Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σε διαμέρισμα 85 τ.μ με κεντρική θέρμανση- χωρίς αυτονομία  ( δε λειτουργεί εδώ και 10 χρόνια ) , έχω αρχίσει και σκέφτομαι τη εγκατάσταση Α/Θ . Αρχικά πρέπει να γίνει απομόνωση από τη κεντρ.θερμανση; Τα σώματα τύπου ακαν χρήζουν άμεσης αντικατάστασης για τη Α/Θ ; Εάν και το σκέφτομαι και λόγω παλαιότητας. Μονοφασική λογικά θα χρειαστεί αλλά δε ξέρω ακριβώς τι kw θα χρειαστεί (βάσει και απωλειών) θα υπολογιστεί.

Επιπλέον για ΖΝΧ χρειάζεται λογικά μποιλερ διπλής ενέργειας και κατάλληλη Α/Θ ; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, sndev είπε

12-15 μέτρα απο ταράτσα μεχρι κολεκτερ  

Μετά σωλήνα μεχρι καθε fancoil ξεχωριστά

τα πιο μακρινα fancoil να είναι 20 μέτρα 

ε αλλα τοσα μετρα επιστροφη.. 

Σύνολο είναι 7 fancoil 

Ας πούμε 30μετρα η διαδρομή της κεντρικής στήλης, την οποία θεωρώ Φ50 και 30 μέτρα την μέση διαδρομή κάθε fan coil την οποία θεωρώ Φ18, βγαίνει γύρω στα 110 lt χωρητικότητα δικτύου η οποία είναι μέσα στα αποδεκτά της daikin απότι θυμάμαι...εκτός αν έχεις 2οδες στα fc που βγάζουν το κύκλωμα εκτός (δεν νομίζω). Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχες start stop, αλλά αν δεν έχεις buffer ίσως βοηθούσε ένα μικρό 80 lt στην επιστροφή, πριν την είσοδο στην εσωτερική μονάδα.

11 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα. Σε διαμέρισμα 85 τ.μ με κεντρική θέρμανση- χωρίς αυτονομία  ( δε λειτουργεί εδώ και 10 χρόνια ) , έχω αρχίσει και σκέφτομαι τη εγκατάσταση Α/Θ . Αρχικά πρέπει να γίνει απομόνωση από τη κεντρ.θερμανση; Τα σώματα τύπου ακαν χρήζουν άμεσης αντικατάστασης για τη Α/Θ ; Εάν και το σκέφτομαι και λόγω παλαιότητας. Μονοφασική λογικά θα χρειαστεί αλλά δε ξέρω ακριβώς τι kw θα χρειαστεί (βάσει και απωλειών) θα υπολογιστεί.

Επιπλέον για ΖΝΧ χρειάζεται λογικά μποιλερ διπλής ενέργειας και κατάλληλη Α/Θ ; 

 

 

Ναι κάνεις την απομόνωση και απαλλάσσεσαι από κάθε κοινόχρηστη δαπάνη θέρμανσης.

Τα σώματα καλό θα ήταν να αντικατασταθούν, πιθανότατα και με μεγαλύτερα για καλύτερη απόδοση.

Για το ζεστό νερό ναι, θα χρειαστείς μπόιλερ 2πλης για αντλία, και μια 3οδη βάνα εκτροπής που θα στέλνει όταν χρειάζεται, το νερό από την αντλία στο μπόιλερ. Όλες οι αντλίες υποστηρίζουν αυτή την λειτουργία.

Προφανώς μονοφασική, το αν θα είναι χαμηλών ή υψηλών και πόσα kw θα σου το πει ο μηχανικός που θα αναλάβει να σου το μελετήσει.

 

1 ώρα πριν, Anaptiras2211 είπε

Τι ρύθμιση πρέπει να έχουν τα FCU όσον αφορά τη δική τους θερμοκρασία; Βάζω μια υψηλή έτσι ώστε να μην την πιάνουν ποτέ και να βαράνε στο φουλ όλη μέρα; Επίσης,παρατήρησα ότι όσο και να την αφήσω να λειτουργεί, ο θερμοστάτης της δεν πάει πάνω απο 21 με αποτέλεσμα να μην σταματάει να δουλεύει. Κάνω κάτι λάθος; 

Πρώτον για τα fan coil: Τα βάζεις να δουλεύουν στην θερμοκρασία που θέλεις τον χώρο, όταν την πιάσουν θα κόψουν και έτσι στην ουσία έχεις αυτονομία ανά χώρο. Η αντλία θα το καταλάβει (θα γυρνάνε πιο ζεστά τα νερά γιατί δεν θα τραβάει θερμότητα το κλειστό fan coil) και θα invertάρει μειώνοντας κατανάλωση όση ώρα το fan coil είναι σβηστό. Όταν ξαναπάρει, θα γκαζώσει πάλι.

Δεύτερον για το θερμοστάτη: Αυτό δεν είναι κακό. Το καλύτερο είναι, αυτό ζητάμε όλοι, πώς θα δουλεύει η αντλία μας συνεχόμενα στο σωστό σημείο κρατώντας την θερμοκρασία στο σπίτι εκεί που την θέλουμε, χωρίς να κάνει start/stop. 
Το ζήτημά σου δεν πρέπει να είναι να σταματάει η αντλία από τον θερμοστάτη, αλλά αν κρατάει το σπίτι ζεστό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα. Σε διαμέρισμα 85 τ.μ με κεντρική θέρμανση- χωρίς αυτονομία  ( δε λειτουργεί εδώ και 10 χρόνια ) , έχω αρχίσει και σκέφτομαι τη εγκατάσταση Α/Θ . Αρχικά πρέπει να γίνει απομόνωση από τη κεντρ.θερμανση; Τα σώματα τύπου ακαν χρήζουν άμεσης αντικατάστασης για τη Α/Θ ; Εάν και το σκέφτομαι και λόγω παλαιότητας. Μονοφασική λογικά θα χρειαστεί αλλά δε ξέρω ακριβώς τι kw θα χρειαστεί (βάσει και απωλειών) θα υπολογιστεί.

Επιπλέον για ΖΝΧ χρειάζεται λογικά μποιλερ διπλής ενέργειας και κατάλληλη Α/Θ ; 

 

Πρέπει να γίνει και νέο δίκτυο από τα σώματα ως την Α/Θ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Πρέπει να γίνει και νέο δίκτυο από τα σώματα ως την Α/Θ

Ξεκινάω από μηχανολόγο να δω τι θα χρειαστεί βάσει μια μελέτης και μετά τον υδραυλικό. 

Το καλοριφέρ δε υπάρχει σκοπός να ανάψει . Και στο στενό που είμαι δε περνάει και φυσικό αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ξεκινάω από μηχανολόγο να δω τι θα χρειαστεί βάσει μια μελέτης και μετά τον υδραυλικό. 

Το καλοριφέρ δε υπάρχει σκοπός να ανάψει . Και στο στενό που είμαι δε περνάει και φυσικό αέριο.

Πας για αρκετά χιλιάρικα ή κάνεις τη δουλειά σου με κλιματιστικά με πολύ πολύ λιγότερα και παρόμοια απόδοση-κόστος χρήσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει αντίστοιχα πόσο έχει κάψει η δική του αντλία με αυτές τις θερμοκρασίες έξω?

αν έμενε σπίτι σου πριν απο σένα θα είχε νόημα

άκυρο , πάλι θα εξαρτιόνταν απο επιθυμητή θερμοκρασία και καιρικές συνθήκες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Azucares είπε

Καλησπερα με βάση τα αποτελέσματα της elith μπορείτε να μου προτείνετε αξίζει η αντλία θερμότητας και πόσα kw

Screenshot_20231128_120920_Chrome.jpg

Έχεις πολύ υψηλές απώλειες, αυτό που έχει νόημα είναι 1ον να ξανακοιταξεις τα νούμερα και 2ον αν τα νούμερα είναι εντάξει, πρώτα να κάνεις θερμομόνωση και μετά να πας σε επιλογή λύσης θέρμανσης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχεις πολύ υψηλές απώλειες, αυτό που έχει νόημα είναι 1ον να ξανακοιταξεις τα νούμερα και 2ον αν τα νούμερα είναι εντάξει, πρώτα να κάνεις θερμομόνωση και μετά να πας σε επιλογή λύσης θέρμανσης!!

Είναι παλιό πέτρινο σπίτι με χοντρά ντουβάρια δύσκολο να γίνει θερμομόνωση τι νούμερο πρέπει να έχεις για να κοιτάς λύση θέρμανσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Azucares είπε

Είναι παλιό πέτρινο σπίτι με χοντρά ντουβάρια δύσκολο να γίνει θερμομόνωση τι νούμερο πρέπει να έχεις για να κοιτάς λύση θέρμανσης 

Δεν υπάρχει στάνταρ νούμερο, απλά με αυτές τις απώλειες θα πουληθείς στην αντλία, θες ή διπλή ή μια μεγάλη 30kwatt που δεν βρίσκεις και εύκολα διαθέσιμη, και το κόστος εκτοξεύεται. 
Δες καλύτερα και πραγματικά έλεγξε μήπως γίνεται θερμομόνωση, και στην πέτρα σαφώς και γίνεται μόνωση, με τις κατάλληλες λύσεις. Μίλα με μηχανικό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Azucares είπε

Είναι παλιό πέτρινο σπίτι με χοντρά ντουβάρια δύσκολο να γίνει θερμομόνωση τι νούμερο πρέπει να έχεις για να κοιτάς λύση θέρμανσης 

μπορείς να δεις και για εσωτερική μόνωση , το θέμα είναι οτι πάλι φαίνονται πολλές οι απώλειες , μήπως είναι διώροφο και για ύψος έβαλες το σύνολο ? Όπως και να έχει πρέπει να μιλήσεις με επαγγελματία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερωτησουλα μηπως κάποιος απο εδω ξερει

Τι σωλήνες πρεπει να περάσω για να εχει το σπιτι ψυξη θερμανση από αντλία θερμότητας με φαν κοιλ, ρωτω λογω της ψύξης που θα υπαρχει συμπύκνωση και υγρασία γυρω απο την σωλήνα.

Οι σωληνες θα περάσουν απο το πατωμα αν αυτο εχει σημασία

Αν ειναι ευκολο και καποιο λινκ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Mια ερωτησουλα μηπως κάποιος απο εδω ξερει

Τι σωλήνες πρεπει να περάσω για να εχει το σπιτι ψυξη θερμανση από αντλία θερμότητας με φαν κοιλ, ρωτω λογω της ψύξης που θα υπαρχει συμπύκνωση και υγρασία γυρω απο την σωλήνα.

Οι σωληνες θα περάσουν απο το πατωμα αν αυτο εχει σημασία

Αν ειναι ευκολο και καποιο λινκ

 

Προμονωμένες ψάξε, τύπου πολυστρωματικής valsir ή rehau ή χαλκού cusmart, Φ18, Φ20 ή Φ25 για μεγάλα fan coil. Για οικονομική επιλογή διαμέτρου θες μελέτη μηχανολόγου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...