειες. 

Η καλή μόνωση είναι το παν. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την επένδυση μου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Μάλλον κάποιοι αρχίζετε να μετράτε καταναλώσεις όταν γυρνάτε στην αντλία θερμότητας και δεν μετράτε πριν που είχατε καυστήρα πετρελαίου, ή απλώς δεν τον δουλεύατε πολύ και τώρα που βάλατε κάτι οικονομικότερο του σκίζετε τα πέταλα.

2. Η αντλία θερμότητας είναι αναλογικά και συγκριτικά με άλλες μεθόδους θέρμανσης πιο οικονομική και αποδοτική βάση μελετών. Period.

3. Στην αντλία θερμότητας παίζουν μεγάλο ρόλο οι σωστές ρυθμίσεις καθώς και η σωστή εγκατάσταση. 

4. Η αντλία δουλεύει σωστότερα όταν δουλεύει συνέχεια και όταν δεν πειράζετε συνέχεια την θερμοκρασία των νερών ή των σωμάτων-fancoil. Έχω δει με τα μάτια μου προοδευτική μείωση από το πρώτο άναμμα, την πρώτη μέρα 30kwh, την δεύτερη 25, την τρίτη 20 και την τέταρτη 15.

4. Πολύ πιθανόν να μην συμφέρει να αλλάξετε από καυστήρα πετρελαίου σε αντλία θερμότητας λόγω του υψηλού κόστους αντικατάστασης ή απλώς να πάρει πολύ καιρό να γίνει η απόσβεση.

5. Έχω παρατηρήσει ότι σε πολλούς ανθρώπους υπάρχει κάποιου είδους ρευματοφοβία. Δηλαδή κλείνουν ένα πορτατίφ με λάμπα led γιατί νομίζουν ότι καίει πολύ ρεύμα ή απλώς πάει μηχανικά το χέρι συνηθισμένo από τότε που είχαμε τις πυρακτώσεως. Προτιμούν τελοσπάντων να δίνουν κατοστάρικα στον βενζινά παρά να τους έρθουν φουσκωμένες κιλοβατώρες αναλογικά οικονομικότερες.

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/12/2023 at 01:58, CptBill said:

Η εγκατάσταση μου στον Πειραιά που δουλεύει επί 10 χρόνια με μια 6kw carrier , με καλοριφέρ αλλά επαρκες όγκο νερου , δουλεύει  άψογα άνευ δοχείου αδράνειας.

 

On 09/12/2023 at 09:11, mechpanos said:

Η εγκατάστασή σου στον Πειραιά είναι θρυλικό internetικό reference εγκατάστασης αντλίας θερμότητας, να ξέρεις!!! Εγκατάσταση, αποκοπή συνιδιοκτητών από δαπάνες θέρμανσης, τα έχει όλα!!! Την έχω διαβάσει από όταν την ξεκίνησες και χαίρομαι που έχουμε βρεθεί να σχολιάζουμε, σε κοινό thread στο insomnia!

Link για την συγκεκριμένη εγκατάσταση υπάρχει, για να το διαβάσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και η δική μου εμπειρία με αντλίες θέρμανσης είναι κακή κυρίως από τη δουλειά που έχουμε βάλει.

Υπερβολικά μεγάλο κόστος εγκατάστασης μαζί με θερμομόνωση ενώ επίσης έχει και κόστος συντήρησης γιατί είναι πιο πολύπλοκη συσκευή με πολλές πιθανές βλάβες. Επίσης θεωρώ ότι δεν έχουμε καλή τεχνογνωσία στην Ελλάδα σε αυτό τον τομέα. Ισως τώρα τελευταία να έχουν αρχίσει κάποιοι να εξειδικεύονται.

Χρειάζεται επίσης να έχεις και χώρο γιατί συνήθως είναι ογκώδεις οι εξωτερικές μονάδες ή και θορυβώδεις.

Οπότε θεωρητικά είναι οικονομική, αλλά μόνο  υπό ιδανικές συνθήκες και προϋποθέσεις.

Στα κλιματιστικά πατάς ένα κουμπί και δουλεύουν, και χρειάζεσαι μια συντήρηση μια φορά το έτος με πολύ χαμηλό κόστος. Το ίδιο και με το φυσικό αέριο.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, The_Judas είπε

χρειάζεσαι μια συντήρηση μια φορά το έτος με πολύ χαμηλό κόστος

Την ίδια συντήρηση που κάνει ο ψυκτικός στο κλιματιστικό, την ίδια κάνει και στην αντλία θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

 

Link για την συγκεκριμένη εγκατάσταση υπάρχει, για να το διαβάσουμε;

Το έχει στην υπογραφή του!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι απλά σε κλιματιστικό πλέον χρεώνουν 10-30 ευρώ... στο φυσικό αέριο 20-50

Σε αντλίες πολύ μεγαλύτερα ποσά:

https://www.centralclima.gr/2013-09-20-12-30-19/topot-65-66-2014-03-24-731-detail.html

https://alphaclima.gr/store/product/syntirisi-antlion

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ναι απλά σε κλιματιστικό πλέον χρεώνουν 10-30 ευρώ... στο φυσικό αέριο 20-50

Σε αντλίες πολύ μεγαλύτερα ποσά:

https://www.centralclima.gr/2013-09-20-12-30-19/topot-65-66-2014-03-24-731-detail.html

https://alphaclima.gr/store/product/syntirisi-antlion

Καλά με 10 δεν θεωρείται συντήρηση. 30άρι - 40άρι ξέρω. Φ.Α. δεν έχω εικόνα. Πετρέλαιο ξέρω 80άρι-100άρι. Εκεί πάει και η αντλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, CanonTux said:

Εγώ πάντως σε παρόμοια κατοικία με τη δική σου, πριν μερικά χρόνια έκανα ολική θερμοπρόσοψη από κάτω μέχρι πάνω, και διπλή μόνωση ταράτσας. Κόστος 20.000. Είναι σαν να μετακόμισα σε άλλο σπίτι, πλέον καίω το 1/6 του πετρελαίου, ο λέβητας σβήνει σε μισή ώρα και δεν ξανανάβει, διότι απλά το σπίτι πιάνει αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία και αυτή παραμένει, αφού δεν έχουμε απώλειες. 

Η καλή μόνωση είναι το παν. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την επένδυση μου. 

Με την υγρασια δεν εχεις προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Disrespect είπε

Τελικά βιαστικα να κατηγορήσω την αντλία.. Η καθαρά δική της κατανάλωση ήταν 430kwh. (Λογική νομιζω για να διατηρούνται 200τμ στους 20 βαθμούς σταθερά και με καυτό νερό ολο το 24ωρο). Ο φταίχτης για τον μεγάλο λογαριασμό ήταν ένας βοηθητικός θερμοσίφωνας στο δώμα της σοφιτας που ήταν μονίμως αναμενος. Πάλι καλά που δεν πήραμε φωτιά.. 

Και άμα ήταν συνεχώς αναμμένος; Θερμοστάτη έχει. Πιάνει θερμοκρασία, κλείνει. Τι πάει να πει βοηθητικός; Έδινε πουθενά για χρήση; Αν όχι, η κατανάλωσή του θα ήταν αμελητέα, ότι χάνει από τις απώλειες του σώματος του. Δεν παίζει να έχεις 600KWh τον μήνα από έναν ξεχασμένο θερμοσίφωνα. Μήπως μας δουλεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, liakjim said:

Και άμα ήταν συνεχώς αναμμένος; Θερμοστάτη έχει. Πιάνει θερμοκρασία, κλείνει.

Εκτος και αν εχει χαλασει ο θερμοστατης. Το εχω παθει.

 

4 minutes ago, mechpanos said:

Τί πρόβλημα να έχει;

Το προβλημα με την καλη μονωση ειναι οτι μονωνει μεσα και την υγρασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbras είπε

Εκτος και αν εχει χαλασει ο θερμοστατης. Το εχω παθει.

Αν χαλάσει ο θερμοστάτης ακολουθεί έκρηξη εκτός αν σκάσει το ασφαλιστικό οπότε βλέπεις τα νερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gbras είπε

Το προβλημα με την καλη μονωση ειναι οτι μονωνει μεσα και την υγρασια.

Δεν ισχύει. 
Όσοι έχουν εμφανίσει πρόβλημα "υγρασίας" μετά από θερμομόνωση, είναι άλλη η αιτία που το εμφάνισαν και οφείλεται σε ατελή μόνωση με δημιουργία θερμογεφυρών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Disrespect είπε

Το περασμένο καλοκαίρι, μετά από παρότρυνση φίλου, πήρα την απόφαση να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντλία θερμότητας. Μίλησα με γνωστό μαγαζί, που είναι υποτίθεται ειδικοί, και μου εβαλαν μια Daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW με ΖΝΧ χωρις καμία άλλη παρέμβαση, με τα σώματα που είχα ήδη (κλασσικά, οχι φαν κοιλ) γιατι μου ειπαν οτι αυτή η αντλία δεν τα χρειάζεται. Ε τώρα που εσφιξε το κρύο και με τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς (οπως το είχα και παλιά) μου ηρθε 1100 κιλοβατώρες λογαριασμός σε ένα μήνα. Τρομερή επένδυση... 10 χιλιάρικα για το τίποτα. Μια ή αλλη θα μου κοστίζει σαν να εβαζα πετρέλαιο. 

Κανόνας : πρώτα ελαχιστοποιούμε τις απώλειες και μετά ψαχνόμαστε για εξοικονόμηση λογαριασμού, αυτά τα 10 χιλιάρικα έπρεπε να τα είχες ρίξει σε θερμομόνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...