Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Αληθεια , το καλοκαιρι οι αντλιες πως βγαζουν ΝΖΧ ? Εχουν ξεχωριστο κυκλωμα που ζεσταινουν το νερο, αντι να το παγωνουν?

Όπως και το χειμώνα! Σταματάνε την λειτουργία ψύξης, μπαίνουν σε λειτουργία θέρμανσης, πάνε τα νερά από τους 7 στους 55 και τα στέλνουν στο boiler, και όταν τελειώσει η θέρμανση του νερού, ξαναγυρνούν σε λειτουργία ψύξης. Με την προϋπόθεση βέβαια, ότι υπάρχει 3οδη που ξεχωρίζει το κύκλωμα της θέρμανσης/ψύξης, από το κύκλωμα του ηλιακού (εντάξει, θα χρειαστεί κάποια λίτρα νερό που είναι στην κεντρική σωλήνωση από - προς την αντλία που είναι κοινή, να ζεσταθούν και μετά να ξαναψυχθούν).
Βασικά για Ελλάδα αν έχεις ηλιακό πρακτικά δεν θα χρειαστεί να γίνει στην διάρκεια Μάιο - Οκτώβρη, ούτε 1 φορά.

53 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Στο 2024 ειμαστε... υπαρχουν τοσοι εξυπνοι θερμοστατες στο εμποριο με προγραμμα εκμαθησης.

Α/θ χιλιαδων ευρω και δεν εχουν αντιστοιχο προγραμμα; Εχεις μετρησεις απο τα παντα, λειτουργει σε αυτο το προγραμμα για καποιες μερες άναρχα και βελτιωνει τη λειτουργια συμφωνα με τις συνθηκες.

Θα μπορούσε. Δεν είναι τόσο απλό όπως το πετρέλαιο, αλλά κάποια βασικά θα μπορούσε να τα κάνει (και ίσως το κάνει, πχ έχουν κάποια χειριστήρια λειτουργία που την λένε ΑΙ και καλά...)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, GR77-S είπε

Έχει κάποιος κάποια συμβουλή για αυτό; 

Παρατηρώ ότι όταν ο συμπιεστής δεν λειτουργεί, ο κυκλοφορητής εξακολουθεί να λειτουργεί χωρίς διακοπή ή μείωση της ταχύτητας. Φτάνει λοιπόν η θερμοκρασία επιστροφής στην αντλία να είναι υψηλότερη της θερμοκρασίας εξόδου. Πρακτικά θερμίδες που έχω δώσει στα σώματα κατά τη διάρκεια λειτουργίας του συμπιεστή κάνουν βόλτες στο κύκλωμα και κρατάνε ζεστή την αντλία που είναι στην ταράτσα. Δεν θα ήταν πιο λογικό να σταματάει ο κυκλοφορητής όταν η θερμοκρασία επιστροφής ισούται με την θερμοκρασία προσαγωγής; 

Αν ναι, γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να το ρυθμίσω αυτό σε Hitachi;  🤔 

Καμιά γνώμη για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Καμιά γνώμη για αυτό;

Είναι σωστό αυτό που λες. Μπορεί να είναι ρυθμισμένος ο κυκλοφορητής σε συνεχή λειτουργία. Ζήτα από τον εγκαταστάτη σου, να σου το αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bjj-p said:

Στο 2024 ειμαστε... υπαρχουν τοσοι εξυπνοι θερμοστατες στο εμποριο με προγραμμα εκμαθησης.

Α/θ χιλιαδων ευρω και δεν εχουν αντιστοιχο προγραμμα; Εχεις μετρησεις απο τα παντα, λειτουργει σε αυτο το προγραμμα για καποιες μερες άναρχα και βελτιωνει τη λειτουργια συμφωνα με τις συνθηκες.

Τύπου google nest thermostat εννοείς; Η έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Τύπου google nest thermostat εννοείς; Η έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο;

Τετοιου τυπου εννοω, υπαρχουν αρκετοι, αλλα δεν κανουν για αυτη τη δουλεια με  Α/Θ.

Δεν ειναι η δουλεια τους να βελτιστοποιουν τη λειτουργια και την αποδοτικοτητα της Α/Θ γιατι δεν εχουν προσβαση στις ρυθμισεις της,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2023 στις 7:50 ΜΜ, sndev είπε

Δοκιμασε ενα 12ωρο τα νερα στους 35

@sndev Χαμήλωσα την αντιστάθμιση και τα νερά είναι στους 33 με 12 εξωτερική... έκαψα 10kWh το τελευταίο 24ωρο και σύμφωνα με την εφαρμογή της MIDEA πήρα 43kWh θερμότητας (COP 4.3 δηλαδη... 🙂 το καλύτερο για τις 15+ μέρες περίπου που τη δουλεύω...) τα ON-OFF συνεχίζουν (2 την ώρα περίπου)... δουλεύει 15 λεπτά .. κλείνει καμια 15αριά πάλι...αλλά ξεκινάει πολύ ομαλά δεν ανεβάζει απότομα... ο κυκλοφορητής δεν σταματάει ποτέ... Τα φανκοιλ τα έχω βάλει στους 25 μόνιμα στη χαμηλή σκάλα και δεν τους πιάνουν ποτέ... έχω ένα ομοιόμορφο 23 στο σπίτι το οποίο έχει κάτσει εκεί μόνο από τη θερμοκρασία των νερών...

Ίσως κατεβάσω λίγο ακόμα τα νερά... αλλά δεν νομίζω να γλιτώσω πολύ... τα ON-OFF θα τα έχω σίγουρα σε αυτές τις θερμοκρασίες...(υπενθυμίζω ότι έχω 16kW αντλία για 210 τμ, και μόνιμα θερμαίνω τα 140...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/12/2023 at 18:34, lamprosts said:

Μήπως έχεις βάλει τα fancoil να δουλεύει ο ανεμιστήρας με ότι νερό και να περάσει από μέσα τους? δηλαδή δεν χρησιμοποιείς τος θερμοστάτες τους? ... εμένα σταματάνε για πλάκα... δουλεύουν 1-2 από τα 6 κάθε φορά... τα έχω όλα στους 24 και το σπίτι είναι 22+  Αν βάλω το νερό κάτω από 37 δεν θα ανοίξουν ποτέ... θα λειτουργούν σαν απλά σώματα όλα...

Δεν καίω πολύ βέβαια... κάπου στις 10kWh με 24ωρη λειτουργία για 140 τ.μ. αλλά το ΟΝ-ΟFF το έχω πάρει πατριωτικά να το ρυθμίσω...

Πόσα kW είναι η αντλία σου και πόσα τετραγωνικά το σπίτι?

 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντησή. τώρα το είδα.

τα fan coils τα ειχα κ εγω όπως κ εσυ . Xθες μόλις αφαίρεσα το αισθητήριο θερμοκρασίας νερού κ κάνω δοκιμές με 28-29 τα νερα καθώς κ έμενα σβήνουν για πλακα οταν δεν εχει νερο πάνω απο μια θερμοκρασία.

καις 10 kwh στα 140 τμ αλλά με τι εξωτερική θερμοκρασία ειναι το θεμα κ πόσα on off εχεις. το πολύ και το λίγο ειναι σχετικά και παντα συνάρτηση της απόδοσης κ του αποτελέσματος που επιθυμούμε 

η αντλία μου  ειναι 16αρα σε 145 τμ. Σύμφωνα με τη ΔΕΗ.

 

1 hour ago, lamprosts said:

@sndev Χαμήλωσα την αντιστάθμιση και τα νερά είναι στους 33 με 12 εξωτερική... έκαψα 10kWh το τελευταίο 24ωρο και σύμφωνα με την εφαρμογή της MIDEA πήρα 43kWh θερμότητας (COP 4.3 δηλαδη... 🙂 το καλύτερο για τις 15+ μέρες περίπου που τη δουλεύω...) τα ON-OFF συνεχίζουν (2 την ώρα περίπου)... δουλεύει 15 λεπτά .. κλείνει καμια 15αριά πάλι...αλλά ξεκινάει πολύ ομαλά δεν ανεβάζει απότομα... ο κυκλοφορητής δεν σταματάει ποτέ... Τα φανκοιλ τα έχω βάλει στους 25 μόνιμα στη χαμηλή σκάλα και δεν τους πιάνουν ποτέ... έχω ένα ομοιόμορφο 23 στο σπίτι το οποίο έχει κάτσει εκεί μόνο από τη θερμοκρασία των νερών...

Ίσως κατεβάσω λίγο ακόμα τα νερά... αλλά δεν νομίζω να γλιτώσω πολύ... τα ON-OFF θα τα έχω σίγουρα σε αυτές τις θερμοκρασίες...(υπενθυμίζω ότι έχω 16kW αντλία για 210 τμ, και μόνιμα θερμαίνω τα 140...)

 

Καταρχάς σουπερ οτι με 33 τα νερα ζεσταίνεις το χωρο σου! Μη κοιτάς πόσο καις αυτη τη στιγμη μόνο κανεις συγκρίσεις με προηγούμενη κατάσταση! 

Είχες παλι 10 Kwh  ας ειχες on off , αλλα με τι εξωτερική θερμοκρασία?  τώρα πάλι 10 kwh έχεις με χαμηλοτερα νερά και 12 βαθμούς έξω.

ποια αντλία έχεις να δούμε αν το cop παίρνει βελτίωση, εμπειρικά από τα δικά μου θεωρώ παίρνει αρκετά.. 

23 εσωτερική τη θεωρώ ΠΟΛΥ αλλά ο καθένας μας έχει άλλη αίσθηση της ζέστης και του κρύου και αν κρίνω απο τα δικά μου που εχω 22 εσωτερική σημαίνει δεν εχεις απώλειες και γιαυτο εχεις ακομα ον οφφ.. Πιστεύω σε παιρνει κ αλλο να κατεβεις οχι για τα ον οφφ αλλα για την λιγοτερη κατανάλωση. Για τα ον οφφ θελει κ άλλες ρυθμίσεις τις οποιες τις προσαρμοζεις παρατηρώντας τη λειτουργία της με βάση το καιρο έξω αλλά θες καταγραφικό ..

 

Η αντλία αν παίζει χωρίς on off θέλει  550-700 watt την ώρα, είναι εξαιρετικά για τα δεδομένα.  (20 kwh με 0.3 e η kw = 6 ευρώ τη μέρα θέρμανση για 140 τμ και να είσαι πραγματικά ζεστά) 

τι γίνεται ομως τώρα χωρίς on off! Mεταφράζεται σε 700 watt χ 24 ωρες = 17 kwh την ημέρα = 70 % παραπάνω από οσο έχεις τώρα με on off!

απο την αλλη όμως δεν ζορίζεται και Πιστεύω χωρίς να χω ακόμα νούμερα οτι στα πραγματικα κρύα, θα κάνει απόσβεση γιατί στα 42-45  τα νερά που σίγουρα έβαζες (και εβαζα) παίζει να ήθελές 35 kwh την ημέρα (εγω εφτασα 38 kwh περισυ σε 1 ημερα) .

τώρα θα την έχεις 33-35 βαθμούς τα νερά και πιο κάτω ,θα θες 17 kwh καθώς δε θα χεις τόσο συχνα on off - θα κρυώνει πιο γρήγορα η επιστροφή - 

 

Εγώ παρατήρησα ότι χθες με 28-29 τα νερά μια χαρά 22 βαθμούς ειχα σταθερά στο σπίτι και με μικρότερή ακόμα κατανάλωσή φυσικά.. Αλλά είχε φτιάξει και ο καιρός σχετικά.

την έσβησα χθες το βράδυ κ την άναψα σήμερα στις 18.00 να δω συμπεριφορά που είχε κρυώσει το σπίτι

Νερά 31 βαθμοί

Σπίτι 22 βαθμοι

Εξωτερική περίπου 13 βαθμοι εδω.

να χω φαει ως τωρα 4 kwh κ θα τη σβήσω παλι σε καμια ωρα. αρα τα μισα του 10. Είναι κ Αυτός ένας τρόπος λειτουργίας.

Παρασκευή χαλάει ο καιρός. τωρα που μπήκες στο τρυπάκι ξεκίνα απο αυριο με 31 τα νερά κ άστο κ σκ (εντάξει εκτος αν δεις ότι δε ζεσταίνεσε).

το σύνολο του 3ημερου πσκ σε kwh θα ειναι αισθητά λιγότερο απο το να ήσουν 40-42 βαθμοί νερά με on off

 

 

Spoiler

image.png.211ee2dcc94ba364f397da23c5611940.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sndev είπε

Είχες παλι 10 Kwh  ας ειχες on off , αλλα με τι εξωτερική θερμοκρασία?  τώρα πάλι 10 kwh έχεις με χαμηλοτερα νερά και 12 βαθμούς έξω.

Τα 10kW τα είχα με ένα COP κάπου στο 3... έκλειναν τα φανκοιλ και γενικά δεν είχα τόσο ομοιόμορφη θερμοκρασία που έχω τώρα...

21 λεπτά πριν, sndev είπε

ποια αντλία έχεις να δούμε αν το cop παίρνει βελτίωση, εμπειρικά από τα δικά μου θεωρώ παίρνει αρκετά.. 

https://www.skroutz.gr/s/30266102/Midea-MHC-V16W-D2RN8-B-Antlia-THermotitas-15-9kW-Trifasiki-65-C-Monoblock.html 

22 λεπτά πριν, sndev είπε

23 εσωτερική τη θεωρώ ΠΟΛΥ αλλά ο καθένας μας έχει άλλη αίσθηση της ζέστης και του κρύου και αν κρίνω απο τα δικά μου που εχω 22 εσωτερική σημαίνει δεν εχεις απώλειες και γιαυτο εχεις ακομα ον οφφ..

είμαι με κοντομάνικο... από απώλειες έχω λίγες σε αυτή τη θερμοκρασία...είχε και σχετικά καλό καιρό σήμερα το μεσημέρι...Περιστέρι μένω... χτίζει και ένας κολλητά δίπλα μου και μου μείωσε τις απώλειες που είχε υπολογίσει ο μηχανικός αρχικά... έβαλα και 10αρα θερμοπρόσωψη αντί για 7αρα... 

26 λεπτά πριν, sndev είπε

τώρα θα την έχεις 33-35 βαθμούς τα νερά και πιο κάτω ,θα θες 17 kwh καθώς δε θα χεις τόσο συχνα on off - θα κρυώνει πιο γρήγορα η επιστροφή - 

Άμα τη βγάζω με 17kW στα καλά κρύα θα είναι πολύ καλά και ας έχω και λιγότερο από 23 μέσα...

30 λεπτά πριν, sndev είπε

Πιστεύω σε παιρνει κ αλλο να κατεβεις οχι για τα ον οφφ αλλα για την λιγοτερη κατανάλωση. Για τα ον οφφ θελει κ άλλες ρυθμίσεις τις οποιες τις προσαρμοζεις παρατηρώντας τη λειτουργία της με βάση το καιρο έξω αλλά θες καταγραφικό ..

Θα το παλέψω σιγά σιγά... ήδη έχω κάνει βήματα που δεν τα πίστευα και σε μεγάλο βαθμό το οφείλω σε εσένα 🙂... ποιο καταγραφικό έχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Εγώ πλέον έχω παραιτηθεί από το άθλημα του ον οφ. Θα ασχοληθώ μόνο όταν προστεθούν όλα τα σώματα και φτάσει το κύκλωμα στην τελική του μορφή. 

Μόνο μια παρατήρηση σε σχέση με τη θερμοκρασία του νερού: όσο χαμηλώνω τη θερμοκρασία αυξάνονται τα start stop , κρατώντας όλες τις άλλες παραμέτρους σταθερές. Στην τελική όμως, αν δεν υπάρχει θέμα πρόωρης φθοράς και εφόσον η χαμηλή θερμοκρασία βοηθάει στην μείωση της κατανάλωσης δεν με πειράζει να έχω 4 κύκλους την ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, lamprosts said:

Τα 10kW τα είχα με ένα COP κάπου στο 3... έκλειναν τα φανκοιλ και γενικά δεν είχα τόσο ομοιόμορφη θερμοκρασία που έχω τώρα...

ειχα το ιδιο προβλημα.. ειναι απο τα ον οφφ στις υψηλες θερμοκρασιες νερων που αργει να ξαναπαρει επειδη εχεις πιασει θερμοκρασια κ τα fancoil σπρωχνουν πιο κρυο αερα 

13 hours ago, lamprosts said:

λεει 4.5 cop οπότε μάλλον είσαι οκ για την ώρα, από του χρόνου το σκαλίζεις περισσότερο

 

14 hours ago, lamprosts said:

είμαι με κοντομάνικο...

Δοκίμασε να σε εσωτερική 22 με 22,5. Βάλε τα fancoil στο auto στους 23.  

14 hours ago, lamprosts said:

Θα το παλέψω σιγά σιγά...

Spoiler

για να σταματήσεις τα on off γενικά κ να τα μειώσεις

Έστω επιθυμητή θερμοκρασία νερών 31 κ  η αντλία ζεσταίνοντας φτάνει  32 (δε μπορεί νάνε ακριβές πάει πάντα παρπαανω)  και δτ 5. Κυνηγάει να είναι η εισαγωγή το μίνιμουμ 26 (31-5) , οσο γυρνάει πιο κάτω πχ 25 τόσο θα ζεσταίνει το αρχικό 32. Παράλληλα εαν ξεπεράσει ομως το οριο που χει ορίσει κατασκευαστής ( εμενα ήταν 1 βαθμος) Κλείνει μπαμ. Καταλήγεις λοιπόν να θες 31 να γυρνάει 26 κ να κανει οφφ. Εκείνο το διάστημα ο κυκλοφορητής δουλεύει κ ανακατευβει το 32 με το 26 κ κάνει εναν μεσο ορο πχ 28 τα νερά. με τις απώλειες καποια στιγμή θα γινει το 28 26 κ θα ξαναπαρει η αντλια μεχρι να ξαναπάει 31-32 να περασει το οριο να ξανακλεισει ο συμπιεστης. Προσπαθώ να το πω τελείως περιγραφικά

Αυτή η λούπα γίνετε κ βλέπεις ον οφφ

Αυτό που πρέπει να δεις ειναι με τα νερα που γυρνάνε ανακατεύοντας το με τα maximum που εχει η αντλια αν συγκρατείτε σε ισοροπια πριν το οριο.

Πρέπει συνδυαστικά να μη βλέπει πολύ χαμηλά στην επιστροφή νερά (κατω η στο οριο του ΔΤ για να μην ζεσταίνει περισσότερο γτ ξερνάει το οριο κ Κλείνει. Παράλληλα πρέπει να μην πέφτει κατω απο κάποιο οριο κατανάλωσης πχ 600 watt την ωρα γτ παλι κλείνει!

Επιπλέον παγιδα.. στις χαμηλες θερμοκρασίες νερών  ειναι ΠΟΛΥ εύκολο το 32 να γίνει 33 34 ενω στους 40 45 ειναι πολυ πιο δυσκολο να ανεβει κατα 1 2 3 βαθμούς κ να ξεπεράσει το όριο.

Προσπαθώ να το πω οσο πιο απλοϊκά μπορώ ελπίζω να είμαι κατανοητός στο πως λειτουργεί

Όπως καταλαβαίνεις αν δεν έχεις παράλληλη λεπτομερή καταγραφή όλων αυτών σύγχρονος, άκρη δε βγάζεις ωστε να ξερεις τι να αλλαξεις .. 

παραδείγματα

Εδώ ζητούσα νερά 29 βαθμούς. Έχω βάλει το οριο +4 (δεν ειναι το ΔΤ). Μόλις πηγε 33,1 κλείνει, δες τη κόκκινη γραμμή κάτω. 

image.png.1c72eb3b6bd22e34609f91792629a58e.png 

 

 

Εδώ τώρα ζητάω νερά 32 κ κλείνει με εξερχόμενα 35,4 δλδ κάτω απο 4 οριου γτ άντεχε να ριξει παρακάτω τη κατανάλωση 

image.png.fd111ace736562eb399169396069b5f3.png

 

Φαντάζομαι οτι εσυ τωρα αν εχεις πολυ καλη μονωση πρεπει να βρεις μια ισσοροπια σε πολυ χαμηλωτερα νερα αφου θα τα γυρναει πιο ζεστα απο εμενα οποτε δε θα αντεχει να κραταει χαμηλα τη καταναλωση κ θα κλεινει. παραλληλα το τυπου 28 βαθμοι γινετε πολυ ευκολα 32 κ ξεπερναει το οριο. Αυτο σε μεγαλυτερο κρυο ειναι καλο γτ οπως ειπα στις υψηλες θερμοκρασιες πιο δυσκολα ανεβαινει λογο φυσικης κ παραληλα λογο κρυου εξω εχεις μεγαλυτερες καταναλωσεις θερμανσης οποτε γυρνανε πιο κρυα.. καταλαβαινεις τη λουπα ωστε να την περιορισεις?

Επιπλέον απο όσα εχω διαβάσει είναι αποδεκτό  να κλείνει 1 2 3 φορές στην ωρα..  

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περασμένο καλοκαίρι, μετά από παρότρυνση φίλου, πήρα την απόφαση να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου με αντλία θερμότητας. Μίλησα με γνωστό μαγαζί, που είναι υποτίθεται ειδικοί, και μου εβαλαν μια Daikin υψηλών θερμοκρασιών 16KW με ΖΝΧ χωρις καμία άλλη παρέμβαση, με τα σώματα που είχα ήδη (κλασσικά, οχι φαν κοιλ) γιατι μου ειπαν οτι αυτή η αντλία δεν τα χρειάζεται. Ε τώρα που εσφιξε το κρύο και με τον θερμοστάτη στους 20 βαθμούς (οπως το είχα και παλιά) μου ηρθε 1100 κιλοβατώρες λογαριασμός σε ένα μήνα. Τρομερή επένδυση... 10 χιλιάρικα για το τίποτα. Μια ή αλλη θα μου κοστίζει σαν να εβαζα πετρέλαιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

πόσες ώρες δούλεψε η αντλία, ξέρεις ; 

Δεν το εχω ψάξει ακομα γιατί είμαι ξενερωμένος απο τον λογαριασμό που μου ηρθε, αλλά δουλευε αρκετά. Σιγουρα το μέγεθος του σπίτιου (μεζονέτα 200τμ) και η καπως ψυχρή εξωτερική θερμοκρασία (βορεια προάστεια) εχουν σχέση, αλλά περίμενα χαμηλότερη κατανάλωση με αυτά που μου έλεγαν. Εντάξει, τώρα ότι έγινε εγινε, δεν ξαναγυριζω με τιποτα στο πετρέλαιο, αλλά ειμαι σχετικά ξενερωμένος. 

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Δεν το εχω ψάξει ακομα γιατί είμαι ξενερωμένος απο τον λογαριασμό που μου ηρθε, αλλά δουλευε αρκετά. Σιγουρα το μέγεθος του σπίτιου (μεζονέτα 200τμ) και η καπως ψυχρή εξωτερική θερμοκρασία (βορεια προάστεια) εχουν σχέση, αλλά περίμενα χαμηλότερη κατανάλωση με αυτά που μου έλεγαν. Εντάξει, τώρα ότι έγινε εγινε, δεν ξαναγυριζω με τιποτα στο πετρέλαιο, αλλά ειμαι σχετικά ξενερωμένος. 

ε πόσο περίμενες με 200τμ σπίτι δηλαδή ; 

εδώ ένα splitaki βάζουμε στο σαλόνι να δουλεύει και καίει στο χαλαρό 500-700 watt την ώρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...