Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/11/2023 στις 3:10 ΜΜ, ALXIOA είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει αντίστοιχα πόσο έχει κάψει η δική του αντλία με αυτές τις θερμοκρασίες έξω?

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ?  Πόσες κιλοβατώρες έχει κάψει η δική του αντλία με αυτές τις καιρικές συνθήκες? Δεν με νοιάζει αν βρίσκεται στην Φλώρινα η στα Χανιά.. Τα νούμερα θέλω μόνο...

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ?  Πόσες κιλοβατώρες έχει κάψει η δική του αντλία με αυτές τις καιρικές συνθήκες? Δεν με νοιάζει αν βρίσκεται στην Φλώρινα η στα Χανιά.. Τα νούμερα θέλω μόνο...

Ευχαριστώ 

25 χθες όλη μέρα και 6 σήμερα. Τί συμπέρασμα βγαίνει τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ALXIOA said:

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει ?  Πόσες κιλοβατώρες έχει κάψει η δική του αντλία με αυτές τις καιρικές συνθήκες? Δεν με νοιάζει αν βρίσκεται στην Φλώρινα η στα Χανιά.. Τα νούμερα θέλω μόνο...

Ευχαριστώ 

εμενα χθες 10 kwh αλλα ρε συ ειναι τελείως λαθος το σκεπτικό σου, καλά σου λένε..

@mechpanos έφτιαξα το Esp! Άνοιξα  αντλία .. κολωσα κ την ξανακλεισα 😂αλλα πάντα ετσι κανω ειναι θεμα χρονου να το παρω αποφαση και να το κουμπώσω! λογικα παιζει γτ μου σκασε το mqtt στο homeassistant 

 

 

Spoiler

1701193026: New client connected from 192.168.1.113:62560 as ESPAltherma-dev (p2, c1, k15, u'mqtt').

1701193681: Saving in-memory database to /mosquitto/data/mosquitto.db.

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

25 χθες όλη μέρα και 6 σήμερα. Τί συμπέρασμα βγαίνει τώρα;

27 εμένα σήμερα μέχρι τώρα. . Στο ΑΙ . Με εξωτερική θερμοκρασία 6 βαθμους.. Προσπαθώ να μάθω ενδεικτικές τιμές για να καταλάβω που κυμαίνονται. Ξέρω ότι παίζουν ρόλο η μόνωση τα κουφώματα η εξωτερική θερμοκρασία η τοποθεσία όλα.. οκ. Κατανοητό.

Αλλά προσπαθώ να καταλάβω και τον τρόπο λειτουργίας της αντλίας ,πως  συμπεριφέρεται.. Συγνώμη εάν σας κουράζω..Αλλά προσπαθώ να μάθω αν με παίρνει να δοκιμάσω κάποια άλλη ρύθμιση... Δεν ξερω

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, ALXIOA said:

27 εμένα σήμερα μέχρι τώρα. . Στο ΑΙ . Με εξωτερική θερμοκρασία 6 βαθμους.. Προσπαθώ να μάθω ενδεικτικές τιμές για να καταλάβω που κυμαίνονται. Ξέρω ότι παίζουν ρόλο η μόνωση τα κουφώματα η εξωτερική θερμοκρασία η τοποθεσία όλα.. οκ. Κατανοητό.

Αλλά προσπαθώ να καταλάβω και τον τρόπο λειτουργίας της αντλίας ,πως  συμπεριφέρεται.. Συγνώμη εάν σας κουράζω..Αλλά προσπαθώ να μάθω αν με παίρνει να δοκιμάσω κάποια άλλη ρύθμιση... Δεν ξερω

Καλα κάνεις αλλα ρε συ δε βγαζεις συμπερασμα έτσι ,ειχες λες 6 βαθμους.. κ γω σου δινω νουμερο για τη δικια μού με 16 εξω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Συγνώμη εάν σας κουράζω..

δεν είναι θέμα κούρασης, απλά δεν καταλαβαίνεις οτι δεν έχει νόημα η ερώτηση το πόσο καίει ο καθένας ....

ψάξου να βρεις επαγγελματία συστημένο απο άτομο που είδε διαφορά με σωστή ρύθμιση για το χώρο του

μπορεί και ολη η εγκατάσταση να είναι λάθος , μπορεί και με τις ρυθμίσεις που έκανες να πέτυχες ήδη την καλύτερη απόδοση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

εμενα χθες 10 kwh αλλα ρε συ ειναι τελείως λαθος το σκεπτικό σου, καλά σου λένε..

@mechpanos έφτιαξα το Esp! Άνοιξα  αντλία .. κολωσα κ την ξανακλεισα 😂αλλα πάντα ετσι κανω ειναι θεμα χρονου να το παρω αποφαση και να το κουμπώσω! λογικα παιζει γτ μου σκασε το mqtt στο homeassistant 

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

1701193026: New client connected from 192.168.1.113:62560 as ESPAltherma-dev (p2, c1, k15, u'mqtt').

1701193681: Saving in-memory database to /mosquitto/data/mosquitto.db.

 

 

Ζήλεψα πα να φτιάξω κι εγώ τώρα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ALXIOA said:

Με νερό .. πάντα.  Δεν το κλείνω.

Πρεπει να κανεις αρχικα διαχωρισμό.

Σε παίρνει 24 ωρες να κλεισεις το ζεστο νερο να δεις κατανάλωση  μονο θέρμανσης; σήμερα 00.00 με αυριο βραδυ;

Μαζι πιστεύω καλα ειναι για τα κρυα που ελεγες τις προαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sndev είπε

Πρεπει να κανεις αρχικα διαχωρισμό.

Σε παίρνει 24 ωρες να κλεισεις το ζεστο νερο να δεις κατανάλωση  μονο θέρμανσης; σήμερα 00.00 με αυριο βραδυ;

Μαζι πιστεύω καλα ειναι για τα κρυα που ελεγες τις προαλες

Μπορώ να το κλείσω μέχρι αύριο μεσημέρι απόγευμα βαριά βαριά..λες να το δοκιμάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ALXIOA said:

Μπορώ να το κλείσω μέχρι αύριο μεσημέρι απόγευμα βαριά βαριά..λες να το δοκιμάσω?

αστο οσο πιο πολυ μπορεις 

μαντευω οτι για ενα 6 kw ειναι τα ζεστα νερα σου 

καπου θα στα λεει κ η αντλια το 17 που το βλεπεις? σιγουρα ειναι μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

αστο οσο πιο πολυ μπορεις 

μαντευω οτι για ενα 6 kw ειναι τα ζεστα νερα σου 

καπου θα στα λεει κ η αντλια το 17 που το βλεπεις? σιγουρα ειναι μαζι?

Μόλις το είδα 

 15 είναι η θέρμανση. 2 το znx.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...