Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, GR77-S είπε

Αν είχα 24 βαθμούς σε εκείνο το σημείο θα κυκλοφορούσα με μαγιό .

Ξέρεις τι είναι το χειρότερο πράγμα για έναν μηχανικό, για να ευθυμήσουμε και λίγο...

Να έχει έξω 19, η αντλία να έχει κάνει αντιστάθμιση και να στέλνει νερά στους 30 ίσα να κρατάει το σπίτι στους 21 και σβήνει τον συμπιεστή ενίοτε και να έρχεται η γυναίκα, να μου παραπονιέται ότι δεν ζεσταίνεται!!! Γιατί της λέω δεν ζεσταίνεσαι; Να κοίτα λέει, το σώμα του μπάνιου είναι κρύο!!! Καλά κάνει και είναι κρύο, αφού το σπίτι είναι 21 βαθμούς το κρατάει εκεί...Και μου λέει είναι ζεστό το σπίτι στους 21;;;

Γιατί πόσο έπρεπε να είναι;

.. 24!!! 

Σήμερα θα το βάλω σάουνα στους 24 να βγάλει τη μπέμπελη να δω τί θα λέει!!! :) Χαχαχαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Σήμερα θα το βάλω σάουνα στους 24 να βγάλει τη μπέμπελη να δω τί θα λέει!!! :) Χαχαχαχα!!!

Εχουν προβλημα στον θερμοστατη οι γυναικες απο την κατασκευή.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αίσθηση της θερμοκρασίας είναι σχετική. Είναι διαφορετικό να έχει έξω 5 και μέσα 21 και διαφορετικό να έχει έξω 19 και μέσα 21... Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι οι γυναίκες έχουν προβληματικούς θερμοστάτες 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lamprosts είπε

Η αίσθηση της θερμοκρασίας είναι σχετική. Είναι διαφορετικό να έχει έξω 5 και μέσα 21 και διαφορετικό να έχει έξω 19 και μέσα 21... Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι οι γυναίκες έχουν προβληματικούς θερμοστάτες 😆

Ζω στην αθηνα. Ακομα δεν εχω φορεσει μακρυμανικο, και εχω καψει πανω απο 300κιλα ξυλα σε 65τμ διαμερισμα.
Μιλαμε τρεχει ο ιδρωτας απο το μέτωπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Πάνο, 

Σε μια τέτοια περίπτωση ως μηχανικός που είσαι πρέπει να αναζητήσεις την αιτία του προβλήματος, να καταγράψεις πιθανές λύσεις και να καταλήξεις στον ενδεδειγμένο τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος. 

Στην περίπτωση σου είναι πιθανές δύο ανεπιθύμητες συνέπειες: 

Η πρώτη είναι να παραπονεθεί όταν θα ξανασβησει η αντλία με θερμοκρασία χώρου στους 24

Η δεύτερη είναι να παραπονεθεί ότι όπως τα έχεις κάνει θα έρθει ο λογαριασμός ρεύματος φουσκωμένος και αντί για διακοπές τα Χριστούγεννα θα κάτσεις μέσα για να πληρώσεις το ρεύμα . (Οι δαπάνες για κομμωτήρια κλπ είναι αδιαπραγματευτες)

Αυτά με βάση την δική μου εμπειρία περί γυναικών 

 

Στις 3/12/2023 στις 10:42 ΠΜ, mechpanos είπε

Ξέρεις τι είναι το χειρότερο πράγμα για έναν μηχανικό, για να ευθυμήσουμε και λίγο...

Να έχει έξω 19, η αντλία να έχει κάνει αντιστάθμιση και να στέλνει νερά στους 30 ίσα να κρατάει το σπίτι στους 21 και σβήνει τον συμπιεστή ενίοτε και να έρχεται η γυναίκα, να μου παραπονιέται ότι δεν ζεσταίνεται!!! Γιατί της λέω δεν ζεσταίνεσαι; Να κοίτα λέει, το σώμα του μπάνιου είναι κρύο!!! Καλά κάνει και είναι κρύο, αφού το σπίτι είναι 21 βαθμούς το κρατάει εκεί...Και μου λέει είναι ζεστό το σπίτι στους 21;;;

Γιατί πόσο έπρεπε να είναι;

.. 24!!! 

Σήμερα θα το βάλω σάουνα στους 24 να βγάλει τη μπέμπελη να δω τί θα λέει!!! :) Χαχαχαχα!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Αγαπητέ Πάνο, 

Σε μια τέτοια περίπτωση ως μηχανικός που είσαι πρέπει να αναζητήσεις την αιτία του προβλήματος, να καταγράψεις πιθανές λύσεις και να καταλήξεις στον ενδεδειγμένο τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος. 

Στην περίπτωση σου είναι πιθανές δύο ανεπιθύμητες συνέπειες: 

Η πρώτη είναι να παραπονεθεί όταν θα ξανασβησει η αντλία με θερμοκρασία χώρου στους 24

Η δεύτερη είναι να παραπονεθεί ότι όπως τα έχεις κάνει θα έρθει ο λογαριασμός ρεύματος φουσκωμένος και αντί για διακοπές τα Χριστούγεννα θα κάτσεις μέσα για να πληρώσεις το ρεύμα . (Οι δαπάνες για κομμωτήρια κλπ είναι αδιαπραγματευτες)

Αυτά με βάση την δική μου εμπειρία περί γυναικών 

 

 

Φίλε η μηχανική σηκώνει τα χέρια ψηλά το θέμα άπτεται άλλης επιστήμης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Εχω βάλει μια αντλια daikin altherma 14αρα στο μπαλκονι μου με βάσεις απορρόφησης κραδασμων, εχω καλα κουφώματα αλλά κάποιος θόρυβος ακούγεται?

Εχετε κάποια λύση να προτεινετε για ακύρωση θορύβου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας,

Εχω βάλει μια αντλια daikin altherma 14αρα στο μπαλκονι μου με βάσεις απορρόφησης κραδασμων, εχω καλα κουφώματα αλλά κάποιος θόρυβος ακούγεται?

Εχετε κάποια λύση να προτεινετε για ακύρωση θορύβου?

Έχει μια λειτουργία που την λέει αθόρυβη, μπορείς να την δοκιμάσεις το βράδυ που δεν θες πολλή ζέστη αλλά θες ησυχία, γιατί ρίχνει και την απόδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κάνω καλά, έχω τη νυχτερινή λειτουργία μόνιμα ενεργοποιημένη με το σκεπτικό ότι δεν επιτρέπει στο συμπιεστή να αυξήσει τις στροφές του πάνω από το 70%. Επομένως πιο οικονομική χρήση. Και με την διαπίστωση ότι καταφέρνει να κρατάει το σπίτι ζεστό ακόμη και σε αυτή την λειτουργία. Κάνω βλακεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετα με το ποια αντλία θερμότητας θα βάλει κάποιος τελικά, ο τρόπος λειτουργίας είναι «την ανάβουμε Οκτωβριο/Νοέμβριο, μόλις πιάσουν τα κρύα, και την κλείνουμε Απρίλιο/Μάιο, μόλις πιάσουν οι ζέστες»;

Ή μπορείς να την ανοιγοκλείνεις καθημερινά;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, mechpanos είπε

Έχει μια λειτουργία που την λέει αθόρυβη, μπορείς να την δοκιμάσεις το βράδυ που δεν θες πολλή ζέστη αλλά θες ησυχία, γιατί ρίχνει και την απόδοση.

Απο που το ρυθμίζεις αυτο με την αθορυβη  λειτουργία; απο το quiet mode? Αυτοματο?

Επεξ/σία από Justelene235
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Aurumnus said:

Άσχετα με το ποια αντλία θερμότητας θα βάλει κάποιος τελικά, ο τρόπος λειτουργίας είναι «την ανάβουμε Οκτωβριο/Νοέμβριο, μόλις πιάσουν τα κρύα, και την κλείνουμε Απρίλιο/Μάιο, μόλις πιάσουν οι ζέστες»;

Ή μπορείς να την ανοιγοκλείνεις καθημερινά;

To πρώτο είναι το σωστό από ότι ξέρω και έτσι την δουλεύω και εγώ και οι γονείς μου εδώ και χρόνια. Μπορείς φυσικά να αυξομειώνεις την θερμοκρασία του χώρου ανάλογα με τις ανάγκες σου σε μικρές σχετικά διακυμάνσεις. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Aurumnus said:

Άσχετα με το ποια αντλία θερμότητας θα βάλει κάποιος τελικά, ο τρόπος λειτουργίας είναι «την ανάβουμε Οκτωβριο/Νοέμβριο, μόλις πιάσουν τα κρύα, και την κλείνουμε Απρίλιο/Μάιο, μόλις πιάσουν οι ζέστες»;

Ή μπορείς να την ανοιγοκλείνεις καθημερινά;

Εξαρτάται τι σε καλύπτει. Εγω περισσυ την ανοιγα 16.00 με 00.00. Ομως έλειπα ολη μερα κ με η καλυπτε η συγκεκριμενη λειτουργία στη θέρμανση. Σχετικα ειναι ολα πιστεύω από τις αναγκες του καθενός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...