Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, korakios said:

καταρχάς να δηλώσω οτι δεν έχω αντλία , απλά έχει ενδιαφέρον το σπορ που ανοίξατε (στα τυφλά σκαλίζω ρυθμίσεις αντί να τις κάνει αυτός που έπρεπε)

τα νούμερα δείχνουν βελτίωση της απόδοσης (σχεδόν 1:2) , θεωρητικά πρέπει να πάει παραπάνω (η απόδοση όχι κατανάλωση)

απο τη στιγμή που παίζεις με τα νερά μόνο , μέσα έχεις σωστή θερμοκρασία στο σπίτι ?

τα on/off δεν απάντησες αν κόψανε

Εμένα πάντως έχει αρχίσει και ινβερταρει όσο πέφτει η θερμοκρασία έξω και όταν δουλεύει συνεχώς είναι 0,5 ή 0,7 kw...on off πλέον έχει λίγα...αλλά γενικά όπως είπε και ένα παλικάρι η lg γενικά θέλει ένα update στο firmware για να μην ξεκινάει με μεγάλη ισχύ...από τις 12 χθες το βράδυ μέχρι τώρα πάντως έχει κάψει 9 kw

Επεξ/σία από star_cruiser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως να απενεργοποιήσω το znx ζεστό νερό? Γιατί παρατηρώ τώρα που το ζεστό νερό χρήσης ήταν 35 βαθμούς το πήγε στους 50. Και αμέσως ζεστάθηκαν και τα σώματα. . Οπότε σκέφτηκα τώρα αν απενεργοποιω και ενεργοποιω εγώ το znx οπότε θέλω μήπως θα ήταν καλύτερα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Vagosman είπε

δοκιμασε να κλεισεις ζνχ γιατι οντως ανεβαζει πολυ τα νερα. Μεινε χαμηλα κ βλεπεις.

Tο έκλεισα ναι. Δεν άντεξα. Και το κατέβασα από τα 41 στο 37.

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Stay low and slow που λένε και οι Εγγλέζοι. 

Αλλά με σώματα πόσο low.μπορεις να πας...θα δείξει στα κρύα.. 

Τι άλλο προτείνεις ?? Εσύ που είσαι πιο ειδικός και ψαγμενος θα έλεγα..

IMG20231123231827.jpg

IMG20231123231818.jpg

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, mechpanos said:

Τα πάντα όλα...έμπα στο θέμα smart home όμως μην σπαμάρουμε αυτό!!!

Την ισχύ δεν την δίνει το integration, το οποίο θα σου πω. Την παίρνω μπακαλίστικα παρακολουθώντας την 3η φάση του Shelly 3em που έχω στην κεντρική παροχή του πίνακα μου, η οποία όμως δεν έχει συχνά χρησιμοποιούμενα φορτία επάνω (η αντλία είναι 3φασική). 

Χρησιμοποιώ το integration Daikin for Altherma από το HACS το οποίο τραβάει δεδομένα από το cloud της Daikin, κάνεις δηλαδή ο,τι και από την εφαρμογή τίποτα παραπάνω. Βλέπω θερμοκρασία προσαγωγής, εξωτερική θερμοκρασία και θερμοκρασία ηλιακού. 

Υπάρχει και το espaltherma project που βάζεις ένα esp board και επικοινωνεί με την σειριακή της Daikin και διαβάζει σε πραγματικό χρόνο τα πάντα ισχύ, παροχή, κατάσταση κλπ και τα στέλνει στο ha, και λέω να βάλω και τέτοιο...

θα τα πιασω αναποδα

το esp altherma το εχω δει το ζαχάρωνα ,ήθελα να το φτιαξω αλλά κολωσα μη κάνω ζημιά στην αντλία καθώς την έχει πληρώσει αλλος. 

περισυ χειμωνα μετακομισα κ την βρηκα εδω.  ειμαι 1 ετος σε try and error κατασταση καθως πιστευω οτι εχουν κανει χοντρη μαλακια με την εγκατασταση αλλα οκ αλλη κουβεντα αυτη. πηγα κ τη γυρισα μονος μου στα νερα κ θεωρω εχω καλυτερο αποτελεσμα ετσι. Διαβασα εδω οτι κ εσυ με νερα το εχεις κ πηρα τα πανω μου να ξαναασχοληθω.. να σημειωσω οτι περισυ δοκιμασα να σεταρω κ αντισταθμιση αλλα παπαρια.. ποιο ζεστα κ οικονομικα μου βγαινε η φαση με τα νερα.

στο homeassistant για να λες για το cloud εισαι με αυτο https://github.com/speleolontra/daikin_residential_altherma

εγω χρησιμοποιώ αυτό https://github.com/tadasdanielius/daikin_altherma το οποιο δεν εξαρτάται απο το cloud κ παίρνω τα ιδια στοιχεία. εχω βαλει και στο πινακα μια κινεζικη ασφαλεια που μετραει τη καναλωση παρομοια με το δικο σου δλδ ομως εμενα απο οτι εχω καταλαβει σε μια φαση την εχουν βαλει οποτε μοιαζει πιο ευκολο. 3φασικο εχω κ εγω σπίτι. 

κ εμενα εχουν συνδεσει ηλιακο με την αντλια κ βλεπω τη θερμοκρασια οκ αλλα ποτε δε λειτουργησε σωστα παντα μενω απο ζεστο νερο το χειμωνα κ ειναι απαισιο, οποτε εβαλα κανονικη αντισταση στον ηλιακο τραβηξα κ ενα καλωδιο σε "εξυπνη" πριζα την οποια ανοιγω να ζεσταινω οσο χρειαζετε. σε δευτερη φαση εβαλα το homeasistant οταν διαβαζει 52 βαθμους νερο απο το addon  να κλεινει τον θερμοσυφωνα - εξυπνη πριζα. ετσι για την ιστορια πιο λιγο καιει η αντισταση παρα η αντλια για το ζεστο νερο!

γενικα για μηνες έβριζα την daikin,  πλεον μου περασε κ έχω πειστεί ότι φταιει ο εγκατάστασης κ προσπαθω οσο μπορω να τη φερω στα μετρα μου με αυτοματισμους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sndev είπε

ετσι για την ιστορια πιο λιγο καιει η αντισταση παρα η αντλια για το ζεστο νερο!

Μήπως είναι μεγάλη η απόσταση ή/και ανεπαρκής η μόνωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, Doubt said:

Μήπως είναι μεγάλη η απόσταση ή/και ανεπαρκής η μόνωση;

Ναι φιλε μου ειναι ΚΑΙ  αυτό ΚΑΙ τα 2 που είπες.. κ πιστεύω κ η σερπαμτινα απο το καζάνι ειναι μικρή για αντλία. Ολα σκατα με τους καραγκιοζηδες που να το πιασω που να τα αφήσω.. split μονάδα δλδ το ζεστο της ασχετος ηλιακου τώρα πες δεν είχα την βαλαν σε δωματιάκι στη ταράτσα. Κ εκει να το ζεσταίνει θελει ν κατέβει 3ς οροφους 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, κατάργησαν τα οφέλη της split. Αντί να κατεβάσουν 3 ορόφους σωλήνες ψυκτικού, κατέβασαν του νερού.
Επίσης το ότι είναι μικρή η σερπατίνα, οδηγεί σε αυξημένη κατανάλωση για ζεστό νερό. Η αντλία γυρίζει γυρίζει νερά (= απώλεια) και δεν ζεσταίνει το νερό με τίποτα, ενώ έχει αυξήσει και θερμοκρασία νερών για να επιτύχει το ζέσταμα (= μειωμένο COP και αυξημένη απώλεια στην διαδρομή). 

Τέλος πάντων εγώ ναι αυτό το integration που λες έχω. Αυτό που έχεις εσύ, νομίζω δεν μου έπαιζε (μπορεί να μην είναι συμβατός ο wi fi adapter που έχω). Είναι μειονέκτημα το cloud αλλά τι να κάνουμε... Για το espaltherma δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα, απλά διαβάζεις από την σειριακή της αντλίας, τί να πάθει, αν δεν συνδέσεις τα ρελέ για να την σβήνεις θεωρώ ότι είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες προβλήματος, αλλά ΟΚ απόλυτα κατανοητό! Σκέφτομαι επειδή κι εγώ ψάχνω να βρω τι κάνει η αντλία, ότι είναι πολύ καλό διαγνωστικό για να κατανοήσεις την λειτουργία της, αφού βλέπεις όλες τις παραμέτρους, που δεν βλέπεις από το integration...Πότε ο συμπιεστής δουλεύει, σε τί παροχή παίζει ο κυκλοφορητής, τί ισχύ τραβάει και τί αποδίδει ώστε να βγάζει το στιγμιαίο COP, κλπ!

Τέλος για τα νερά, δοκίμασε και την αντιστάθμιση κάνει πολλή οικονομία...θα φέρεις την καμπύλη στα μέτρα σου και θα παίζεις σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, όταν είναι καλός ο καιρός έξω, μη σπαταλώντας ενέργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mechpanos said:

Επίσης το ότι είναι μικρή η σερπατίνα, οδηγεί σε αυξημένη κατανάλωση για ζεστό νερό. Η αντλία γυρίζει γυρίζει νερά (= απώλεια) και δεν ζεσταίνει το νερό με τίποτα, ενώ έχει αυξήσει και θερμοκρασία νερών για να επιτύχει το ζέσταμα (= μειωμένο COP και αυξημένη απώλεια στην διαδρομή). 

εισαι ο πρωτος που καταλαβαίνει τι λεω εδω κ 1 χρονο.. εχω τρελαθεί με τους τεχνικούς που έρχονται κ ειναι σε φαση τι να ξερεις εσυ δεν ειναι ετσι ακριβως κτλ..

2 hours ago, mechpanos said:

Αυτό που έχεις εσύ, νομίζω δεν μου έπαιζε

αν θες να γλυτωσεις απο το cloud δοκιμασε το γινανε κάποια update κ πιθανον να παίζει πλεον. Επειδή εχω κ τα 2 μη φανταστείς οτι εχει κάποια διαφορα απο αυτο που έχεις απλα γλυτώνεις οντως το cloud Κατα τα αλλα τα ίδια.

 

2 hours ago, mechpanos said:

Για το espaltherma δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα, απλά διαβάζεις από την σειριακή της αντλίας, τί να πάθει, αν δεν συνδέσεις τα ρελέ για να την σβήνεις θεωρώ ότι είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες προβλήματος, αλλά ΟΚ απόλυτα κατανοητό! Σκέφτομαι επειδή κι εγώ ψάχνω να βρω τι κάνει η αντλία, ότι είναι πολύ καλό διαγνωστικό για να κατανοήσεις την λειτουργία της, αφού βλέπεις όλες τις παραμέτρους, που δεν βλέπεις από το integration...Πότε ο συμπιεστής δουλεύει, σε τί παροχή παίζει ο κυκλοφορητής, τί ισχύ τραβάει και τί αποδίδει ώστε να βγάζει το στιγμιαίο COP, κλπ!

μου δινεις σπροξια να αρχισω παλι τις ταρζανιες χαχα. εχεις δικιο ομως.. κ εγω το ιδιο σκεπτόμουν οτι θα χα πλήρη αναλυση να γλυτωσω τα try and error , πολύ ψυχοφθόρα  

εχω κ ενα esp να καθετε μπροστα μου.. 

image.png.0e07fa2077d7281f0de71ebbe405a154.png

2 hours ago, mechpanos said:

Τέλος για τα νερά, δοκίμασε και την αντιστάθμιση κάνει πολλή οικονομία...θα φέρεις την καμπύλη στα μέτρα σου και θα παίζεις σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, όταν είναι καλός ο καιρός έξω, μη σπαταλώντας ενέργεια.

ρε συ το ιδιο πίστευα κ εγω.. Βέβαια θα μου πεις παιζει ρολο κ το που βρίσκεσαι ..κ τι ιδιομορφίες υπάρχουν κ τι εννοω

εγω μενω κοντα στο χαιδαρι γενικά ψηλά κ έχει το κρύο του αλλα δεν είναι προφανώς κρυο Καστοριάς. Άρα δεν  εναι οτι η αντλια θα πρέπει να καιει 3ς μηνες 24/24ωρο

σε δευτερη φάση τωρα εχω fancoil τα οποια απο μια τυχαία κουβέντα με ενα απο τους τεχνικούς που του έσπαγα μπάλες μου πέταξε κ να δες αυτα δε λειτουργούν με νερα κατω απο 37 βαθμούς. τοτε τον επριζα γτ να μη μπορω να παω την αντλια κατω απο 37 τα νερά. Όντως στους 37 δεν παίζουν.. μολις πιάσει 38 ανοίγουν .

λογο περιοχης λοιπον κ με δεδομένο οτι εγω παίζω απο 38 νερά θέλοντας κ μη λογο fancoil ,το βάζω στους 41-42 νερα στα νορμάλ κρύα και είναι ΟΚ και το βραδυ το γυρναω manual 38.  με δεδομένο οτι δεν ειμαι επαρχια με κρυα για 24/24 οπως ανεφερα την παιζω on off καποιες βδομαδες. δλδ πριν φυγω απο το γραφειο ΟΝ στους 42 κ Off κατά τις 04.00 το πρωι.

το παραπάνω μετρημένο καιει σχεδον το μισό από το να το χα 24/24 στους 41-42. 

Μιας κ ειχαμε τη κουβέντα αυτη την έβαλα χθες ακριβώς 00.00 στους 38 κ αυτη τη στιγμη 12 ωρες μετά 5,82 kwh και εχει καλο καιρο εξω.. Πιστεύεις μια σωστή αντιστάθμιση θα έριχνε έστω ενα 15% κατω? το οποίο θα ήταν αξιο αναφοράς να μη παιζω το on off?

λες να ξαναμπλεξω παλι ε? γμτ κ την αντισταθμιση της daikin δε μπορω να τη καταλαβω ειχα φαει ποσες μερες για να καταληξω στο προηγουμενο μοντελο χρησης 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

εισαι ο πρωτος που καταλαβαίνει τι λεω εδω κ 1 χρονο.. εχω τρελαθεί με τους τεχνικούς που έρχονται κ ειναι σε φαση τι να ξερεις εσυ δεν ειναι ετσι ακριβως κτλ..

αν θες να γλυτωσεις απο το cloud δοκιμασε το γινανε κάποια update κ πιθανον να παίζει πλεον. Επειδή εχω κ τα 2 μη φανταστείς οτι εχει κάποια διαφορα απο αυτο που έχεις απλα γλυτώνεις οντως το cloud Κατα τα αλλα τα ίδια.

 

μου δινεις σπροξια να αρχισω παλι τις ταρζανιες χαχα. εχεις δικιο ομως.. κ εγω το ιδιο σκεπτόμουν οτι θα χα πλήρη αναλυση να γλυτωσω τα try and error , πολύ ψυχοφθόρα  

εχω κ ενα esp να καθετε μπροστα μου.. 

image.png.0e07fa2077d7281f0de71ebbe405a154.png

ρε συ το ιδιο πίστευα κ εγω.. Βέβαια θα μου πεις παιζει ρολο κ το που βρίσκεσαι ..κ τι ιδιομορφίες υπάρχουν κ τι εννοω

εγω μενω κοντα στο χαιδαρι γενικά ψηλά κ έχει το κρύο του αλλα δεν είναι προφανώς κρυο Καστοριάς. Άρα δεν  εναι οτι η αντλια θα πρέπει να καιει 3ς μηνες 24/24ωρο

σε δευτερη φάση τωρα εχω fancoil τα οποια απο μια τυχαία κουβέντα με ενα απο τους τεχνικούς που του έσπαγα μπάλες μου πέταξε κ να δες αυτα δε λειτουργούν με νερα κατω απο 37 βαθμούς. τοτε τον επριζα γτ να μη μπορω να παω την αντλια κατω απο 37 τα νερά. Όντως στους 37 δεν παίζουν.. μολις πιάσει 38 ανοίγουν .

λογο περιοχης λοιπον κ με δεδομένο οτι εγω παίζω απο 38 νερά θέλοντας κ μη λογο fancoil ,το βάζω στους 41-42 νερα στα νορμάλ κρύα και είναι ΟΚ και το βραδυ το γυρναω manual 38.  με δεδομένο οτι δεν ειμαι επαρχια με κρυα για 24/24 οπως ανεφερα την παιζω on off καποιες βδομαδες. δλδ πριν φυγω απο το γραφειο ΟΝ στους 42 κ Off κατά τις 04.00 το πρωι.

το παραπάνω μετρημένο καιει σχεδον το μισό από το να το χα 24/24 στους 41-42. 

Μιας κ ειχαμε τη κουβέντα αυτη την έβαλα χθες ακριβώς 00.00 στους 38 κ αυτη τη στιγμη 12 ωρες μετά 5,82 kwh και εχει καλο καιρο εξω.. Πιστεύεις μια σωστή αντιστάθμιση θα έριχνε έστω ενα 15% κατω? το οποίο θα ήταν αξιο αναφοράς να μη παιζω το on off?

λες να ξαναμπλεξω παλι ε? γμτ κ την αντισταθμιση της daikin δε μπορω να τη καταλαβω ειχα φαει ποσες μερες για να καταληξω στο προηγουμενο μοντελο χρησης 

 

 

 

Ε, αν δεν παίζουν τα fc κάτω από τους 37 μικρό το περιθώριο βελτίωσης... Μπορείς όμως να βάλεις πχ καμπύλη, από 15 βαθμούς και πάνω 37, και 45 στους -1. Και συνέχισε να το δουλεύεις όπως το δουλεύεις. Δηλαδή αν τα fc τραβάνε, και έχει έξω 17 βαθμούς στις 4 το απόγευμα για παράδειγμα, δεν υπάρχει λόγος να στέλνει η αντλία 42. Ας στείλει 37, αν προλαβαίνει να ζεστάνει το σπίτι. Και μετά όσο πέφτει η νύχτα και πιάνει παγωνιά έξω, σιγά σιγά θα αυξήσει μόνη της την θερμοκρασία στους 41-42, σε νορμάλ κρύα (πχ με τα νούμερα που σου έγραψα, θα έχει 41 στους +7 γιατί είναι γραμμική η καμπύλη).

Θέλει try and error σε κάθε περίπτωση.

Η καμπύλη δεν κερδίζει το on off στα ήπια κλίματα, απλά κάποιες ώρες κρεμάει το σπίτι σε θερμική άνεση αλλά αν λείπεις και όταν γυρίζεις ανακτάται η θερμοκρασία γρήγορα, δεν σε ενδιαφέρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ALXIOA είπε

Ερώτηση . .

Την θερμοκρασία την έχω αυτόματη AI.

Κάτω Από πια θερμοκρασία ακριβώς καταλαβαίνει το μηχάνημα και αρχίζει να δουλεύει ??

Πιο είναι το ερέθισμα- ρύθμιση που κάνει την αντλία να εκκινήσει..?

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...