Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και η συζήτηση γυρνάει σε θέματα ρυθμίσεων να ρωτήσω κάτι:

Η διαφορά θερμοκρασίας στη ρύθμιση νερών ακολουθεί κάποιον κανόνα;

Διαφοροποιείται ανάλογα το μέσο θέρμανσης;

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να υπάρχουν περιορισμοί ως προς το ελάχιστο (π.χ. αν έχεις fan coil)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 minutes ago, EchiDNA said:

Μιας και η συζήτηση γυρνάει σε θέματα ρυθμίσεων να ρωτήσω κάτι:

Η διαφορά θερμοκρασίας στη ρύθμιση νερών ακολουθεί κάποιον κανόνα;

Διαφοροποιείται ανάλογα το μέσο θέρμανσης;

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να υπάρχουν περιορισμοί ως προς το ελάχιστο (π.χ. αν έχεις fan coil)

 

Σιγουρα ενα σωμα καλοριφερ δε θα αποδίδει σε 45 βαθμούς οπως κ για ενδοδαπεδια το 45 μάλλον είναι το max.. σχετικα ειναι ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι κατανοητό.

Απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποιος κανόνας (οδηγία ή εμπειρικός) που να καθορίζει το Δt

Για παράδειγμα σε ενδοδαπεδια είναι καλό να είναι 7 βαθμοί, στα φαν κόιλ 10 και στα σώματα 15. Και από τόσο μέχρι τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Μιας και η συζήτηση γυρνάει σε θέματα ρυθμίσεων να ρωτήσω κάτι:

Η διαφορά θερμοκρασίας στη ρύθμιση νερών ακολουθεί κάποιον κανόνα;

Διαφοροποιείται ανάλογα το μέσο θέρμανσης;

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να υπάρχουν περιορισμοί ως προς το ελάχιστο (π.χ. αν έχεις fan coil)

 

Το ΔΤ προκύπτει κατά βάση (όπως και η θερμοκρασία των νερών), από τις απώλειες και από την μελέτη των σωμάτων.

4 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Ναι αυτό είναι κατανοητό.

Απλά ρωτάω αν υπάρχει κάποιος κανόνας (οδηγία ή εμπειρικός) που να καθορίζει το Δt

Για παράδειγμα σε ενδοδαπεδια είναι καλό να είναι 7 βαθμοί, στα φαν κόιλ 10 και στα σώματα 15. Και από τόσο μέχρι τόσο.

Τα fan coil πχ δίνουν την ισχύ τους συνήθως σε ΔΤ 5:

2023-11-2511-20-04.png.cf916306ea40e5dedc5c32e006b7458b.png

Σε ενδοδαπέδια βλέπω μελέτες με προσαγωγή 45 και επιστροφή 38, οπότε λαμβάνουν ΔΤ 7.

Στα σώματα οι αποδόσεις δίνονται σε θερμοκρασίες 90/70 οπότε ΔΤ 20. 

Οπότε ανάλογα με τις απώλειες ο μηχανικός κάνει τους υπολογισμούς και λέει τι θερμοκρασία νερών και τί ΔΤ θέλω για να καλύπτω τις απώλειες αυτές, με τα σώματα...ή με την θερμοκρασία νερών και ΔΤ που θέλω να δουλέψω, τί σώματα πρέπει να επιλέξω!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, mechpanos said:

Το ΔΤ προκύπτει κατά βάση (όπως και η θερμοκρασία των νερών), από τις απώλειες και από την μελέτη των σωμάτων.

Τα fan coil πχ δίνουν την ισχύ τους συνήθως σε ΔΤ 5:

2023-11-2511-20-04.png.cf916306ea40e5dedc5c32e006b7458b.png

Σε ενδοδαπέδια βλέπω μελέτες με προσαγωγή 45 και επιστροφή 38, οπότε λαμβάνουν ΔΤ 7.

Στα σώματα οι αποδόσεις δίνονται σε θερμοκρασίες 90/70 οπότε ΔΤ 20. 

Οπότε ανάλογα με τις απώλειες ο μηχανικός κάνει τους υπολογισμούς και λέει τι θερμοκρασία νερών και τί ΔΤ θέλω για να καλύπτω τις απώλειες αυτές, με τα σώματα...ή με την θερμοκρασία νερών και ΔΤ που θέλω να δουλέψω, τί σώματα πρέπει να επιλέξω!

Δηλαδή σε μένα με 5 σώματα μεγάλα και ένα σώμα μικρό στο μπάνιο (σώματα φέτες ολα) και τον θερμοσίφωνα που είναι συνδεδεμένος και το βλέπει σαν σώμα, και έχω βάλει ρυθμίσεις νερών 30μικρη 42μεγαλη, οταν μου έκαναν την εγκατάσταση μου έβαλαν ΔΤ 8... μήπως πρέπει να το βάλω στο 12;;; και βασικά με μεγαλύτερο ΔΤ θα έχω καλύτερη κατανάλωση ή δεν παίζει ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, star_cruiser said:

Δηλαδή σε μένα με 5 σώματα μεγάλα και ένα σώμα μικρό στο μπάνιο (σώματα φέτες ολα) και τον θερμοσίφωνα που είναι συνδεδεμένος και το βλέπει σαν σώμα, και έχω βάλει ρυθμίσεις νερών 30μικρη 42μεγαλη, οταν μου έκαναν την εγκατάσταση μου έβαλαν ΔΤ 8... μήπως πρέπει να το βάλω στο 12;;; και βασικά με μεγαλύτερο ΔΤ θα έχω καλύτερη κατανάλωση ή δεν παίζει ρόλο;

Συγνώμη παράλληλη ερώτηση, το νερο που κυκλοφορεί στα σωματα το λούζεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sndev said:

Συγνώμη παράλληλη ερώτηση, το νερο που κυκλοφορεί στα σωματα το λούζεσαι;

Ακόμη δεν το έχω δοκιμάσει γιατί παίρνω από τον ηλιακό νερό... σήμερα όμως βλέπω να το γυρνάω και να ανάβω και θερμοσίφωνα μαζί(την αντίσταση) γιατί τα νερά είναι σε χαμηλούς βαθμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Δηλαδή σε μένα με 5 σώματα μεγάλα και ένα σώμα μικρό στο μπάνιο (σώματα φέτες ολα) και τον θερμοσίφωνα που είναι συνδεδεμένος και το βλέπει σαν σώμα, και έχω βάλει ρυθμίσεις νερών 30μικρη 42μεγαλη, οταν μου έκαναν την εγκατάσταση μου έβαλαν ΔΤ 8... μήπως πρέπει να το βάλω στο 12;;; και βασικά με μεγαλύτερο ΔΤ θα έχω καλύτερη κατανάλωση ή δεν παίζει ρόλο;

Τελικά δεν είναι να γράφω νούμερα... Όχι να μην πειράξεις τίποτα να τα αφήσεις όπως στα ρύθμισαν εκτός αν δεν ζεσταίνουν!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, mechpanos said:

Τελικά δεν είναι να γράφω νούμερα... Όχι να μην πειράξεις τίποτα να τα αφήσεις όπως στα ρύθμισαν εκτός αν δεν ζεσταίνουν!!!

Όχι ζεσταίνουν και έχει μέσα 22με23 βαθμούς...το ΔΤ ρυθμίστηκε σε επικοινωνία με μηχανικό της lg είναι η αλήθεια και δικες του ρυθμίσεις χωρίς αντιστάθμιση, αλλά μετά εγώ έκανα την αντιστάθμιση και ΔΤ δεν πείραξα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, star_cruiser said:

Ακόμη δεν το έχω δοκιμάσει γιατί παίρνω από τον ηλιακό νερό... σήμερα όμως βλέπω να το γυρνάω και να ανάβω και θερμοσίφωνα μαζί(την αντίσταση) γιατί τα νερά είναι σε χαμηλούς βαθμούς...

Ρε συ αν τον θερμοσίφωνα τον εχει με τα σωματα που δεν πιστευω..κ μαξ εχει 45 βαθμούς κ αυτο στα πολλα κρυα φανταζομαι, τι να κανεις μπάνιο;  μέχρι να μπεις σε 4 λεπτα θα τρεχεις γυμνός να βρεις πετσετα να ζεσταθείς... εκτος αν εχουν κανει κατι αλλο.

Κανονοκα αλλα τα νερα κ οι ρυθμίσεις για τη θερμανση και αλλα τα νερα η σύνδεσμολογια κτλ για ζεστα νερα χρησης θερμοσίφωνα κτλ

Οτι βρωμια εντομεταξυ βγαλουν τα σωματα σκουριες μαυριλες δε θα φτασουν στο θερμοσυφωνα αρα στο κορμι σου; 

Αν αναψεις αντισταση αυτη αντι να ζεστάνει μονο το καζανι θα ζεσταίνει ολα τα λιτρα της εγκατάστασης; 

Σιγουρα τα χουν συνδεσει μαζι;

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, sndev said:

Ρε συ αν τον θερμοσίφωνα τον εχει με τα σωματα που δεν πιστευω..κ μαξ εχει 45 βαθμούς κ αυτο στα πολλα κρυα φανταζομαι, τι να κανεις μπάνιο;  μέχρι να μπεις σε 4 λεπτα θα τρεχεις γυμνός να βρεις πετσετα να ζεσταθείς... εκτος αν εχουν κανει κατι αλλο

Οτι βρωμια εντομεταξυ βγαλουν τα σωματα σκουριες μαυριλες δε θα φτασουν στο θερμοσυφωνα αρα στο κορμι σου; 

Αν αναψεις αντισταση αυτη αντι να ζεστάνει μονο το καζανι θα ζεσταίνει ολα τα λιτρα της εγκατάστασης; 

Σιγουρα τα χουν συνδεσει μαζι;

 

Δεν ξέρω τι έχουν κάνει ακριβώς...με 2 εγκαταστάτες έχω μιλήσει και ο ένας από αυτούς με μεταπτυχιακό σε MIT και δούλευε στην mitsubishi και μου είπαν ότι έτσι έπρεπε να γίνει και το έκαναν σωστά...όταν του είπα για λεγεωνελλα άρχισε να γελάει και με λέει χαλαρώστε λίγο παιδιά, με εταιρείες εκατομμυρίων ασχολείστε λέτε να μην τα σκέφτονται αυτά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Δεν ξέρω τι έχουν κάνει ακριβώς...με 2 εγκαταστάτες έχω μιλήσει και ο ένας από αυτούς με μεταπτυχιακό σε MIT και δούλευε στην mitsubishi και μου είπαν ότι έτσι έπρεπε να γίνει και το έκαναν σωστά...όταν του είπα για λεγεωνελλα άρχισε να γελάει και με λέει χαλαρώστε λίγο παιδιά, με εταιρείες εκατομμυρίων ασχολείστε λέτε να μην τα σκέφτονται αυτά τα πράγματα...

Έχουν βάλει το μποιλερ σαν σώμα και ζεστενη συνέχεια αντί να βάλουν τριοδη  και να ζεστενη ξεχωριστά έτσι θελαν να το κάνουν και εμένα και τους πηρε  ο διαολος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, iordanis78 said:

Έχουν βάλει το μποιλερ σαν σώμα και ζεστενη συνέχεια αντί να βάλουν τριοδη  και να ζεστενη ξεχωριστά έτσι θελαν να το κάνουν και εμένα και τους πηρε  ο διαολος

Ναι έτσι είναι νομίζω.... πάντως ένα τέταρτο άναψα θερμοσίφωνα και είχε καυτό νερό και έφτασε για 2 άτομα...και μέσα είχε 23,5

received_356669697019286.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Ναι έτσι είναι νομίζω.... πάντως ένα τέταρτο άναψα θερμοσίφωνα και είχε καυτό νερό και έφτασε για 2 άτομα...και μέσα είχε 23,5

received_356669697019286.jpeg

Έχεις αντλία που πρεπει να ζεστενη το νερό και εσυ ανάβεις αντίσταση  καταλαβαίνεις τι διαφορά πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

Ρε συ αν τον θερμοσίφωνα τον εχει με τα σωματα που δεν πιστευω..κ μαξ εχει 45 βαθμούς κ αυτο στα πολλα κρυα φανταζομαι, τι να κανεις μπάνιο;  μέχρι να μπεις σε 4 λεπτα θα τρεχεις γυμνός να βρεις πετσετα να ζεσταθείς... εκτος αν εχουν κανει κατι αλλο.

Κανονοκα αλλα τα νερα κ οι ρυθμίσεις για τη θερμανση και αλλα τα νερα η σύνδεσμολογια κτλ για ζεστα νερα χρησης θερμοσίφωνα κτλ

Οτι βρωμια εντομεταξυ βγαλουν τα σωματα σκουριες μαυριλες δε θα φτασουν στο θερμοσυφωνα αρα στο κορμι σου; 

Αν αναψεις αντισταση αυτη αντι να ζεστάνει μονο το καζανι θα ζεσταίνει ολα τα λιτρα της εγκατάστασης; 

Σιγουρα τα χουν συνδεσει μαζι;

 

λιγο οτι ναναι

45 βαθμοι ειναι μια χαρα θερμοκρασια ΖΝΧ. Στην Ευρωπη (και στην Ελλαδα πιθανως 😁 ) υπαρχει παγια τακτικη στα ΖΝΧ να μπαινει αναμεικτικη και αυτη να ρυθμιζεται στους ..΄45 βαθμους.

Ο μονος λογος να ζεστανεις το νερο πανω απο 45 ειναι η λεγιονελλωση . Δεν ξερω για τις LG, η δικια μου αντλια εχει ρυμιση που 1 φορα στις x μερες ανεβαζει το ΖΝΧ στους 60 για να ψωφισουν οτι μικροβια υπαρχουν

 

Απο κει και περα οχι δε "λουζεται" με τα νερα των σωματων, εκτος αν ο μηχανικος του τελειωσε δημοτικο. Υπαρχει εναλλακτης.  Γιαυτο λεγεται "κλειστο" κυκλωμα. Αν ζεσταινε απευθειας νερο για καταναλωση θα ηταν "ανοικτο" κυκλωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...