Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Ποσες kwh ειχες χωρις αντλια; Και ποσο πετρελαιο εκαιγες; Και μετα θα εισαι σιγουρος αν συμφερει ή οχι (πολυ πιθανο).

Καμια 400αρια περιπου/μήνα. Εντάξει δεν παραπονιέμαι, γιατί εκαιγα καμια 500ριά λίτρα πετρέλαιο/μηνα στα κρύα, αρά ακόμα και με 1000kwh/μήνα γλιτώνω χρήματα. Απλά δεν ηταν και το "wow... δεν πληρώνω τίποτα" που άκουγα απο κάποιους. 

24 λεπτά πριν, korakios είπε

αν και υπάρχει άλλο νήμα

1. αν δεν έχεις μόνωση τούμπανο , δε βάζεις αντλία

2. αν δεν έχει γίνει σοβαρή μελέτη δε βάζεις αντλία

3. αν είναι να την κουμπώσεις σε προηγούμενο σύστημα (πχ είχες αέριο/πετρέλαιο και σώματα) , πάλι δε βάζεις αντλία

 

Υποτίθεται οτι έχεις >1:5 απόδοση , αν δεν έχεις είναι πρόβλημα

για 33kw την ημέρα με σχετικά ήπιο καιρό , μάλλον κάτι λάθος πάει

το μάλλον πάει στο ότι τετραγωνικά είπες , ούτε τις απώλειες του σπιτιού , αλλά και πάλι ακούγονται υπερβολικά

Μαλλον έκανα και τα 3 λαθη που ανέφερες. Αλλά με επιασαν και λίγο κωτσο νομίζω, γιατί δεν το εψαξα μόνος μου με μηχανικό δικό μου πρώτα. Πηγα κατευθειαν σε μαγαζί που μου συνέστησαν και μου ειπαν εχουμε μηχανικό εμείς, ειμαστε ειδικοί μη σε νοιαζει τιποτα κλπ. 

Παντως το σπίτι δεν νομιζω οτι εχει θεμα μόνωσης. Διπλά κουφωματα αλουμινίου παντού, πετρα εξωτερικά και κατασκευη του 1993. Είναι απλα μεγάλο και η περιοχη εχει κρυουλάκι (Παλιά Πεντέλη). Και βασικά νομιζω οτι τα fan coils είναι απαραίτητα, σε ΟΛΕΣ τις περιπτωσεις, οχι ετσι οπως που ειπε ο λακαμας που την εβαλε,  αρα η αντικατασταση των σωματων θα είναι μαλλον το επομενο αναποφευκτο εξοδο.

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Πηγα κατευθειαν σε μαγαζί που μου συνέστησαν και μου ειπαν εχουμε μηχανικό εμείς, ειμαστε ειδικοί μη σε νοιαζει τιποτα κλπ. 

αυτοί να πουλήσουν θέλουν και δεν ξέρουν την τύφλα τους συνήθως , ούτε καν να τη ρυθμίσουν  , πήγαινε στο άλλο νήμα να παίξεις μόνο με νερά και αντιστάθμιση για αρχή μέχρι να κάνεις ξανά μελέτη με το μηχανικό (που καλό είναι να είναι συστημένος και να δεις στην πράξη οτι τα συστήματα που έχει βάλει είναι αποδοτικά)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Καμια 400αρια περιπου/μήνα. Εντάξει δεν παραπονιέμαι, γιατί εκαιγα καμια 500ριά λίτρα πετρέλαιο/μηνα στα κρύα, αρά ακόμα και με 1000kwh/μήνα γλιτώνω χρήματα. Απλά δεν ηταν και το "wow... δεν πληρώνω τίποτα" που άκουγα απο κάποιους. 

 

τωρα χωρις πολυ κρυο θα έκαιγες ας πουμε 300 λίτρα? πανω απο 400ευρω δηλαδη. η αντλια έκαψε 700kwh που ειναι ποσα λεφτα? ας πουμε χοντρικα 150ευρω. δεν ειναι τα 250 ευρω το μηνα "γλυτωνω χρηματα"?? περίμενες κανενα θαυμα να ζεσταίνεις 200τμ και να καιει οσο ενα λαπτοπ?

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή

Α.  Είπες ότι το σπίτι είναι 200τμ και η αντλία 16kw είναι λίγη η ισχύς μπορείς να ελέγξεις το παλιό καυστήρα που είχε το σπίτι αν ήταν κάτω από 45kw  θα είναι μάλλον απίθανο άρα σκέψου τι γίνεται το μηχάνημα (η αντλία ) δουλεύει συνέχεια καταναλώνει ρεύμα χωρίς να καταφέρει ουσιαστικα ποτέ να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία που έχεις ορίσει χωρίς να είναι υπερβολικά μεγάλη.

Β. Μόνος είπες ότι το σπίτι είναι στα βόρεια προάστια και χωρίς ίσως πολλή καί καλή μόνωση δυστυχώς άλλο ένα θέμα που κολλάει με τη προηγούμενη παράγραφο.

Ένα πλέον κλασσικό θέμα με πάρα πολλές αγορές που κάνουμε δε ρωτάμε -διαθετουμε ένα πόσο για μελέτη σε μηχανολόγο βέβαια αν το σπίτι το έχεις φτιάξει εσύ έχεις ήδη μία θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει στο θέμα της ισχύος που χρειάζεται το σπίτι για να καλύψει την ανάγκη σε θερμίδες.και αν το σπίτι το έχεις αγοράσει πάλι έχεις μελέτη και αφού όταν χρησιμοποιούσες πετρέλαιο είχες το επιθυμητό αποτέλεσμα μπορείς πάλι να τη συμβουλευτείς.

Προφανώς αυτοί που πουλάνε θέλουν να πουλήσουν (κέρδος) και αν σου έλεγαν 20000€(τυχαίο) μάλλον θα τσιναγες και απλά σου λένε αυτό που θες να ακούσεις για να μη σε χάσουν από πελάτη.

 

41 λεπτά πριν, 1comment είπε

Στους 20 που το έχεις ορίσει λογικά θα δουλεύει συνέχεια. Τη θέρμανση (καλοριφερ) συνήθως τη βάζουμε για κάποιες ώρες, δεν την αφήνουμε όλη μέρα ανοιχτή μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Λογική η κατανάλωσή σου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

τωρα χωρις πολυ κρυο θα έκαιγες ας πουμε 300 λίτρα? πανω απο 400ευρω δηλαδη. η αντλια έκαψε 700kwh που ειναι ποσα λεφτα? ας πουμε χοντρικα 150ευρω. δεν ειναι τα 250 ευρω το μηνα "γλυτωνω χρηματα"?? περίμενες κανενα θαυμα να ζεσταίνεις 200τμ και να καιει οσο ενα λαπτοπ?

Βασικά με εψησε φίλος μου που εβαλε αντλία και ο οποίος πραγματικά καίει πολύ λίγο ,αλλά μένει Άλιμο (καμία σχέση με Πεντέλη απο αποψη εξωτερικής θερμοκρασίας) και με το μισό σε μέγεθος σπίτι. 

Και εντάξει, δεν λεω οτι το μετανιωσα γενικά., γιατί και πάλι κερδος εχω σε σχεση με το πετρελαιο, απλά επρεπε να το ψαξω περισσοτερο πριν τη βαλω.

5 λεπτά πριν, denis02 είπε

Καλησπέρα 

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή

Α.  Είπες ότι το σπίτι είναι 200τμ και η αντλία 16kw είναι λίγη η ισχύς μπορείς να ελέγξεις το παλιό καυστήρα που είχε το σπίτι αν ήταν κάτω από 45kw  

Υποτίθεται οτι έκανε μελέτη ο μηχανικός τους. Θυμάμαι οτι μου ειπανε οτι αυτή η αντλία ειναι η καλυτερη που υπάρχει και οτι η πραγματική της απόδοση ειναι μεγαλύτερη απο την ονομαστική και οτι με καλύπτει 100%. Μάλιστα υπηρχε και φτηνότερη εναλλακτική, δεν θυμαμαι μαρκα, αλλά ειπα να βαλω την καλυτερη, τι να πω...

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Βασικά με εψησε φίλος μου που εβαλε αντλία και ο οποίος πραγματικά καίει πολύ λίγο ,αλλά μένει Άλιμο (καμία σχέση με Πεντέλη απο αποψη εξωτερικής θερμοκρασίας) και με το μισό σε μέγεθος σπίτι. 

Και εντάξει, δεν λεω οτι το μετανιωσα γενικά., γιατί και πάλι κερδος εχω σε σχεση με το πετρελαιο, απλά επρεπε να το ψαξω περισσοτερο πριν τη βαλω.

Υποτίθεται οτι έκανε μελέτη ο μηχανικός τους. Θυμάμαι οτι μου ειπανε οτι αυτή η αντλία ειναι η καλυτερη που υπάρχει και οτι η πραγματική της απόδοση ειναι μεγαλύτερη απο την ονομαστική και οτι με καλύπτει 100%. Μάλιστα υπηρχε και φτηνότερη εναλλακτική, δεν θυμαμαι μαρκα, αλλά ειπα να βαλω την καλυτερη, τι να πω...

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η συγκεκριμένη μάρκα είναι κορυφαία αλλά επαναλαμβάνω αποκλείεται 200τμ να τα βγάλει πέρα με 16kw για μένα είναι κανόνας και όση ονομαστική ισχύ και να έχει θα δουλεύει 35ωρες το 24ωρο συνέχεια χωρίς να μπορεί να πιάσει το στόχο.

Δες ψάξε τη μηχανολογική μελέτη που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα ξεκινάμε από το γεγονός ότι είτε ο μηχανικός σε δούλεψε για να πάρει τη δουλειά, ή κάτι δε κατάλαβες καλά, ή... κάτι άλλο που δε φαντάζομαι. Αυτό εδώ δεν υφίσταται σαν έννοια:

13 minutes ago, Disrespect said:

Υποτίθεται οτι έκανε μελέτη ο μηχανικός τους. Θυμάμαι οτι μου ειπανε οτι αυτή η αντλία ειναι η καλυτερη που υπάρχει και οτι η πραγματική της απόδοση ειναι μεγαλύτερη απο την ονομαστική και οτι με καλύπτει 100%

Η αντλία θέλει πολύ προσεκτική μελέτη, πολύ προσεκτική διαστασιολόγηση και εξίσου προσεκτική εγκατάσταση. Αλλιώς είτε θ' αποδίδει "meh", ή θα καταναλώνεις ακόμα περισσότερα απ' ότι με το πετρέλαιο. Μη ξεχνάς ότι η "λογική" των Α/Θ είναι να πάρεις ένα αρχαίο και κακό σύστημα (του καλοριφέρ) και να προσαρμόσεις πάνω του κάτι πιο αποδοτικό. Βάζοντας και αντλία υψηλών θερμοκρασιών πετσόκοψες ακόμα περισσότερο την απόδοση (όσο πιο μεγάλο το ζητούμενο ΔΘ, τόσο πιο πολύ πέφτει η απόδοση). 

Εγώ προσωπικά επέλεξα να μην βάλω αντλία διότι θα έκανα απόσβεση στις 31/2. Αν ήταν σημαντικές πιο φθηνές, θα είχε νόημα και η μικρή διαφορά στην κατανάλωση. Αλλά με 10Κ + ευρώ no go.

Τουλάχιστον πιο πολλά από το πετρέλαιο κατά 99% δε καις. Με ~1.100 kWh το μήνα είσαι ~200€ σε ρεύμα. Με πετρέλαιο σε 200 τετραγωνικά και 20+ βαθμούς, τα 200€ το μήνα είναι ανέκδοτο. Πιθανότατα δε θα κάνεις απόσβεση την αγορά, αλλά αυτά έχει η ζωή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα και πάνω από όλα φροντίζουμε να κάνουμε σωστή θερμομόνωση του κτιρίου μας και αφού γίνει αυτό βλέπουμε σε 2ο χρόνο την αντικατάσταση του συστήματος θέρμανσης. Σε αμόνωτα ή λάθος μονωμένα κτίρια, κυρίως μονοκατοικίες και ρετιρέ διαμερίσματα η αλλαγή συστήματος θέρμανσης χωρίς σωστή θερμομόνωση δεν φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα σε θερμική άνεση και εξοικονόμηση ενέργειας. Όπως ανέφερε και άλλος συμφορουμίτης πριν, αφού ξεκίνησες, η ορθή κίνηση είναι να προχωρήσεις σε μελετημένη θερμομόνωση του κτιρίου για να δεις αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από nlogginidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nlogginidis είπε

Πρώτα και πάνω από όλα φροντίζουμε να κάνουμε σωστή θερμομόνωση του κτιρίου μας και αφού γίνει αυτό βλέπουμε σε 2ο χρόνο την αντικατάσταση του συστήματος θέρμανσης. Σε αμόνωτα ή λάθος μονωμένα κτίρια, κυρίως μονοκατοικίες και ρετιρέ διαμερίσματα η αλλαγή συστήματος θέρμανσης χωρίς σωστή θερμομόνωση δεν φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα σε θερμική άνεση και εξοικονόμηση ενέργειας. Όπως ανέφερε και άλλος συμφορουμίτης πριν, αφού ξεκίνησες, η ορθή κίνηση είναι να προχωρήσεις σε μελετημένη θερμομόνωση του κτιρίου για να δεις αποτέλεσμα.

Η ορθή κίνηση στην περίπτωση μου ηταν να μην κάνω τίποτα, αλλά τώρα που έσκασα ηδη 10Κ δεν προκειται να αφήσω μισή δουλειά. Θα φέρω μηχανικό, θα βαλω fancoils, και ισως θερμοπρόσοψη και βλέπουμε. Απόσβεση το 2050 , αλλά ετσι ειναι αυτά. Οι μ@λ@κιες πληρώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Η ορθή κίνηση στην περίπτωση μου ηταν να μην κάνω τίποτα, αλλά τώρα που έσκασα ηδη 10Κ δεν προκειται να αφήσω μισή δουλειά. Θα φέρω μηχανικό, θα βαλω fancoils, και ισως θερμοπρόσοψη και βλέπουμε. Απόσβεση το 2050 , αλλά ετσι ειναι αυτά. Οι μ@λ@κιες πληρώνονται.

πρώτα θερμοπρόσοψη , μετά τα υπόλοιπα

για τα υπόλοιπα ότι σου πει ο (σωστός) μηχανικός , που λογικά αυτό και θα σου προτείνει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Στους 20 που το έχεις ορίσει λογικά θα δουλεύει συνέχεια. Τη θέρμανση (καλοριφερ) συνήθως τη βάζουμε για κάποιες ώρες, δεν την αφήνουμε όλη μέρα ανοιχτή μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Λογική η κατανάλωσή σου. 

Απο πότε το 20 δεν είναι μια καλή θερμοκρασία σπιτιού? Πιστεύω το νορμάλ όριο είναι 19-20.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Η ορθή κίνηση στην περίπτωση μου ηταν να μην κάνω τίποτα, αλλά τώρα που έσκασα ηδη 10Κ δεν προκειται να αφήσω μισή δουλειά. Θα φέρω μηχανικό, θα βαλω fancoils, και ισως θερμοπρόσοψη και βλέπουμε. Απόσβεση το 2050 , αλλά ετσι ειναι αυτά. Οι μ@λ@κιες πληρώνονται.

Πρέπει να δεις τι δίνει η αντλία που έχεις, Δεν έχει κάποιο νόημα να βάλεις fan coils σε αντλία δουλεύει μόνο σε υψηλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...