Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το πρόβλημα ειναι πρακτικό. Δεν είναι εύκολο να βρεις. Μη το βλέπεις απο τη πλευρά σου που είσαι στο χωρο

Για εμενα ειναι αδυνατον να βρω. Επισης το εξουσιοδοτημενο service της LG στην περιοχη μου, ηρθε και καρφωσε τα νερα στους 57c στην θέρμανση.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Για το λις επέμεινε ο υδραυλικός, ενώ ο μηχανικός το ψιλοπαραδεχτηκε.

Ο ηλεκτρολόγος, από την άλλη, είναι στο ντεμί.

Ας παραμείνει ο υδραυλικός στα υδραυλικά ο ηλεκτρολόγος στα ηλεκτρολογικά και ο μηχανικός αν δεν είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός και είναι πολιτικός, στα στατικά. Τα inverter παράγουν συχνότητες που μπορεί να προκαλέσουν παρεμβολές σε γειτονικές ευαίσθητες συσκευές, οι παρεμβολές αυτές περνούν μέσω του καλωδίου τροφοδοσίας και μεταδίδονται, οπότε ένας τρόπος να μειώσουμε αυτές τις παρεμβολές είναι να είναι θωρακισμένο το καλώδιο (σε αυτό αναφέρεται μάλλον, ως λις ή αλλιώς liycy). Από τη στιγμή που το inverter είναι μέσα στην αντλία και συνδέεται με δικό του καλώδιο με την πλακέτα τροφοδοσίας, προσωπικά δεν βλέπω τον λόγω που πρέπει να τροφοδοτηθεί η αντλία με θωρακισμένο, να προστατεύσει τί; Τις ασφάλειες στον πίνακα; Εμείς στην βιομηχανία το κάνουμε γιατί από εκεί που περνούν τα καλώδια των inverter  διασταυρώνονται και με καλώδια σημάτων 4-20mA, οπότε αν θες να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις παρεμβολές στα σήματα το κάνεις. Όχι ότι και όπου δεν έχουμε βάλει μπλεντάζ, είχαμε ποτέ πρόβλημα!! 

Θα έλεγα καλύτερα να δεις τυχόν θέματα γείωσης και να σου μετρήσει ο ηλεκτρολόγος την γείωση σου πόσα MΩ είναι, να είναι καλά γειωμένη η αντλία και έχουν λάβει μέτρα οι κατασκευαστές για την αυτοπροστασία της. Και έναν ηλεκτρονόμο και αντικεραυνικά στον πίνακα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ας παραμείνει ο υδραυλικός στα υδραυλικά ο ηλεκτρολόγος στα ηλεκτρολογικά και ο μηχανικός αν δεν είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός και είναι πολιτικός, στα στατικά. Τα inverter παράγουν συχνότητες που μπορεί να προκαλέσουν παρεμβολές σε γειτονικές ευαίσθητες συσκευές, οι παρεμβολές αυτές περνούν μέσω του καλωδίου τροφοδοσίας και μεταδίδονται, οπότε ένας τρόπος να μειώσουμε αυτές τις παρεμβολές είναι να είναι θωρακισμένο το καλώδιο (σε αυτό αναφέρεται μάλλον, ως λις ή αλλιώς liycy). Από τη στιγμή που το inverter είναι μέσα στην αντλία και συνδέεται με δικό του καλώδιο με την πλακέτα τροφοδοσίας, προσωπικά δεν βλέπω τον λόγω που πρέπει να τροφοδοτηθεί η αντλία με θωρακισμένο, να προστατεύσει τί; Τις ασφάλειες στον πίνακα; Εμείς στην βιομηχανία το κάνουμε γιατί από εκεί που περνούν τα καλώδια των inverter  διασταυρώνονται και με καλώδια σημάτων 4-20mA, οπότε αν θες να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις παρεμβολές στα σήματα το κάνεις. Όχι ότι και όπου δεν έχουμε βάλει μπλεντάζ, είχαμε ποτέ πρόβλημα!! 

Θα έλεγα καλύτερα να δεις τυχόν θέματα γείωσης και να σου μετρήσει ο ηλεκτρολόγος την γείωση σου πόσα MΩ είναι, να είναι καλά γειωμένη η αντλία και έχουν λάβει μέτρα οι κατασκευαστές για την αυτοπροστασία της. Και έναν ηλεκτρονόμο και αντικεραυνικά στον πίνακα.

 

liycy πρέπει να είναι το καλώδιο που συνδέει την ΑΘ με το χειριστήριο. Αποφεύγονται έτσι οι παρεμβολές στο χειριστήριο ειδικά όταν το καλώδιο αυτό το περνάνε μαζί με παροχικα (ισχυρά ρεύματα).. Νομίζω οτι αυτό εννοεί ο @Alexcxvtr ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, giorgos-13 είπε

liycy πρέπει να είναι το καλώδιο που συνδέει την ΑΘ με το χειριστήριο. Αποφεύγονται έτσι οι παρεμβολές στο χειριστήριο ειδικά όταν το καλώδιο αυτό το περνάνε μαζί με παροχικα (ισχυρά ρεύματα).. Νομίζω οτι αυτό εννοεί ο @Alexcxvtr ..

Αααα οκ εκεί ίσως έχει νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CptBill είπε

Γιατί δίνετε τόσα λεφτά , βάζετε τόσο ακριβά μηχανήματα και δεν φροντίζετε πρώτα να βρειτε ένα μηχανικό  μηχανολόγο  που να το έχει το άθλημα να σας κάνει μελέτη, να σας φτιάξει μια καμπύλη αντιστάθμισης ώστε να μην χρηματοδοτείτε την ΔΕΗ.

Η απορία είναι εύλογη. Θα μπορούσα να παραθέσω ένα σεντόνι με σκέψεις. Συνοπτικά το 80% των ιδιοκτητών δεν θα συμβουλευτούν μηχανικό γιατί δεν έχουν την κουλτούρα να το κάνουν. Το 80% αυτών που θα αποταθούν σε μηχανικό δεν θα έχουν την υποστήριξη που χρειάζεται. Ειδικά σε επαρχιακές πόλεις το ποσοστό ανεβαίνει πολύ. 

11 ώρες πριν, sndev είπε

 

Τέτοια ταξη Τέτοια αλφαδια.. 

SmartSelect_20231209_221046_Chrome.jpg.d1bc7ec6bf1c10e012926a4260e4136b.jpg

Έχεις ένα σταθερό ΔΤ στο νερό εισόδου - εξόδου στους 5 βαθμούς. Τι συνέβη στις 5:30 που το ΔΤ έγινε 0? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, mechpanos said:

Παίζεις μπάλα με μέσο cop 6 και παραπονιέσαι :) :) χαχαχα 

κ μηδέν καταναλωση να είχα με cop 25 θα έψαχνα πως θα αρχίσει να πεταει euro απο τις γρίλιες :P

ειναι η φύση μου να προσπαθώ να βελτιώσω με οτι καταπιανωμε αλλά να πω την αλήθεια με κούρασε.. δεν ειναι στο 100% οπως πρέπει ισως το αφησω προς ωρας κ θα ψαχτω με το homeassitant 

ξεκαθαρα αν δεν ειχα την υποστηριξη σου στους προβληματισμούς κ τις γκρίνιες μου θα κρύωνα ακομα με on off κ θατην έβγαζα στη ταράτσα με χαρτι κ μολυβί να κραταω στατιστικά 🙏

10 hours ago, Alexcxvtr said:

Όταν δεν ξέρεις και δεν υπάρχει καλή πίστη από κάποιους, σε καβαλάνε.

Κομίζω απλα δεν ξερουνε.. Μαθαίνουν στη πλάτη των πελατών κ αν λες κ 2006.. καλα.. κ μη νομίζεις Αττική είναι καλύτερά

το πρωτο χρονο - περισυ- που έκανε κατι κουλά ερρορ κ ήρθε ο εγκατάστατης το πρώτο που μου εκανε εντύπωση ηταν οτι δεν καταλάβαινε αγγλικα τις οδηγίες. Στις περιγραφές μου τι θεματα εχω τα σύγκρινε παντα με αλλες περιπτωσεις τι του τυχανε. το μαχαίρι στη καρδιά ηταν οταν του πα να βάλω αντιστάθμιση οτι εχει δει απο αλλες εγκαταστάσεις οτι δεν λειτουργούν σωστά κ με απέτρεψε. 

το κακο δεν ειναι οτι δε ξερεις εσυ - δεν ειναι δουλεια σου στο φιναλε- το κακο είναι οτι ούτε αυτοί ξέρουν.

 

btw το καλωδιο που σου παν το liycy δεν νομιζω να σε βοηθούσε πουθενα απλα το πετάξανε ισως γτ ακούγετε εντυπωσιακό

τα 55 νερα ειναι.. Υπερβολή?  πρέπει να ψαχτεις λιγο .. κ το ρευμα πλεον δεν εναι οικονομικό οπως κάποτε..

6 hours ago, ΠάρηςΓ said:

Το πρόβλημα ειναι πρακτικό. Δεν είναι εύκολο να βρεις.

Αυτό είναι τεράστια αλήθεια.. και γενικά αυτοι που ξέρουν καλα τη δουλεια τους δεν ειναι οτι κοστίζουν λιγο παραπάνω αλλα οτι δεν ειναι διαθεσιμοι.. και λογικο.

3 hours ago, andreaspA said:

Επισης το εξουσιοδοτημενο service της LG στην περιοχη μου, ηρθε και καρφωσε τα νερα στους 57c στην θέρμανση.

ε ναι! να ζεσταίνεσαι σιγουρα! που να τρέχουν αλώστε !

9 hours ago, mechpanos said:

Μαγνητικό φίλτρο έχετε;

πλακα πλακα πηγα τωρα που το ειδα γραμμένο κ δεν βρηκα ούτε σε εμενα να εχουν βαλει φίλτρο 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

να μπαινει ευκολα αραγε η παλι πρεπει να φωνάξω τους περίεργους κ να με βγάζουν υπερβολικο

 

1 hour ago, GR77-S said:

Έχεις ένα σταθερό ΔΤ στο νερό εισόδου - εξόδου στους 5 βαθμούς. Τι συνέβη στις 5:30 που το ΔΤ έγινε 0? 

3 ειναι το ΔΤ

τπτ δεν εγινε.. Μαλακιζόμουν κ το εκανα reboot έπαιζα με τις θερμοκρασιες κ τις ρυθμίσεις στη ταράτσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι όπως τα λέει ο ΠαρηςΓ και ο sndev.

Δεν γνωρίζουμε τι αντιμετωπίζουμε, οπότε εμπιστευόμαστε τον "ειδικό".

Προσωπικά, είχα κάνει ο,τι μπορούσα από άποψη ενημέρωσης, έρευνας αγοράς, αξιοπιστίας, τιμής, υποστήριξης, και εντέλει εμπιστεύτηκα γνωστό μηχανικό μου, πολιτικό μηχανικό, και μου έκανε όλη τη διαδικασία με το Εξ οικονομώ.

Εσείς οι γνώστες ωραία τα λέτε, με τις καμπύλες και τα νερά και τα διαγνωστικά, και καλά κάνετε, αλλά στην πράξη δεν είναι εύκολα για τον μέσο πελάτη, καλή ώρα εγώ.

Όσον αφορά το σέρβις, τι να πω.

Πέρσι, κλείσαμε τον γενικό και η αντλία, για κάποιο λόγο, έκανε reset και μπήκε σε λειτουργία μόνο για νερά.

Μία μέρα μείναμε χωρίς θέρμανση.

Ήρθαν οι "τεχνικοί" και δεν έβρισκαν το πρόβλημα.

Ψάχνοντας μόνος μου και βλέποντας το διαφορετικό εικονίδιο στην lcd κατάλαβα ότι άλλαξε λειτουργία.

Όμως, δεν γνώριζα πώς να το αλλάξω.

Τέλος πάντων...

Πάντως, αν θέλετε να βοηθήσετε, μπορώ να δείξω σκρινσοτ και να μου πείτε τι να αλλάξω.

 

20231210_111035.jpg

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω μια Midea 16kW για ένα σπίτι περίπου 210 τμ. με την οποία θερμαίνω προς το παρόν μόνιμα μόνο τα 140. Τα υπόλοιπα 70 περίπου είναι ημιυπόγειο - playroom και τα θερμαίνω περιστασιακά (γι αυτό και πήρα 16άρα αντλία σύμφωνα με όλους όσους είδαν το σπίτι) Η μελέτη απωλειών είχε γίνει χωρίς το υπόγειο γιατί αυτός θεωρήθηκε μή θερμαινόμενος χώρος και βγήκε περίπου 10,5kW στους 0οC με ζητούμενη στο εσωτερικό 20οC. Στους 0οC η MIDEA αποδίδει στο μέγιστο κάτι λιγότερο από 14kW οπότε μαζί με το playroom είμαστε σχετικά ΟΚ ίσως λίγο υπερδιαστασιολογημένοι όπως προτείνουν και οι περισσότεροι για κανένα ακραίο κρύο ή καύσωνα (πιο πιθανό το δεύτερο στην Αθήνα).

Στην πράξη τώρα τη δουλεύω με αντιστάθμιση με fancoils και έχω προφανώς ON-OFFs αν και όχι πολλά, η αντλία κάνει το πολύ 3 επανεκκινήσεις την ώρα. Ο κυκλοφορητής όμως δουλεύει ασταμάτητα ρίχνοντας σιγά σιγά την ισχύ του όσο κρυώνει το νερό μέχρι να ξαναπάρει μπρος ο συμπιεστής.  Την έχω σε αντιστάθμιση και τα νερά είναι στους 38οC με 10 εξωτερική. Ο εγκαταστάτης έχει συνδέσει και τον ηλιακό 3πλης στο κύκλωμα σαν σώμα οπότε και αυτός τροφοδοτείται μονιμα με θερμότητα και έχει μια μίνιμουμ θερμοκρασία γύρω στους 38 το νερό πριν βοηθήσει και ο ήλιος την ημέρα. Αυτό στην αρχή δεν μου άρεσε αλλά τελικά είναι πολύ βολικό να υπάρχει πάντα ζεστό νερό ακόμα και σε αυτή τη θερμοκρασία. 

Η εφαρμογή της Midea που μετράει την κατανάλωση είναι πολύ μέτρια...

Μου βγάζει ότι καταναλώνω περίπου 8-10kWh την ημέρα. Το σπίτι έχει σταθερή θερμοκρασία 22οC και τα fancoil δουλεύουν μία στο τόσο ανάλογα με τη ζήτηση σε κάθε δωμάτιο...Αν δεν ήταν συνδεδεμένος ο ηλιακός βλέπω να μην άνοιγε και ποτέ η αντλία...χαχαχα.. Με θερμοκρασία γύρω στους 10 έξω και με σχετικά ζεστό νερό νομίζω ότι είμαι καλά.. αν και θα μπορούσα και καλύτερα.

Θα το παλέψω να μειώσω τα ON-OFF αν και αυτό θα είναι λογικά αδύνατο αν δεν θερμαίνω και το ημιυπόγειο... την αντλία την έχω δει να κρατιέται μέχρι και τα 2,5kW όσο πλησιάζει η στιγμή για να σβήσει... πόσο πιο κάτω να παεί...

Ήθελα να ρωτήσω το εξής... κανονικά στον υπολογισμό του COP δεν πρέπει να ληφθεί υπ όψη και η θερμότητα που παίρνει ο χώρος όσο είναι κλειστός ο συμπιεστής από τα νερά που στέλνει ο κυκλοφορητής? Νομίζω πως η απάντηση είναι ναι απλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάποιους που γνωρίζουν περισσότερα εδώ μέσα.

Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από lamprosts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στιγμιαία κατανάλωση που σου δείχνει όταν δεν είναι ο συμπιεστής σε λειτουργία πόσο είναι; 

Λογικά θα πρέπει να είναι πολύ πολύ μικρή. Στην ερώτηση σου λοιπόν για το cop, η απλούστερη απάντηση είναι ότι η επίδραση του κυκλοφορητή στο αποτέλεσμα είναι αμελητέα.

Μιλώντας για start stop ποιο θεωρείτε ότι είναι το βασικό πρόβλημα; 

1. Η αυξημένη κατανάλωση ή τέλος πάντων η ευκαιρία να μειωθεί η κατανάλωση μέσω της συνεχούς λειτουργίας; 

2. Η καταπόνηση του inverter και του συμπιεστή εξαιτίας των εκκινήσεων και διακοπών; 

Παρατηρούσα την δική μου χθες τη νύχτα με 8 βαθμούς εξωτερική: ο συμπιεστής δούλευε 4:30 λεπτά, ανέβαζε τη θερμοκρασία του νερού στους 38 και σταματούσε. Κατά τη διάρκεια λειτουργίας του το μέγιστο ρεύμα ήταν 2 αμπέρ και το inverter ξεκινούσε με 30hz και έφτανε στα 28. Κάπου εκεί σταματούσε. Επομένως γενικά δουλεύει σε χαμηλό φορτίο. Μετά δούλευε μόνο ο κυκλοφορητής για 13 λεπτά έως να πέσει η θερμοκρασία του νερού στους 33 και να ξαναπάρει ο συμπιεστής. 

Περίπου 4 εκκινήσεις την ώρα. 

Είναι πολλές; Κινδυνεύω να πάρω τα ηλεκτρονικά της στο χέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

να μπαινει ευκολα αραγε

Ναι μπαίνει in line στη γραμμή της επιστροφής πριν πάνε τα νερά στην αντλία.

32 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Ήθελα να ρωτήσω το εξής... κανονικά στον υπολογισμό του COP δεν πρέπει να ληφθεί υπ όψη και η θερμότητα που παίρνει ο χώρος όσο είναι κλειστός ο συμπιεστής από τα νερά που στέλνει ο κυκλοφορητής? Νομίζω πως η απάντηση είναι ναι απλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάποιους που γνωρίζουν περισσότερα εδώ μέσα.

Μια χαρά είσαι από κατανάλωση. Αν δεν είχες τον ηλιακό θα ήσουν όντως καλύτερα αλλά τέλος πάντων. 

Για το cop δεν παίζει ρόλο αυτό που λες, είναι θερμότητα που παρήχθη προς ενέργεια που καταναλώθηκε. Η θερμότητα που παίρνει ο χώρος όσο είναι σβηστός ο συμπιεστής, έχει παραχθεί σε προγενέστερο διάστημα ασχέτως ποτέ αποδόθηκε οπότε είναι μέσα στον υπολογισμό, δεν χρειάζεται να προστεθεί κάτι.

18 λεπτά πριν, GR77-S είπε

1. Η αυξημένη κατανάλωση ή τέλος πάντων η ευκαιρία να μειωθεί η κατανάλωση μέσω της συνεχούς λειτουργίας; 

2. Η καταπόνηση του inverter και του συμπιεστή εξαιτίας των εκκινήσεων και διακοπών; 

Το 1. Γιατί όταν ξεκινάει και σταματάει, ζητάει πολλή ενέργεια για να θερμάνει τα νερά, τα οποία μετά κρυώνουν όταν σταματάει κ.ο.κ. ενώ όταν δουλεύει σε πιο χαμηλή μέση θερμοκρασία νερών σταθερά, δουλεύει πιο αποδοτικά...

Το 2 με 4-5 επανεκκινήσεις δεν είναι θέμα. Αλλιώς τα παλιά μηχανήματα (μή ινβερτερ) θα είχαν διαλυθεί (δουλεύουν 10ετιες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Η στιγμιαία κατανάλωση που σου δείχνει όταν δεν είναι ο συμπιεστής σε λειτουργία πόσο είναι; 

Λογικά θα πρέπει να είναι πολύ πολύ μικρή. Στην ερώτηση σου λοιπόν για το cop, η απλούστερη απάντηση είναι ότι η επίδραση του κυκλοφορητή στο αποτέλεσμα είναι αμελητέα.

Όταν δεν λειτουργεί ο συμπιεστής η ένδειξη για την ισχύ στο πάνελ της αντλίας είναι μηδενική. Προφανώς δείχνει μόνο τι γίνεται με τον συμπιεστή. Δεν έχω εγκαταστήσει κάποιον δικό μου μετρητή για να δω τι ακριβώς γίνεται... Γενικά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το χειριστήριο της MIDEA... της LG από τις φωτογραφίες που βλέπω αφήνει τον χρήστη να κάνει περισσότερες ρυθμίσεις...

17 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μια χαρά είσαι από κατανάλωση. Αν δεν είχες τον ηλιακό θα ήσουν όντως καλύτερα αλλά τέλος πάντων.

Έκανε τη σύνδεση έτσι χωρίς να με ενημερώσει αλλά τέλος πάντων όπως λες και εσύ... δεν ήμουν στην οικοδομή εκείνη την ημέρα...

Φαντάσου ότι τις πρώτες μέρες επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της Midea για ένα θέμα που είχα και ο τεχνικός εκεί μου πρότεινε να έχω το νερό για τα Fancoil μόνιμα στους 50. 

Γενικά γίνεται χαμός έξω απ ότι καταλαβαίνω... σιγά μην καθίσει κάποιος να ασχοληθεί τόσο πολύ με τον κάθε πελάτη ξεχωριστά... άσε που είναι πρακτικά ανέφικτο γιατί για να ρυθμιστεί σωστά η αντιστάθμιση απαιτείται παρατήρηση της λειτουργίας της αντλίας για μεγάλο χρονικό διάστημα...

Μια τυπική αρχική ρύθμιση θα μπορούσαν να την είχαν κάνει όμως... όχι βάλτο στο φουλ και θα είσαι ΟΚ...

40 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Περίπου 4 εκκινήσεις την ώρα. 

Είναι πολλές; Κινδυνεύω να πάρω τα ηλεκτρονικά της στο χέρι;

Δες αυτό το βιντεάκι και θα νοιώσεις καλύτερα με τα ON-OFF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Για το cop δεν παίζει ρόλο αυτό που λες, είναι θερμότητα που παρήχθη προς ενέργεια που καταναλώθηκε. Η θερμότητα που παίρνει ο χώρος όσο είναι σβηστός ο συμπιεστής, έχει παραχθεί σε προγενέστερο διάστημα ασχέτως ποτέ αποδόθηκε οπότε είναι μέσα στον υπολογισμό, δεν χρειάζεται να προστεθεί κάτι

Νομίζω ότι για να έχεις θεωρητικά τον τέλειο υπολογισμό θα πρέπει να συμπεριλάβεις όλες τις καταναλώσεις της αντλίας, συμπεριλαμβάνοντας και του κυκλοφορητή . Απλά είναι τόσο μικρή που δεν έχει πρακτική σημασία. 

@lamprosts είπες κάπου νωρίτερα ότι έχει συνδεθεί ο ηλιακός σαν σώμα;;; Αυτό είναι λάθος σύνδεση. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το κοιτάξεις. Ο ηλιακός θα έπρεπε να συνδεθεί ως δοχείο ΖΝΧ και να το ζεσταίνει η αντλία είτε μέσω αυτοματισμού με τριοδη είτε μέσω δικής σου εντολής. Όχι όμως 24 ώρες / 7 ημέρες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GR77-S είπε

είπες κάπου νωρίτερα ότι έχει συνδεθεί ο ηλιακός σαν σώμα;;; Αυτό είναι λάθος σύνδεση. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το κοιτάξεις. Ο ηλιακός θα έπρεπε να συνδεθεί ως δοχείο ΖΝΧ και να το ζεσταίνει η αντλία είτε μέσω αυτοματισμού με τριοδη είτε μέσω δικής σου εντολής. Όχι όμως 24 ώρες / 7 ημέρες 

Εντάξει για αυτό υπάρχουν διαφορετικές απόψεις... πολλοί εγκαταστάτες το βάζουν έτσι χωρίς καν να ρωτήσουν τον ιδιοκτήτη όπως έγινε στη δίκη μου περίπτωση. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με έχει βολέψει προς το παρόν... κάνω άνετα ένα μπανάκι με αυτή τη θερμοκρασία...αν χρειαστεί να κάνει και δεύτερο άτομο αμέσως μετά και δεν είχε καθόλου ήλιο την ημέρα, ανοίγουμε για λίγα λεπτά την αντίσταση... μία φορά έχει συμβεί αυτό φέτος (είμαστε μόνο 3 στο σπίτι)

Επίσης η αντλία μου είναι σχετικά μεγάλη για λόγους που εξήγησα πριν, οπότε το να δίνει και εκεί λίγη ενέργεια, περισσότερο βοηθάει στην ισορροπία του κυκλώματος για λιγότερα ON-OFF παρά δυσκολεύει...

Αν το έκανα τώρα που γνωρίζω... πιθανότατα να έκανα αλλιώς τη σύνδεση αν και δεν ξέρω πόσες kWh θα κατανάλωνε η αντλία για να το ζεστάνει από τους 10 στους 40-50...

Τώρα όμως οι σωληνώσεις περνάνε μέσα από τη θερμοπρόσωψη από το ισόγειο μέχρι την ταράτσα του 1ου οπότε θα χρειαστεί να περαστούν νέες σωληνώσεις εξωτερικά με ότι αυτό συναπάγεται... Μένω έτσι λοιπόν...

 

16 ώρες πριν, sndev είπε

Σταθερά 33 βαθμούς νερα με εξωτερικη 9 -11.

Εξαρτάται , εχεις fancoil; ενδοδαπεδια; καλοριφέρ; 

 

Απο την αντλία 

Τη μερα ανεβαίνει γτ το ζεις λιγο τβ λιγο φουρνος κτλ

Αν είσαι 22 μεσα στο σπιτι μη παιζεις πολυ αν κ αν δεν εχεις ενδοδαπεδια με 29 νερα ειναι ενδιαφέρον σημερα πως κράτησες το 22 .. 

Μη το ζηλεύεις,  χαλασε κ το φταχνα παλι ολη μερα. Πανε τοσες μερες data. Δε πειραζει.

 

Κ εμενα με προβληματιζαν αλλα είναι οικονομικά χαχααχα θα καταλαβεις παρακάτω. 

Εισαι φάουλ. Σκεψου οτι αν ινβερταρει ολη μερα χωρις σταρτ στοπ θες πολυ χοντρικα 600 με 800 watt την ωρα. Αρα χοντρικά 17 kwh το 24ωρο.

Θες ακομα να τη πειραξεις;😂

 

Τέτοια ταξη Τέτοια αλφαδια.. 

SmartSelect_20231209_221046_Chrome.jpg.d1bc7ec6bf1c10e012926a4260e4136b.jpg

Με ενδοδαπέδια είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

το μαχαίρι στη καρδιά ηταν οταν του πα να βάλω αντιστάθμιση οτι εχει δει απο αλλες εγκαταστάσεις οτι δεν λειτουργούν σωστά κ με απέτρεψε. 

παντως το ιδιο μου ειπε πριν απο μερικες μερες, μηχανολογος στην Κορινθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με τον συμπιεστή off βλέπω τη θερμοκρασία εξόδου να είναι ίση με την θερμοκρασία εισόδου. Πώς γίνεται αυτό; έχω πάνελ διαστασιολογημενα σε θερμοκρασία προσαγωγής 55. Η θερμοκρασία προσαγωγής αυτή τη στιγμή με 14 εξωτερική είναι ρυθμισμένη στους 33. 

IMG_20231210_154945022.jpg.a1b1b2b9daa04b7f5f9b7ccd614fdbe0.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...