Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πρέπει να δεις τι δίνει η αντλία που έχεις, Δεν έχει κάποιο νόημα να βάλεις fan coils σε αντλία δουλεύει μόνο σε υψηλές

Eυτυχως δεν δουλευει μόνο σε υψηλές. Αυτή είναι η μόνη μαλακία που δεν έκανα, γιατί δεν τσιγκουνεύτηκα τα χρήματα και πήρα την καλύτερη που ειναι πληρως παραμετροποίησιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Eυτυχως δεν δουλευει μόνο σε υψηλές. Αυτή είναι η μόνη μαλακία που δεν έκανα, γιατί δεν τσιγκουνεύτηκα τα χρήματα και πήρα την καλύτερη που ειναι πληρως παραμετροποίησιμη. 

Σίγουρα θα σου δίνει καλύτερο COP σε χαμηλές, τώρα πόσο κέρδος θα έχεις άμα δώσεις κι άλλο ένα 10ρικο για fan coils είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sndev είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Επιπλέον απο όσα εχω διαβάσει είναι αποδεκτό  να κλείνει 1 2 3 φορές στην ωρα..  

 

 

Κάνε το 4 φορές την ώρα για να αισθανθώ και εγώ λίγο πιο άνετα 😄

Επεξ/σία από GR77-S
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Η ορθή κίνηση στην περίπτωση μου ηταν να μην κάνω τίποτα, αλλά τώρα που έσκασα ηδη 10Κ δεν προκειται να αφήσω μισή δουλειά. Θα φέρω μηχανικό, θα βαλω fancoils, και ισως θερμοπρόσοψη και βλέπουμε. Απόσβεση το 2050 , αλλά ετσι ειναι αυτά. Οι μ@λ@κιες πληρώνονται.

Μην απελπίζεσαι!!! 

Πρώτα απ' όλα μελέτη απωλειών είχες; Πώς λήφθηκε η απόφαση, να μπει αντλία των 16kw, με ποιο κριτήριο;
Δεύτερον. Κουμπώνει και βοηθητικές αντιστάσεις;
Τρίτον. Ο παλιός λέβητας πετρελαίου, υπάρχει ή ξηλώθηκε; 
Τέταρτον. Πώς πάρθηκε η απόφαση να μπει υψηλών θερμοκρασιών και όχι χαμηλών (μέσων) που της Daikin πάει τα νερά από 30 μέχρι 60 βαθμούς με εξαιρετική (αναλογικά) απόδοση; Θα μπορούσες να παίζεις μόνο με νερά χωρίς θερμοστάτη. Τώρα έχεις μια inverter αντλία και την δουλεύεις σαν start/stop. 
Το λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι μια μελέτη σε έμπειρο μηχανολόγο, να σε βοηθήσει να βελτιστοποιήσεις με τα υπάρχοντα δεδομένα, την εγκατάστασή σου. Ξήλω το θερμοστάτη και βάλε το χειριστήριο της Daikin. Ρύθμισε την αντλία με νερά και καμπύλη αντιστάθμισης όσο παίρνει, με modulation από το χειριστήριο και σταδιακά θα το φτιάξεις να μην κόβει από το χειριστήριο καθόλου, θα παίζει η θερμοκρασία μόνο από τα νερά. Αν υπάρχει ο λέβητας, απενεργοποιείς τις αντιστάσεις και βάζεις την αντλία να δίνει εντολή στο λέβητα να πάρει μπροστά να καλύψει τυχόν peaks, δεν έχει νόημα να κουμπώνει την αντίσταση είναι πιο ακριβό το ρεύμα από το πετρέλαιο θέρμανσης. Σίγουρα θα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης.

Όσο για την διαστασιολόγηση της αντλίας, έχει να κάνει με πολλά. Εγώ σε 300m2 2όροφο έβγαλα 19kw απώλειες, και έβαλα 16kw αντλία που τα πάει μια χαρά. Η αντλία στους 0 βαθμούς, δίνει απόδοση 12-13 kw. ΑΛΛΑ: 0 βαθμούς (όπου έγινε η μελέτη) στον τόπο της εγκατάστασης, πιάνει 3 μέρες το χρόνο, από 2-3 ώρες. Τις υπόλοιπες είναι άνω των 5, στην χειρότερη. Ε, ας κρεμάσει και για λίγο το σύστημα μικρό το κακό. Και βασικά η αντλία δεν έχει δουλέψει ποτέ στο max της.
Στην Πεντέλη βέβαια, δεν έπαιρνα τέτοιο ρίσκο...
Αυτά από εμένα, dont worry φέρε έμπειρο μηχανολόγο πρώτα που δεν θα έχει συμφέρον από την πώληση οποιουδήποτε συστήματος και μετά παίρνεις τις αποφάσεις σου για τα επόμενα βήματα.

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μεσω θερμανσης και αν εχουμε το νο1 ειναι κουφωματα/μονωση ναι θα μου πεις να κανω μονωση έχει πολλά λεφτά ή να αλλάξω τα σιδερενια κουφωματα με αλουμινιου εχει πολλά λεφτά αλλά αυτό μεταφράζεται αυτόματα καλη μονωση/αλουμινια=λιγοτερη αναγκη θερμανσης καθως δεν εχω απωλειες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Στους 20 που το έχεις ορίσει λογικά θα δουλεύει συνέχεια. Τη θέρμανση (καλοριφερ) συνήθως τη βάζουμε για κάποιες ώρες, δεν την αφήνουμε όλη μέρα ανοιχτή μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Λογική η κατανάλωσή σου. 

Εγώ πάντως πέρυσι έκανα αυτό ακριβώς με το καλοριφέρ σταθερή θερμοκρασία 19 όλο τον χρόνο και αφενος είδα μεγάλη διαφορά στο πετρέλαιο έκαψαν αισθητά λιγότερο και το σπίτι είχε μια σταθερή ωραία θερμοκρασία, άναβε για 30 λεπτά έσβηνε μετά από 2 ώρες το ίδιο κλπ. Σε σχέση με άλλες χρονιές έκανε κρύο τονπαταγα πήγαινε 22 ξέρω γω μετά πάγωνε το σπίτι και ένιωθες το κρύο έντονα 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

ειχα το ιδιο προβλημα.. ειναι απο τα ον οφφ στις υψηλες θερμοκρασιες νερων που αργει να ξαναπαρει επειδη εχεις πιασει θερμοκρασια κ τα fancoil σπρωχνουν πιο κρυο αερα 

λεει 4.5 cop οπότε μάλλον είσαι οκ για την ώρα, από του χρόνου το σκαλίζεις περισσότερο

 

Δοκίμασε να σε εσωτερική 22 με 22,5. Βάλε τα fancoil στο auto στους 23.  

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

για να σταματήσεις τα on off γενικά κ να τα μειώσεις

Έστω επιθυμητή θερμοκρασία νερών 31 κ  η αντλία ζεσταίνοντας φτάνει  32 (δε μπορεί νάνε ακριβές πάει πάντα παρπαανω)  και δτ 5. Κυνηγάει να είναι η εισαγωγή το μίνιμουμ 26 (31-5) , οσο γυρνάει πιο κάτω πχ 25 τόσο θα ζεσταίνει το αρχικό 32. Παράλληλα εαν ξεπεράσει ομως το οριο που χει ορίσει κατασκευαστής ( εμενα ήταν 1 βαθμος) Κλείνει μπαμ. Καταλήγεις λοιπόν να θες 31 να γυρνάει 26 κ να κανει οφφ. Εκείνο το διάστημα ο κυκλοφορητής δουλεύει κ ανακατευβει το 32 με το 26 κ κάνει εναν μεσο ορο πχ 28 τα νερά. με τις απώλειες καποια στιγμή θα γινει το 28 26 κ θα ξαναπαρει η αντλια μεχρι να ξαναπάει 31-32 να περασει το οριο να ξανακλεισει ο συμπιεστης. Προσπαθώ να το πω τελείως περιγραφικά

Αυτή η λούπα γίνετε κ βλέπεις ον οφφ

Αυτό που πρέπει να δεις ειναι με τα νερα που γυρνάνε ανακατεύοντας το με τα maximum που εχει η αντλια αν συγκρατείτε σε ισοροπια πριν το οριο.

Πρέπει συνδυαστικά να μη βλέπει πολύ χαμηλά στην επιστροφή νερά (κατω η στο οριο του ΔΤ για να μην ζεσταίνει περισσότερο γτ ξερνάει το οριο κ Κλείνει. Παράλληλα πρέπει να μην πέφτει κατω απο κάποιο οριο κατανάλωσης πχ 600 watt την ωρα γτ παλι κλείνει!

Επιπλέον παγιδα.. στις χαμηλες θερμοκρασίες νερών  ειναι ΠΟΛΥ εύκολο το 32 να γίνει 33 34 ενω στους 40 45 ειναι πολυ πιο δυσκολο να ανεβει κατα 1 2 3 βαθμούς κ να ξεπεράσει το όριο.

Προσπαθώ να το πω οσο πιο απλοϊκά μπορώ ελπίζω να είμαι κατανοητός στο πως λειτουργεί

Όπως καταλαβαίνεις αν δεν έχεις παράλληλη λεπτομερή καταγραφή όλων αυτών σύγχρονος, άκρη δε βγάζεις ωστε να ξερεις τι να αλλαξεις .. 

παραδείγματα

Εδώ ζητούσα νερά 29 βαθμούς. Έχω βάλει το οριο +4 (δεν ειναι το ΔΤ). Μόλις πηγε 33,1 κλείνει, δες τη κόκκινη γραμμή κάτω. 

image.png.1c72eb3b6bd22e34609f91792629a58e.png 

 

 

Εδώ τώρα ζητάω νερά 32 κ κλείνει με εξερχόμενα 35,4 δλδ κάτω απο 4 οριου γτ άντεχε να ριξει παρακάτω τη κατανάλωση 

image.png.fd111ace736562eb399169396069b5f3.png

 

Φαντάζομαι οτι εσυ τωρα αν εχεις πολυ καλη μονωση πρεπει να βρεις μια ισσοροπια σε πολυ χαμηλωτερα νερα αφου θα τα γυρναει πιο ζεστα απο εμενα οποτε δε θα αντεχει να κραταει χαμηλα τη καταναλωση κ θα κλεινει. παραλληλα το τυπου 28 βαθμοι γινετε πολυ ευκολα 32 κ ξεπερναει το οριο. Αυτο σε μεγαλυτερο κρυο ειναι καλο γτ οπως ειπα στις υψηλες θερμοκρασιες πιο δυσκολα ανεβαινει λογο φυσικης κ παραληλα λογο κρυου εξω εχεις μεγαλυτερες καταναλωσεις θερμανσης οποτε γυρνανε πιο κρυα.. καταλαβαινεις τη λουπα ωστε να την περιορισεις?

Επιπλέον απο όσα εχω διαβάσει είναι αποδεκτό  να κλείνει 1 2 3 φορές στην ωρα..  

 

 

Και στη δική μου midea 10kw ορίζω πχ 32 τα νερά όταν φτάνει + 5 κάνει οff .τα επιστρεφόμενα είναι συνήθως -2 βαθμούς.Γιατι όμως  κάνει off και μάλιστα εκεί που δουλεύει στα 600-650 w ανεβάζει σταδιακά μέχρι 750 για να πάει  στο +5 και να κάνει off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Disrespect είπε

οταν αποπειράθηκα να το κατεβάσω στους 18 μου ειπε οτι κρυωνει και οτι είμαι τσιγγουνης

Εμ με ιδιόκτητη μεζονέτα 200τμ στα βόρεια προάστια και να ρίχνεις τον θερμοστάτη κάτω από 20 βαθμούς, δεν το θέλει ούτε ο Θεός… πόσο μάλλον η σύζυγος που αλλιώς είχε σκεφτεί την ζωή της στο πλάι σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν κοντεύει να φτάσει στο στόχο της αυξάνει ισχύ; ; ;

Μήπως βλέπει ότι με την χαμηλότερη ισχύ δεν μπορεί να φτάσει εκεί που θέλει και δίνει λίγο παραπάνω; 

Όσο περισσότερο αυξάνεται η θερμοκρασία, τόσο περισσότερο ισχύ χρειάζεται για να ανεβάσει κατά ένα βαθμό. Αν πχ από 31 στο 32 της αρκούν τα 650w, ενδεχομένως να βλέπει ότι δυσκολεύεται να πάει από το 35 στο 36 με την ίδια ισχύ.

Οι inverter δουλεύουν κλιμακωτά ή συνεχόμενα; έχω παρατήσει στην δική μου ότι κάνει μικρά αλματακια από 27 σε 30 σε 33 Hz . (Συγγνώμη αν αυτό είναι άσχετο, δεν το κατέχω ακόμη 😄 το αντικείμενο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, kostas_22 said:

Και στη δική μου midea 10kw ορίζω πχ 32 τα νερά όταν φτάνει + 5 κάνει οff .τα επιστρεφόμενα είναι συνήθως -2 βαθμούς.Γιατι όμως  κάνει off και μάλιστα εκεί που δουλεύει στα 600-650 w ανεβάζει σταδιακά μέχρι 750 για να πάει  στο +5 και να κάνει off?

το γτ το παει , ειναι θεμα αντλιας? προγραμματισμου? ισως βλεπει οτι παει να πεσει κ δινει ελαχιστο? ισως δεν ειναι ακριβειας - που δεν ειναι - ο αισθητηρας  βλεπει περιπου αλλα επειδη εισαι κ οριακα σε κοβει?

(και εμενα το κανει αλλα το εχω υπολογισει τοσο οσο να ειναι στα 3,5-4 οριακα οταν γκαζωνει)

το οτι στο κανει στο + 5 σημαίνει οτι το οριο ειναι +5 κ εισαι καλα έμενα μαξ φτάνει +4. μπορεις να δεις απο περιεργια ποσο ειναι το max όριο που σου επιτρέπει? Ποσο συχνα στο κανει?

ξανα λεω το οριο του συμπιεστη με τα νερα είναι διαφορετικό απο το ΔΤ

ο λογος που λεω εισαι καλα ειναι γτ θεωρητικα στο κανει τωρα που εχει καλο καιρο. οπως ειπα οταν εχει κρυα ανεβαζει πιο δυσκολα θερμοκρασια γτ γυρνανε λιγοτερες θερμοκρασιες στα νερα οποτε λιγοτερα οφφ.

αυτο το 750 απο 650 εισαι σίγουρος οτι ειναι απο το συμπιεστη κ οχι γτ γκαζώνει ο κυκλοφορητής 

Πόσο ΔΤ έχεις ? μήπως να δοκιμάσεις να το αυξήσεις κατά 1 ακόμα

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμισε θερμοκρασία νερού και όχι θερμοκρασία χώρου.Εγω σε 120 τετρ έβαλα 14!Δεν είναι τζάμπα αλλά για μένα καμία σχέση με το πετρέλαιο.Σε πολυκατοικία ,έφευγαν τα 350 χωρίς να ζεσταίνομαι.Περσυ 4 μηνό(νοεμβριος-φεβρουαριος) 1150 ευρώ,όλο μαζί το ρεύμα με θερμοκρασια 21-22.Περιοχη Βοιωτία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τώρα να ισχύει αυτό που έχει καλό καιρό.

Το max όριο είναι +20.default νομίζω είχε 5 ή το έβαλε ο εγκατάστατης τόσο.

Λες να το τσιμπήσω λίγο παραπάνω;

Τώρα όσον αφορά το μικρό γκάζωμα 

θεωρώ πως είναι της αντλίας για να φτάσει το +5 και να κλείσει.Σαν να μη γουστάρει να μείνει εκεί.

Έχω ένα Shelly em στον πίνακα και μετράω.

Το ΔΤ δεν μπορώ να βρώ που ρυθμίζεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Ilias_13 said:

Περιοχη Βοιωτία.

Και εδώ ο καιρός δεν συγχωρεί btw... το κάνει το κρύο του το χειμώνα, ίσως πιο βαρβάτο και από Παλιά Πεντέλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...