Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Ρε παιδιά με τον συμπιεστή off βλέπω τη θερμοκρασία εξόδου να είναι ίση με την θερμοκρασία εισόδου. Πώς γίνεται αυτό; έχω πάνελ διαστασιολογημενα σε θερμοκρασία προσαγωγής 55. Η θερμοκρασία προσαγωγής αυτή τη στιγμή με 14 εξωτερική είναι ρυθμισμένη στους 33. 

Λογικό φαίνεται από τη στιγμή που δουλεύει ο κυκλοφορητής... ότι νερό μπαίνει στην αντλία βγαίνει με την ίδια θερμοκρασία αφού δεν του προσφέρει τίποτα ο συμπιεστής...

Στο σπίτι τα σώματα δεν προσφέρουν τίποτα γιατί μάλλον έχεις υψηλή θερμοκρασία μέσα και τα πάνελ για να δώσουν θέλουν παραπάνω θερμοκρασία από 36.... 

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, andreaspA said:

παντως το ιδιο μου ειπε πριν απο μερικες μερες, μηχανολογος στην Κορινθο.

 

ε ναι αμα δε το ρυθμιζουν δεν λειτουργει σωστα

κ ποιος θα κατσει να ασχοληθει.. θελει 2 κ3 κ 4ς φορες επισκεψη να μετράει κ να βελτιώνει..

3 hours ago, lamprosts said:

 

 

Με ενδοδαπέδια είσαι?

Όχι, fancoils

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, lamprosts said:

Και παίζεις σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία? Τι μαγικό έχεις κάνει?

Αν Εννοείς οτι δε ζεσταίνει κ εγω ετσι νομιζα .. περισυ στο καλο καιρο ημουν 38 στα ζορια 45 τα νερα

 

Κανενα μαγικο, με αυτα που λέγανε τα παιδια εδω δοκιμασα να με πιο χαμηλά στα νερα αλλα οχι ον οφφ. Το αποτέλεσμα είναι οτι ινβερταρει ολη μερα ενω περσυ ηταν ον οφφ συνέχεια. Αν παιζει ον οφφ στους 30 35 νομιζω δε θα ζεστάνει. Στους 32 σταθερα ομως σκεψου οππυ περνάει σωληνας απο κατω ζεσταίνει κ μένει μακροπροθεσμα..

Τυχαία νουμερα αν ηθελα 10 kw ον οφφ για 8 ωρες καλης θέρμανση τωρα θελω 12kw για ολη μέρα σταθερα 

Κ το 12 σταθερα ας πω 15 kw σε κρυο με 7 8 βαθμούς ολη μερα εξω.. περισυ θα θελα νερα στους 45( στη καλυτερη) κ θα μουν 18kw με 20 kw στο 12ωρο...

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Αν Εννοείς οτι δε ζεσταίνει κ εγω ετσι νομιζα .. περισυ στο καλο καιρο ημουν 38 στα ζορια 45 τα νερα

 

Κανενα μαγικο, με αυτα που λέγανε τα παιδια εδω δοκιμασα να με πιο χαμηλά στα νερα αλλα οχι ον οφφ. Το αποτέλεσμα είναι οτι ινβερταρει ολη μερα ενω περσυ ηταν ον οφφ συνέχεια. Αν παιζει ον οφφ στους 30 35 νομιζω δε θα ζεστάνει. Στους 32 σταθερα ομως σκεψου οππυ περνάει σωληνας απο κατω ζεσταίνει κ μένει μακροπροθεσμα..

Τυχαία νουμερα αν ηθελα 10 kw ον οφφ για 8 ωρες καλης θέρμανση τωρα θελω 12kw για ολη μέρα σταθερα 

Κ το 12 σταθερα ας πω 15 kw σε κρυο με 7 8 βαθμούς ολη μερα εξω.. περισυ θα θελα νερα στους 45( στη καλυτερη) κ θα μουν 18kw με 20 kw στο 12ωρο...

 

Μήπως έχεις βάλει τα fancoil να δουλεύει ο ανεμιστήρας με ότι νερό και να περάσει από μέσα τους? δηλαδή δεν χρησιμοποιείς τος θερμοστάτες τους? ... εμένα σταματάνε για πλάκα... δουλεύουν 1-2 από τα 6 κάθε φορά... τα έχω όλα στους 24 και το σπίτι είναι 22+  Αν βάλω το νερό κάτω από 37 δεν θα ανοίξουν ποτέ... θα λειτουργούν σαν απλά σώματα όλα...

Δεν καίω πολύ βέβαια... κάπου στις 10kWh με 24ωρη λειτουργία για 140 τ.μ. αλλά το ΟΝ-ΟFF το έχω πάρει πατριωτικά να το ρυθμίσω...

Πόσα kW είναι η αντλία σου και πόσα τετραγωνικά το σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, CptBill είπε

Δεν είμαι μηχανικός 😛

Ο mechpanos είναι όμως 😁

Η lg δεν είναι κακή  αντλία για να μην παρεξηγηθω.

Το πρόβλημα της πηγάζει απο το γεγονός ότι στην εκκίνηση της κάνει ένα overboost σε ισχύ ώστε να ανεβάσει πολύ γρήγορα θερμοκρασία νερού. Μάλιστα σε παλιότερα διαφημιστικά φυλλάδια η lg καυχιόταν για αυτό έναντι του ανταγωνισμού.

Όλα ωραία και καλά. Σε περίπτωση όμως που δεν υπάρχει αρκετή θερμική αδράνεια (καλοριφέρ πχ) κατά 99% στη πρώτη εκκίνηση θα κάνει start/stop.

Εάν κάνουμε το λάθος να ζητήσουμε χαμηλή θερμοκρασία νερού, το αρχικό της overboost ισχύς θα τη κάνει να μπει σε μια ατέλειωτη λουπα on/off αφού δεν θα προλαβαίνει να κατεβάσει ισχύ οπότε κ θερμοκρασία νερού.

Προσωπικα μπορώ πανευκολα να την αποτρέψω.

Στηνεσαι δίπλα από το χειριστήριο, Ζητάς πχ 35C νερού, ενώ βλέπεις ότι η θερμοκρασία αυξάνεται στη προσαγωγή, όταν φτάσει 38C, πριν πάει 39 c και σβήσει (ειπαμε, στο +4C σβήνει), ρυθμίσω θερμοκρασία νερού πχ 37C. 

Αυτή συνεχίζει να αυξάνει νερό, πχ πάει 41C κ επιλέγω εγω πχ 39C. Φροντίζω να μην πάει 4 βαθμούς παραπάνω από τη θερμοκρασία που ζήτησα. Εγώ ακολουθώ  κατα 2 βαθμούς.

Και μετά γίνεται η απότομη βουτιά στην ισχύ και η θερμοκρασία προσαγωγής πέφτει σταδιακά. Οπότε την χαμηλώνεις πχ στους 35C και μπορεί να δουλευει επί ώρες έτσι χωρίς start/stop.

Κάποιες φορές, μια φορά την ώρα κάνει ένα απότομο peak για δευτερόλεπτα (κάτι με το λάδι στο συμπιεστή? Απόλυτα φυσιολογικό pattern συμβαίνει κ στα κλιματιστικά) και εκεί παίζει να ξεφύγει και να κάνει το +4C.

Και παίζει να μπει στη λούπα του start/stop

 

Αυτό λυνεται με τη λύση του modbus + home assistant που έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ.

Αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη 

Και δεν έχουν αξιωθεί εκεί στην LG να κάνουν κάτι για αυτό το θέμα; Υποθέτοντας βέβαια ότι το ξέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, panoszavra said:

ειπαμε, στο +4C σβήνει

υπαρχει περίπτωση αυτο να αλλαζει στην lg στις ρυθμισεις κ να σβηνει στο +6 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sndev είπε

υπαρχει περίπτωση αυτο να αλλαζει στην lg στις ρυθμισεις κ να σβηνει στο +6 ?

Στην MIDEA πάντως αλλάζει και πάει από +2 μέχρι +10... ίσως παίξω και εγώ με αυτή τη ρύθμιση για να μειώσω τα ON-OFF (default έχει το +2) 

Λέω να χαμηλώσω τις θερμοκρασίες της αντιστάθμισης και να αυξήσω αντίστοιχα αυτό... για να δούμε...

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, lamprosts said:

Στην MIDEA πάντως αλλάζει και πάει από +2 μέχρι +10... ίσως παίξω και εγώ με αυτή τη ρύθμιση για να μειώσω τα ON-OFF (default έχει το +2) 

Λέω να χαμηλώσω τις θερμοκρασίες της αντιστάθμισης και να αυξήσω αντίστοιχα αυτό... για να δούμε...

Ποια περιοχη εισαι; φανκοιλ η σωματα; τι νερα εχεις με 12 βαθμους εξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sndev είπε

Ποια περιοχη εισαι; φανκοιλ η σωματα; τι νερα εχεις με 12 βαθμους εξω;

Περιστέρι, fancoils, τα νερά με 12 βαθμούς έξω είναι στους 39. Τα έχω βάλει να ανεβαίνουν μέχρι 42 στους -2.

Πρώτη χρονιά τη λειτουργώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, lamprosts said:

Περιστέρι, fancoils, τα νερά με 12 βαθμούς έξω είναι στους 39. Τα έχω βάλει να ανεβαίνουν μέχρι 42 στους -2.

Πρώτη χρονιά τη λειτουργώ...

 

Δοκιμασε ενα 12ωρο τα νερα στους 35

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sndev είπε

Δοκιμασε ενα 12ωρο τα νερα στους 35

Το έκανα... έβαλα και το dT στο +4 από +2 για αρχή...

δεν νομίζω να κατέβει τόσο χαμηλά η αντλία όμως... θα ξέρουμε αύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Alexcxvtr said:

Είναι όπως τα λέει ο ΠαρηςΓ και ο sndev.

Δεν γνωρίζουμε τι αντιμετωπίζουμε, οπότε εμπιστευόμαστε τον "ειδικό".

Προσωπικά, είχα κάνει ο,τι μπορούσα από άποψη ενημέρωσης, έρευνας αγοράς, αξιοπιστίας, τιμής, υποστήριξης, και εντέλει εμπιστεύτηκα γνωστό μηχανικό μου, πολιτικό μηχανικό, και μου έκανε όλη τη διαδικασία με το Εξ οικονομώ.

Εσείς οι γνώστες ωραία τα λέτε, με τις καμπύλες και τα νερά και τα διαγνωστικά, και καλά κάνετε, αλλά στην πράξη δεν είναι εύκολα για τον μέσο πελάτη, καλή ώρα εγώ.

Όσον αφορά το σέρβις, τι να πω.

Πέρσι, κλείσαμε τον γενικό και η αντλία, για κάποιο λόγο, έκανε reset και μπήκε σε λειτουργία μόνο για νερά.

Μία μέρα μείναμε χωρίς θέρμανση.

Ήρθαν οι "τεχνικοί" και δεν έβρισκαν το πρόβλημα.

Ψάχνοντας μόνος μου και βλέποντας το διαφορετικό εικονίδιο στην lcd κατάλαβα ότι άλλαξε λειτουργία.

Όμως, δεν γνώριζα πώς να το αλλάξω.

Τέλος πάντων...

Πάντως, αν θέλετε να βοηθήσετε, μπορώ να δείξω σκρινσοτ και να μου πείτε τι να αλλάξω.

 

20231210_111035.jpg

ρυθμισεις 
παρατεταμενο κουμπι επανω

στον κωδικο βαζεις την εκδοση λογισμικου που βλεπεις κατω δεξια, πριν μπεις (πχ εμενα ειναι 3056)
Και μετα θα βρεις την επιλογη "Select temperature sensor"
Sorry την εχω στα αγγλικα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, lamprosts said:

Το έκανα... έβαλα και το dT στο +4 από +2 για αρχή...

δεν νομίζω να κατέβει τόσο χαμηλά η αντλία όμως... θα ξέρουμε αύριο...

Αλλο το dt κ αλλο το οριο μαξ θερμοκρασιας νερων απο το συμπιεστη. με 35 νερα θα κυνηγάει 31 επιστροφη νερών ειναι αλλο πραγμα απο αυτο που ελεγε +4 ο φιλος

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το +4/+6 αναφέρεστε στην μέγιστη θερμοκρασία που θα πιάσει το νερό προσαγωγής πάνω από τη ρύθμιση βάσει καμπύλης αντιστάθμισης; ή κάτι άλλο;

Διαβάζω ότι βάζετε τη θερμοκρασία προσαγωγής στους 40 με fancoil τη στιγμή που έχει έξω 12 και προβληματίζομαι. Εγώ έχω 34 με σώματα πάνελ / εξωτερική 11 και ζεσταίνουν μια χαρά. 22 στο χειριστήριο το οποίο είναι μακριά από σώματα / +1 βαθμό στα υπνοδωμάτια. 

Είπαμε να μειώσουμε τα start stop αλλά μην ξεχνάμε ότι η απόδοση της αντλίας αυξάνεται με τη μείωση της θερμοκρασίας προσαγωγής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...