Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, CptBill said:

Θερμοστάτικοες έλεγχος χωρου από nest

Χειριστήριο lg ρυθμισμένο σε water only 

Για την ώρα μεταβάλλω εγώ τη θερμοκρασία νερού χειροκίνητα λόγο της μη ομαλής λειτουργίας της lg  όπως  έχω προ αναφέρει και υπάρχουν διάχυτες αναφορές στο ίντερνετ.

Όταν βάζουμε την LG αντλία σε water only λειτουργία (εγώ το έχω σε water+air) την θερμοκρασία νερού πως την αλλάζουμε; Μέσα από το service menu ή από τον κεντρικό μενού;  Εγώ την βάζω σε λειτουργία θέρμανση (το AI/auto δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί) και επιλέγω την επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου αλλά κάνει πολλά start/stop αν καταλαβαίνω καλά (φυσικά όχι τώρα που ο καιρός είναι μαλακός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, kax54638 said:

Όταν βάζουμε την LG αντλία σε water only λειτουργία (εγώ το έχω σε water+air) την θερμοκρασία νερού πως την αλλάζουμε; Μέσα από το service menu ή από τον κεντρικό μενού;  Εγώ την βάζω σε λειτουργία θέρμανση (το AI/auto δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί) και επιλέγω την επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου αλλά κάνει πολλά start/stop αν καταλαβαίνω καλά (φυσικά όχι τώρα που ο καιρός είναι μαλακός).

ρυθμιση θερμοκρασιας νερου  , αφου τη γυρισεις σε water only απο το σερβις μενου, γινεται πανευκολα απο το κεντρικο μενου

Ναι ειναι τραγικη με τα start / stop

Οσοι εχουν καλοριφερ και LG = φονικος συνδυασμος

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, CptBill said:

ρυθμιση θερμοκρασιας νερου  , αφου τη γυρισεις σε water only απο το σερβις μενου, γινεται πανευκολα απο το κεντρικο μενου

Ναι ειναι τραγικη με τα start / stop

Οσοι εχουν καλοριφερ και LG = φονικος συνδυασμος

Επομένως πλέον ρυθμίζεις στο κεντρικό μενού θερμοκρασία νερού στα καλοριφέρ και όχι επιθυμητή θερμοκρασία χώρου. Θα το δοκιμάσω όταν σφίξουν τα κρύα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kax54638 είπε

Όταν βάζουμε την LG αντλία σε water only λειτουργία (εγώ το έχω σε water+air) την θερμοκρασία νερού πως την αλλάζουμε; Μέσα από το service menu ή από τον κεντρικό μενού;  Εγώ την βάζω σε λειτουργία θέρμανση (το AI/auto δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί) και επιλέγω την επιθυμητή θερμοκρασία του χώρου αλλά κάνει πολλά start/stop αν καταλαβαίνω καλά (φυσικά όχι τώρα που ο καιρός είναι μαλακός).

Σε water μου την έχει βάλει και στο κεντρικό display όπως και στην εφαρμογή λέει την θερμοκρασία του νερού και την αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, CptBill said:

 

ναι

με home assistant και καποιο modbus που συνδεεται στην LG

Οταν θα υλοποιησω την ολη κατασταση, θα γραψω αναλυτικες οδηγιες

Άρα θέλουμε συν κάνα

-250αρι για modbus 

-250αρι για nest κάνα καλό 

-150αρι για κεφαλές με wifi

Πάλι θα κλάψουμε χαχαχα

Να σε ρωτήσω και εσένα μπας και ξέρεις, την υστέρηση στα νερά και στον αέρα στο ποσό την έχεις/είχες στο θερμοστάτη της lg???εγώ την έβαλα στο 1 1 ...να το αφήσω έτσι ή να το ξαναριξω στο 0,5 με 1,5;;;

Επεξ/σία από star_cruiser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2023 στις 11:39 ΠΜ, star_cruiser είπε

 

Νερό

Το Δτ είναι στο 8(μήπως θέλει κατέβασμα?)

Λειτουργία αέρας+νερό 

Και απόδοση στο 70%

Πιο κάτω τα νερά αν τα πάω φοβάμαι για κάνα σφάλμα

Την υστέρηση στο ποσό την έχετε εσείς; και αν έχετε καμία καλύτερη ρύθμιση για τα νερά ευπρόσδεκτη!!!

Αυτό το Δτ που γράφεις ποια ρύθμιση είναι και δεν την βρίσκω;; και απόδοση 70%..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CptBill είπε

Ναι ειναι τραγικη με τα start / stop

Οσοι εχουν καλοριφερ και LG = φονικος συνδυασμος

Όταν λες καλοριφέρ εννοείς σώματα καλοριφέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, ALXIOA said:

Και θερμοκρασια μπροστα  στην οθονη αυτοματο ΑΙ..??

Ναι στο ai στα νερά μόνο... θερμοκρασία νερών μόνο μπορείς να ρυθμίσεις από όσο έχω δεί μπροστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, star_cruiser είπε

Ναι στο ai στα νερά μόνο... θερμοκρασία νερών μόνο μπορείς να ρυθμίσεις από όσο έχω δεί μπροστά 

ΜΗΠως μπερδευομαι εγω? Η θερμοκρασια μπροστα μπροστα στην οθονη με τον κυκλο δεν ειναι για τα σωματα?  Οχι ο διπλανος κυκλος που εχει την θερμοκρασια νερου.. Εγω εννοω τον κυκλο με την θερμοκρασια των σωματων.. Εκεινο ποσο το εχεις?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, ALXIOA said:

ΜΗΠως μπερδευομαι εγω? Η θερμοκρασια μπροστα μπροστα στην οθονη με τον κυκλο δεν ειναι για τα σωματα?  Οχι ο διπλανος κυκλος που εχει την θερμοκρασια νερου.. Εγω εννοω τον κυκλο με την θερμοκρασια των σωματων.. Εκεινο ποσο το εχεις?? 

Στα νερά όταν είναι μπροστά εμένα έχει 2 κύκλους....ο ένας είναι που μπορείς να βάλεις θερμοκρασία ή auto και ο άλλος κύκλος λέει βαθμούς νερών και όταν μπει στο auto λεει ai...δεν έχει κάτι άλλο εμένα . Μήπως δεν το έχεις μόνο στα νερά;

Επεξ/σία από star_cruiser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Στα νερά όταν είναι μπροστά εμένα έχει 2 κύκλους....ο ένας είναι που μπορείς να βάλεις θερμοκρασία ή auto και ο άλλος κύκλος λέει βαθμούς νερών και όταν μπει στο auto λεει ai...δεν έχει κάτι άλλο εμένα . Μήπως δεν το έχεις μόνο στα νερά;

Οταν παω σπιτι θα ανεβασω φωτο εδω να το δεις.. μαλλον το ιδιο λεμε.. αλλα ισως αλλιως το εχω καταλαβει εγω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, star_cruiser said:

Άρα θέλουμε συν κάνα

-250αρι για modbus 

-250αρι για nest κάνα καλό 

-150αρι για κεφαλές με wifi

Πάλι θα κλάψουμε χαχαχα

Να σε ρωτήσω και εσένα μπας και ξέρεις, την υστέρηση στα νερά και στον αέρα στο ποσό την έχεις/είχες στο θερμοστάτη της lg???εγώ την έβαλα στο 1 1 ...να το αφήσω έτσι ή να το ξαναριξω στο 0,5 με 1,5;;;

Όχι μην σκας

~30 ευρώ για modbus

Μου ήρθε πριν λίγες μέρες αυτο

Waveshare RS485 to RJ45 Ethernet... https://www.amazon.de/dp/B0BGHVRMPJ?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Εξωτερικός θερμοστάτης δεν χρειάζεται , μπορεί κ ο θερμοστάτης της lg να κάνει δουλειά

Ουσιαστικά πρέπει να περάσουμε somehow αυτό σε home assistant

https://github.com/altrnate32/esp-lg-control

Και έχει "overshoot control"  το οποίο αποτρέπει πλέον τα on/off

Αυτό έχει μια Χ πολυπλοκότητα δυστυχώς

Υπάρχει ένα τεράστιο ολλανδικό φορουμ περί του θέματος αλλά έχω χαθεί εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CptBill είπε

Όχι μην σκας

~30 ευρώ για modbus

Μου ήρθε πριν λίγες μέρες αυτο

Waveshare RS485 to RJ45 Ethernet... https://www.amazon.de/dp/B0BGHVRMPJ?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Εξωτερικός θερμοστάτης δεν χρειάζεται , μπορεί κ ο θερμοστάτης της lg να κάνει δουλειά

Ουσιαστικά πρέπει να περάσουμε somehow αυτό σε home assistant

https://github.com/altrnate32/esp-lg-control

Και έχει "overshoot control"  το οποίο αποτρέπει πλέον τα on/off

Αυτό έχει μια Χ πολυπλοκότητα δυστυχώς

Υπάρχει ένα τεράστιο ολλανδικό φορουμ περί του θέματος αλλά έχω χαθεί εκει

To modbus interface δεν υπάρχει ενσωματωμένο στην αντλία; Είναι πρόσθετο module?
ΟΚ ωραία φάση το waveshare, γιατί εγώ κάτι modbus energy meters τα διαβάζω με esp32 + modbus to serial adapter, είναι full stable αλλά πολύ diy η φάση... Το esp-lg-control τί είναι, integration?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...