Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλέπω οι περισσότεροι είστε Αθηνα....όπου ο χειμώνας δεν έχει καμμία σχέση με ορεινή Αρκαδία

εγώ ορεινή Αρκαδία με θερμοκρασιες που παίζουν ,όχι πάντα το χειμώνα,γυρω στο 0-2... δεν έχω βρει κάποιον να δω από κοντά τι καταναλώσεις ,τι σώματα έχει , τι αντλία έχει.....για να προετοιμαστώ ανάλογα για το καλοκαιρι....

εδώ στη περιοχή μου το πρώτο πράγμα που ρωτάνε όλοι είναι τι κατανάλωση θα έχω.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

βλέπω οι περισσότεροι είστε Αθηνα....όπου ο χειμώνας δεν έχει καμμία σχέση με ορεινή Αρκαδία

εγώ ορεινή Αρκαδία με θερμοκρασιες που παίζουν ,όχι πάντα το χειμώνα,γυρω στο 0-2... δεν έχω βρει κάποιον να δω από κοντά τι καταναλώσεις ,τι σώματα έχει , τι αντλία έχει.....για να προετοιμαστώ ανάλογα για το καλοκαιρι....

εδώ στη περιοχή μου το πρώτο πράγμα που ρωτάνε όλοι είναι τι κατανάλωση θα έχω.....

 

Εσύ πριν ασχοληθείς με σύστημα θέρμανσης πρέπει να ασχοληθείς πολύ σοβαρά με το σύστημα θερμομόνωσης. Βασικά όλοι πρέπει να δούνε την μόνωση, αλλά σε ορεινή περιοχή με κρύες νύχτες οποιαδήποτε άλλη ενέργεια πριν από την μόνωση είναι απλά χρήματα στον (τρύπιο) κουβά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GR77-S είπε

Αυτό το +4/+6 αναφέρεστε στην μέγιστη θερμοκρασία που θα πιάσει το νερό προσαγωγής πάνω από τη ρύθμιση βάσει καμπύλης αντιστάθμισης; ή κάτι άλλο;

Εγώ αυτό κατάλαβα ότι είναι... κάποτε παίζαμε με έναν θερμοστάτη για το πετρέλαιο και τώρα χρειάζεται ολόκληρο διδακτορικό για να σετάρουμε μια αντλία....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Εγώ αυτό κατάλαβα ότι είναι... κάποτε παίζαμε με έναν θερμοστάτη για το πετρέλαιο και τώρα χρειάζεται ολόκληρο διδακτορικό για να σετάρουμε μια αντλία....

βασικά τεχνικός χρειάζεται αλλά ο τομέας πάσχει σοβαρά

απο την άλλη αν κάποιος ζητούσε πχ 1000€ για μελέτη , ο μέσος καταναλωτής θα έλεγε "ακριβός" είναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GR77-S είπε

Αυτό το +4/+6 αναφέρεστε στην μέγιστη θερμοκρασία που θα πιάσει το νερό προσαγωγής πάνω από τη ρύθμιση βάσει καμπύλης αντιστάθμισης; ή κάτι άλλο;

Εμένα τελικά είναι αυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Εγώ αυτό κατάλαβα ότι είναι... κάποτε παίζαμε με έναν θερμοστάτη για το πετρέλαιο και τώρα χρειάζεται ολόκληρο διδακτορικό για να σετάρουμε μια αντλία....

και οι λέβητες μπορεί να έχουν αντιστάθμιση εδώ και δεκαετίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CptBill είπε

ρυθμισεις 
παρατεταμενο κουμπι επανω

στον κωδικο βαζεις την εκδοση λογισμικου που βλεπεις κατω δεξια, πριν μπεις (πχ εμενα ειναι 3056)
Και μετα θα βρεις την επιλογη "Select temperature sensor"
Sorry την εχω στα αγγλικα
 

Κι εγώ.

Μπορείς να μου πεις τις ακριβείς τιμές που πρέπει να βάλω στα νερά;

Και γενικά.

Μη βάλω ο,τι να 'ναι, γιατί έχω και άρρωστο ηλικιωμένο στο σπίτι.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Alexcxvtr said:

Κι εγώ.

Μπορείς να μου πεις τις ακριβείς τιμές που πρέπει να βάλω στα νερά;

Και γενικά.

Μη βάλω ο,τι να 'ναι, γιατί έχω και άρρωστο ηλικιωμένο στο σπίτι.

εχω μπερδευτει. θες να την αλλαξεις απο νερο σε ελεγχο αερα + νερο ? τι θες να κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CptBill είπε

εχω μπερδευτει. θες να την αλλαξεις απο νερο σε ελεγχο αερα + νερο ? τι θες να κανεις?

Δεν έχω ιδέα.

Όπως είπα, ο τύπος της LG ρύθμισε μόνιμα τα νερά και εγώ το δουλεύω αποκλειστικά με τη θερμοκρασία.

Άρα, τι έχω;

Αέρα+νερό ή αέρα;

Μπορώ να το δω κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Alexcxvtr said:

Δεν έχω ιδέα.

Όπως είπα, ο τύπος της LG ρύθμισε μόνιμα τα νερά και εγώ το δουλεύω αποκλειστικά με τη θερμοκρασία.

Άρα, τι έχω;

Αέρα+νερό ή αέρα;

Μπορώ να το δω κάπως;

90% σου χει βαλει τα νερα σε Χ βαθμούς κ παιζεις με θερμοστατη χωρου αλλα αμα δε ξερεις εσυ εμεις μαντεύουμε μονο..

Έχεις καλοριφέρ είπες?

κ θες να το πειράξεις για ποιο λογο? 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CptBill είπε

εχω μπερδευτει. θες να την αλλαξεις απο νερο σε ελεγχο αερα + νερο ? τι θες να κανεις?

Τι σημαινει αληθεια το "νερο" και το "αερα + νερο" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, andreaspA said:

Τι σημαινει αληθεια το "νερο" και το "αερα + νερο" ?

Αυτο που εννοεί με μη μηχανολογικους ορους κτλ κτλ και οπως τα καταλαβαινω εγω,

 

Α. Νερο,  σταθερή θερμοκρασία εστω 35 βαθμοί στα εξερχόμενα νερα.  Η αντλία σταματαει μονο οταν ξεπερασει κάποιο οριο ασφαλείας (αλλη κουβέντα αυτη κ γιαυτό τα σταρτ στοπ).

Στο δωμάτιο εστω οτι είναι τέλεια μονωμένα τα παντα.  Εχεις κ ξεκινας με 15 βαθμους χωρου, αν δε σταματησει ποτε η αντλία θεωρητικά λογο καποιου προγραμματιστικου  θα φτάσει καποια στιγμη 35 βαθμους - ΔΤ κ θα βρασεις.

Β. Νερο ελεγχόμενο απο θερμοστατη, δλδ αερα - θερμοκρασία χωρου.

Νερα εστω 40 , δινει δινει πιανει ο θερμοστάτης χωρου 22 βαθμούς επιθυμητή , κόβει την αντλία. Στοπ. Μολις πεσει ξερω γω 21 χωρου ο θερμοστάτης ξανα περνει η αντλία 

Πολυ χοντρικα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

Αυτο που εννοεί με μη μηχανολογικους ορους κτλ κτλ και οπως τα καταλαβαινω εγω,

 

Α. Νερο,  σταθερή θερμοκρασία εστω 35 βαθμοί στα εξερχόμενα νερα.  Η αντλία σταματαει μονο οταν ξεπερασει κάποιο οριο ασφαλείας (αλλη κουβέντα αυτη κ γιαυτό τα σταρτ στοπ).

Στο δωμάτιο εστω οτι είναι τέλεια μονωμένα τα παντα.  Εχεις κ ξεκινας με 15 βαθμους χωρου, αν δε σταματησει ποτε η αντλία θεωρητικά λογο καποιου προγραμματιστικου  θα φτάσει καποια στιγμη 35 βαθμους - ΔΤ κ θα βρασεις.

Β. Νερο ελεγχόμενο απο θερμοστατη, δλδ αερα - θερμοκρασία χωρου.

Νερα εστω 40 , δινει δινει πιανει ο θερμοστάτης χωρου 22 βαθμούς επιθυμητή , κόβει την αντλία. Στοπ. Μολις πεσει ξερω γω 21 χωρου ο θερμοστάτης ξανα περνει η αντλία 

Πολυ χοντρικα 

 

Μάλιστα.

Πανευκολο ακούγεται... Not.

Οπότε άστο μην κάνω καμιά χαζομάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Alexcxvtr said:

Μάλιστα.

Πανευκολο ακούγεται... Not.

Οπότε άστο μην κάνω καμιά χαζομάρα.

Μα δεν ειναι παταω 2 κουμπακια επειδη ο κιτσος στη Κρήτη εχει ιδιο μοντελο με εμένα θα παρω τις δικες του ρυθμίσεις γτ εδω στμν Αλεξανδρούπολη εχει πολύ κρύο. Υπάρχουν αρκετοί παράμετροι.. αν ηταν ηδη σωστά ρυθμισμένο οκ θα κανες μια μικρη βελτιώση αλλα εσυ πας σε αλλη φιλοσοφία ρυθμισης εντελώς 

Ζημια να τη χαλασεις δε θα κάνεις αλλα δε θα παιξει σωστα με τη μια ισως κ καθόλου κ οταν έχεις μεγαλο άνθρωπο με πρόβλημα σπιτι το λιγότερο που θες ειναι να ταλαιπωρηθεί..

Δεν είναι δούλεια σου κ μη βλέπεις που γράφουμε καποια περαιτέρω πληροφορία κ το θεωρείς απλό.. Αν ηταν θα το κανανε τυφλοσουρτη κ αυτοι που κάνουν εγκαταστάσεις. Εγω χτυπιέμαι 1 χρονο αλλα εγω το πολυ πολυ να φαω παντόφλα κ να της παρω κεροσαν αν σταματήσει να παίζει.. αντε κ λιγο μουρμουρα ίσως. Οταν υπαρχει στην οικια μωρο και ηλικιωμένος απλα καθεσε στα αυγα σου, γνωμη μου..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, andreaspA said:

Τι σημαινει αληθεια το "νερο" και το "αερα + νερο" ?

Στην επιλογή νερό, ρυθμίζεις τη θερμοκρασία νερού από το χειριστήριο τιμής lg . Χωρίς δυνατότητα για θερμοστατικο έλεγχο του χώρου

Στην επιλογή αέρα + νερό (η όπως σκατα το αναφέρει η lg στα ελληνικά), το χειριστήριο της lg πλέον αναλαμβάνει το κλασικό θερμοστατικο ελέγχο του χώρου.

Ρυθμίζεις επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου.

Και σε 2ο χρόνο πας σε ένα υπομενού και ρυθμίσεις τη σταθερη θερμοκρασία προσαγωγής  νερού στην οποία θα δούλευε η LG. Αν δεν θες να κάνεις με αντιστάθμιση δλδ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...