Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, CptBill said:

Όχι μην σκας

~30 ευρώ για modbus

Μου ήρθε πριν λίγες μέρες αυτο

Waveshare RS485 to RJ45 Ethernet... https://www.amazon.de/dp/B0BGHVRMPJ?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Εξωτερικός θερμοστάτης δεν χρειάζεται , μπορεί κ ο θερμοστάτης της lg να κάνει δουλειά

Ουσιαστικά πρέπει να περάσουμε somehow αυτό σε home assistant

https://github.com/altrnate32/esp-lg-control

Και έχει "overshoot control"  το οποίο αποτρέπει πλέον τα on/off

Αυτό έχει μια Χ πολυπλοκότητα δυστυχώς

Υπάρχει ένα τεράστιο ολλανδικό φορουμ περί του θέματος αλλά έχω χαθεί εκει

Δεν ήξερα ότι μπορείς να παίξεις και με άλλα modbus πέρα της lg... Αυτό έχει μεγάλη πολυπλοκότητα... Αυτό από ότι κατάλαβα πρέπει να συνδεθεί πάνω στην πλακέτα,αλλά από ότι είδα πάει και πάνω στην ράγα(αν είναι μόνο πάνω στην πλακέτα βολεύει, γιατί πρέπει να τρυπήσει μόνωση για να περάσει καλώδιο)...μετά να φανταστώ θέλει μέσω προγράμματος να μπει μέσα ο κώδικας αυτός... 

Πράγματι θέλει αρκετή δουλειά, μακάρι να τα καταφέρεις και να μοιραστείς την γνώση γιατί πιστεύω όλοι μετανιώνουμε για την επιλογή της lg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 minutes ago, mechpanos said:

To modbus interface δεν υπάρχει ενσωματωμένο στην αντλία; Είναι πρόσθετο module?
ΟΚ ωραία φάση το waveshare, γιατί εγώ κάτι modbus energy meters τα διαβάζω με esp32 + modbus to serial adapter, είναι full stable αλλά πολύ diy η φάση... Το esp-lg-control τί είναι, integration?

Φτιάχτηκε από τους Ολλανδούς του tweaker forum

https://gathering.tweakers.net/forum/list_messages/2017448/last

Ουσιαστικά δίνει δυνατότητα να διαβάζεις οτιδήποτε μπορεί να δώσει ως πληροφορια η lg, απο εκεί ρυθμίζεις καμπύλη αντιστάθμισης κ έχει επιλογή εφόσον την ενεργοποιείς, να μην κάνει overshoot η ισχύς της. Οπότε δουλεύει ομαλότητα!

Δεν έχω ιδέα ακόμα πως θα το συνδέσω στην lg

Το thread των Ολλανδών είναι τεράστιο κ έχω χαθεί 

Αλλά υπάρχει κ αυτό ως μπουσουλας 

https://youtu.be/Xuj2YFZ5zME?si=Fa9Kyr9auyS3QD9I

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, CptBill said:

Φτιάχτηκε από τους Ολλανδούς του tweaker forum

https://gathering.tweakers.net/forum/list_messages/2017448/last

Ουσιαστικά δίνει δυνατότητα να διαβάζεις οτιδήποτε μπορεί να δώσει ως πληροφορια η lg, απο εκεί ρυθμίζεις καμπύλη αντιστάθμισης κ έχει επιλογή εφόσον την ενεργοποιείς, να μην κάνει overshoot η ισχύς της. Οπότε δουλεύει ομαλότητα!

Δεν έχω ιδέα ακόμα πως θα το συνδέσω στην lg

Το thread των Ολλανδών είναι τεράστιο κ έχω χαθεί 

Αλλά υπάρχει κ αυτό ως μπουσουλας 

https://youtu.be/Xuj2YFZ5zME?si=Fa9Kyr9auyS3QD9I

Στην lg θα πάει πάνω στην πλακέτα από την δεξιά πλευρά που είναι για άλλους θερμοστάτες...ο θερμοστάτης της lg πάει στα αριστερά...από ότι βλέπω μετά το βγάζει σε rj45 που είναι καλώδιο δικτύου χρησιμοποιώντας 2 καλώδια...εγώ δεν καταλαβαίνω στον πίνακα που φτιάχνει από πού έρχεται το άλλο καλώδιο...εκτός και αν είναι το καλώδιο από τον θερμοστάτη της lg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, star_cruiser said:

Στην lg θα πάει πάνω στην πλακέτα από την δεξιά πλευρά που είναι για άλλους θερμοστάτες...ο θερμοστάτης της lg πάει στα αριστερά...από ότι βλέπω μετά το βγάζει σε rj45 που είναι καλώδιο δικτύου χρησιμοποιώντας 2 καλώδια...εγώ δεν καταλαβαίνω στον πίνακα που φτιάχνει από πού έρχεται το άλλο καλώδιο...εκτός και αν είναι το καλώδιο από τον θερμοστάτη της lg

Μωρέ αυτά τα έχω δει κ εγώ.

Στο modbus τα 2 καλώδιο είναι αυτά που έρχονται από την lg

Κ το τροφοδοτείς μέσω poe

Δεν θυμάμαι να έχει κάποιο άλλο καλώδιο 

Το ζήτημα είναι  ότι για να μιλάει σωστά η lg με το modbus λέει να κάνεις κάποια αλλαγή στα jumpers της lg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, CptBill said:

Μωρέ αυτά τα έχω δει κ εγώ.

Στο modbus τα 2 καλώδιο είναι αυτά που έρχονται από την lg

Κ το τροφοδοτείς μέσω poe

Δεν θυμάμαι να έχει κάποιο άλλο καλώδιο 

Το ζήτημα είναι  ότι για να μιλάει σωστά η lg με το modbus λέει να κάνεις κάποια αλλαγή στα jumpers της lg 

Αυτός έχει μέσα στην αντλία και το module της lg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Για να καταλαβω.... ολα αυτα τα ακαταλλαβιστικα που λετε , χρειαζονται για να παιξει η LG ? 
Πέτυχα πάλι!

 

Όχι, είναι χακεριά που κάνει την lg να παίζει ομαλότερα απ' ότι είναι προγραμματισμένη. Φαντάσου σαν να κάθεσαι πάνω από το χειριστήριο και να κάνεις συνέχεια ρυθμίσεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

 

 

Για δες εδώ φίλε μου μπας και βγάλω και εγώ καμία άκρη..

εγώ  για ζεστό νερό χρήσης δίνω στον ηλιακό . . Πριν αναψω την αντλία για θερμανση... και ζητούσα έως 55. Μήπως τώρα που άναψα την αντλία με τα σώματα για θέρμανση να το απενεργοποιήσω αυτο?? Τι γίνεται πως δουλεύουν??

https://postimg.cc/gallery/crDkM3q

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Όχι, είναι χακεριά που κάνει την lg να παίζει ομαλότερα απ' ότι είναι προγραμματισμένη. Φαντάσου σαν να κάθεσαι πάνω από το χειριστήριο και να κάνεις συνέχεια ρυθμίσεις :)

δεν θες εναν "κασιδι" να μαθεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ALXIOA said:

 

Για δες εδώ φίλε μου μπας και βγάλω και εγώ καμία άκρη..

εγώ  για ζεστό νερό χρήσης δίνω στον ηλιακό . . Πριν αναψω την αντλία για θερμανση... και ζητούσα έως 55. Μήπως τώρα που άναψα την αντλία με τα σώματα για θέρμανση να το απενεργοποιήσω αυτο?? Τι γίνεται πως δουλεύουν??

https://postimg.cc/gallery/crDkM3q

Αυτό με την ντουζιέρα στην εικόνα είναι τα ζεστά νερά χρήσης (ΖΝΧ)...εκεί του βάζεις πόσους βαθμούς θέλεις να έχει εκείνο το νερο που θα κάνεις ντουζ και ζεστενει στην ουσία το μποιλερ μέσα...εμένα πχ μου τον σύνδεσαν με το θερμοσίφωνα και το βλέπει σαν σώμα και έχω όσο ζεστό νερό έχει η αντλία και δεν έχω αυτό το σήμα ενεργοποιημένο...το ΔΤ από ότι είπαν τα παιδια παίζει ρόλο με τον αριθμό των σωμάτων και θέλει μελέτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, star_cruiser είπε

Αυτό με την ντουζιέρα στην εικόνα είναι τα ζεστά νερά χρήσης (ΖΝΧ)...εκεί του βάζεις πόσους βαθμούς θέλεις να έχει εκείνο το νερο που θα κάνεις ντουζ και ζεστενει στην ουσία το μποιλερ μέσα...εμένα πχ μου τον σύνδεσαν με το θερμοσίφωνα και το βλέπει σαν σώμα και έχω όσο ζεστό νερό έχει η αντλία και δεν έχω αυτό το σήμα ενεργοποιημένο...το ΔΤ από ότι είπαν τα παιδια παίζει ρόλο με τον αριθμό των σωμάτων και θέλει μελέτη...

αρα τωρα που αναψα την αντλια για θερμανση πρεπει να το απενεργοποιησω αυτο? ν αφησω μονο την αντλια? Η και τα 2 μαζι.. και εγω με τον ηλιακο το εχω συνδεδεμενο πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ALXIOA said:

αρα τωρα που αναψα την αντλια για θερμανση πρεπει να το απενεργοποιησω αυτο? ν αφησω μονο την αντλια? Η και τα 2 μαζι.. και εγω με τον ηλιακο το εχω συνδεδεμενο πανω..

Εσύ το έχεις μάλλον με τριοδη επάνω συνδεδεμένο και μπορείς να το κλείσεις και να το ανοίξεις όποτε θέλεις,ενώ εγώ όχι....αυτό όπως θέλεις εσύ...αν θες να την κλείσεις την κλείνεις... επίσης κάπου νομίζω έχει και ρύθμιση στο πρόγραμμα για να την προγραμματίσεις να ανοίγει οπότε θες εσύ...όσο είναι ανοιχτοί η αντλία θα ζεστενει και εκείνο το νερό...αν το κλείσεις αυτό θα έχεις ζεστό νερό από τον ήλιο???(λογικά αν την κλείσεις τώρα δεν θα το καταλάβεις γιατί θα πρέπει να κρυώσει όλο το νερό του ηλιακού)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Εσύ το έχεις μάλλον με τριοδη επάνω συνδεδεμένο και μπορείς να το κλείσεις και να το ανοίξεις όποτε θέλεις,ενώ εγώ όχι....αυτό όπως θέλεις εσύ...αν θες να την κλείσεις την κλείνεις... επίσης κάπου νομίζω έχει και ρύθμιση στο πρόγραμμα για να την προγραμματίσεις να ανοίγει οπότε θες εσύ...όσο είναι ανοιχτοί η αντλία θα ζεστενει και εκείνο το νερό...αν το κλείσεις αυτό θα έχεις ζεστό νερό από τον ήλιο???(λογικά αν την κλείσεις τώρα δεν θα το καταλάβεις γιατί θα πρέπει να κρυώσει όλο το νερό του ηλιακού)

ναι με τριοδη ειναι..οπως το ειπες.. αν το κλεισω πως θα εχω ζεστο νερο χρησης π.χ για μπανιο? απο τα νερο που παει στα σωματα?  θα μπορω??

Επισης απο το απογευμα που εκανα την ρυθμιση και την εβαλα στο αυτοματο δουλευει ασταματητα.. δεν θα επρεπε π.χ οπως το πετρελαιο επιανε θερμοκρασια ο θερμοστατης να σταματησει και να ξεκινησει παλι οταν πεσει η θερμοκρασια? 

Ειναι λογικο που δουλευει ασταματητα τοσες ωρες??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, ALXIOA said:

ναι με τριοδη ειναι..οπως το ειπες.. αν το κλεισω πως θα εχω ζεστο νερο χρησης π.χ για μπανιο? απο τα νερο που παει στα σωματα?  θα μπορω??

Επισης απο το απογευμα που εκανα την ρυθμιση και την εβαλα στο αυτοματο δουλευει ασταματητα.. δεν θα επρεπε π.χ οπως το πετρελαιο επιανε θερμοκρασια ο θερμοστατης να σταματησει και να ξεκινησει παλι οταν πεσει η θερμοκρασια? 

Ειναι λογικο που δουλευει ασταματητα τοσες ωρες??? 

Επειδή είναι ηλιακός...λογικά μονο από τον ήλιο δεν θα έχεις νερό;;;αν και βασικά με ηλιακό τριπλής δεν ξέρω τι παίζει ...

Τι ρυθμίσεις έχεις βάλει στην αντλία; και πόσο σου τρώει σε kw?

Επεξ/σία από star_cruiser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...