Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, sndev είπε

yes ανεβαζεις μονο τα νερα

καλα πως επεσες απο 17 σε 10 με μικροτερη θερμοκρασια εξωτερικη?

Έλα ντε ? Δεν πείραξα τίποτα.. Εσύ τι καταλαβαίνεις? Τι συμπέρασμα βγάζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, ALXIOA said:

Έλα ντε ? Δεν πείραξα τίποτα.. Εσύ τι καταλαβαίνεις? Τι συμπέρασμα βγάζεις?

οτι ηταν πιο ζεστη ημερα με λιγοτερη υγρασια κ ας ειχε μικροτερη θερμοκρασια ειναι αυτο που λενε το εχει 5 αλλα νιωθεις σαν -3

anyway k μενα εχει καψει κατι τις λιγοτερο παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Έλα ντε ? Δεν πείραξα τίποτα.. Εσύ τι καταλαβαίνεις? Τι συμπέρασμα βγάζεις?

Ίσως να "ζέσταναν τα μπετά" που λένε. Και τώρα που έχει πιάσει θερμοκρασία το σπίτι, μπορεί και την διατηρεί πιο εύκολα. Η' όπως λέει ο sndev, να παίζει ρόλο ο βαθμός υγρασίας.

Επεξ/σία από proximo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, proximo είπε

Ίσως να "ζέσταναν τα μπετά" που λένε. Και τώρα που έχει πιάσει θερμοκρασία το σπίτι, μπορεί και την διατηρεί πιο εύκολα. Η' όπως λέει ο sndev, να παίζει ρόλο ο βαθμός υγρασίας.

 

27 λεπτά πριν, sndev είπε

οτι ηταν πιο ζεστη ημερα με λιγοτερη υγρασια κ ας ειχε μικροτερη θερμοκρασια ειναι αυτο που λενε το εχει 5 αλλα νιωθεις σαν -3

anyway k μενα εχει καψει κατι τις λιγοτερο παντως

Πάντως ακόμη δεν υπάρχει περίπτωση να πειράξω τίποτα από ρυθμίσεις.. ακόμη. Θα το αφήσω όπως έχει λίγες ημέρες ακόμη και βλέπουμε . Πάντως νομίζω αρχίζει και στρώνει. Μέρα με την μέρα καλύτερα τα βλέπω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ALXIOA said:

 

Πάντως ακόμη δεν υπάρχει περίπτωση να πειράξω τίποτα από ρυθμίσεις.. ακόμη. Θα το αφήσω όπως έχει λίγες ημέρες ακόμη και βλέπουμε . Πάντως νομίζω αρχίζει και στρώνει. Μέρα με την μέρα καλύτερα τα βλέπω....

ε ναι αφου μερα με τη μερα εχουμε καλυτερο καιρο!😅

ελα να τα ξαναπουμε πεμπτη 07 δεκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη ρυθμιση θα τη δειτε οταν παιζουν θερμοκρασιες κατω απο 5 βαθμους

οταν κουρευεις το γκαζον με tshirt δεν εχουν κανενα νοημα οι καταναλωσεις κι οι ρυμισεις Και σεσουαρ μαλλιων ν'αναψεις, θα ζεσταθει το σπιτι, αν δεν ειναι ερειπιο αμονωτο με τρυπες στους τοιχους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τη ρυθμιση θα τη δειτε οταν παιζουν θερμοκρασιες κατω απο 5 βαθμους

οταν κουρευεις το γκαζον με tshirt δεν εχουν κανενα νοημα οι καταναλωσεις κι οι ρυμισεις Και σεσουαρ μαλλιων ν'αναψεις, θα ζεσταθει το σπιτι, αν δεν ειναι ερειπιο αμονωτο με τρυπες στους τοιχους

Το σεσουάρ μαλλιών by the way έχει σχεδόν 2kw ισχύ!! Περισσότερο από όσο καίνε οι περισσότερες αντλίες, ειδικά δε τέτοιες συνθήκες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Το σεσουάρ μαλλιών by the way έχει σχεδόν 2kw ισχύ!! Περισσότερο από όσο καίνε οι περισσότερες αντλίες, ειδικά δε τέτοιες συνθήκες!!!

ναι αλλα παραγει και μολις 2kw θερμοτητας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o καιρος εχει γλυκανει οσο δεν παει αυτες τις ημερες με αποτελεσμα να εχω αυτη την καταναλωση σε διαστημα 24 ωρων σε μονοκατοικια στο Βόλο.
4,67kwh

 

Screenshot_20231202-001009.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CptBill είπε

o καιρος εχει γλυκανει οσο δεν παει αυτες τις ημερες με αποτελεσμα να εχω αυτη την καταναλωση σε διαστημα 24 ωρων σε μονοκατοικια στο Βόλο.
4,67kwh

 

Screenshot_20231202-001009.jpg

Στο Βολο ποιος σας έκανε την εγκατάσταση αν επιτρέπεται στείλτε μου πμ αν θέλετε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα.

Είμαι νέος χρήστης αντλίας θερμότητας και έχω βάλει μια Midea 16kW τριφασική με fancoil Midea για μια μεζονέτα 210 μ2 με καλή μόνωση. Τα 135 περίπου θα έχουν μόνιμη θέρμανση και τα υπόλοιπα 75 (ημιυπόγειο) περιστασιακά...

Έχει κανείς Midea? Ψάχνω να βρω πως ρυθμίζεται το ΔT εισόδου εξόδου του νερού και δεν το βρίσκω...

Έχω ρυθμίσει για αρχή την αντλία να δουλεύει με σταθερά νερά στους 40οC και τώρα που θα πιάσουν τα κρύα θα ψάξω και την αντιστάθμιση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Εδώ και πέντε ημέρες έχω στο σπίτι μια Hitachi yutaki rasm6. 

Έχω την εξής απορία: η αντλία δούλεψε την Δευτέρα μετά την εκκίνηση που έκανε ο εγκαταστάτης φτάνοντας στους 24 βαθμούς και μετά από μερικές ώρες χαμήλωσα την θερμοκρασία δωματίου οπότε και σταμάτησε. Το πρόβλημα είναι η θερμοκρασία που δείχνει στο χειριστήριο είναι ακόμη 24 βαθμοί. Δεν έχω μετρήσει με άλλο θερμόμετρο αλλά αποκλείεται να είναι πάνω από 20 . Είναι ελαττωματικό το χειριστήριο ή τρέχει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Καλημέρα. Εδώ και πέντε ημέρες έχω στο σπίτι μια Hitachi yutaki rasm6. 

Έχω την εξής απορία: η αντλία δούλεψε την Δευτέρα μετά την εκκίνηση που έκανε ο εγκαταστάτης φτάνοντας στους 24 βαθμούς και μετά από μερικές ώρες χαμήλωσα την θερμοκρασία δωματίου οπότε και σταμάτησε. Το πρόβλημα είναι η θερμοκρασία που δείχνει στο χειριστήριο είναι ακόμη 24 βαθμοί. Δεν έχω μετρήσει με άλλο θερμόμετρο αλλά αποκλείεται να είναι πάνω από 20 . Είναι ελαττωματικό το χειριστήριο ή τρέχει κάτι άλλο;

Μπορεί ο χώρος που βρίσκεται το χειριστήριο να είναι πιο ζεστός από τους άλλους χώρους (πχ διάδρομος)

Θα πρέπει να δεις τη θερμοκρασία στο πιο κρύο δωμάτιο και να ρυθμίσεις το offset του χειριστηρίου ώστε να δείχνει τη σωστή θερμοκρασία (πχ 2 βαθμούς κάτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εκεί που είναι το χειριστήριο είναι το πιο κρύο δωμάτιο. Βασικά το πρόβλημα είναι ότι αποκλείεται η θερμοκρασία που δείχνει να αντιστοιχεί με την τοπική θερμοκρασία του χώρου. Αν είχα 24 βαθμούς σε εκείνο το σημείο θα κυκλοφορούσα με μαγιό . 

Το offset που λες αντιστοιχεί σε κάποια ρύθμιση ή εννοείς απλά ότι θα παίξω με τη θερμοκρασία που ζητάω ώστε να πάρω αυτό που θέλω στα υπόλοιπα δωμάτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εκεί που είναι το χειριστήριο είναι το πιο κρύο δωμάτιο. Βασικά το πρόβλημα είναι ότι αποκλείεται η θερμοκρασία που δείχνει να αντιστοιχεί με την τοπική θερμοκρασία του χώρου. Αν είχα 24 βαθμούς σε εκείνο το σημείο θα κυκλοφορούσα με μαγιό . 

Το offset που λες αντιστοιχεί σε κάποια ρύθμιση ή εννοείς απλά ότι θα παίξω με τη θερμοκρασία που ζητάω ώστε να πάρω αυτό που θέλω στα υπόλοιπα δωμάτια;

Αν είναι έτσι ίσως καλύτερα να κάνεις την ίδια ερώτηση στον εγκαταστάτη σου.

Κάπου θα έχει ρύθμιση για να διορθώνεις την ένδειξη θερμοκρασίας που δείχνει το χειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...