Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, GR77-S είπε

Αυτό με τα on off με προβληματίζει έντονα γιατί υποτίθεται ότι δεν πρέπει να τα κάνει. Το ίδιο βλέπω και εγώ στη δική μου. Ξεκινάει να δουλεύει ο συμπιεστής και στο δεκάλεπτο σταματάει 

Να τη δεις όταν θα κάνει κρύο αρκετό πως δουλεύει. Με 15 βαθμούς έξω μπορεί να χρειάζονται πχ 100w από την αντλία. Αν το ελάχιστο της είναι 120w φυσιολογικό είναι να σβήνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 minutes ago, Doubt said:

Να τη δεις όταν θα κάνει κρύο αρκετό πως δουλεύει. Με 15 βαθμούς έξω μπορεί να χρειάζονται πχ 100w από την αντλία. Αν το ελάχιστο της είναι 120w φυσιολογικό είναι να σβήνει.

Ναι αυτο..  παίζει να εχεις μεγαλο δίκιο με το μίνιμουμ που χρειάζεται καθε αντλία για να ινβερταρει.

Ξέρουμε πως μπορούμε να βρούμε αυτο το μίνιμουμ; στις οδηγιες δεν κατάφερα να βρω κάτι στη δικια μού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κυκλοφορητές πόσο σας καίνε κατα μέσο όρο;

Θα πρέπει και αυτο να μπει στην εξίσωση. Για το δικό μου σενάριο οπως το σκέφτομαι, θα υπάρχει ενα μπαφερακι που η ΑΘ θα κρατάει ζεστό, μετα θα σβήνει αλλα ο κυκλοφορητής θα δίνει το δικό του πόνο να μοιράζει τα ζεστά νερά του μπάφερ προς τις καταναλώσεις.

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, Vagosman said:

Οι κυκλοφορητές πόσο σας καίνε κατα μέσο όρο;

Θα πρέπει και αυτο να μπει στην εξίσωση. Για το δικό μου σενάριο οπως το σκέφτομαι, θα υπάρχει ενα μπαφερακι που η ΑΘ θα κρατάει ζεστό, μετα θα σβήνει αλλα ο κυκλοφορητής θα δίνει το δικό του πόνο να μοιράζει τα ζεστά νερά του μπάφερ προς τις καταναλώσεις.

κλαιν μαιν.. καιει τυπου 100 w κ λιγοτερο.

το σύστημα με κλειστο κ τον κυκλοφορητη μου τρωει 28 watt

130 τρώει στο Max toυ μαζι με τα 28 τα αρχικά

Συνήθως το βλεπω ολο το σύστημα στα 80-90 (μαζί με τα 30 αρχικα)

Αυτές οι ταλαντώσεις που φαίνονται κατω ειναι ο κυκλοφορητής που ανοιγοκλείνει κ τα top ειναι οταν παίρνει μπροστά κ ο συμπιεστής 

 

image.png.33ad7d3f9478cc75b9098e75da1ceb58.png

 

ps αυτο με το buffer που σκέφτεσαι δε ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει σε θέμα οικονομίας αλλα θα ηθελα αμα το κανεις να το ψαξουμε λιγο περαιτέρω πως σου λειτουργεί στη πράξη 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν θέλεις να μειώσεις η να εξαφανίσεις τα start/stop θες μπαφερ, αν το μπαφερ μπορει να μπει εντός του σπιτιού για να μην υπάρχουν απώλειες ειναι το ιδανικό αλλα πιανει χώρο. Η αντλία θα θέλει βεβαια περισσότερο χρόνο να έρθει σε ισορροπία αλλα ενδεχομένος να την ανάβεις οταν θα εχεις ευνοικότερους όρους (κόστος ρεύματος, φασαρία κτλ)

 

H φιλοσοφία αυτών των συστημάτων κοιτάζει τη θερμοκρασία των επιστρεφόμενων, εκει θέτει τα set point.

 

Τα 100W δεν ειναι και αμελητέα πάντως σε 24ωρη χρήση.

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Vagosman said:

Aν θέλεις να μειώσεις η να εξαφανίσεις τα start/stop θες μπαφερ, αν το μπαφερ μπορει να μπει εντός του σπιτιού για να μην υπάρχουν απώλειες ειναι το ιδανικό αλλα πιανει χώρο.

Για πόσα λίτρα buffer μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Vagosman said:

Aν θέλεις να μειώσεις η να εξαφανίσεις τα start/stop θες μπαφερ, αν το μπαφερ μπορει να μπει εντός του σπιτιού για να μην υπάρχουν απώλειες ειναι το ιδανικό αλλα πιανει χώρο. Η αντλία θα θέλει βεβαια περισσότερο χρόνο να έρθει σε ισορροπία αλλα ενδεχομένος να την ανάβεις οταν θα εχεις ευνοικότερους όρους (κόστος ρεύματος, φασαρία κτλ)

 

H φιλοσοφία αυτών των συστημάτων κοιτάζει τη θερμοκρασία των επιστρεφόμενων, εκει θέτει τα set point.

δεν είναι έτσι ακριβως , δυστυχώς  , θα στο αναλύσω αφου λυσω το δικο μου θέμα που παλεύω αυτο το καιρό.

θα στο πω πάρα πολυ απλα η αντλια μεχρι να ζεστάνει κ να ζεστάνει κ το buffer σου πιανει μια Χ θερμοκρασία που έχει όριο κ Κλείνει. αρα σταρτ στοπ. αυτο παθαίνω στη πράξη. δεν εχει να κανει μονο η επιστροφη. 

με παράδειγμά χοντρικα,  βαζεις νερα 35 ας γυρνάει 30 αν πιάσει 36 κλείνει δε μειώνει.

2 hours ago, Vagosman said:

Τα 100W δεν ειναι και αμελητέα πάντως σε 24ωρη χρήση.

ειμαι το Μαξ για λιγη ωρα κ ναι ειναι αμελητεο καθως δε παίζει 24ωρο ούτε στο μαξ ούτε στο 50% 

Κακώς δίνω νούμερα πάντα πιάνεστε 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιάνομαι, καλες ειναι αυτες οι συζητήσεις.

Οπότε ο κυκλοφορητής ειναι κ αυτος invertαριστός; Αλλιως πως κανει διακύμανση στην κατανάλωση του;

Και πιο ειναι το κριτήριο των στροφών του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/11/2023 at 12:28, Azucares said:

Καλησπερα με βάση τα αποτελέσματα της elith μπορείτε να μου προτείνετε αξίζει η αντλία θερμότητας και πόσα kw

Screenshot_20231128_120920_Chrome.jpg

oοπως σου είπαν κοιτά τις μονώσεις....παλιό σπίτι έχω πέτρινο δεν έχω κάνει θερμοπροσωψη,εχω όμως περάσει στο ταβάνι παντού πετροβαμβακα.....άλλο σπίτι  ....... επιπλέον κοιτά τα κουφώματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Vagosman said:

Aν θέλεις να μειώσεις η να εξαφανίσεις τα start/stop θες μπαφερ, αν το μπαφερ μπορει να μπει εντός του σπιτιού για να μην υπάρχουν απώλειες ειναι το ιδανικό αλλα πιανει χώρο. Η αντλία θα θέλει βεβαια περισσότερο χρόνο να έρθει σε ισορροπία αλλα ενδεχομένος να την ανάβεις οταν θα εχεις ευνοικότερους όρους (κόστος ρεύματος, φασαρία κτλ)

 

H φιλοσοφία αυτών των συστημάτων κοιτάζει τη θερμοκρασία των επιστρεφόμενων, εκει θέτει τα set point.

 

Τα 100W δεν ειναι και αμελητέα πάντως σε 24ωρη χρήση.

Το θεμα της LG ειναι ιδιαιτερο. 
Δεν εχει να κανει με ογκο δικτυου απολυτα.
Υπαρχει workaround, εχει αναφερθει καποια post πριν.

Και στο ερωτημα σου περι καταναλωσης κυκλοφορητη ειμαι κατω apo 50watt αμα θυμαμαι καλα, εχω μειωσει ταχυτητα.

Οσοι ρωτησατε πως μπορειτε να δειτε τα start stop
Μια συσχετιση του shelly που βλεπει καταναλωση μαζι με το data logging της LG



image.png.766a0cf5509c09703b462c46ea0771ee.png

 

 

image.jpeg.4b61b3956dfa2183a0426df6e1708f03.jpeg

Και αν πατησετε το δεξι βελακι βλεπετε και τις παρακατω επιπλεον πληροφοριες

image.jpeg.9e966a6692646c4472611f8dafb9570f.jpeg

 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vagosman είπε

Aν θέλεις να μειώσεις η να εξαφανίσεις τα start/stop θες μπαφερ, αν το μπαφερ μπορει να μπει εντός του σπιτιού για να μην υπάρχουν απώλειες ειναι το ιδανικό αλλα πιανει χώρο. Η αντλία θα θέλει βεβαια περισσότερο χρόνο να έρθει σε ισορροπία αλλα ενδεχομένος να την ανάβεις οταν θα εχεις ευνοικότερους όρους (κόστος ρεύματος, φασαρία κτλ)

 

H φιλοσοφία αυτών των συστημάτων κοιτάζει τη θερμοκρασία των επιστρεφόμενων, εκει θέτει τα set point.

 

Τα 100W δεν ειναι και αμελητέα πάντως σε 24ωρη χρήση.

Αυτό είναι πολύ γενική επισήμανση πιστεύω. 

Τι ακριβώς δουλειά θα κάνει το buffer; τι μέγεθος; παια είναι τα κύρια χαρακτηριστικά του υδραυλικού κυκλώματος; θα υπάρχει άλλη πηγή θέρμανσης; προορίζεται μόνο για θέρμανση ή και για ψύξη; και μετά πάμε στο ίδιο το κτίριο: τι ανάγκες έχει; πώς θα το χρησιμοποιήσει ο κύριος χρήστης; Και μετά πρέπει να σκεφτείς τι επιλογές υπάρχουν σε αντλίες. Υπάρχει κάποιο μοντέλο που να μπορεί να ικανοποιήσει τις ανάγκες χρήσης με ικανοποιητική απόδοση;

Γενικά το αν θα βάλει κάποιος buffer  πέρα από το ελάχιστο που μπορεί να απαιτεί η αντλία σε περίπτωση μικρού όγκου νερού στο κύκλωμα, είναι μάλλον περισσότερο θέμα προσωπικού γούστου παρά συγκεκριμένων υπολογισμών. Εμένα προσωπικά με χαλάει το γεγονός ότι το buffer αποκλείει την αντλία από το να βλέπει το κτίριο. Αγοράζεις ένα μηχάνημα που μπορεί να έχει πολλές ικανότητες και μεγάλη προσαρμοστικότητα και του κλείνεις τα μάτια. 

Επεξ/σία από GR77-S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagosman είπε

αν το μπαφερ μπορει να μπει εντός του σπιτιού για να μην υπάρχουν απώλειες ειναι το ιδανικό αλλα πιανει χώρο. Η αντλία θα θέλει βεβαια περισσότερο χρόνο να έρθει σε ισορροπία αλλα ενδεχομένος να την ανάβεις οταν θα εχεις ευνοικότερους όρους (κόστος ρεύματος, φασαρία κτλ)

To (μεγάλο) buffer γενικά είναι λάθος, γιατί αποσβαίνει την ιδιότητα της inverter αντλίας. Για ένα μικρό 80-100lt για προσθήκη ποσότητας στο κύκλωμα, το συζητάμε.
Πρέπει η αντλία να βλέπει άμεσα την ανάγκη ζήτησης που υπάρχει στην κατοικία και να παράγει τα αντίστοιχα νερά. Αλλιώς παράγει για να κρατάει σταθερή την θερμοκρασία του buffer, ασχέτως τί ζητάει το κτίριο. 
Θα το έβλεπα σε κάποια σενάρια, όπως το να υπάρχει smart grid και να χρεώνεσαι βάσει της τιμής kwh, οπότε να μπορείς να αποθηκεύσεις θερμότητα στο buffer κάποιες ώρες με πολύ χαμηλό κόστος, το οποίο θα χρησιμοποιήσεις αργότερα, ή να υπάρχουν πολλές πηγές θερμότητας ή πολλές καταναλώσεις (αλλά εκεί δεν θες μεγάλο buffer, βασικά ένα μικρό θες που να επιτελεί τον ρόλο του υδραυλικού διαχωριστή). Επίσης και στο σενάριο της χρήσης βάσει κόστους ενέργειας, πιθανότατα να είναι βέλτιστο να μπει ένα Φ/Β με μπαταρία για την χρήση αυτή (ενεργειακά, γιατί οικονομικά είναι ακριβότερο) να φορτίζεις την μπαταρία από το ΦΒ ή το δίκτυο με χαμηλή χρέωση, και η αντλία να παίρνει αυτή την ενέργεια και να παράγει θερμότητα όση πρέπει, όταν πρέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές όταν επέστρεψα στο σπίτι είδα τη θερμοκρασία του νερού στο 47 με εξωτερική στους 13 βαθμούς. Δεν ήθελα να βάλω χέρι από τώρα στην καμπύλη της αντλίας αλλά δεν κρατήθηκα. 

Εδώ είναι οι ρυθμίσεις που είχε 

IMG_20231208_000044213.jpg.01b4d3006a86c6d46ec2a8b13585483c.jpg

Κατέβασα την μέγιστη θερμοκρασία στους 45 και την ελάχιστη στους 25 και κατευθείαν έριξε τη θερμοκρασία του νερού. 

Ο κυκλοφορητής δούλεψε πολύ περισσότερη ώρα σε σχέση με πριν εξαιτίας της χαμηλότερης θερμοκρασίας του νερού. Ο συμπιεστής εξακολουθεί να σταματάει αλλά όταν δουλεύει τραβάει 1Α ρεύμα ενώ νωρίτερα το είχα δει να πηγαίνει στα 2

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, GR77-S said:

Χθές όταν επέστρεψα στο σπίτι είδα τη θερμοκρασία του νερού στο 47 με εξωτερική στους 13 βαθμούς. Δεν ήθελα να βάλω χέρι από τώρα στην καμπύλη της αντλίας αλλά δεν κρατήθηκα. 

Εδώ είναι οι ρυθμίσεις που είχε 

IMG_20231208_000044213.jpg.01b4d3006a86c6d46ec2a8b13585483c.jpg

Κατέβασα την μέγιστη θερμοκρασία στους 45 και την ελάχιστη στους 25 και κατευθείαν έριξε τη θερμοκρασία του νερού. 

Ο κυκλοφορητής δούλεψε πολύ περισσότερη ώρα σε σχέση με πριν εξαιτίας της χαμηλότερης θερμοκρασίας του νερού. Ο συμπιεστής εξακολουθεί να σταματάει αλλά όταν δουλεύει τραβάει 1Α ρεύμα ενώ νωρίτερα το είχα δει να πηγαίνει στα 2

 

 

 

 

 

 

 

θα δεις τεραστια διαφορα στη καταναλωση αλλα το θεμα ειναι να ειναι πρακτικο κ να σε ζεσταινει.

σιγουρα δεν εχουν ασχοληθεί , παίξε λιγο παρατήρησε ,άλλαξε θα φας ολο το χειμώνα σου αλλα του χρόνου θα καις τπτ αναλογικα με το τώρα κ θα σε κ πιο ζέστα θα ειναι πιο αποδοτικό .

5 hours ago, CptBill said:

Το θεμα της LG ειναι ιδιαιτερο. 
Δεν εχει να κανει με ογκο δικτυου απολυτα.
Υπαρχει workaround, εχει αναφερθει καποια post πριν.

Και στο ερωτημα σου περι καταναλωσης κυκλοφορητη ειμαι κατω apo 50watt αμα θυμαμαι καλα, εχω μειωσει ταχυτητα.

Οσοι ρωτησατε πως μπορειτε να δειτε τα start stop
Μια συσχετιση του shelly που βλεπει καταναλωση μαζι με το data logging της LG



image.png.766a0cf5509c09703b462c46ea0771ee.png

 

 

image.jpeg.4b61b3956dfa2183a0426df6e1708f03.jpeg

Και αν πατησετε το δεξι βελακι βλεπετε και τις παρακατω επιπλεον πληροφοριες

image.jpeg.9e966a6692646c4472611f8dafb9570f.jpeg

 

αν καταλαβαίνω σωστα ,μαντευοντας παντα , λειτουργεί σαν τις daikin.. Πιάνει ενα όριο σε εσένα πχ στις 9.59 43 βαθμούς νερα κ Κλείνει μια κ έξω. 

6 hours ago, Vagosman said:

Δεν πιάνομαι, καλες ειναι αυτες οι συζητήσεις.

Οπότε ο κυκλοφορητής ειναι κ αυτος invertαριστός; Αλλιως πως κανει διακύμανση στην κατανάλωση του;

Και πιο ειναι το κριτήριο των στροφών του;

τι να Invertarei ρε συ στα 50 κ 100w.. Πραγματικά, είναι αστείο το μέγεθος. η διακύμανσή για τον κυκλοφωρητη στη daikin κάνει δειγματοληπτικά ελενχο κ όταν έχει πιάσει θερμοκρασία έστω 35 βαθμοί πεφτει σε στροφές - αποφασίζει κάποιο λογισμικο- μετα απο 3 λεπτά ξανα τσεκαρει κ πράττει

 

image.png.099e5b5e8175a3949cbdc1604d47aea3.png

δες εδω κίτρινη γραμμη πιάνει μαξ θερμοκρασία που εχω ορίσει κ επειδή δεν εχω κατανάλωση πάει κ σβήνει - μπλε γραμμή-  δεν ινβερταρει

Πράσινη γραμμή επιστροφή νερών 

Πορτοκαλί γραμμή βλέπεις τον κυκλοφορητη

 

βαζοντας buffer το ιδιο θα κάνει ασε που δε θα προλάβει να ζεστάνει και το buffer ,θα κλείσει πιο νωρίς

---  ---

κοιτα τώρα, αντίστοιχα έχω βρει το οριο με την εξωτερική θερμοκρασία 

στους 35,5 θα σβήσει κ έχω τόση κατανάλωση ακριβώς που γυρνάει το νερο που ινβερταρει. 

δες κ τον κυκλοφορητή στην πορτοκαλί 

καταναλωση - μπλε

Πρασινη επιστροφή νερών 

εαν είχα buffer με αυτη τη ρύθμιση δε θα προλάβαινε να χε ζεστανει και το buffer, θα χε πιασει 36 οποτε θα έσβηνε / σταρτ -στοπ

 

image.png.3509f26fd55e9c12f3339f94823e0106.png

 

 

αυτο που θελω να πω είναι οτι το buffer δεν ειναι πάντα καλο κ ας διαβάζουμε που λενε για να πουλήσουν

δες πως ημουν με on - off κ με σωστοτερες ρυθμίσεις  να νε καλα ο @mechpanos , πως ηρθε σχεδόν στα ίσια του 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...