Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί 

Έβαλα αντλία από τον Νοέμβριο το 2022 12kw monoblog Midea μονοφασική με δυο αυτονομίες 120τμ  δούλεψε όλο τον χειμώνα το σπίτι δεν έπεσε κάτω από 22.5 βαθμούς  πλήρωσα σε ρεύμα καθαρά για την αντλία όλο το χειμώνα 600€ ,σε πετρέλαιο ήθελα 1300-1400 την προηγούμενες χρονιές 

Έχω  ακούσει διάφορα για τη έχει πληρώσει από αυτούς που βαλανε  αντλία  ,τελικά ένα έχω καταλάβει πιέζει ρόλο ο  μάστορας που θα κάνει την εγκατάσταση   δεν έχουν όλοι γνώση πως να γίνει σωστά η δουλειά και σίγουρα η μόνωση του σπιτιού .

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, Zackou said:

Αγαπητοί 

Έβαλα αντλία από τον Νοέμβριο το 2022 12kw monoblog Midea μονοφασική με δυο αυτονομίες 120τμ  δούλεψε όλο τον χειμώνα το σπίτι δεν έπεσε κάτω από 22.5 βαθμούς  πλήρωσα σε ρεύμα καθαρά για την αντλία όλο το χειμώνα 600€ ,σε πετρέλαιο ήθελα 1300-1400 την προηγούμενες χρονιές 

Έχω  ακούσει διάφορα για τη έχει πληρώσει από αυτούς που βαλανε  αντλία  ,τελικά ένα έχω καταλάβει πιέζει ρόλο ο  μάστορας που θα κάνει την εγκατάσταση   δεν έχουν όλοι γνώση πως να γίνει σωστά η δουλειά και σίγουρα η μόνωση του σπιτιού .

 

κανενας μαστορας δεν παιζει ρολο. Ο μαστορας ειναι καλος για να σου φτιαξει κανα καζανακι αλλα οχι για να σου κανει μελετη θερμικων απωλειων και να σου διαστασιολογησει τη σωστη αντλια. 
Ο μηχανικος μηχανολογος ειναι αυτος που ψαχνεις.

Και για τον συμφορουμιτη που εκαψε 1000kwh σε μηνα

Χειμωνα 22-23, μονοκατοικια σε προποδες πηλιου, 100μ υψομετρο, 1600kwh για ολο το χειμωνα, ~100τμ. 
Εχω βαρεθει να λεω τα ιδια και τα γιδια. Ριξτε μια ματια στη σελιδα που εχω στην υπογραφη μου μπας και. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, kostas_22 said:

Μπορεί τώρα να ισχύει αυτό που έχει καλό καιρό.

Το max όριο είναι +20.default νομίζω είχε 5 ή το έβαλε ο εγκατάστατης τόσο.

Λες να το τσιμπήσω λίγο παραπάνω;

Τώρα όσον αφορά το μικρό γκάζωμα 

θεωρώ πως είναι της αντλίας για να φτάσει το +5 και να κλείσει.Σαν να μη γουστάρει να μείνει εκεί.

Έχω ένα Shelly em στον πίνακα και μετράω.

Το ΔΤ δεν μπορώ να βρώ που ρυθμίζεται.

 

Νομιζω λεμε αλλο πραγμα, το θεωρω απιθανο να έχει ρυθμιση για +20 η παράμετρος που λεω εγω , καλύτερα αστα οπως ειναι ! αλωστε μολις πιασει κρυο θα αυξησεις τα νερα κ θα ισχύουν διαφορετικά πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Disrespect είπε

Το περασμένο καλοκαίρι, μετά από παρότρυνση φίλου, πήρα την απόφαση να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντλία θερμότητας. Μίλησα με γνωστό μαγαζί, που είναι υποτίθεται ειδικοί, και μου εβαλαν μια Daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW με ΖΝΧ χωρις καμία άλλη παρέμβαση, με τα σώματα που είχα ήδη (κλασσικά, οχι φαν κοιλ) γιατι μου ειπαν οτι αυτή η αντλία δεν τα χρειάζεται. Ε τώρα που εσφιξε το κρύο και με τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς (οπως το είχα και παλιά) μου ηρθε 1100 κιλοβατώρες λογαριασμός σε ένα μήνα. Τρομερή επένδυση... 10 χιλιάρικα για το τίποτα. Μια ή αλλη θα μου κοστίζει σαν να εβαζα πετρέλαιο. 

Φίλε έχω μια daikin 12kw της daikin μεσεων φυσικά θερμοκρασιών  ..μένω Ορεστιάδα ..έκαψαν πέρυσι όλο τον χειμώνα 1200 κιλοβατώρες..κάτι μάλλον κανείς λάθος..χαμήλωσε τα νερά σου και αστην να δουλέψει..μην κάνεις το λάθος να δουλεύει onn off ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών LG THERMA V 25kw Σε μεζονέτα κατασκευής 1990 με περσινή θερμοπροσοψη  140τμ στη βορεια Ελλάδα. Επισης 5 κλιματιστικα (1Χ24000 και 4Χ12000 btu) για ψύξη. Με 10kw φωτοβολταϊκό στη στέγη.

 

Κοστος συνολικής ενέργειας 14 μηνών (εκκαθαριστικός ΔΕΗ) 1350€.

τα πάντα όλα μέσα ρεύμα νοικοκυριού, ΕΡΤ, ΤΑΠ, τέλη κλπ κλπ

 

 

Επεξ/σία από protsimer
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, protsimer είπε

Έχω αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών LG THERMA V 25kw Σε μεζονέτα κατασκευής 1990 με περσινή θερμοπροσοψη  140τμ στη βορεια Ελλάδα. Επισης 5 κλιματιστικα (1Χ24000 και 4Χ12000 btu) για ψύξη. Με 10kw φωτοβολταϊκό στη στέγη.

 

Κοστος συνολικής ενέργειας 14 μηνών (εκκαθαριστικός ΔΕΗ) 1350€.

τα πάντα όλα μέσα ρεύμα νοικοκυριού, ΕΡΤ, ΤΑΠ, τέλη κλπ κλπ

 

 

Εντάξει εσύ δεν μετράς, έχεις παράξει καμία 10ρια χιλιάδες kwh (και λίγες μπορεί να λέω) κάψε όσο θες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πρώτα τη μελέτη θερμικών απωλειών που είχε κάνει αρχικά ο μηχανικός σου το 1993 (ελπίζοντας ότι είναι "σωστή" και ότι τηρήθηκε στην κατασκευή). Τί απώλειες σου δίνει;

'Η αν δεν την έχεις, δες το ενεργειακό σου πιστοποιητικό τί λέει από άποψη απωλειών (αν και αυτό είναι ακόμη πιο αναξιόπιστο ως μεθοδολογία μιας και που προορίζεται μόνο για συγκριτική αξιολόγηση). Αλλά θα δώσει μία εικόνα.

Από εκεί και πέρα βλέπεις α)αν η Α.Θ. είναι κατάλληλη, και β) αν η κατανάλωσή σου είναι λογική.

Σε κάθε περίπτωση, Γ' κατηγορία στο πιστοποιητικό (και εφόσον αυτό είναι "σωστό") σημαίνει μεγαλύτερη κατανάλωση από το κτίριο αναφοράς. Η κατοικία έγινε (στην καλύτερη περίπτωση) με τον παλιό Κ.Θ.Κ.. Με τον ΚΕΝΑΚ οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές (παλιότερα θα έπρεπε να είσαι τουλάχιστο Β, τώρα Α). Οπότε η θερμοπρόσοψη και πιθανώς η αναβάθμιση των κουφωμάτων (τα αλουμινίου που έχεις έχουν θερμοδιακοπή; ---απίθανο για  το 1993) να ήταν/είναι απαραίτητη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, sndev είπε

Νομιζω λεμε αλλο πραγμα, το θεωρω απιθανο να έχει ρυθμιση για +20 η παράμετρος που λεω εγω , καλύτερα αστα οπως ειναι ! αλωστε μολις πιασει κρυο θα αυξησεις τα νερα κ θα ισχύουν διαφορετικά πράγματα 

το ίδιο λέμε ακριβώς.Εχει επιλογή από +2 -+20 είναι το dt1sh που αναφέρεται στο στιγμιότυπο από το manual1000004480.jpg.8930e64b0733630f57747d8ca3fc0863.jpg

dT1SH sets the temperature difference between the heat pump leaving water

temperature (T1) and the heat pump leaving water set temperature (T1S)

above which the heat pump provides heated water to the space heating

terminals.

Επεξ/σία από kostas_22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω πάντως αντλία lg 9kw σε 80τμ σπίτι μονωμένο με 10αρα μόνωση και 3πλο τζαμι έκαψα γύρω στις 300kw το μήνα(σύμφωνα με το τι λέει το χειριστήριο της lg)… έκανα βέβαια και πειραματισμούς πότε έβαζα σκέτα νερα, ποτε αέρα και ποτέ και τα 2 μαζί μέχρι να δω πως λειτουργεί, όποτε έκαψε και λίγο παραπάνω μέχρι να ορίσω την αντισταθμοση… τώρα καταναλώνει 10kw την μέρα περίπου 

Για εσάς ποσό είναι το ιδανικό να καίει το μήνα η δικιά σας αντλία για το δικό σας μερος; Πάνω από 500kw ή κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Για εσάς ποσό είναι το ιδανικό να καίει το μήνα η δικιά σας αντλία για το δικό σας μερος; Πάνω από 500kw ή κάτω;

δεν υπάρχουν απαντήσεις σε ερωτήματα που έχουν πάνω απο 10 παραμέτρους , ούτε καν προσεγγιστικά

μπορεί πχ εσένα να καίει τα διπλάσια απο ότι θα έπρεπε , μπορεί όμως και να μην καίει τίποτα και να έχεις το καλύτερο σύστημα για τις ανάγκες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostas_22 είπε

θεωρώ πως είναι της αντλίας για να φτάσει το +5 και να κλείσει.Σαν να μη γουστάρει να μείνει εκεί.

Έχω ένα Shelly em στον πίνακα και μετράω.

Το ΔΤ δεν μπορώ να βρώ που ρυθμίζεται.

Το dT1SH ρυθμίζει σε ποια θερμοκρασία πάνω από αυτή που έχεις βάλει τα νερά θα κλείσει η αντλία... Είναι πολύ καλή παράμετρος...

Το default είναι +2

βέβαια όταν πάει να πλησιάσει το όριο όντως και εμένα γκαζώνει και κλείνει... ίσως ο αλγόριθμος το κάνει γιατί έχεις ανέβει πολύ πάνω από την αρχική θερμοκρασία που έχεις ορίσει και θα καίει πολύ περισσότερο αν μείνει εκεί με μικρή διαφορά εισερχόμενων εξερχόμενων νερών...  Δεν μπορώ να βρω άλλη λογική...

Το ΔΤ δεν φαίνεται να ρυθμίζεται στη MIDEA όπως στις LG.. δεν έχω βρει κάτι... έστειλα και email στην αντιπροσωπεία και δεν πήρα ποτέ απάντηση...

Με τα 10kW σε πόσα τετραγωνικά είσαι?

image.png.15b6443e51f1d4b9a0dbcf9e743d1589.png

Επίσης έχει μια πολύ ωραία ρύθμιση που θεωρητικά ρίχνει την ισχύ της αντλίας αλλά δεν έχω βρει ακόμα πως δουλεύει...

... έστειλα κλασικά email  στην αντιπροσωπεία και μου έστειλαν αυτόν τον πίνακα που δεν υπάρχει στο manual...

Όταν ρώτησα τι είναι αυτοί οι αριθμοί όμως δεν πήρα απάντηση... θεωρώ ότι ούτε αυτοί ξέρουν...

Το έχεις ψάξει αυτό??

 

power input limitation.jpg

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

δεν υπάρχουν απαντήσεις σε ερωτήματα που έχουν πάνω απο 10 παραμέτρους , ούτε καν προσεγγιστικά

μπορεί πχ εσένα να καίει τα διπλάσια απο ότι θα έπρεπε , μπορεί όμως και να μην καίει τίποτα και να έχεις το καλύτερο σύστημα για τις ανάγκες σου

Προφανώς και είναι διαφορετική περίπτωση ο κάθε ένας και λειτουργεί διαφορετικά… μπορεί να γράψει όμως ο καθένας πόσες κιλοβατορες έκαψε τον μήνα…Το θέμα είναι να είναι ευχαριστημένος ο κάθε ένας με το αποτέλεσμα της ζέστης που έχει στο σπίτι του και τις κατανάλωσης που θα έχει… βέβαια με το ρεύμα από την καινούργια χρονιά θα κλαίμε μάλλον😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, star_cruiser είπε

Προφανώς και είναι διαφορετική περίπτωση ο κάθε ένας και λειτουργεί διαφορετικά… μπορεί να γράψει όμως ο καθένας πόσες κιλοβατορες έκαψε τον μήνα…Το θέμα είναι να είναι ευχαριστημένος ο κάθε ένας με το αποτέλεσμα της ζέστης που έχει στο σπίτι του και τις κατανάλωσης που θα έχει… βέβαια με το ρεύμα από την καινούργια χρονιά θα κλαίμε μάλλον😂😂😂

korakios rules, σε διπλανό θέμα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, star_cruiser είπε

μπορεί να γράψει όμως ο καθένας πόσες κιλοβατορες έκαψε τον μήνα…

σίγουρα μπορεί , αλλά εκτός του οτι προσωπικά δε βρίσκω νόημα , το κυριότερο είναι οτι οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα (τουλάχιστον έτσι νομίζω)

όπως πχ υπάρχει το υπεράκυρο νήμα και ρωτάνε έκαψα Χ είναι καλά ?😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...