Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, ALXIOA said:

Μόλις δοκίμασα να βάλω μόνο τα νερά. Μου έβγαλε μπροστά στον πίνακα τον κύκλο 30 βαθμούς. Πιο κάτω δεν πήγαινε.. δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν. Το ξαναεβαλα νερο- αέρας εμφάνισε ξανα 22 βαθμούς όπως το είχα. Τους έριξα στους 21 και έβαλα την απόδοση στο 70%. Όπως είχες γράψει.. την είχα στο 100%. Τώρα θα το παρακολουθήσω...1_2 μέρες.. 

Αν έχει άλλος κάποια άλλη συμβουλή ..ακούω..

Λοιπόν όταν βάζεις σκέτα νερά, μπροστά σου δείχνει τους βαθμούς που έχεις ορίσει,στην δική σου περίπτωση 30 ελάχιστο(για αυτό δεν πάει πιο κάτω) και 42 η 43(μέγιστο δεν θυμάμαι πόσο είχες βαλει) .Αν τωρα το βάλεις με τα νερά στο auto/ai και ανάλογα τις εξωτερικές θερμοκρασίες που έχεις ορίσει( το -10 και 20 στην περίπτωση σου) αυτό θα κάνει αντιστάθμιση... Όσο πιο πολύ πάει ο καιρός προς τους -10 τόσο η αντλία θα έχει νερά στους 42 βαθμούς (το μέγιστο). Και το αντίθετο όσο ο καιρός είναι πιο ζεστός έξω, η αντλία θα χρειάζεται πιο κρύα νερά...Από εκεί και πέρα βλέπεις αν το σπίτι σου είναι αρκετά ζεστό με αυτές τις ρυθμίσεις των νερών,πας μέσα στις ρυθμίσεις και τις κατεβάζεις ένα δύο βαθμούς τα μέγιστα και τα ελάχιστα μέχρι να βρεις την ιδανική θερμοκρασία για εσένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, leonkoum είπε

Η αντλια θελει μελετη....και να ξερεις ΤΙ κανεις και γιατι το κανεις..
Απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω οτι 'βαρας στο γαμο του Καραγκιοζη' και οπου βγει...
Δεν ειναι ετσι ομως... Το πιο πιθανον που θα καταφερεις ειναι οι αυξημενες καταναλωσεις... Για αρχη κοιτα το ρολοι του μετρητη ανα 24h για να καταλαβεις τι καταναλωση εχεις και τι διαβαζεις το display..
ΜΕΛΕΤΗΣΕ το manual και φωναξε τον μηχανικο που σου την περασε να στην ρυθμισει αρχικα και να εισαι παρον για να καταλαβαινεις τι κανει και γιατι... και μετα παιξε ελευθερα οπως σε βολευει...

(νομιζω οτι ησουν τουλάχιστον υπερβολικος στην επιλογη της ισχυος της αντλιας(12kw)..δεν παει ουτε με το 'ματι' ουτε με το 'βαρος' αλλα επειτα απο μελετη βαση χωρου, σωματων, απωλειων, κτλ.. Οπως και να εχει καλη επιτυχια και ενημερωσε μας για τις εξελιξεις..)

Η επιλογή της αντλίας δεν είναι κάτι στάνταρ, αλλά εξαρτάται (πολύ) από τις παραμέτρους της κάθε περίπτωσης: σύστημα απόδοσης θέρμανσης (ενδοδαπέδια, fan coils, σώματα καλοριφέρ), χρήση (συνεχής - διακοπτόμενη), κλιματολογικές συνθήκες τόπου εγκατάστασης, όλα αυτά επηρεάζουν που υπό συνθήκες κάνουν την επιλογή των 12kw σωστή ή υπερβολική.

Παράδειγμα: Στο δικό μου σπίτι, έχω βγάλει απώλειες θερμότητας (με μελέτη κανονική όχι από internet) 19kw. Όμως! Οι απώλειες έχουν θεωρήσει εξωτερική θερμοκρασία 0 βαθμούς, εσωτερική 20, αναθέρμανση στις 2 ώρες.
Όμως μένω στον Πύργο Ηλείας. 0 βαθμούς πιάνουμε 2, 3 μέρες τον χρόνο, για 2-3 ώρες την φορά τα ξημερώματα. Μετά την ανατολή του ήλιου ανεβαίνει στους ~5, στις πολύ παγωμένες μέρες, και στους 7-10 στις απλά κρύες. Άρα τρέχοντας τους υπολογισμούς για απώλειες για τους +5, βγαίνει ~13 kw. Ε κι ας κρεμάει λίγο τα ξημερώματα, έχει μεγάλη θερμική αδράνεια το σπίτι γιατί είναι κτισμένο με τούβλο και εξωτερική θερμομόνωση, που κρατάει την θερμή μάζα όλη μέσα.
Οπότε τελικά, τόλμησα και πήγα σε 16άρα (όταν οι έμποροι και μηχανικοί των εταιρειών πρότειναν ζεύγος αντλιών ή μεγάλες αντλίες με εφεδρική αντίσταση), η οποία βγάζει 16 ονομαστική στους +7, στους +5 βγάζει ~14, στους 0 νομίζω 12, κάτι τέτοιο. Και στην πράξη με κάλυψε ακόμα και στις περυσινές παγωνιές.

Αντίστοιχη κατοικία όμως ας πούμε για παράδειγμα στα Γιάννενα, που κάνει συχνές παγωνιές και είναι υπό το μηδέν η θερμοκρασία για αρκετές ημέρες και για αρκετές ώρες, θα ήθελε 24kw τουλάχιστον, για να μην αναγκάζεται να βάζει τις βοηθητικές αντιστάσεις συνέχεια. Ή αν έχει εσωτερική μόνωση με επένδυση γυψοσανίδας, που έχει βάλει ένας φίλος και κρατάει όλη την θερμική μάζα της τοιχοποιίας απ' έξω, έχει ένα σύστημα με γρήγορη απόκριση αν κρεμάσει το σύστημα θέρμανσης, θα παγώσει γρήγορα και θα είναι πιο αισθητή η έλλειψη ισχύος. 
Αυτά... Κατά τα άλλα συμφωνώ για το διάβασμα manual και στοχευμένες δοκιμές ένα ένα πράγμα την φορά, αλλά μην νομίζεις δεν είναι κατανοητά όλα αυτά, από όλους...γι΄αυτό χρειάζεται να ασχολούνται οι μηχανικοί των εταιρειών εγκατάστασης, όχι να κάνει την εγκατάσταση να βάζει δικές του παραμέτρους χωρίς καμία εξήγηση, και να σηκώνεται να φεύγει! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Λοιπόν όταν βάζεις σκέτα νερά, μπροστά σου δείχνει τους βαθμούς που έχεις ορίσει,στην δική σου περίπτωση 30 ελάχιστο(για αυτό δεν πάει πιο κάτω) και 42 η 43(μέγιστο δεν θυμάμαι πόσο είχες βαλει) .Αν τωρα το βάλεις με τα νερά στο auto/ai και ανάλογα τις εξωτερικές θερμοκρασίες που έχεις ορίσει( το -10 και 20 στην περίπτωση σου) αυτό θα κάνει αντιστάθμιση... Όσο πιο πολύ πάει ο καιρός προς τους -10 τόσο η αντλία θα έχει νερά στους 42 βαθμούς (το μέγιστο). Και το αντίθετο όσο ο καιρός είναι πιο ζεστός έξω, η αντλία θα χρειάζεται πιο κρύα νερά...Από εκεί και πέρα βλέπεις αν το σπίτι σου είναι αρκετά ζεστό με αυτές τις ρυθμίσεις των νερών,πας μέσα στις ρυθμίσεις και τις κατεβάζεις ένα δύο βαθμούς τα μέγιστα και τα ελάχιστα μέχρι να βρεις την ιδανική θερμοκρασία για εσένα 

Δηλαδη μου προετεινεις.. οτι καλυτερα να το βαλω στο 30 και ΑΙ ?? θα εχω περισσοτερη οικονομια ετσι ?

και ποιες ρυθμισεις πρεπει να αλλαξω λιγο πανω λιγο κατω που λες για να πετυχω την ιδανικη θερμοκρασια/? 

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ALXIOA said:

Δηλαδη μου προετεινεις.. οτι καλυτερα να το βαλω στο 30 και ΑΙ ?? θα εχω περισσοτερη οικονομια ετσι ?

και ποιες ρυθμισεις πρεπει να αλλαξω λιγο πανω λιγο κατω που λες για να πετυχω την ιδανικη θερμοκρασια/? 

Βασικά στείλε λίγο την αρχική από το θερμοστάτη σε φωτογραφία να δω ποιο λες... Το 30 είναι η ελάχιστη θερμοκρασία στους 20 βαθμούς εξωτερική, και το 42 η μέγιστη στους -10 εξωτερική...η αντλία θα αυξομειώνει από μόνη της τους βαθμούς του νερού ανάλογα την εξωτερική στο ai...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, star_cruiser είπε

Βασικά στείλε λίγο την αρχική από το θερμοστάτη σε φωτογραφία να δω ποιο λες... Το 30 είναι η ελάχιστη θερμοκρασία στους 20 βαθμούς εξωτερική, και το 42 η μέγιστη στους -10 εξωτερική...η αντλία θα αυξομειώνει από μόνη της τους βαθμούς του νερού ανάλογα την εξωτερική στο ai...

 

Ναι εννοειται..θα σου στειλω το μεσημερι. τωρα ειμαι γραφειο..  Τον εξωτερικο κυκλο εννοω. τωρα μου δειχνει θερμοκρασια 22..χτες βραδυ που μου ειπες βαλε μονο νερο. το εβαλα και μου εβγαλε ΑΙ 30.. και επειδη φοβηθκηα μην εκανα καμια πατατα το ξαναγυρισα νερο-αερας και εβαλα 22 βαθμους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Βάλτο νερά μόνο και άστο για 2-3 μέρες και κοίτα καταναλώσεις... επίσης δεν ξέρω αν θα βοηθήσει στο να προγραμματίσεις τα ΖΝΧ να ανάβουν συγκεκριμένες ώρες που τα χρειάζεσαι (δεν ξέρω και αν υπάρχει αυτή η επιλογή γιατί δεν έχω ασχοληθεί να σου πω ,αλλά ψάξε)

Ωραία. Δες εδώ φίλε μου. Τώρα έβαλα μόνο νερό.30  δείχνει. Που είναι το κατώτατο...

https://postimg.cc/gallery/CSf5Skk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εσεις με τις LG, τρωει κομπλες το display ? 5-6 φορες εχει φαει κολλημα και ειναι μαυρο. Νεκρο. Πρέπει να κατεβασεις την τριφασικη της αντλιας, να περιμενεις, να ξαναανεβασεις και να κανεις reset με POWER + BACK ταυτοχρονα.
Εχει αλλαχθει και display στην εγγυηση, αλλα δεν αλλαξε κατι. Παλι το εκανε προχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ολοι εσεις με τις LG, τρωει κομπλες το display ? 5-6 φορες εχει φαει κολλημα και ειναι μαυρο. Νεκρο. Πρέπει να κατεβασεις την τριφασικη της αντλιας, να περιμενεις, να ξαναανεβασεις και να κανεις reset με POWER + BACK ταυτοχρονα.
Εχει αλλαχθει και display στην εγγυηση, αλλα δεν αλλαξε κατι. Παλι το εκανε προχτες.

Εμένα όχι. Δεν έχω τέτοιο θέμα μέχρι στιγμής ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, ALXIOA said:

Ωραία. Δες εδώ φίλε μου. Τώρα έβαλα μόνο νερό.30  δείχνει. Που είναι το κατώτατο...

https://postimg.cc/gallery/CSf5Skk

Η πρώτη φωτογραφία είναι σίγουρα αέρα +νερά...μετά το έκανες σκέτο νερά...έτσι όπως είσαι ανέβασε τα νερά όσο πάει(42) και μετά πάνε στο δίπλα αριστερά εικονίδιο και κάνε το ai

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Η πρώτη φωτογραφία είναι σίγουρα αέρα +νερά...μετά το έκανες σκέτο νερά...έτσι όπως είσαι ανέβασε τα νερά όσο πάει(42) και μετά πάνε στο δίπλα αριστερά εικονίδιο και κάνε το ai

Αυτό λες? Η από μέσα από τις ρυθμίσεις..

IMG20231122150028.jpg

IMG20231122150157.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ALXIOA said:

Αυτό λες? Η από μέσα από τις ρυθμίσεις..

IMG20231122150028.jpg

IMG20231122150157.jpg

Ναι αυτό το μέγιστο που σου λέει 44 και 30 είναι στην ουσία η επιθυμητή θερμοκρασία νερου που όρισες μέσα από τις ρυθμίσεις...για αυτό και δεν πάει πιο πάνω και πιο κάτω...τώρα άστο να λειτουργήσει καμία μέρα να δεις καταναλώσεις...αν λειτουργεί όλη την ώρα με 0,5 ή 0,7 κιλοβατώρες είσαι μια χαρά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, star_cruiser είπε

Ναι αυτό το μέγιστο που σου λέει 44 και 30 είναι στην ουσία η επιθυμητή θερμοκρασία νερου που όρισες μέσα από τις ρυθμίσεις...για αυτό και δεν πάει πιο πάνω και πιο κάτω...τώρα άστο να λειτουργήσει καμία μέρα να δεις καταναλώσεις...αν λειτουργεί όλη την ώρα με 0,5 ή 0,7 κιλοβατώρες είσαι μια χαρά 

Ωραίος. Ευχαριστώ πολύ αδερφέ. 

Τις καταναλώσεις που λες θα τις δω πάλι μέσα από την οθόνη Ε? Όπως σου έδειξα χτες  που είχε 24

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ALXIOA said:

Ωραίος. Ευχαριστώ πολύ αδερφέ. 

Τις καταναλώσεις που λες θα τις δω πάλι μέσα από την οθόνη Ε? Όπως σου έδειξα χτες  που είχε 24

Ναι έχει και την άμεση που σου δείχνει την στιγμιαία λογικά και την σύνοψη...καλό βέβαια είναι και ένας μετρητής ράγας που θα εγκαταστήσω και εγώ κάποια στιγμή για πιο σίγουρα αποτελέσματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, star_cruiser είπε

Ναι έχει και την άμεση που σου δείχνει την στιγμιαία λογικά και την σύνοψη...καλό βέβαια είναι και ένας μετρητής ράγας που θα εγκαταστήσω και εγώ κάποια στιγμή για πιο σίγουρα αποτελέσματα 

Κ γω το έχω στο μυαλό μου αλλά μου είπε 150 ευρώ περίπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...