Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 minutes ago, sndev said:

Εξαρτάται τι σε καλύπτει. Εγω περισσυ την ανοιγα 16.00 με 00.00. Ομως έλειπα ολη μερα κ με η καλυπτε η συγκεκριμενη λειτουργία στη θέρμανση. Σχετικα ειναι ολα πιστεύω από τις αναγκες του καθενός 

Ωραία.
Αμά λειτουργεί και έτσι, είναι καλά.

Πόσες περίπου kWh παραπάνω σου κόστισε η λειτουργία της αντλίας θερμότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Aurumnus said:

Ωραία.
Αμά λειτουργεί και έτσι, είναι καλά.

Πόσες περίπου kWh παραπάνω σου κόστισε η λειτουργία της αντλίας θερμότητας;

Τι εννοείς; παιζει να εκαψα το 1/4 στο σύνολο. Αλλα παλι δεν ειναι δείγμα γτ εμενα ηταν οτι νανε ρυθμισμένη τελικά.. 

Τελειως ενδεικτικά αν ηθελα 22 με 25 kwh τη μερα στα κρυα με το άνοιξε κλεισε ηθελα 8 με 12.

Υπηρχαν μερες που δεν την ανοιξα κ καθόλου.

Θα σου ξαναπω αυτο σε εμενα Αττική κ με τις ιδιαίτεροτητες που εχω.Το ίδιο πραγμα σε καστορια καβαλα πχ δεν ειναι λειτουργικό 

 

SmartSelect_20231207_120518_ONECTA-Daikin.jpg.1dfc8059604f1f7ff3c2754b955de946.jpg

 

Πανω νούμερο ο περσινός μηνας κάτω νουμερο ο προπέρσινος

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sndev είπε

Τι εννοείς; παιζει να εκαψα το 1/4 στο σύνολο. Αλλα παλι δεν ειναι δείγμα γτ εμενα ηταν οτι νανε ρυθμισμένη τελικά.. 

Τελειως ενδεικτικά αν ηθελα 22 με 25 kwh τη μερα στα κρυα με το άνοιξε κλεισε ηθελα 8 με 12.

Υπηρχαν μερες που δεν την ανοιξα κ καθόλου.

Θα σου ξαναπω αυτο σε εμενα Αττική κ με τις ιδιαίτεροτητες που εχω.Το ίδιο πραγμα σε καστορια καβαλα πχ δεν ειναι λειτουργικό 

 

SmartSelect_20231207_120518_ONECTA-Daikin.jpg.1dfc8059604f1f7ff3c2754b955de946.jpg

 

Πανω νούμερο ο περσινός μηνας κάτω νουμερο ο προπέρσινος

Έχω το ίδιο πρόβλημα που είχες περισι. Δεν υπάρχει περίπτωση ο εγκαταστάτης να έκανε σωστή ρύθμιση. Μάλλον κάτι μεταξύ εργοστασιακών και ρυθμίσεων τυφλοσουρτη που θα αποκλείσει την πιθανότητα να βγάλει κάποιο σφάλμα που θα τον αναγκάσει να ξαναασχοληθει. 

Μπορείς να μου πεις τι έχεις κάψει φέτος; και πόσο μεγάλο είναι το σπίτι και τι έχεις από μονώσεις; είσαι εντός αστικού ιστού ή στα προάστια της Αττικής; 

Προσπαθώ εντελώς μπακαλιστικα να καταλάβω πόσο καίω σε σχέση με το πόσο θα έπρεπε να καίω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, sndev said:

Τι εννοείς; παιζει να εκαψα το 1/4 στο σύνολο. Αλλα παλι δεν ειναι δείγμα γτ εμενα ηταν οτι νανε ρυθμισμένη τελικά.. 

Τελειως ενδεικτικά αν ηθελα 22 με 25 kwh τη μερα στα κρυα με το άνοιξε κλεισε ηθελα 8 με 12.

Υπηρχαν μερες που δεν την ανοιξα κ καθόλου.

Θα σου ξαναπω αυτο σε εμενα Αττική κ με τις ιδιαίτεροτητες που εχω.Το ίδιο πραγμα σε καστορια καβαλα πχ δεν ειναι λειτουργικό 

 

SmartSelect_20231207_120518_ONECTA-Daikin.jpg.1dfc8059604f1f7ff3c2754b955de946.jpg

 

Πανω νούμερο ο περσινός μηνας κάτω νουμερο ο προπέρσινος

Εννοώ πόσο κοστίζει μόνο η λειτουργία της αντλίας θερμότητας σου σε kWh, όταν την λειτουργείς σε άνοιξε-κλείσε mode.
Τιμές ενός κρύου μήνα χρειάζομαι, όπου φαντάζομαι θα υπήρχε καθημερινό άνοιξε-κλείσε.

Να υπολογίσω ένα μέσο όρο 10 kWh λειτουργίας αντλίας θερμότητας σε άνοιξε-κλείσε στα κρύα για Νέα Σμύρνη που είσαι;

Αν κατάλαβα καλά από την εικόνα που ανέβασες, έχει μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση η συνεχής λειτουργία σε σχέση με το άνοιξε-κλείσε (Παίζει βέβαια και το πόσο κρύο έκανε τον κάθε μήνα για αυτά τα 2 χρόνια).

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Aurumnus said:

Εννοώ πόσο κοστίζει μόνο η λειτουργία της αντλίας θερμότητας σου σε kWh, όταν την λειτουργείς σε άνοιξε-κλείσε mode.
Τιμές ενός κρύου μήνα χρειάζομαι, όπου φαντάζομαι θα υπήρχε καθημερινό άνοιξε-κλείσε.

Να υπολογίσω ένα μέσο όρο 10 kWh λειτουργίας αντλίας θερμότητας σε άνοιξε-κλείσε στα κρύα για Νέα Σμύρνη που είσαι;

 

δε μπορεις να βγαλεις συμπέρασμά.. το λεω προς ολους που κανουν παρομοιες ερωτησεις.

κανεις δε μπορει γτ δεν ειμαστε το ιδιο ουτε απο περιοχες ουτε  μoνωσεις ουτε απο τμ ουτε απο οροφους. Εχω αντλια χαμηλων, εσυ μπορει να εχεις μεσαιων η υψηλων κτλ. να εχεις καλοριφερ που θελει πιο ψηλα θερμοκρασια νερων αρα αυξημενη ζητηση ρευματων ενω εγω με fancoil η αλλος με ενδοδαπεδια που θα νε στους 32 βαθμους. 

Επίσης σημαντικό ρολο παιζει η γυναικα κ μη γελάτε. Προχτές μου πε έχω σκάσει κ είχε 22,1 το σπίτι. αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο καθενας μας αντιλαμβανετε αλλιως το κρυο.

πλεον ειμαι σχεδον χαιδαρι ψηλα κ εχει κρυο , οταν κανει κρυο. Αλλα 2 χρονια δε το λες κρυο αυτο που περναμε στην αττικη. 

ειναι 130 τμ, δεν το λες καλά μονωμένο με  τεράστια σειρομενα χωνευτά κουφότατα μιλάμε τώρα ανοίγματα 3-4 μέτρα χ3 στη σαλονο τραπεζαρια

2 hours ago, Aurumnus said:

Αν κατάλαβα καλά από την εικόνα που ανέβασες, έχει μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση η συνεχής λειτουργία σε σχέση με το άνοιξε-κλείσε

εχει τεραστια διαφορα αλλα φιλε μου εχει να κανει κ ποσο ζεστο συντηρειτε το σπιτι κ οι χωροι σου. εχω την ευλογια οτι το υπνοδματιο απο κατω περνανε ΟΛΕς οι σωληνώσεις οποτε βραζω οταν κοιμαμε αρα οταν γυρνουσα 8 κ 9 το βραδυ δεν υπηρχε απαραιτητη αναγκη για θερμανση κ εξου τα χαμηλα νουμερα. επισης εμενα πανω κ κατω καινε full 24/24 κ εχω ζεστο ταβανι κ πατωμα ουτος η αλλος

 

φετος προσπαθώ να ζεσταινω ολο το σπιτι να νε 22 βαθμούς εχω ζαλίσει τον @mechpanos καθως εχει daikin κ αυτος να βελτιωσω τη λειτουργεια της ΠΟΥ ακομα δεν οπως πρεπει σε ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ με fancoil.

κρυα δεν εχει (ακομα) κ μεσος ορος καθημερινα αυτη τη περιοδο ειμαι στα 8-10 kw μονο θερμανση ολη ημερα (znx βγαζω εκτος απο τη κουβεντα.)

αν απο αυτα βγάζετε συμπέρασμα... τι να πω

Τελείως προσωπική γνώμη αν στα χοντρά κρυα ειστε εως 18-20kwh για ολη μερα  είστε καλά. για άνοιξέ κλείσε θα έλεγα 8-11 kwh  

 

 

3 hours ago, GR77-S said:

Έχω το ίδιο πρόβλημα που είχες περισι. Δεν υπάρχει περίπτωση ο εγκαταστάτης να έκανε σωστή ρύθμιση. Μάλλον κάτι μεταξύ εργοστασιακών και ρυθμίσεων τυφλοσουρτη που θα αποκλείσει την πιθανότητα να βγάλει κάποιο σφάλμα που θα τον αναγκάσει να ξαναασχοληθει. 

Μπορείς να μου πεις τι έχεις κάψει φέτος; και πόσο μεγάλο είναι το σπίτι και τι έχεις από μονώσεις; είσαι εντός αστικού ιστού ή στα προάστια της Αττικής; 

Προσπαθώ εντελώς μπακαλιστικα να καταλάβω πόσο καίω σε σχέση με το πόσο θα έπρεπε να καίω 

τα περιεγραψα επειτηδες παραπανω 

να ακούσεις αυτο που λεει ο @mechpanos , παιξε με τα νερα. εχει γραψει πιο παλιά Low and slow κ κρίνοντάς από τα δικα μου ειναι το πιο αποδειτικο κ ας μοιαζει τις πρώτες μερες να μην αποδίδει 

 

εγω πηρα ρυθμισεις με 45 τα νερα κ θερμοστατη στα 23 κ πλέον ειμαι προς ώρας 32 τα νερά σκέτο κ ολη μέρα να παιζουν στο χαμηλο τα fancoil. Αυτή τη στιγμή ειμαι 22 βαθμους μέσα στο σπιτι κ 8-10kwh τη μερα

αν θες επανερχομαι σε 1μιση βδομάδα ποου θα τσουξει αλλα πιστευω πάνω απο 14 kwh συνολο δε θα παει .. 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι πολύ καλά από μόνωση γιατί μόλις βγήκα από εξοικονομώ. Επέλεξα να βάλω πάνελ και όχι f/c γνωρίζοντας ότι δεν βοηθάει στην απόδοση. Είναι διαστασιολογημενα για ΔΤ 5 και θερμοκρασία εισαγωγής 55. Ζητάω θερμοκρασία χώρου στους 22. Βλέπω την αντλία να πηγαίνει τα νερά από 39 εώς 44 χωρίς ακόμη να έχω κάνει κάποια παρέμβαση. Με ενοχλεί το γεγονός ότι κάνει πολλά start stop. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι ίσως η αντλία είναι υπερδιαστασιολογημενη. Έχω την Hitachi Yutaki Rasm 6 , ενώ πιστεύω ότι η 5αρα με κάλυπτε. Το είχα κουβεντιάσει εκτενώς με τον ενεργειακό και κάμποσους προμηθευτές και όλοι έλεγαν να πάω στη μεγάλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ την χαζή ερώτηση της ημέρας. Όταν λέμε ότι κάνει η αντλία start stop πως το αντιλαμβανόμαστε; Εννοώ όταν ο ¨ανεμιστήρας¨ της εξωτερικής μονάδας δεν ακούγεται να δουλεύει τότε είναι το stop? Προσπαθώ να καταλάβω της συμπεριφορά της δικιάς μου αν εννοούμε το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δική μου (Hitachi) έχει ένδειξη πότε δουλεύει ο κυκλοφορητής και πότε δουλεύει ο συμπιεστής. Υποθέτω ότι όλες θα πρέπει να έχουν κάποια ανάλογη ένδειξη. Δεν είναι σίγουρος αν έχει σημασία και το χειριστήριο που είναι εγκατεστημένο γιατί στα περισσότερα μηχανήματα του τύπου υπάρχουν επιλογές . 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβαινα στην ταράτσα μέσα στη νύχτα για να δω τι κάνει η αντλία 😁

Επεξ/σία από GR77-S
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, GR77-S said:

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβαινα στην ταράτσα μέσα στη νύχτα για να δω τι κάνει η αντλία 😁

Μα γιατι. Μπορει να θελει παρεα εκει περα μονη της στα κρυα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, GR77-S said:

Στη δική μου (Hitachi) έχει ένδειξη πότε δουλεύει ο κυκλοφορητής και πότε δουλεύει ο συμπιεστής. Υποθέτω ότι όλες θα πρέπει να έχουν κάποια ανάλογη ένδειξη. Δεν είναι σίγουρος αν έχει σημασία και το χειριστήριο που είναι εγκατεστημένο γιατί στα περισσότερα μηχανήματα του τύπου υπάρχουν επιλογές . 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβαινα στην ταράτσα μέσα στη νύχτα για να δω τι κάνει η αντλία 😁

Εγώ την έχω στο μπαλκόνι δίπλα μου για να την καμαρώνω :-) Οπότε σε εμένα όταν γράφει καμία πληροφορία παρακολούθησης (σε αντιπαραβολή με το water pump και outdoor unit operation) έχει κάνει stop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kax54638 said:

Εγώ την έχω στο μπαλκόνι δίπλα μου για να την καμαρώνω :-) Οπότε σε εμένα όταν γράφει καμία πληροφορία παρακολούθησης (σε αντιπαραβολή με το water pump και outdoor unit operation) έχει κάνει stop.

lg? υπαρχει τροπος να δεις αμα κανει start stop, λιγο κουλος αλλα υπαρχει.
 

Εγω τη συμπεριφορα της την βλεπω σε ενα shelly καταγραφεα καταναλωσης. 
Μια ομορφια.


image.png.96e56a9174615e6f95531ee21565e0c5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, CptBill said:

lg? υπαρχει τροπος να δεις αμα κανει start stop, λιγο κουλος αλλα υπαρχει.
 

Εγω τη συμπεριφορα της την βλεπω σε ενα shelly καταγραφεα καταναλωσης. 
Μια ομορφια.


image.png.96e56a9174615e6f95531ee21565e0c5.png

ε να μη κλαίω κ γω για τα on off μου!!! καλα πας κ εσυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, CptBill said:

lg? υπαρχει τροπος να δεις αμα κανει start stop, λιγο κουλος αλλα υπαρχει.
 

Εγω τη συμπεριφορα της την βλεπω σε ενα shelly καταγραφεα καταναλωσης. 
Μια ομορφια.


image.png.96e56a9174615e6f95531ee21565e0c5.png

Ναι LG. Εμένα είναι πιο παλιό μοντέλο και δεν έχει καταγραφή κατανάλωσης όπως δείχνουν κάποιοι χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω βάλει καταγραφικό. Ένα απλό μετρητή μόνο. Πόσο κοστίζει ένα τέτοιο;

Αυτό με τα on off με προβληματίζει έντονα γιατί υποτίθεται ότι δεν πρέπει να τα κάνει. Το ίδιο βλέπω και εγώ στη δική μου. Ξεκινάει να δουλεύει ο συμπιεστής και στο δεκάλεπτο σταματάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...