Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kostas_22 said:

μια χαρά ζεσταίνουν τα FC και κάτω από τους 35.

μαλλον σχετικα ειναι ολα.. εμενα δε ανοιγουν καν κατω απο 37..

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, sndev είπε

μαλλον σχετικα ειναι ολα.. εμενα δε ανοιγουν καν κατω απο 37..

ναι το έχω δεί σε κάποια που το διαφημίζουν ως feature να μην ανάβουν κάτω από μια ορισμένη θερμοκρασία.

Αν έχει καλό καιρό και με 30 ζεσταίνει ο χώρος και δε νιώθεις κρύο αέρα.

Όλα εξαρτώνται από τη διαστασιολοόγησή τους,αν δηλαδή επαρκούν οι θερμίδες που βγάζουν στους 30ο  να καλύψουν τις ανάγκες του χώρου στον οποίο είναι τοποθετημένα.

Έχω 4 fcus δαπέδου slim που παίρνουν εμπρός περίπου στους 30 και δύο κρυφά που με το χειριστήριο τους μπορείς να τα κάνεις να δουλέψουν σε ότι θερμοκρασία θες.

Περισσότερες πληροφορίες στο χειμώνα που έρχεται γιατί το σπίτι ακόμα έχει 22 βαθμούς και δεν έχω ανάψει την αντλία.

Πέρυσι όσα που πρόλαβα να την ανάψω γιατί την έβαλα αργά που τελείωνε ο χειμώνας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sndev είπε

μαλλον σχετικα ειναι ολα.. εμενα δε ανοιγουν καν κατω απο 37..

Πλάκα πλάκα έχεις δει το manual, μην έχει ο controller κανένα jumper επάνω που ρυθμίζει την ελάχιστη θερμοκρασία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, giorgos-13 said:

Αυτή είναι η ρύθμιση του κυκλοφορητή της ΑΘ όταν δεν δουλεύει ο συμπιεστής. δηλαδή όταν δεν φτιάχνει νερά. Είναι συζητήσιμο το σωστό νούμερο..  εγω το έχω στο 3-3 θέλω να κυκλοφορεί το ζεστό νερό στα σώματα μου όταν δε δουλεύει η αθ αλλα να ξεκουράζεται και άλλα 3 λεπτά.

13 ή 10 λεπτά ξεκούρασης είναι υπεβολικά.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν έχετε FC και αθ που βλέπει μόνο τα ζεστά της νερά και όχι τα on-off των fc, ρύθμιση τύπου 3-13 ή 1-10 είναι εντελώς λάθος. καθώς αν ανοίξεις το fc  στην περίοδο των 13 λεπτών ξεκούρασης του κυκλοφορητή δε θα έχεις θέρμανση, ενώ στο κύκλωμα θα υπάρχει ζεστό νερό που θα μπορούσες να εκμεταλλευτεί μέχρι να ξαναεκκινήσει η αθ.

σε καλοριφερ το 1:10 ειναι ιδανικο

επισης ο κυκλοφορητης καιει σχεδον 100watt (αναλογα τη ταχυτητα που ειναι ρυθμισμενος)

not good

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kostas_22 said:

ναι το έχω δεί σε κάποια που το διαφημίζουν ως feature να μην ανάβουν κάτω από μια ορισμένη θερμοκρασία.

Αν έχει καλό καιρό και με 30 ζεσταίνει ο χώρος και δε νιώθεις κρύο αέρα.

Όλα εξαρτώνται από τη διαστασιολοόγησή τους,αν δηλαδή επαρκούν οι θερμίδες που βγάζουν στους 30ο  να καλύψουν τις ανάγκες του χώρου στον οποίο είναι τοποθετημένα.

Έχω 4 fcus δαπέδου slim που παίρνουν εμπρός περίπου στους 30 και δύο κρυφά που με το χειριστήριο τους μπορείς να τα κάνεις να δουλέψουν σε ότι θερμοκρασία θες.

Περισσότερες πληροφορίες στο χειμώνα που έρχεται γιατί το σπίτι ακόμα έχει 22 βαθμούς και δεν έχω ανάψει την αντλία.

Πέρυσι όσα που πρόλαβα να την ανάψω γιατί την έβαλα αργά που τελείωνε ο χειμώνας.

ειναι μεγάλη πατάτα να ανάβουν από συγκεκριμένη θερμοκρασία.. 

πρακτικα τα fancoil τι ειναι? σωληνες που περναει ζεστο νερο κ απο πισω ανεμηστηρας που σπρωχνει αερα αναμεσα απο τους σωληνες να παει στο χωρο. γτ δλδ ο ανεμηστηρας να μην ξεκιναει κατω απο τους ταδε βαθμους τι θα χαλασει? τι feauture κ αηδιες.

 Εμένα θα είναι ο Δεύτερος Χειμωνάς, Πέρυσι μπήκα Οκτώβρη κ ήμουν χαμένος με τις ρυθμίσεις κρύωνα κ πλήρωνα γαμησιατικα στo ρεύμα , μολις πιάσανε τα κρύα ανακάλυπτα τις μαλακίες τη μια πίσω απο την αλλη οπότε μέχρι να το μαθω αρχικα.. κ μεχρι να το φέρω λιιγο στα μετρα μου τέλειωσε ο Χειμωνάς. ειχα ριξει πολυ διαβασμα να καταλαβω 5 πραγματα αφου ο εγκαταστατης γιολο τοσο ηξερε τοσο εκανε. 

 

Κρατάω μια πισινή στα fancoil σε αυτο που λέω, οτι δε ξεκινάνε κάτω απο 37. Δε μπορώ να χωνέψω  η daikin να χει κάνει τετοια μαλακία (κ τα fancoil daikin) . το σκέπτομαι απο προχθές που το αναφέρετε ότι παίζουν κ πιο χαμηλά κανονικά. το κόβω να νε μαλακισμένες ρυθμίσεις παλι του εγκαταστατη. ισως να χει καποια ρύθμιση κ το ιδιο το fancoil. θα επανέλθω κ εγώ.

Σήμερα εχει αρκετό κρυο εδώ, λεει 10 τωρα εξω για να ανέβω στη ταράτσα  - που χουν βαλει το σπλιτ - για να κάνω ταρζανιες..

52 minutes ago, mechpanos said:

Πλάκα πλάκα έχεις δει το manual, μην έχει ο controller κανένα jumper επάνω που ρυθμίζει την ελάχιστη θερμοκρασία;

ειμαι σχεδον σιγουρος περισυ που ψαχνομουν ,καθως ηθελα να δω αν μπορω να τα χειριστω ασυρματα - wifi  δε βρηκα καποια πληροφορια ομως θα το ξαναδω δεν ειναι κακη σκεψη..

btw  ειχες δίκιο με το esptherma εκατσα κ το διάβασα όντως, τι ζημιά να πάθει η αντλία Μονό πληροφορίες παίρνει..

το περασα  σε ενα esp32 αλλά νομίζω δεν λειτουργεί , δεν το βλεπω στο δυκτιο  σαν συσκευή (δεν πήγα να το βαλω στην αντλια ήθελα πρώτα να δω αν συνδεετε στο wifi ). Μαλλον θα αγορασω ακομα ενα esp να δοκιμασω ξανά. ειναι πραγματικα ενδιαφερον project εχεις δικιο βλεπεις τα παντα πραγματικα, θα επανέλθω με αυτο το project !  

 

-----

Έτσι για την ιστορια επειδη κ το αλλο το παλικάρι ελεγε τι εκαψε χθες που χε καλη ημέρα .

 - χθες που χε καλο καιρο στους 41 βαθμους νερα 13.00 με 23.59 το βραδυ έκατσε  7,5kw. σπιτι εσωτερική απο ανεξάρτητο θερμομετρο -  21,8

- Σήμερα με κρύο 00.01 - 17.00 είμαι στις 12 kwh   με νερά στους 38-40 (έπαιζα). 

Επιπλέον, 1 , 

Για εξερχόμενο νερό 38 ειχα εισερχόμενο 33-35 γενικά ενα περίπου 3-4 βαθμούς κάτω. Πιστεύω εχει μεγάλες απώλειες στη διαδρομή  

Συμφωνά με την αντλία αυτή τη στιγμή για σημερα εχει ρουφήξει 11kw κ εχει δώσει, λέει 29 kw θέρμανση.

Επιπλέον,  2, 

Από το γράφημα του μετρητη που χω στην φάση παίρνω Αυτό

image.png.a86b73a810d83ab85fa50558720feea5.png

Από οτι καταλαβαίνω ειναι συνέχεια on off κ δεν invertarei που διάβασα πιο πίσω σαν τις lg?


PS.

Spoiler

σε εσάς που λέτε να πάνε οι ρυθμισεις σε άλλο νήμα γιατί κουράζεστε η ειναι περιττο η ασχετο  η οτιδηποτε.. Θεωρείτε ότι μια αντλία κ η σωστη λειτουργία της ειναι τοσο απλή οπως πας να πάρεις ενα ψυγειο κ λες 2 μετρα ύψος 60 πλατος ? θα το βάλω τους 3ς ψυξη ε κ δεν πειραζει απλα οι μπυρες να μην ειναι τοσο δροσερες?. πως θα γινει η επιλογή αν δεν υπαρχουν χρηστες να δουν 10 πράγματα τι κανει η δικια τους τι κανει η διπλα κ η παραδιπλα να συγκρίνουν δυνατότητες?  στα ψυχρά  νούμερα που τα βρίσκετε κ στα σιτε των κατασκευαστων  σχετικα ευκολα ειναι ολα λες μπορω να δωσω κ ως τοσα κ τελος.

Έχετε πραγματικά καποιο point οτι μπορεί να μη ταιριάζει το όνομα του τίτλου, αλλά είναι τοσο δεμένα μεταξύ τους που αν τα παιδιά που έχουν, η ψάχνονται λιγο παραπάνω δεν παρακολουθούν εδώ να πουν 5 πράγματά κ πανε αλλου, το νημα θα ειχε μονο νεους αγοραστες με μηδαμινές γνώσεις για να γινει η σωστη επιλογη για τους επόμενους

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sndev είπε

Έχετε πραγματικά καποιο point οτι μπορεί να μη ταιριάζει το όνομα του τίτλου, αλλά είναι τοσο δεμένα μεταξύ τους που αν τα παιδιά που έχουν, η ψάχνονται λιγο παραπάνω δεν παρακολουθούν εδώ να πουν 5 πράγματά κ πανε αλλου, το νημα θα ειχε μονο νεους αγοραστες με μηδαμινές γνώσεις για να γινει η σωστη επιλογη για τους επόμενους

Δεν έχει νόημα για έναν (πιθανό) υποψήφιο αγοραστή να βλέπει συνέχεια διαγράμματα και φωτογραφίες ενδείξεων συγκεκριμένων αντλιών. Οι ήδη κάτοχοι μπορούν να είναι και στα 2 θέματα και να δίνουν τα φώτα τους αν επιθυμούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, Doubt είπε

Δεν έχει νόημα για έναν (πιθανό) υποψήφιο αγοραστή να βλέπει συνέχεια διαγράμματα και φωτογραφίες ενδείξεων συγκεκριμένων αντλιών. Οι ήδη κάτοχοι μπορούν να είναι και στα 2 θέματα και να δίνουν τα φώτα τους αν επιθυμούν.

στο νήμα για τα κλιματιστικά πάντως  έχει τεράστιο νόημα , μιας και φαίνεται με ένα διάγραμμα , με συγκεκριμένες παραμέτρους , η σωστή ή όχι λειτουργία κλιματιστικού σε μια σωστή ή όχι εγκατάσταση , καθώς και τρόπους βελτίωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sndev είπε

ειμαι σχεδον σιγουρος περισυ που ψαχνομουν ,καθως ηθελα να δω αν μπορω να τα χειριστω ασυρματα - wifi  δε βρηκα καποια πληροφορια ομως θα το ξαναδω δεν ειναι κακη σκεψη..

Ανέβασε μοντέλο fc & controller ή αν θες στείλε μου σε πμ ένα λινκ με τα manual τους αν τα έχεις! 

Επίσης πόσα fan coil έχεις στο δίκτυο, και πόσα μέτρα είναι οι σωλήνες σου (προσαγωγής -επιστροφής) και τί διάμετρο, ξέρεις; Buffer στην επιστροφή έχει; Φαίνεται να κάνει on off, όντως! Δεν πιστεύω να της έχουν κουμπώσει κανένα θερμοστάτη σε καμία βοηθητική επαφή και την ανοιγοκλείνει αυτός!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, sndev είπε

 

Κρατάω μια πισινή στα fancoil σε αυτο που λέω, οτι δε ξεκινάνε κάτω απο 37. Δε μπορώ να χωνέψω  η daikin να χει κάνει τετοια μαλακία (κ τα fancoil daikin) . 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

στείλε μοντέλο fcu και χειριστήριο. 

 

Επεξ/σία από kostas_22
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα μεχρι τώρα με 4 βαθμούς έξω έχει κάψει 21 kwh για θέρμανση. Πολλές λίγες αλλά δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω.. αρχίζει κ με εκνευρίζει το θεμα . 

1 ώρα πριν, sndev είπε

ειναι μεγάλη πατάτα να ανάβουν από συγκεκριμένη θερμοκρασία.. 

πρακτικα τα fancoil τι ειναι? σωληνες που περναει ζεστο νερο κ απο πισω ανεμηστηρας που σπρωχνει αερα αναμεσα απο τους σωληνες να παει στο χωρο. γτ δλδ ο ανεμηστηρας να μην ξεκιναει κατω απο τους ταδε βαθμους τι θα χαλασει? τι feauture κ αηδιες.

 Εμένα θα είναι ο Δεύτερος Χειμωνάς, Πέρυσι μπήκα Οκτώβρη κ ήμουν χαμένος με τις ρυθμίσεις κρύωνα κ πλήρωνα γαμησιατικα στo ρεύμα , μολις πιάσανε τα κρύα ανακάλυπτα τις μαλακίες τη μια πίσω απο την αλλη οπότε μέχρι να το μαθω αρχικα.. κ μεχρι να το φέρω λιιγο στα μετρα μου τέλειωσε ο Χειμωνάς. ειχα ριξει πολυ διαβασμα να καταλαβω 5 πραγματα αφου ο εγκαταστατης γιολο τοσο ηξερε τοσο εκανε. 

 

Κρατάω μια πισινή στα fancoil σε αυτο που λέω, οτι δε ξεκινάνε κάτω απο 37. Δε μπορώ να χωνέψω  η daikin να χει κάνει τετοια μαλακία (κ τα fancoil daikin) . το σκέπτομαι απο προχθές που το αναφέρετε ότι παίζουν κ πιο χαμηλά κανονικά. το κόβω να νε μαλακισμένες ρυθμίσεις παλι του εγκαταστατη. ισως να χει καποια ρύθμιση κ το ιδιο το fancoil. θα επανέλθω κ εγώ.

Σήμερα εχει αρκετό κρυο εδώ, λεει 10 τωρα εξω για να ανέβω στη ταράτσα  - που χουν βαλει το σπλιτ - για να κάνω ταρζανιες..

ειμαι σχεδον σιγουρος περισυ που ψαχνομουν ,καθως ηθελα να δω αν μπορω να τα χειριστω ασυρματα - wifi  δε βρηκα καποια πληροφορια ομως θα το ξαναδω δεν ειναι κακη σκεψη..

btw  ειχες δίκιο με το esptherma εκατσα κ το διάβασα όντως, τι ζημιά να πάθει η αντλία Μονό πληροφορίες παίρνει..

το περασα  σε ενα esp32 αλλά νομίζω δεν λειτουργεί , δεν το βλεπω στο δυκτιο  σαν συσκευή (δεν πήγα να το βαλω στην αντλια ήθελα πρώτα να δω αν συνδεετε στο wifi ). Μαλλον θα αγορασω ακομα ενα esp να δοκιμασω ξανά. ειναι πραγματικα ενδιαφερον project εχεις δικιο βλεπεις τα παντα πραγματικα, θα επανέλθω με αυτο το project !  

 

-----

Έτσι για την ιστορια επειδη κ το αλλο το παλικάρι ελεγε τι εκαψε χθες που χε καλη ημέρα .

 - χθες που χε καλο καιρο στους 41 βαθμους νερα 13.00 με 23.59 το βραδυ έκατσε  7,5kw. σπιτι εσωτερική απο ανεξάρτητο θερμομετρο -  21,8

- Σήμερα με κρύο 00.01 - 17.00 είμαι στις 12 kwh   με νερά στους 38-40 (έπαιζα). 

Επιπλέον, 1 , 

Για εξερχόμενο νερό 38 ειχα εισερχόμενο 33-35 γενικά ενα περίπου 3-4 βαθμούς κάτω. Πιστεύω εχει μεγάλες απώλειες στη διαδρομή  

Συμφωνά με την αντλία αυτή τη στιγμή για σημερα εχει ρουφήξει 11kw κ εχει δώσει, λέει 29 kw θέρμανση.

Επιπλέον,  2, 

Από το γράφημα του μετρητη που χω στην φάση παίρνω Αυτό

image.png.a86b73a810d83ab85fa50558720feea5.png

Από οτι καταλαβαίνω ειναι συνέχεια on off κ δεν invertarei που διάβασα πιο πίσω σαν τις lg?


PS.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

σε εσάς που λέτε να πάνε οι ρυθμισεις σε άλλο νήμα γιατί κουράζεστε η ειναι περιττο η ασχετο  η οτιδηποτε.. Θεωρείτε ότι μια αντλία κ η σωστη λειτουργία της ειναι τοσο απλή οπως πας να πάρεις ενα ψυγειο κ λες 2 μετρα ύψος 60 πλατος ? θα το βάλω τους 3ς ψυξη ε κ δεν πειραζει απλα οι μπυρες να μην ειναι τοσο δροσερες?. πως θα γινει η επιλογή αν δεν υπαρχουν χρηστες να δουν 10 πράγματα τι κανει η δικια τους τι κανει η διπλα κ η παραδιπλα να συγκρίνουν δυνατότητες?  στα ψυχρά  νούμερα που τα βρίσκετε κ στα σιτε των κατασκευαστων  σχετικα ευκολα ειναι ολα λες μπορω να δωσω κ ως τοσα κ τελος.

Έχετε πραγματικά καποιο point οτι μπορεί να μη ταιριάζει το όνομα του τίτλου, αλλά είναι τοσο δεμένα μεταξύ τους που αν τα παιδιά που έχουν, η ψάχνονται λιγο παραπάνω δεν παρακολουθούν εδώ να πουν 5 πράγματά κ πανε αλλου, το νημα θα ειχε μονο νεους αγοραστες με μηδαμινές γνώσεις για να γινει η σωστη επιλογη για τους επόμενους

 

 

Αν έχεις lg. Μπορείς να μου πεις όλες τις ρυθμίσεις σου να τσελαρω με τις δικές μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, ALXIOA said:

Σε μένα μεχρι τώρα με 4 βαθμούς έξω έχει κάψει 21 kwh για θέρμανση. Πολλές λίγες αλλά δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω.. αρχίζει κ με εκνευρίζει το θεμα . 

Αν έχεις lg. Μπορείς να μου πεις όλες τις ρυθμίσεις σου να τσελαρω με τις δικές μου??

daikin έχω φίλε μου 

σε καταλαβαίνω ειναι εκνευριστικό κ ψυχαναγκαστικό ,εφαγα ολοκληρο χειμωνα ετσι περισυ με μετρησεις.. καλα καλοκαιρι δε καταφερα ποτε ψυξη της προκοπης αλλη ιστορια αυτη.

πιστευω αμα βρεις το τρολο λειτουργειας της lg για τον χωρο σου κ  το σεταρεις μια φορα κ καταλάβεις πως λειτουργεί μετα  τέλος. Πρακτικά  αν εκαψες 21 kwh θες πάνω κάτω 5,5 ευρώ (με 0.20e / Kwh  χοντρικά ας με διορθωσει ο @korakios )τη μέρα θέρμανση με αυτό τον σημερινό καιρο, πριν χωρίς αντλία πόσα χρηματα ήθελές για την ίδια ποιότητα?

 

2 hours ago, mechpanos said:

Ανέβασε μοντέλο fc & controller ή αν θες στείλε μου σε πμ ένα λινκ με τα manual τους αν τα έχεις! 

Επίσης πόσα fan coil έχεις στο δίκτυο, και πόσα μέτρα είναι οι σωλήνες σου (προσαγωγής -επιστροφής) και τί διάμετρο, ξέρεις; Buffer στην επιστροφή έχει; Φαίνεται να κάνει on off, όντως! Δεν πιστεύω να της έχουν κουμπώσει κανένα θερμοστάτη σε καμία βοηθητική επαφή και την ανοιγοκλείνει αυτός!!!

 

2 hours ago, kostas_22 said:

 

δεν μπορούσα να κρατηθώ ανέβηκα πανω κ τα πείραξα.. 

Αρχικά βρήκα στο εγχειρίδιο του fancoil το παρακάτω (ηταν στο αυτοματο κ το κλειδωσα χειμωνα)

Spoiler

"Αν επιλέξετε μία από τις άλλες εισόδους (CO, CC) η εποχικότητα κλειδώνει. Δεν είναι δυνατή η τροποποίηση της ρύθμισης με το πλήκτρο του χειριστηρίου. Για να επιστρέψετε στις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, επιλέξτε "CP" για την ψηφιακή είσοδο. Ένδειξη Λειτουργία - CP / καθαρή επαφή (προεπιλογή) - CO / ψύξη ανοιχτή - CC / ψύξη κλειστή "

το γύρισα σε CC κ δειχνει να παίζει o ανεμιστήρας του fancoil ενώ παραληλα πάνω έδωσα 36 τα νερά (είχαν βάλει minimum 37 στην αντλια κ το fancoil ξεκινουσε οταν το γυρνούσα 38 στα νερα, ισως κατι να εχει να κάνει με το αισθητήριο κ παρακάμπτετε?  🤷‍♂️ 2 αλλες που δεν τις πειραξα δεν παιζει ο ανεμηστηρας ). θα το αφήσω να δω πως θα πάει, τουλάχιστον παίζει!🙏

το σύστημα μου είναι:  

Spoiler

αντλία

EABX16DA6V

https://www.manualslib.com/manual/2716769/Daikin-Altherma-Epga011-016dv.html#product-Altherma EABX16DA6V

η ρυθμιση γινεται κατευθεια αν την σπλιτ μοναδα

fancoil 
FWXV20AATV3

https://www.daikin.eu/content/dam/document-library/installation-manuals/heat/heat-emitters/FWXM-ATV3, FWXV-ATV3_N420249A_Installation_manual_English.pdf

Χειριστήριο fancoil 

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/heat/accessories/EKRTCTRL1, EKRTCTRL2, EKWHCTRL0, EKWHCTRL1, EKPCBO_cod.N420250A_Installation manual_Greek.pdf

 

για σωληνώσεις τώρα ότι ξέρω στο περίπου..

12-15 μέτρα απο ταράτσα μεχρι κολεκτερ  

Μετά σωλήνα μεχρι καθε fancoil ξεχωριστά

τα πιο μακρινα fancoil να είναι 20 μέτρα 

ε αλλα τοσα μετρα επιστροφη.. 

Σύνολο είναι 7 fancoil 


 

Χάρηκα πολυ που παίζει το φανκοιλ έστω κ μανουαλ γυρισμένο στη ζέστη γτ επιτέλους θα μπορώ να ρίξω χαμηλά τα νερά κ να μην εχω απλα ζεστούς σωλήνες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechpanos
Τα φωτα σου ως μηχανικος. Καθαρα συμβουλευτικα. 
ΖΝΧ με αντλια θερμοτητας εναντι ηλιακου θερμοσιφωνα που βρισκεται στα τελευταια του (δεν ζεσταινει ιδιατερα απο τον ηλιο λογο λαθος τοποθετησης και παλαιοτητας). Μονο τους καλοκαιρινους μηνες προσφερει αφθονο ζεστο νερο. 
Αξιζει η πληρη καταργηση του ηλιακου τους χειμερινους μηνες? Χρειαζεται τουλαχιστον 30 λεπτα αναμα με την αντισταση του και οριακα τις πολυ κρυες μερες φτανει για 2 ατομα το νερο. Οποτε ουσιαστικα δαπανω 2kw ~ ημερα για ζεστο νερο. 
Οποτε εναλλακτικα σκεφτομαι  ζεστο  νερο πλεον απο ΖΝΧ με ειδικο δοχειο boiler που θα ειναι σε εσωτερικο χωρο (λεβητοστασιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.. Εμμονή μου έγινε..χαχαα. Με 2 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία. Μέσα στο σπίτι σταθερά 22 και έχει κάψει μέχρι τώρα 11kwh.. με 10αρα μόνωση όλο το σπίτι. Με κουφώματα 3πλης ενεργείας.

Εσείς η πιο έμπειροι πως την βλέπετε. Είναι πολλά? 

Τι θα πρέπει κατά την γνώμη σας να ελέγξω άλλο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Έπεσα πάνω στο νήμα και πραγματικά μου άνοιξαν τα μάτια σε κάποια θέματα.

 

Έβαλα πέρυσι μια Riello NXHM 14 Monoblock με FCU HITACHI και ακόμα μαθαίνω να τη χρησιμοποιώ. Ο τεχνικός που ήρθε για να τη βάλει μπροστά μου είπε να βάζω μια θερμοκρασία που ζητάω απο την αντλία και μετά να ανοίγω όποιο FCU θέλω να χρησιμοποιήσω. Σε ερώτηση μου αν με συμφέρει να χρησιμοποιώ θερμοστάτη γιατί έτσι είχα διαβάσει,μου απάντησε "Όχι δεν σε συμφέρει", το οποίο μου φάνηκε περίεργο. Με αυτόν το τρόπο,ούτε ζεστάθηκα καλά το χειμώνα ούτε δροσίστηκα το καλοκαίρι κι έφτασα σε σημείο να το μετανιώνω οικτρά που έβαλα αντλία αντί για A/C. 

Αφού βρήκα εσάς να συζητάτε,διάβασα το manual,το γύρισα σε θερμοστάτη,άνοιξα όλα τα FCU,τα οποία έχουν πάνω τους και δικό τους θερμοστάτη και της έβαλα 21 βαθμούς να πιάσει. Έπιασε 21 και δεν έκαψε πολύ. Η ερώτηση μου (πρώτη απο πολλές) είναι η εξής: Τι ρύθμιση πρέπει να έχουν τα FCU όσον αφορά τη δική τους θερμοκρασία; Βάζω μια υψηλή έτσι ώστε να μην την πιάνουν ποτέ και να βαράνε στο φουλ όλη μέρα; Επίσης,παρατήρησα ότι όσο και να την αφήσω να λειτουργεί, ο θερμοστάτης της δεν πάει πάνω απο 21 με αποτέλεσμα να μην σταματάει να δουλεύει. Κάνω κάτι λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, CptBill είπε

@mechpanos
Τα φωτα σου ως μηχανικος. Καθαρα συμβουλευτικα. 
ΖΝΧ με αντλια θερμοτητας εναντι ηλιακου θερμοσιφωνα που βρισκεται στα τελευταια του (δεν ζεσταινει ιδιατερα απο τον ηλιο λογο λαθος τοποθετησης και παλαιοτητας). Μονο τους καλοκαιρινους μηνες προσφερει αφθονο ζεστο νερο. 
Αξιζει η πληρη καταργηση του ηλιακου τους χειμερινους μηνες? Χρειαζεται τουλαχιστον 30 λεπτα αναμα με την αντισταση του και οριακα τις πολυ κρυες μερες φτανει για 2 ατομα το νερο. Οποτε ουσιαστικα δαπανω 2kw ~ ημερα για ζεστο νερο. 
Οποτε εναλλακτικα σκεφτομαι  ζεστο  νερο πλεον απο ΖΝΧ με ειδικο δοχειο boiler που θα ειναι σε εσωτερικο χωρο (λεβητοστασιο).

Καλημέρα. Αν μπορείς να το κάνεις, κάνε το! Και βάλε αν είναι μπόιλερ διπλού εναλλάκτη για ηλιακό/αντλία. Μετέπειτα καταργείς το μπόιλερ του ηλιακού και τραβάς σωλήνες από τα τζάμια στο μπόιλερ με ένα σόλαρ κιτ και το κάνεις και ηλιακό βεβιασμένης... Και μόνο που δεν θα βαράει το αγιάζι το μπόιλερ θα έχεις εξοικονόμηση. Επίσης αν δεν το καταναλώσεις, αφού δεν θα έχεις τόσο μεγάλες απώλειες το βρίσκεις και την άλλη μέρα ή κάνεις απλά λίγο αναθέρμανση, κάτι που με τον ηλιακό στην ταράτσα, δεν παίζει!!

Αλλά μην νομίζεις ότι και η αντλία δεν θα καίει όσο δουλεύει για να ζεστάνει νερά, πρέπει να πάει τα δικά της νερά από τους 30/40 στους 50/55, για κάμποση ώρα.

11 ώρες πριν, sndev είπε

Χειριστήριο fancoil 

Πάντως χειριστήρια έχουν τα ίδια με τα innova airleaf που έχω εγώ. Και επιβεβαιωμένα παίζουν στην θέρμανση και πιο χαμηλά. Δες από το manual του χειριστηρίου:

 

Screenshot_20231127-091730.png

Επεξ/σία από mechpanos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...