Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω δοκιμάσει κι αυτό ,δε φαίνεται να αλλάζει κάτι ως προς την συμπεριφορά της αντλίας.(τουλάχιστον τώρα που δεν έχει κρυώσει ακόμα)Λογικα το 1 θα είναι το μέγιστο και το 8 το ελάχιστο αν κρίνω από το 0 που λέει ότι δουλεύει σε φουλ ισχύ .

Στο άλλο που με ρώτησες το σπίτι είναι ισόγειο , πρώτος και σοφίτα

80+50+25τμ

 

Με 10αρα θερμοπροσοψη νεόδμητο.

Επεξ/σία από kostas_22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2023 στις 3:17 ΜΜ, dionisis khfhsia είπε

Δουλεύω. Τώρα δυστυχώς μαζί με το πσ δίνετε και το λογαριασμό που έχει ονλινε και πόσο καιρό έχετε ακόμα ? Σιν τι παιχνίδια έχετε εκτός του φρεε το online pass

 

Στις 7/11/2023 στις 2:50 ΜΜ, Demon90 είπε

Αποστολή για την αγγελία: https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2141480-nintendo-switch-red/

 

με ενδιαφερει αμεσα

ενα τηλ

ευχαριστω

 

 

8 ώρες πριν, Disrespect είπε

Εντάξει, δεν περίμενα να την βγάζω τζάμπα, αλλά δεν είναι και έτσι οπως μου τα περιγράφανε κάποιοι. Αν δηλαδη τώρα με σχετικά καλό ακόμα καιρό εκαψε 1000kwh, οταν μετά αρχίσουν τα χιονια που εδω πάνω στα βορεια προάστεια είναι συχνό φαινόμενο, θα πίνω τρία ουίσκια πρίν ανοίξω τον λογαριασμό της ΔΕΗ 🤣

 

 

Επεξ/σία από makoylino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βιαστικα να κατηγορήσω την αντλία.. Η καθαρά δική της κατανάλωση ήταν 430kwh. (Λογική νομιζω για να διατηρούνται 200τμ στους 20 βαθμούς σταθερά και με καυτό νερό ολο το 24ωρο). Ο φταίχτης για τον μεγάλο λογαριασμό ήταν ένας βοηθητικός θερμοσίφωνας στο δώμα της σοφιτας που ήταν μονίμως αναμενος. Πάλι καλά που δεν πήραμε φωτιά.. 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostas_22 said:

dT1SH

Ωραια εστω οτι ειναι αυτο αυξησε το κατα ενα. Μου κανει εντυπωση πολυ βα αυξάνει κατα 20. Δλδ εαν εχεις 50 τα νερα θα σε αφησει +20 = 70;

Εκατσα κ εψαξα πρόχειρα για τις midea κ βρήκα αυτό 

SmartSelect_20231213_234819_SamsungNotes.jpg.8b4dc7248fedfd58550fe38eccc46af3.jpg

Υπάρχει κάποιο εξτρα μενού εγκατάστατη;

ειδα αυτο τπ βίντεο 

Spoiler

 

 

Οπου ειδα κ το μενού της δεν μοιαζει τόσο πολύπλοκο αλλα.. αν το serviceman δεν ειναι το μενού εγκατάστατη τοτε ποιο ειναι για τη  dt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Disrespect είπε

Το περασμένο καλοκαίρι, μετά από παρότρυνση φίλου, πήρα την απόφαση να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντλία θερμότητας. Μίλησα με γνωστό μαγαζί, που είναι υποτίθεται ειδικοί, και μου εβαλαν μια Daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW με ΖΝΧ χωρις καμία άλλη παρέμβαση, με τα σώματα που είχα ήδη (κλασσικά, οχι φαν κοιλ) γιατι μου ειπαν οτι αυτή η αντλία δεν τα χρειάζεται. Ε τώρα που εσφιξε το κρύο και με τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς (οπως το είχα και παλιά) μου ηρθε 1100 κιλοβατώρες λογαριασμός σε ένα μήνα. Τρομερή επένδυση... 10 χιλιάρικα για το τίποτα. Μια ή αλλη θα μου κοστίζει σαν να εβαζα πετρέλαιο. 

Έχω κάνει πολλές φορές αυτή την συζήτηση.

1. Πόση ισχύ είχε ο λέβητας που αντικαταστάθηκε από την αντλία θερμότητας;

2. Πόση ισχύ αναφέρει στο energy label η αντλία θερμότητας; Σε άλλη μάρκα η "16KW" αναφέρει "13KW" στο energy label.

3. Σε ποια θερμοκρασία νερού ήταν ρυθμισμένος ο θερμοστάτης του λέβητα;  Συνήθως τον ρύθμιζαν στους 80~90°C.

4. Ποια είναι η θερμοκρασία νερού που δίνει η αντλία θερμότητας; Μήπως είναι ρυθμισμένη στους 70°~75°C;

Η ισχύς Q (θερμίδες, kw) που αποδίδουν τα σώματα του καλοριφέρ είναι της μορφής Q=k*(Tνερού - Tχώρου).

Η σταθερά k είναι χαρακτηριστικό του καλοριφέρ και είναι σταθερή, εξαρτάται από το μέγεθος, τις φέτες, τις στήλες, το ύψος, κλπ.

Η θερμοκρασία του χώρου είναι στην περίπτωσή σας 20°C.

Αν πριν το νερό ήταν στους 90°C και τώρα είναι στους 70°C η μείωση στην ισχύ είναι:

Qπριν = k * (90 - 20) = 70k

Qμετά = k * (70 - 20) = 50k

Πριν το κάθε σώμα απέδιδε (70k - 50k) / 50k = 40% περισσότερη θερμική ενέργεια (υποθετικά, αν όντως ήταν πριν στους 90°C και μετά στους 70°C το νερό του δικτύου).

 

5. Κρατήσατε τον ίδιο κυκλοφορητή νερού ή  μήπως τον αφαιρέσατε μαζί με τον λέβητα; Αν τώρα χρησιμοποιείτε τον κυκλοφορητή νερού της αντλίας, καλύπτει τις απαιτήσεις που αναφέρει η μελέτη θέρμανσης (υπάρχει πιθανότατα στην πολεοδομία, συνοδεύει υποχρεωτικά την οικοδομική άδεια εδώ και δεκαετίες).

6. Πόσα ευρώ πληρώνατε τον μήνα για θέρμανση με λέβητα πετρελαίου;

 

Προσωπικά σε όσους ξέρω προτείνω πάντα πρώτα ηλιακό, μετά θερμομόνωση και μετά από αυτά οτιδήποτε άλλο. Με τα ίδια χρήματα αν θερμομονώνατε το σπίτι θα είχατε μεγαλύτερη εξοικονόμηση ακόμα και με τον ίδιο λέβητα που είχατε. Μοναδική περίπτωση που θα πρότεινα αντλία θερμότητας σε σπίτι χωρίς καλή θερμομόνωση είναι αν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα και δεν μπορεί να μπει θερμομόνωση, π.χ. μη συγκατάθεση συνιδιοκτητητών για εξωτερική θερμομόνωση, έλλειψη χώρου για εσωτερική θερμομόνωση τοίχων, κλπ.

 

Χρήσιμο: Κάθε χρόνο το ΕΜΠ κάνει μια μελέτη για σύγκριση των μεθόδων θέρμανσης. Η μελέτη για τον χειμώνα 2023~2024 είναι διαθέσιμη εδώ http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/system/files/2023-12/Mελέτη κόστους θέρμανσης ΕΜΠ 2023-2024 Dec23.pdf.

image.png.1e54cee76c299480f94341b228da7ef0.png

 

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Disrespect said:

Τελικά βιαστικα να κατηγορήσω την αντλία.. Η καθαρά δική της κατανάλωση ήταν 430kwh. (Λογική νομιζω για να διατηρούνται 200τμ στους 20 βαθμούς σταθερά και με καυτό νερό ολο το 24ωρο). Ο φταίχτης για τον μεγάλο λογαριασμό ήταν ένας βοηθητικός θερμοσίφωνας στο δώμα της σοφιτας που ήταν μονίμως αναμενος. Πάλι καλά που δεν πήραμε φωτιά.. 

Ρε φιλε  βαλε τωρα τη θερμοκρασία στους 22 μα ζεστάθουν τα παιδακια σου κ η κακομοιρα η γυναικουλα σου.. τα χαρισες στον άψυχο τον θερμοσυφωνα.. δωστα στη φαμιλια σου αυτο μήνα  οσο προλαβαίνεις τις τιμες Δεκεμβρίου 

Και να σου πω κ το αλλο; τσαμπα ειναι αφου έχει μεσα κ ζεστα νερα χρήσης.

Ακου 20.. 

Εγω εδω εχω 20.3 πάνω κατω κ τη βαζω μπροστα να παει 22 το σπίτι 

Με μπουφαν κυκλοφορείτε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sndev είπε

Οπου ειδα κ το μενού της δεν μοιαζει τόσο πολύπλοκο αλλα.. αν το serviceman δεν ειναι το μενού εγκατάστατη τοτε ποιο ειναι για τη  dt

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από αυτό είναι ότι το ΔΤ δεν γίνεται να αλλάξει από το μενού (ούτε του serviceman) και ότι σχειτίζεται με την παραπάνω μεταβλητή και ρυμθίζεται εμμέσως από αυτή.... Γενικά είναι σαν να τα θέλει τα ON-OFF της η MIDEA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lamprosts είπε

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω από αυτό είναι ότι το ΔΤ δεν γίνεται να αλλάξει από το μενού (ούτε του serviceman) και ότι σχειτίζεται με την παραπάνω μεταβλητή και ρυμθίζεται εμμέσως από αυτή.... Γενικά είναι σαν να τα θέλει τα ON-OFF της η MIDEA...

μπορεί να έχει πολύ χαμηλή απόδοση σε λίγα watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

Ρε φιλε  βαλε τωρα τη θερμοκρασία στους 22 μα ζεστάθουν τα παιδακια σου κ η κακομοιρα η γυναικουλα σου.. τα χαρισες στον άψυχο τον θερμοσυφωνα.. δωστα στη φαμιλια σου αυτο μήνα  οσο προλαβαίνεις τις τιμες Δεκεμβρίου 

Mη με δουλεύετε ρε σεις. Εντάξει είμαι λίγο τσιγκούνης αλλά σε αυτούς θα μείνουν όλα. Σε 10 χρόνια ο γιος μου θα λέει τι μάγκας ήταν ο φαδερ, με έκανε Βίκινγκ να αντέχω στους 18 βαθμούς και αγόρασα και Porsche με αυτά που μου άφησε. 

8 ώρες πριν, Disrespect είπε

Εχεις δίκιο σε αυτό, αλλά έχω μικρά παιδιά σπίτι και κρυουλιάρα σύζυγο, και οταν αποπειράθηκα να το κατεβάσω στους 18 μου ειπε οτι κρυωνει και οτι είμαι τσιγγουνης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανό το manual που ανέβασες είναι από προηγούμενο μοντέλο,αν και πάνω κάτω τα ίδια είναι.το χειριστήριο είναι το ίδιο.

Μάλλον εννοεί ότι αν τα νερά είναι κάτω απο 47 το Δτ είναι fixed 2 στην περίπτωση μου, ίσως μεγαλώνει αν πρόκειται για σώματα πάνελ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kostas_22 said:

Πιθανό το manual που ανέβασες είναι από προηγούμενο μοντέλο,αν και πάνω κάτω τα ίδια είναι.το χειριστήριο είναι το ίδιο.

Μάλλον εννοεί ότι αν τα νερά είναι κάτω απο 47 το Δτ είναι fixed 2 στην περίπτωση μου, ίσως μεγαλώνει αν πρόκειται για σώματα πάνελ 

 

Εψαχνα να βρω τους ορους πως τους εχει η midea μη κοιτας το μανουαλ σαν μανουαλ 

Σε ολα τα μοντελα η καθε έννοια για αυτους είναι ιδια οποτε το dT1SH ιδιο είναι παντου στο τρόπο λειτουργειας

Ποια αντλια εχεις να ριξω μια ματια οταν βρω χρονο στο μανουαλ της μπας κ καταλαβω τπτ περισσότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, enrique19 said:

Και δεν θα την δεις...παραμυθι που πλασαραν πωλητες και μηχανικοι για να κονομανε απο πωλησεις και μελετες.

Ελληναρα μου, τελικά αποφάνθηκε ότι εκαψε 430 με ζεστα νερα χρήσης.

9 minutes ago, Disrespect said:

Εντάξει είμαι λίγο τσιγκούνης αλλά σε αυτούς θα μείνουν όλα

Θα λες είμαι οικονόμος όχι τσιγκούνης. Νοικοκύρης!

Επειδη σε αυτους θα μείνουν κοιτα να σε καλα λοιπον χωρις πνευμονίες  εκει στα βόρια να τους χαίρεσαι οταν μεγαλωσουβ που θα τα καινε για να βγαλουν το αχτι τούς απο τα ψυχολογικα των 20 βαθμων !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, enrique19 είπε

Και δεν θα την δεις...παραμυθι που πλασαραν πωλητες και μηχανικοι για να κονομανε απο πωλησεις και μελετες.

καμμένος φαντάζομαι απο "μάστορα" ?

μου θυμίζει αναλογικά τη φάση με υγραέριο σε όχημα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αρχή να πω τα εξής

Έχεις μια αντλία υψηλών θερμοκρασιών, σε τι θερμοκρασίες την δουλεύεις;

Το να έχεις θερμοκρασία στα σώματα πχ 70 βαθμούς με εξωτερική θερμοκρασία 8 βαθμούς είναι κάπως άκυρο.

Μπορείς κάλλιστα να κατεβάσεις τη θερμοκρασία ακόμη και 50 - 55 βαθμούς απλά θα λειτουργήσει περισσότερες ώρες αλλά χωρίς να ζοριζεται. 

Γενικά οι αντλίες όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω έχουν χαμηλότερο βαθμό απόδοσης. Αν όμως την λειτουργίσεις σε χαμηλότερες θερμοκρασίες θα ανεβάσεις κάπως τον βαθμό απόδοσης της σε σχ ση αν δουλεύει ώστε να παράξει υψηλων θερμοκρασιων νερό.

Ένα ακόμη που μου περνά από το μυαλό μου και πρέπει να ρωτήσω, αυτή η συγκεκριμένη αντλία δεν έχει αντιστάθμιση;

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις ή να ψάξεις αν έχει αντιστάθμιση. Γιατί ίσος να έχει και να μην την έχουν σε λειτουργία μέσα από το μενού της.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...