Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ε πόσο περίμενες με 200τμ σπίτι δηλαδή ; 

εδώ ένα splitaki βάζουμε στο σαλόνι να δουλεύει και καίει στο χαλαρό 500-700 watt την ώρα...

Εντάξει, δεν περίμενα να την βγάζω τζάμπα, αλλά δεν είναι και έτσι οπως μου τα περιγράφανε κάποιοι. Αν δηλαδη τώρα με σχετικά καλό ακόμα καιρό εκαψε 1000kwh, οταν μετά αρχίσουν τα χιονια που εδω πάνω στα βορεια προάστεια είναι συχνό φαινόμενο, θα πίνω τρία ουίσκια πρίν ανοίξω τον λογαριασμό της ΔΕΗ 🤣

Το συμπέρασμα νομιζω είναι οτι αυτά τα συστηματα δουλεύουν μόνο αν είναι σχετικά μικρό και καινούργιο το σπίτι, με ενδοδαπέδιες fancoils, ενεργειακά κουφώματα κλπ. Σε σχετικά μεγαλες και παλιές μονοκατοικίες οπως η δική μου (του 1993 αλλά με διπλά κουφωματα αλουμινιου παντου και γενικά καλή κατασκευη) με τα κλασσικά σώματα, μην κάνετε τον κόπο. Ψιλοπεταμένα χρήματα είναι. 

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Το περασμένο καλοκαίρι, μετά από παρότρυνση φίλου, πήρα την απόφαση να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντλία θερμότητας. Μίλησα με γνωστό μαγαζί, που είναι υποτίθεται ειδικοί, και μου εβαλαν μια Daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW με ΖΝΧ χωρις καμία άλλη παρέμβαση, με τα σώματα που είχα ήδη (κλασσικά, οχι φαν κοιλ) γιατι μου ειπαν οτι αυτή η αντλία δεν τα χρειάζεται. Ε τώρα που εσφιξε το κρύο και με τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς (οπως το είχα και παλιά) μου ηρθε 1100 κιλοβατώρες λογαριασμός σε ένα μήνα. Τρομερή επένδυση... 10 χιλιάρικα για το τίποτα. Μια ή αλλη θα μου κοστίζει σαν να εβαζα πετρέλαιο. 

Τι να σου πει κανείς στο φόρουμ χωρίς μελέτη θερμικών απωλειών, περιγραφή της εγκατάστασης, περιγραφή των ρυθμίσεων κτλ. Η κατανάλωση σου μπορεί να είναι από εξαιρετική, ως αναμενόμενη, ή όντως κακή. Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θα πρότεινα να φέρεις έναν καλό μηχανολόγο μηχανικό που να έχει ασχοληθεί με εγκαταστάσεις αντλιών θερμότητας ( δεν είναι όλοι οι μηχανολόγοι ίδιοι, μερικοί δεν ξέρουν από πού πάει ο αέρας και πως δουλεύουν) και να δει / μελετήσει την εγκατάσταση σου ώστε να δει αν πρέπει να γίνει κάτι.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Εντάξει, δεν περίμενα να την βγάζω τζάμπα, αλλά δεν είναι και έτσι οπως μου τα περιγράφανε κάποιοι. Αν δηλαδη τώρα με σχετικά καλό ακόμα καιρό εκαψε 1000kwh, οταν μετά αρχίσουν τα χιονια που εδω πάνω στα βορεια προάστεια είναι συχνό φαινόμενο, θα πίνω τρία ουίσκια πρίν ανοίξω τον λογαριασμό της ΔΕΗ 🤣

Το συμπέρασμα νομιζω είναι οτι αυτά τα συστηματα δουλεύουν μόνο αν είναι σχετικά μικρό και καινούργιο το σπίτι, με ενδοδαπέδιες fancoils, ενεργειακά κουφώματα κλπ. Σε σχετικά μεγαλες και παλιές μονοκατοικίες οπως η δική μου (του 1993 αλλά με διπλά κουφωματα αλουμινιου παντου και γενικά καλή κατασκευη) με τα κλασσικά σώματα, μην κάνετε τον κόπο. Ψιλοπεταμένα χρήματα είναι. 

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου, εγώ σαν μηχανολόγος δε προτείνω αντικατάσταση υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης με Α/Θ, πολλώ δε μάλλον με υψηλών θερμοκρασιών (ήτοι χαμηλότερο COP)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι να σου πει κανείς στο φόρουμ χωρίς μελέτη θερμικών απωλειών, περιγραφή της εγκατάστασης, περιγραφή των ρυθμίσεων κτλ. Η κατανάλωση σου μπορεί να είναι από εξαιρετική, ως αναμενόμενη, ή όντως κακή. Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θα πρότεινα να φέρεις έναν καλό μηχανολόγο μηχανικό που να έχει ασχοληθεί με εγκαταστάσεις αντλιών θερμότητας ( δεν είναι όλοι οι μηχανολόγοι ίδιοι, μερικοί δεν ξέρουν από πού πάει ο αέρας και πως δουλεύουν) και να δει / μελετήσει την εγκατάσταση σου ώστε να δει αν πρέπει να γίνει κάτι.

Υποτίθεται οτι έκαναν μελέτη αυτοί που την εγκατέστησαν γιατί εχει υπογραφή μηχανικού. Το σπίτι έχει ενεργειακό πιστοποιητικό κλάσης Γ. Τους μίλησα και μου ειπαν οτι θα ερθουν να φτιαξουν κάτι στις ρυθμίσεις της θερμοκρασίας νερου αλλά γενικα είναι αναμενόμενη αυτή η κατανάλωση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσες έκαιγες χωρις την αντλια να μας πεις. γιατι το 1100 δεν λεει τιποτα μονο του. αμα εσυ εκει μεσα εχεις 2 ψυγεια, καθε μερα κουζινα, στεγνωτηριο, 6 παιδια, 3 pc και στόλισες για τα χριστουγεννα 92 δεντρα με λαμπακια και 8 αη βασίληδες φυσικου μεγέθους δεν φτιαει η θερμανση. το πριν και το μετα να δες. ετσι θα βρεις ποσο γλυτωνεις (αν γλυτωνεις) και ποτε θα κανεις αποσβεση.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντλια θελει καταρχας καλη μονωση στο σπιτι. Αφου εκανες αυτη την επενδυση κανε και αλλη μια για εξωτερικη θερμονωση . Μιση δουλεια εχεις κανει τωρα. Αν ειχες και ενδοδαπεδια σιγουρα θα ηταν το ιδανικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gbras είπε

Η αντλια θελει καταρχας καλη μονωση στο σπιτι. Αφου εκανες αυτη την επενδυση κανε και αλλη μια για εξωτερικη θερμονωση . Μιση δουλεια εχεις κανει τωρα. Αν ειχες και ενδοδαπεδια σιγουρα θα ηταν το ιδανικο.

Το είχα πει στον εγκαταστάτη μηπως χρειάζεται κάτι άλλο, πχ να βάλω fancoils, θερμοπρόσοψη, και μου ελεγε κάτι θεωρητικά του τυπου ναι μεν αυξάνουν την απόδοση αλλά στοιχίζουν πολυ και το σπίτι είναι μια χαρά ήδη απο αποψης μόνωσης κλπ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι μαλλον θέλανε να τα τσιμπήσουν για την αντλία, γιατί αν μου λέγανε οτι θέλω άλλα τόσα και περισσοτερα για να έχει νόημα, θα τους εριχνα ακυρο. Τι να πω... Τώρα οτι εγινε εγινε. Δεν θα ρίξω αλλα χρήματα γιατί δεν θα κάνω απόσβεση ουτε το 2050. Τουλάχιστον γλίτωσα απο τον μπελά του πετρελαιου και την μαφία των πρατηριων που κλεβουν ασυστολα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Disrespect said:

Το είχα πει στον εγκαταστάτη μηπως χρειάζεται κάτι άλλο, πχ να βάλω fancoils, θερμοπρόσοψη, και μου ελεγε κάτι θεωρητικά του τυπου ναι μεν αυξάνουν την απόδοση αλλά στοιχίζουν πολυ και το σπίτι είναι μια χαρά ήδη απο αποψης μόνωσης κλπ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι μαλλον θέλανε να τα τσιμπήσουν για την αντλία, γιατί αν μου λέγανε οτι θέλω άλλα τόσα και περισσοτερα για να έχει νόημα, θα τους εριχνα ακυρο. Τι να πω... Τώρα οτι εγινε εγινε. Δεν θα ρίξω αλλα χρήματα γιατί δεν θα κάνω απόσβεση ουτε το 2050. Τουλάχιστον γλίτωσα απο τον μπελά του πετρελαιου και την μαφία των πρατηριων που κλεβουν ασυστολα.  

θα σου προτεινα να το ξανσκεφτεις για την θερμοπροσοψη. θα σου μειωσει στο μισο το κοστος οποτε ουσιαστικα θα το κανεις οντως αποσβεση. Αλλα θελει μια σωστη μελετη απο μηχανικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και πώς τη λειτουργείς. Δηλαδή, αν την έχεις 20 ώρες κλειστή και τη μπουμπουνάς στο τέρμα ένα 4ωρο τη μέρα, θα στο δουλεύει τέρμα, όσο η ονομαστική της κατανάλωση (δλδ 20-25κβ τη μέρα μίνιμουμ). Επί της αρχής κι ανεξαρτήτως, οι υψηλών θερμοκρασιών είναι λιγότερο αποδοτικές από των χαμηλών. Συμφέρει πιο πολύ να έχεις νερό 45 βαθμών να κυκλοφορεί 18-20 ώρες τη μέρα, παρά νερό 75 να κυκλοφορεί 5.

Οι (μικρο)ρυθμίσεις έχουν τεράστια διαφορά στη λειτουργία τους. Οπότε, ακόμα κι αν έκαψες 1100, μπορεί λ.χ. να επιτύχεις την ίδια θερμοκρασιακή άνεση με 900, αν ρυθμίσεις το σύστημα σύμφωνα με τις δικές σου ανάγκες και του σπιτιού σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους 20 που το έχεις ορίσει λογικά θα δουλεύει συνέχεια. Τη θέρμανση (καλοριφερ) συνήθως τη βάζουμε για κάποιες ώρες, δεν την αφήνουμε όλη μέρα ανοιχτή μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Λογική η κατανάλωσή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Disrespect said:

Εντάξει, δεν περίμενα να την βγάζω τζάμπα, αλλά δεν είναι και έτσι οπως μου τα περιγράφανε κάποιοι. Αν δηλαδη τώρα με σχετικά καλό ακόμα καιρό εκαψε 1000kwh, οταν μετά αρχίσουν τα χιονια που εδω πάνω στα βορεια προάστεια είναι συχνό φαινόμενο, θα πίνω τρία ουίσκια πρίν ανοίξω τον λογαριασμό της ΔΕΗ 🤣

Το συμπέρασμα νομιζω είναι οτι αυτά τα συστηματα δουλεύουν μόνο αν είναι σχετικά μικρό και καινούργιο το σπίτι, με ενδοδαπέδιες fancoils, ενεργειακά κουφώματα κλπ. Σε σχετικά μεγαλες και παλιές μονοκατοικίες οπως η δική μου (του 1993 αλλά με διπλά κουφωματα αλουμινιου παντου και γενικά καλή κατασκευη) με τα κλασσικά σώματα, μην κάνετε τον κόπο. Ψιλοπεταμένα χρήματα είναι. 

Μαλλον απλα να πεις το πονο σου θες.
Γενικα συμφέρει αλλά το πότε θα κανεις αποσβεση ειναι άλλο θεμα...

Πολλοί έχουν άρνηση της πραγματικότητας και απλά βαζουν αντλια και λένε σώθηκα καίω το 1/10.

Εγω έψαχνα για λύση για θέρμανση και τελικα δεν έβαλα τιποτα παρα μονο 6 κλιματιστικά καθως θα ειχα με μερικες χιλιαδες ευρω και ψυξη και θερμανση χωρις τη μαλακία του μάστορα/μηχανολογου.

Αν βαλω αντλία η κατι αλλο θα το εκανα μετα απο καποια σοβαρη μονωση.

Πλήρωσα και για μελέτες της πλάκας. Πολλοί το παιζουν ειδικοί και θελουν λεφτα για μελέτη αλλα το μονο που θα παρεις ειναι προσφορά και όχι μελέτη.

Μηχανολογοι ελάχιστοι ξερουν και θα ασχοληθουν καθως η μηχανολογία εχει ΑΠΕΙΡΩΣ πολυ πιο κερδοφορα και ενδιαφέροντα πραγματα να ασχοληθουν απο οτι το σπιτι του Μπάμπη ποσο μαλλον που δεν αξιζει να ασχοληθουν γιατι ελαχιστοι θα πληρωσουν για κατι σοβαρό. 

Εχω δει μελέτες σοβαρες παντως αλλά ανθρωπο να μου κανει δε βρηκα παροτι μιλησα με αρκετους μηχανολογους και εδινα αμοιβη για μελετη 600-1000€ δεν βρηκα καποιον .

Οι εγκαταστατες δεν εχουν ιδέα ειναι σα μονταδόροι και εμπειρικη γνωση που δεν μεταφραζεται σε αποδοτικη λειτουργεια αλλα απλά δουλευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 1comment είπε

Στους 20 που το έχεις ορίσει λογικά θα δουλεύει συνέχεια. Τη θέρμανση (καλοριφερ) συνήθως τη βάζουμε για κάποιες ώρες, δεν την αφήνουμε όλη μέρα ανοιχτή μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Λογική η κατανάλωσή σου. 

Εχεις δίκιο σε αυτό, αλλά έχω μικρά παιδιά σπίτι και κρυουλιάρα σύζυγο, και οταν αποπειράθηκα να το κατεβάσω στους 18 μου ειπε οτι κρυωνει και οτι είμαι τσιγγουνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και υπάρχει άλλο νήμα

1. αν δεν έχεις μόνωση τούμπανο , δε βάζεις αντλία

2. αν δεν έχει γίνει σοβαρή μελέτη δε βάζεις αντλία

3. αν είναι να την κουμπώσεις σε προηγούμενο σύστημα (πχ είχες αέριο/πετρέλαιο και σώματα) , πάλι δε βάζεις αντλία

 

Υποτίθεται οτι έχεις >1:5 απόδοση , αν δεν έχεις είναι πρόβλημα

για 33kw την ημέρα με σχετικά ήπιο καιρό , μάλλον κάτι λάθος πάει

το μάλλον πάει στο ότι τετραγωνικά είπες , ούτε τις απώλειες του σπιτιού , αλλά και πάλι ακούγονται υπερβολικά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...