Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, kostas_22 said:

Εγώ έχω βάλει ένα Shelly Em.

λογικά μετράει σωστά , είναι πολύ αξιόπιστη εταιρεία 

 

Ναι είναι καλοί....αλλά νομίζω και με ένα Guyer στα 30 ευρώ μια χαρά είναι...εκτός αν θες και σύνδεση μέσω wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για σύνδεση με homeassistant και μετρήσεις wi-fi υπάρχει και το PZEM-004T, τζάμπα πράμα και απότι λένε μετράει τέλεια. Ψήνομαι να πάρω ένα καθώς τώρα την ισχύ της αντλίας την καταγράφω "μπακαλίστικα", από την συνολική κατανάλωση της κατοικίας (3φασική, αλλά στην 1 φάση παίζει σχεδόν μόνο η αντλία, οπότε παίρνω την φάση αυτή Χ3 και λέω ότι αντιστοιχεί σε αυτό που τραβάει η αντλία... που είναι αρκετά κοντά αλλά όχι πάντα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

Για σύνδεση με homeassistant και μετρήσεις wi-fi υπάρχει και το PZEM-004T, τζάμπα πράμα και απότι λένε μετράει τέλεια. Ψήνομαι να πάρω ένα καθώς τώρα την ισχύ της αντλίας την καταγράφω "μπακαλίστικα", από την συνολική κατανάλωση της κατοικίας (3φασική, αλλά στην 1 φάση παίζει σχεδόν μόνο η αντλία, οπότε παίρνω την φάση αυτή Χ3 και λέω ότι αντιστοιχεί σε αυτό που τραβάει η αντλία... που είναι αρκετά κοντά αλλά όχι πάντα...)

Το θέμα είναι πως συνδέεται αυτό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Το θέμα είναι πως συνδέεται αυτό;;;

Σου το βάζει ηλεκτρολόγος. Περνάει ένα δαχτυλίδι στο καλώδιο τροφοδοσίας και μετράει τι ρεύμα περνάει από μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται να βάλω αντλία θερμότητας LG μέσω του εξοικονομω 2021 την επόμενη εβδομαδα.

Επειδή έληξε το myhomeonlinr και εντάχθηκα στο ασύμφορο open αυτόματα, ήμουν έτοιμος να κάνω αίτηση στην elpedison economyplus.

Όμως ένας φίλος που μόλις έβαλε και αυτός την ίδια αντλία, μου είπε ότι περιμένει πίστωση από την ΔΕΗ.

Οπότε έκανα εκδήλωση ενδιαφέροντος 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

Έπειτα με κάλεσαν και με ενημέρωσαν ότι δεν τους ενδιαφέρει ποιο πρόγραμμα έχω, αρκεί να είμαι πελάτης της ΔΕΗ. Αγορά LG και Daikin μόνο.

Μόλις τους στείλω την απόδειξη αγοράς της αντλιας και μια υπογεγραμμένη δήλωση που έλαβα μέσω email, θα λάβω 500€ πίστωση στους λογαριασμούς ρεύματος.

Οπότε μέχρι στιγμής ακύρωσα την αίτηση στην ελπεδισον και γύρισα το open σε Γ1Ν.

Μόλις λάβω την απόδειξη την επόμενη εβδομάδα θα προχωρήσω με την αίτηση επιβράβευσης.

Θυμάμαι και το περσινό νήμα εδώ πέρα, αλλά τότε προυποθετε η ΔΕΗ να ενταχθεί στο heatpump+ με 0,26/kwh.

Τώρα δεν υπάρχει πλέον αυτή η προϋπόθεση.

Είναι κάποιος που έχει ήδη επωφεληθεί από αυτή την προωθητική;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DGM είπε

Έπειτα με κάλεσαν και με ενημέρωσαν ότι δεν τους ενδιαφέρει ποιο πρόγραμμα έχω, αρκεί να είμαι πελάτης της ΔΕΗ. Αγορά LG και Daikin μόνο.

οποιαδήποτε άλλη αντλία πάλι παίρνει επιδότηση αλλά πέφτει στα 300€ η επιδότηση (το έχω αναφέρει κατα καιρούς)

9 λεπτά πριν, DGM είπε

Μόλις λάβω την απόδειξη την επόμενη εβδομάδα θα προχωρήσω με την αίτηση επιβράβευσης.

μιας και μάλλον είσαι ο πρώτος που ποστάρει εδώ , μάθε λεπτομέριες για το αν
- Η πίστωση αφορά μόνο τη χρέωση προμήθειας ή και τις ρυθμιζόμενες ή όλο το λογαριασμό

- Μπαίνει σε έναντι πελάτη ή μόνο σε εκκαθαριστικό

- Αν προϋποθέτει παραμονή στη ΔΕΗ για Χ μήνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Ναι είναι καλοί....αλλά νομίζω και με ένα Guyer στα 30 ευρώ μια χαρά είναι...εκτός αν θες και σύνδεση μέσω wifi

Για δες εδώ φίλε μου. Από το πρωί δουλεύει μόνο με νερό.  Πώς βλέπεις την κατανάλωση??

IMG20231122220804.jpg

IMG20231122220854.jpg

IMG20231122220858.jpg

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DGM είπε

Πρόκειται να βάλω αντλία θερμότητας LG μέσω του εξοικονομω 2021 την επόμενη εβδομαδα.

Επειδή έληξε το myhomeonlinr και εντάχθηκα στο ασύμφορο open αυτόματα, ήμουν έτοιμος να κάνω αίτηση στην elpedison economyplus.

Όμως ένας φίλος που μόλις έβαλε και αυτός την ίδια αντλία, μου είπε ότι περιμένει πίστωση από την ΔΕΗ.

Οπότε έκανα εκδήλωση ενδιαφέροντος 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

Έπειτα με κάλεσαν και με ενημέρωσαν ότι δεν τους ενδιαφέρει ποιο πρόγραμμα έχω, αρκεί να είμαι πελάτης της ΔΕΗ. Αγορά LG και Daikin μόνο.

Μόλις τους στείλω την απόδειξη αγοράς της αντλιας και μια υπογεγραμμένη δήλωση που έλαβα μέσω email, θα λάβω 500€ πίστωση στους λογαριασμούς ρεύματος.

Οπότε μέχρι στιγμής ακύρωσα την αίτηση στην ελπεδισον και γύρισα το open σε Γ1Ν.

Μόλις λάβω την απόδειξη την επόμενη εβδομάδα θα προχωρήσω με την αίτηση επιβράβευσης.

Θυμάμαι και το περσινό νήμα εδώ πέρα, αλλά τότε προυποθετε η ΔΕΗ να ενταχθεί στο heatpump+ με 0,26/kwh.

Τώρα δεν υπάρχει πλέον αυτή η προϋπόθεση.

Είναι κάποιος που έχει ήδη επωφεληθεί από αυτή την προωθητική;

Ωραίος! Επίσης ο Σκυλακάκης ανακοίνωσε επιδότηση σε στυλ επιδόματος θέρμανσης, σε όσους έχουν βάλει πρόσφατα Αντλία (οι παλιότεροι στο πηγάδι κατούρησαν)

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ωραίος! Επίσης ο Σκυλακάκης ανακοίνωσε επιδότηση σε στυλ επιδόματος θέρμανσης, σε όσους έχουν βάλει πρόσφατα Αντλία (οι παλιότεροι στο πηγάδι κατούρησαν)

Τρώω άκυρο σε όλα τα επιδόματα λόγω ότι η σύζυγος είναι φορολογικός κάτοικος Γερμανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Τρώω άκυρο σε όλα τα επιδόματα λόγω ότι η σύζυγος είναι φορολογικός κάτοικος Γερμανίας.

ΟΚ...με εσένα μόνο δεν σε πιάνει; Καλά όταν ανοίξει κάνε μια αίτηση δεν χάνεις και τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας,

Εχω τριφασικο ρευμα στο σπιτι με αντλια θερμοτητας.

Τι μετρητη αξίποιστο  πρεπει να βαλω ωστε να μετραω καταναλωσεις αντλιας και των υπολοίπων αλλα να εχω και εικόνα σε εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, ALXIOA said:

Για δες εδώ φίλε μου. Από το πρωί δουλεύει μόνο με νερό.  Πώς βλέπεις την κατανάλωση??

IMG20231122220804.jpg

IMG20231122220854.jpg

IMG20231122220858.jpg

Ελάχιστη και μέγιστη στα νερά έχεις βάλει μέσα από τις ρυθμίσεις;;;όχι μόνο στην θέρμανση που λέει 30-45, αλλά και στην αυτόματη λειτουργία πρέπει να τις βάλεις 30-45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Καλημερα σας,

Εχω τριφασικο ρευμα στο σπιτι με αντλια θερμοτητας.

Τι μετρητη αξίποιστο  πρεπει να βαλω ωστε να μετραω καταναλωσεις αντλιας και των υπολοίπων αλλα να εχω και εικόνα σε εφαρμογή?

Shelly Pro 3EM. Πάρτο τώρα από το eshop τους έχει έκπτωση 25%.
https://www.shelly.com/en/products/shop/shelly-pro-3em-120a

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Ελάχιστη και μέγιστη στα νερά έχεις βάλει μέσα από τις ρυθμίσεις;;;όχι μόνο στην θέρμανση που λέει 30-45, αλλά και στην αυτόματη λειτουργία πρέπει να τις βάλεις 30-45

που ειναι αυτη η ρυθμιση και δεν την βρισκω...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, ALXIOA said:

που ειναι αυτη η ρυθμιση και δεν την βρισκω...??

Στις ρυθμίσεις (στο γρανάζι) έχεις πατήσει για 5 δευτερόλεπτα το πλήκτρο πάνω για να μπεις μέσα βάζοντας τον κωδικό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...