Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, CptBill είπε

Στην επιλογή νερό, ρυθμίζεις τη θερμοκρασία νερού από το χειριστήριο τιμής lg . Χωρίς δυνατότητα για θερμοστατικο έλεγχο του χώρου

Στην επιλογή αέρα + νερό (η όπως σκατα το αναφέρει η lg στα ελληνικά), το χειριστήριο της lg πλέον αναλαμβάνει το κλασικό θερμοστατικο ελέγχο του χώρου.

Ρυθμίζεις επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου.

Και σε 2ο χρόνο πας σε ένα υπομενού και ρυθμίσεις τη σταθερη θερμοκρασία προσαγωγής  νερού στην οποία θα δούλευε η LG. Αν δεν θες να κάνεις με αντιστάθμιση δλδ 

Απο την στιγμη λοιπον που τα fancoil εχουν ρυθμιστες θερμοκρασιας, δεν υπαρχει λογος για λειτουργια ΑΕΡΑ + ΝΕΡΟΥ. Καλυτερα ειναι σε λειτουργια ΝΕΡΟ , και να κοβει καθε δωματιο απο το fancoil.

Σωστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι. Για να μην μπλέξεις και πολύ με όλες τις παραμέτρους της αντλίας καλύτερα να ελέγχεις τη θερμοκρασία από τα φαν κοιλ. Αυτό θα σου δώσει και την δυνατότητα να έχεις έλεγχο της θερμοκρασίας ανά δωμάτιο. Αν το πρόβλημα σου είναι ότι η αντλία έχει μεγάλη κατανάλωση, ενδεχομένως να πρέπει να πειραματιστείς με τη θερμοκρασία του νερού προσαγωγής γιατί η τρέχουσα τιμή που σου έβαλε ο εγκαταστάτης είναι κάπως υψηλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν ηλιακούς στην εξίσωση να βάλουν ενα solar kit της brassform.

Απομαστεύεις οτι ζεστα νερα εχει ο ηλιακος να δωσει για θερμικες ανάγκες του σπιτιού χωρίς ομως να φορτίζει τον ηλιακο απο την ΑΘ και με τις όποιες απώλειες της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Για όσους έχουν ηλιακούς στην εξίσωση να βάλουν ενα solar kit της brassform.

Απομαστεύεις οτι ζεστα νερα εχει ο ηλιακος να δωσει για θερμικες ανάγκες του σπιτιού χωρίς ομως να φορτίζει τον ηλιακο απο την ΑΘ και με τις όποιες απώλειες της.

Tι ακριβώς κάνει? Δώσε παραπάνω πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Tι ακριβώς κάνει? Δώσε παραπάνω πληροφορίες 

https://brassform.gr/proionta/thermostatikes-valvides/solar-kit/4560-6045.html

Eγω στον ηλιακο μου εχω το αριστερό σκέλος, μονο τη θερμομεικτική. Δεν επιτρέπω να κατεβαίνει νερό άνω των 45C.

Ασφάλεια για τους χρήστες και λιγότερη καταπόνηση στις σωληνώσεις. Οι θερμοκρασίες στους ηλιακούς μια καλή μέρα φτάνουν εύκολα τα νερά στους 80+

Μιξάρει ουσιαστικά το νερο του ηλιακού με κρύο μέχρι να έρθει στο επιθυμητό.

Το δεξί σκέλος του solar kit ανακυκλοφορεί τα νερα του κλειστού κυκλώματος θέρμανσης και εκτρέπει τη ροή αν ειναι >/< των 45C.

Αυτο το κιτ ειναι κανονικά για ζνχ αλλα μπορει να χρησιμοποιηθεί και για κυκλωμα θέρμανσης.

https://brassform.gr/images/pdf/solar-kit/Solar_Kit_Leaflet.pdf

 

Με λίγα λόγια αν το νερό είναι >45 τότε το εκτρέπει απευθείας προς την κατανάλωση,

αν είναι μικρότερο απο 45 τότε το στέλνει για θερμική ενίσχυση στην ΑΘ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιος κάποια συμβουλή για αυτό; 

Παρατηρώ ότι όταν ο συμπιεστής δεν λειτουργεί, ο κυκλοφορητής εξακολουθεί να λειτουργεί χωρίς διακοπή ή μείωση της ταχύτητας. Φτάνει λοιπόν η θερμοκρασία επιστροφής στην αντλία να είναι υψηλότερη της θερμοκρασίας εξόδου. Πρακτικά θερμίδες που έχω δώσει στα σώματα κατά τη διάρκεια λειτουργίας του συμπιεστή κάνουν βόλτες στο κύκλωμα και κρατάνε ζεστή την αντλία που είναι στην ταράτσα. Δεν θα ήταν πιο λογικό να σταματάει ο κυκλοφορητής όταν η θερμοκρασία επιστροφής ισούται με την θερμοκρασία προσαγωγής; 

Αν ναι, γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να το ρυθμίσω αυτό σε Hitachi; 

Κάποιος που του το είπα μου είπε και για bypass στην επιστροφή αλλά δεν κατάλαβα τι έλεγε. 🤔 Και δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβε και αυτός ποιο είναι το πρόβλημα... 😄

Επεξ/σία από GR77-S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagosman είπε

https://brassform.gr/proionta/thermostatikes-valvides/solar-kit/4560-6045.html

Eγω στον ηλιακο μου εχω το αριστερό σκέλος, μονο τη θερμομεικτική. Δεν επιτρέπω να κατεβαίνει νερό άνω των 45C.

Ασφάλεια για τους χρήστες και λιγότερη καταπόνηση στις σωληνώσεις. Οι θερμοκρασίες στους ηλιακούς μια καλή μέρα φτάνουν εύκολα τα νερά στους 80+

Μιξάρει ουσιαστικά το νερο του ηλιακού με κρύο μέχρι να έρθει στο επιθυμητό.

Το δεξί σκέλος του solar kit ανακυκλοφορεί τα νερα του κλειστού κυκλώματος θέρμανσης και εκτρέπει τη ροή αν ειναι >/< των 45C.

Αυτο το κιτ ειναι κανονικά για ζνχ αλλα μπορει να χρησιμοποιηθεί και για κυκλωμα θέρμανσης.

https://brassform.gr/images/pdf/solar-kit/Solar_Kit_Leaflet.pdf

 

Με λίγα λόγια αν το νερό είναι >45 τότε το εκτρέπει απευθείας προς την κατανάλωση,

αν είναι μικρότερο απο 45 τότε το στέλνει για θερμική ενίσχυση στην ΑΘ.

συγγνωμη αλλα μπερδευτηκα, εσυ λες εχεις βαλει σολαρ κιτ και χρησιμοποιεις τα νερα του ηλιακου για θερμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο για ζνχ και δεν εχω το kit, μονο την θερμομεικτική (το αριστερό σκέλος του κιτ)

Οταν με το καλό βάλω ΑΘ, τότε σκέφτομαι σοβαρά να ταίζω τα επιστρεφόμενα νερά με το ζεστό νερό του ηλιακού.

Οταν θα παγώνει το καζάνι του ηλιακού θα βγαίνει εκτός (παράκαμψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Vagosman είπε

 

Οταν με το καλό βάλω ΑΘ, τότε σκέφτομαι σοβαρά να ταίζω τα επιστρεφόμενα νερά με το ζεστό νερό του ηλιακού.

 

αστο να μεινει σκεψη

(το κυκλωμα θερμανσης λεγεται "κλειστο" για καποιο λογο δε μπορεις εσυ οποτε σου κατεβει να "προσθεσεις" καμια 200ρα λιτρα νερο στο κλειστο κυκλωμα απο τον ηλιακο)

 

3 ώρες πριν, Vagosman είπε

 

Το δεξί σκέλος του solar kit ανακυκλοφορεί τα νερα του κλειστού κυκλώματος θέρμανσης και εκτρέπει τη ροή αν ειναι >/< των 45C.

 

αυτο με μπερδεψε, το solar kit και η βαλβιδα εκτροπης δεν εχουν καμια σχεση με το νερο του "κλειστου κυκλωματος θερμανσης". Αν εχεις λεβητα αεριου με ζνχ  η βαλβιδα εκτροπης στελνει τα νερα  που προερχονται απο τον ηλιακο και ειναι <45 C για αμεση θερμανση στη σερπαντινα του  λεβητα αεριου, τιποτα αλλο.

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, lamprosts είπε

Εμένα τελικά είναι αυτό... 

Τελικά υπάρχει τρόπος να ρυθμιστεί το ΔΤ προσαγωγής επιστροφής;

Εμένα παίζει περίπου στους 2ο.

Και στους +5 από τον στόχο κάνει off.

Επίσης για να μου επιτρέψει να παίζω με νερά κάτω από 35ο αναγκάστηκα και έβαλα ότι θερμαίνεται με ενδοδαπεδια.

Στα fcu έχει minimum 35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Vagosman είπε

Οχι μονο για ζνχ και δεν εχω το kit, μονο την θερμομεικτική (το αριστερό σκέλος του κιτ)

Οταν με το καλό βάλω ΑΘ, τότε σκέφτομαι σοβαρά να ταίζω τα επιστρεφόμενα νερά με το ζεστό νερό του ηλιακού.

Οταν θα παγώνει το καζάνι του ηλιακού θα βγαίνει εκτός (παράκαμψη)

H ποσότητα που θα παίρνεις από έναν ηλιακό, είναι πολύ χαμηλή. Η ηλιοθερμία υπάρχει σαν concept, αλλά θες αρκετά m2 συλλεκτών που θα ταϊζουν ένα buffer, και από εκεί θα πηγαίνει στις καταναλώσεις. Εν τω μεταξύ αυτό, μόνο για το χειμώνα. Το καλοκαίρι που θες ψύξη τί θα κάνεις... Καλύτερα, ένα φωτοβολταϊκούλι με net metering, παράγεις όλη τη χρονιά ρεύμα το οποίο καις όποτε θες, όπως θες. Γενικά το best practice αυτό είναι, τώρα αν θες να κάνεις καμία δοκιμή με τον ηλιακό να παίξεις, οκ αλλά μην περιμένεις και πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

H ποσότητα που θα παίρνεις από έναν ηλιακό, είναι πολύ χαμηλή. Η ηλιοθερμία υπάρχει σαν concept, αλλά θες αρκετά m2 συλλεκτών που θα ταϊζουν ένα buffer, και από εκεί θα πηγαίνει στις καταναλώσεις. Εν τω μεταξύ αυτό, μόνο για το χειμώνα. Το καλοκαίρι που θες ψύξη τί θα κάνεις... Καλύτερα, ένα φωτοβολταϊκούλι με net metering, παράγεις όλη τη χρονιά ρεύμα το οποίο καις όποτε θες, όπως θες. Γενικά το best practice αυτό είναι, τώρα αν θες να κάνεις καμία δοκιμή με τον ηλιακό να παίξεις, οκ αλλά μην περιμένεις και πολλά.

Αληθεια , το καλοκαιρι οι αντλιες πως βγαζουν ΝΖΧ ? Εχουν ξεχωριστο κυκλωμα που ζεσταινουν το νερο, αντι να το παγωνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 2024 ειμαστε... υπαρχουν τοσοι εξυπνοι θερμοστατες στο εμποριο με προγραμμα εκμαθησης.

Α/θ χιλιαδων ευρω και δεν εχουν αντιστοιχο προγραμμα; Εχεις μετρησεις απο τα παντα, λειτουργει σε αυτο το προγραμμα για καποιες μερες άναρχα και βελτιωνει τη λειτουργια συμφωνα με τις συνθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...