Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μόνος τρόπος για να λειτουργήσει σωστά η αντλία θερμότητας.

Είναι να την ανάψεις τώρα και να την σβήσεις την άνοιξη.

Μόνο τότε θα δουλέψει οικονομικά.

(Φυσικά εάν έχεις κ καλές μονώσεις κλπ κλπ)

Εάν την ανάβεις και την σβήνεις είναι πιο ακριβή απ' το οτιδήποτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, sndev είπε

 

Θα λες είμαι οικονόμος όχι τσιγκούνης. Νοικοκύρης!

Επειδη σε αυτους θα μείνουν κοιτα να σε καλα λοιπον χωρις πνευμονίες  εκει στα βόρια να τους χαίρεσαι οταν μεγαλωσουβ που θα τα καινε για να βγαλουν το αχτι τούς απο τα ψυχολογικα των 20 βαθμων !

 

Σοβαρά τώρα κρυώνετε στους 20 βαθμούς; Δεν ξέρω αν έχω κάποιο θέμα εγώ, αλλά ειλικρινά  δεν νιώθω άνετα με μεγαλύτερη θερμοκρασία. Όταν το ανεβάζει ψηλότερα η γυναίκα μου πάω και ανοίγω παράθυρα γιατί νιώθω ότι σκάω. 

Ίσως και να μην  είναι τοποθετημένος σωστά ο θερμοστάτης γιατί ενα άλλο ψηφιακό θερμόμετρο στο δωμάτιο μου λέει 21.5 

 

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mhc-v10w/d2n8-b 

Στην Ελλάδα υπάρχουν φασον από inventor και galleti.

Κάτι αλλο που παρατήρησα είναι ότι όσο αυξάνεις το dt1sh πρέπει αντίστοιχα να αυξηθεί και ο χρόνος που θα εκκινήσει.

Πχ dt1sh 7

Set 30o

off στους 37

on στους 23

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakis112 είπε

Μια ερώτηση: τα Midea , είναι κινεζικό, είναι αξιόπιστο; ζημιαρικο; δεν έχω θερμομόνωση!

για αντλίες θερμότητας υπάρχει ήδη νήμα

μην το σπάσετε χωρίς λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Disrespect said:

Σοβαρά τώρα κρυώνετε στους 20 βαθμούς; Δεν ξέρω αν έχω κάποιο θέμα εγώ, αλλά ειλικρινά  δεν νιώθω άνετα με μεγαλύτερη θερμοκρασία. Όταν το ανεβάζει ψηλότερα η γυναίκα μου πάω και ανοίγω παράθυρα γιατί νιώθω ότι σκάω. 

Ίσως και να μην  είναι τοποθετημένος σωστά ο θερμοστάτης γιατί ενα άλλο ψηφιακό θερμόμετρο στο δωμάτιο μου λέει 21.5 

 

Εμ,  δες το αυτο γτ αν η αντλία παει με το 20 κ εχεις πραγματικη 21.5 κ δεν εχει ρυθμίσει απόκλιση ο εγκατάστατης δεν θα λειτουργεί σωστά

Αν εχεις 21,5 πραγματική πας να το ανεβασεις κ σκας τοτε οκ στα 22+ το θεωρώ φυσιολογικό να ανοίγεις παράθυρα. Εκει πρεπει να φτιαξεις τον θερμοστάτη της γυναικας σου αν κρυωνει στα 21,5 -22 κ θελει παραπάνω 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sakis112 είπε

Το Midea είναι αξιόπιστο; ζημιαρικο; δεν έχω θερμομόνωση!

θα πρότεινα να κάνεις πρώτα θερμομόνωση

για τη μάρκα (πες και μοντέλο) θα σου πούνε τα άλλα παιδιά 

Spoiler

Πάντως αμφιβάλλω να σου την πρότεινε μηχανικός που εξειδικεύεται σε μελέτες και εγκαταστάσεις και περισσότερο δείχνει οτι απο μαγαζί την σπρώχνουν ,μιας και η μόνωση είναι πιο σημαντική

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Εμ με ιδιόκτητη μεζονέτα 200τμ στα βόρεια προάστια και να ρίχνεις τον θερμοστάτη κάτω από 20 βαθμούς, δεν το θέλει ούτε ο Θεός… πόσο μάλλον η σύζυγος που αλλιώς είχε σκεφτεί την ζωή της στο πλάι σου…

Δεν την εχω φυλακισμένη. Είναι ελεύθερη να βρεί άλλον πού θα έχει τον θερμοστάτη στους 30 βαθμούς και να πάθουν μαζί θερμοπληξία 🤣

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkirikis είπε

χαμηλότερο βαθμό απόδοσης

Όχι . Μάλλον εννοείς ότι δεν αποδίδουν την ίδια θερμοκρασία με έναν λέβητα (;)...

 

1 ώρα πριν, mkirikis είπε

Αν όμως την λειτουργίσεις σε χαμηλότερες θερμοκρασίες θα ανεβάσεις κάπως τον βαθμό απόδοσης της σε σχ ση αν δουλεύει ώστε να παράξει υψηλων θερμοκρασιων νερό.

Αυτό ισχύει.

Οι αντλίες έχουν υψηλό βαθμό απόδοσης και όσο χαμηλότερα καλούνται να ανεβάσουν την θερμοκρασία του παραγόμενου νερού, τόσο υψηλότερο βαθμό απόδοσης έχουν. Και χαμηλότερη κατανάλωση, και περισσότερη αποδιδόμενη ενέργεια για την ίδια κατανάλωση. 

Παράδειγμα: Έστω ότι μια κατοικία έχει απώλειες 12kw. Μια αντλία μπορεί να δώσει αυτά τα 12kw στους 55 βαθμούς θερμοκρασία με σώματα με βαθμό απόδοσης 3, μπορεί να τα αποδώσει όμως και στους 35 βαθμούς με απόδοση 4...στην μια περίπτωση θα τραβήξει 4kw από το δίκτυο, στην άλλη 3, για την ίδια αποδιδόμενη ισχύ. Γενικά μας συμφέρει να υπερδιαστασιολογούμε τα σώματα ή να πηγαίνουμε σε σώματα χαμηλών θερμοκρασιών, για να μπορούμε να πέσουμε χαμηλά σε θερμοκρασίες κρατώντας υψηλά τον βαθμό απόδοσης. Επειδή αυτό δεν μας επιτρέπει να γκαζώσουμε και να φέρουμε γρήγορα σε υψηλή θερμοκρασία τον χώρο, απαιτεί συνεχή ή σχεδόν συνεχή λειτουργία του συστήματος θέρμανσης.

33 λεπτά πριν, sndev είπε

Εκει πρεπει να φτιαξεις τον θερμοστάτη της γυναικας σου αν κρυωνει στα 21,5 -22 κ θελει παραπάνω 

Μπα δεν νομίζω να φτιάχνεται. Όλες με προβληματικό βγαίνουν από το εργοστάσιο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

θα πρότεινα να κάνεις πρώτα θερμομόνωση

για τη μάρκα (πες και μοντέλο) θα σου πούνε τα άλλα παιδιά 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πάντως αμφιβάλλω να σου την πρότεινε μηχανικός που εξειδικεύεται σε μελέτες και εγκαταστάσεις και περισσότερο δείχνει οτι απο μαγαζί την σπρώχνουν ,μιας και η μόνωση είναι πιο σημαντική

Πριν 2 χρόνια, έψαχνα για θέρμανση, και τα πιο φθηνά ήτανε τα Midea 5kw. Τώρα δεν τα βρίσκω στο Skroutz. Έγινε συζήτηση με συγγενικό πρόσωπο , και μου πρότεινε και επέμενε επίσης για θερμομόνωση!!!

Τελικά επέλεξα air Condition, ήτανε ένα πρόγραμμα, με επιδότηση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sakis112 είπε

Πριν 2 χρόνια, έψαχνα για θέρμανση, και τα πιο φθηνά ήτανε τα Midea 5kw. Τώρα δεν τα βρίσκω στο Skroutz. Έγινε συζήτηση με συγγενικό πρόσωπο , και μου πρότεινε και επέμενε επίσης για θερμομόνωση!!!

Τελικά επέλεξα air Condition, ήτανε ένα πρόγραμμα, με επιδότηση κλπ.

άρα πρώτα πάρε μελέτη απο μηχανικό που να ασχολείται και μετά όταν σου προτείνει συγκεκριμένη αντλία για συγκεκριμένο σύστημα θέρμανσης ξαναρωτάς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, protsimer είπε

Έχω αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών LG THERMA V 25kw Σε μεζονέτα κατασκευής 1990 με περσινή θερμοπροσοψη  140τμ στη βορεια Ελλάδα. Επισης 5 κλιματιστικα (1Χ24000 και 4Χ12000 btu) για ψύξη. Με 10kw φωτοβολταϊκό στη στέγη.

 

Κοστος συνολικής ενέργειας 14 μηνών (εκκαθαριστικός ΔΕΗ) 1350€.

τα πάντα όλα μέσα ρεύμα νοικοκυριού, ΕΡΤ, ΤΑΠ, τέλη κλπ κλπ

 

 

Καλημέρα ,να υποθέσω ότι την κουμπωσες σε υφιστάμενα σώματα νερού.Ποσο σ πήγε η εγκατάσταση ?Μέσα και η αγορά της αντλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Disrespect είπε

Καμια 400αρια περιπου/μήνα. Εντάξει δεν παραπονιέμαι, γιατί εκαιγα καμια 500ριά λίτρα πετρέλαιο/μηνα στα κρύα, αρά ακόμα και με 1000kwh/μήνα γλιτώνω χρήματα. Απλά δεν ηταν και το "wow... δεν πληρώνω τίποτα" που άκουγα απο κάποιους. 

Μαλλον έκανα και τα 3 λαθη που ανέφερες. Αλλά με επιασαν και λίγο κωτσο νομίζω, γιατί δεν το εψαξα μόνος μου με μηχανικό δικό μου πρώτα. Πηγα κατευθειαν σε μαγαζί που μου συνέστησαν και μου ειπαν εχουμε μηχανικό εμείς, ειμαστε ειδικοί μη σε νοιαζει τιποτα κλπ. 

Παντως το σπίτι δεν νομιζω οτι εχει θεμα μόνωσης. Διπλά κουφωματα αλουμινίου παντού, πετρα εξωτερικά και κατασκευη του 1993. Είναι απλα μεγάλο και η περιοχη εχει κρυουλάκι (Παλιά Πεντέλη). Και βασικά νομιζω οτι τα fan coils είναι απαραίτητα, σε ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις, οχι ετσι οπως που ειπε ο λακαμας που την εβαλε,  αρα η αντικατασταση των σωματων θα είναι μαλλον το επομενο αναποφευκτο εξοδο.

600kwh / μήνα για την αντλία είναι περίπου 180€.

500lit πετρέλαιο / μήνα είναι περίπου 650€.

Δεν ξέρω γιατί ξενερώνεις με την επένδυση σου... 

Έχω Α/Θ σε σπίτι 100τμ (με μόνωση καλά Κουφωματα, ενδοδαπεδια, χαμηλών θερμοκρασιών αντλια κτλ κτλ) και καίω περίπου τα ίδια με σενα. Είμαι όμως στη βόρεια Ελλάδα σε κωμόπολη με πολύ κρύο. Την αντλία την έβαλα το 2014 που η kwh ήταν κάτω από 0.1€... Τότε όντως ήταν έτσι.... δεν έκαιγε τίποτα. Δεν κατεβαζα ποτέ το θερμοστάτη από το 23. Εφόσον έχει ανέβει στο θεό η τιμή της kwh είναι λογικό να πληρώνουμε "πολλά". Και πάλι εσύ με τα δεδομένα που παραθέτεις θεωρώ πως έχεις κάνει παρα πολύ καλή επένδυση. Απλά σιγα σιγά ίσως πρέπει να δεις τι μπορείς να κάνεις και από έξτρα μόνωση κτλ για ακόμη καλύτερη απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Disrespect είπε

Η ορθή κίνηση στην περίπτωση μου ηταν να μην κάνω τίποτα, αλλά τώρα που έσκασα ηδη 10Κ δεν προκειται να αφήσω μισή δουλειά. Θα φέρω μηχανικό, θα βαλω fancoils, και ισως θερμοπρόσοψη και βλέπουμε. Απόσβεση το 2050 , αλλά ετσι ειναι αυτά. Οι μ@λ@κιες πληρώνονται.

Αναποδα καντα. Πρωτα θερμοπρόσοψη και μετα ισως fancoil. 

8 ώρες πριν, Disrespect είπε

Mη με δουλεύετε ρε σεις. Εντάξει είμαι λίγο τσιγκούνης αλλά σε αυτούς θα μείνουν όλα. Σε 10 χρόνια ο γιος μου θα λέει τι μάγκας ήταν ο φαδερ, με έκανε Βίκινγκ να αντέχω στους 18 βαθμούς και αγόρασα και Porsche με αυτά που μου άφησε. 

Γεια σου ρε Μπειζάνη!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...