Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 12kw  LG με φαν κοιλ δουλεύω μόνο τα νερά 35   στα πολυ κρυα 37 .καλοκαίρι φέτος με της ζεστές 14  σπίτι με  φουλ μονωση και αλουμίνια έχω μέσα στο σπίτι σταθερά 27 το καλοκαίρι 22 το χειμώνα με κατανάλωση 800w με 1kw την ώρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, iordanis78 είπε

Εχω 12kw  LG με φαν κοιλ δουλεύω μόνο τα νερά 35   στα πολυ κρυα 37 .καλοκαίρι φέτος με της ζεστές 14  σπίτι με  φουλ μονωση και αλουμίνια έχω μέσα στο σπίτι σταθερά 27 το καλοκαίρι 22 το χειμώνα με κατανάλωση 800w με 1kw την ώρα. 

μπορεις να μας πεις καμια ρυθμιση? να μπω μεσα στο μενου να ψαξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ALXIOA είπε

μπορεις να μας πεις καμια ρυθμιση? να μπω μεσα στο μενου να ψαξω..

Δεν είναι κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση απλά επιλέγω πόσο θέλω την θερμοκρασία που θέλω στο κάθε χώρο από το χειριστήριο του φαν κοιλ και με τι νερό θα το επιτυχω από το κοντρόλ της αντλίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Και εγω ψαχνω για την 9kw αδερφε, αλλα δεν νομιζω να ξερει κανεις εδω...εχω βρει καποιες ρυθμισεις απο το michanikos και απο ενα ολλανδικο φορουμ και περιμενω να την αναψω για να την τεσταρω...απο οτι εχω καταλαβει απο αυτα που εχω διαβασει η αντλια δουλευει καλα στο auto/ai με τα νερα μονο, και με ρυθμισεις μετα για την θερμοκρασια των νερων και την ζητουμενη θερμοκρασία... Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν τα παιδια!

Κανεις εναν κοπο να μου τις στειλεις και εμενα τις ρυθμισεις? Την 16αρα εχω και εγω, και ψαχνω να βρω τι ρυθμιση παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την επιλογή της αντλίας τελικά σε Kw ή σε επιλογή εταιρείας, ανεξάρτητος μηχανολόγος έκανε την διαστασολόγηση και τις μετρήσεις για  να σας προτείνει μηχάνημα ή της εκάστοτε εταιρείας που απευθυνθήκατε;

Αν είναι ανεξάρτητος μηχανολόγος μπορείτε να με ενημερώσετε για το κόστος της μελέτης του; 

Προς το παρόν έχουμε καταργήσει αρκετά έτη την χρήση του πετρελαίου και επειδή μας ενδιαφέρει μόνο η θέρμανση, αυτή γίνεται πλέον μόνο με κλιματιστικά. Το μόνο που με φοβίζει για αυτή την επένδυση είναι ότι και με τα καλοριφέρ ποτέ το σπίτι δεν γινόταν "φούρνος" αν και τα νερά ήταν στους 75 βαθμούς. Και επειδή διαβάζω εδώ για αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών με νερά τους 35-55 βαθμούς θα έχει αποτέλεσμα  στο να θερμάνει το σπίτι ή θα πρέπει και παράλληλα να κάνουμε και χρήση κλιματιστικών βοηθητικά; 

Επίσης βλέπω ότι αν και είναι μια επένδυση, έχει ένα κόστος  θέλει αρκετές γνώσεις για να μπορέσεις να τη λειτουργήσεις και να πάρεις πίσω την επένδυσή σου και τα αποτελέσματα της.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MYSSO είπε

Προς το παρόν έχουμε καταργήσει αρκετά έτη την χρήση του πετρελαίου και επειδή μας ενδιαφέρει μόνο η θέρμανση, αυτή γίνεται πλέον μόνο με κλιματιστικά.

Δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός κόστους/απόδοσης αρκεί να είναι τουλάχιστον Α+ και Inverter.

Τα "ρέστα" τα κάνεις μόνωση με την ευρύτερη έννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, andreaspA said:

Κανεις εναν κοπο να μου τις στειλεις και εμενα τις ρυθμισεις? Την 16αρα εχω και εγω, και ψαχνω να βρω τι ρυθμιση παιρνει.

Για πείτε και από εδώ αν βρήκατε καμιά "λύση" να πειραματιστώ και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MYSSO είπε

Για την επιλογή της αντλίας τελικά σε Kw ή σε επιλογή εταιρείας, ανεξάρτητος μηχανολόγος έκανε την διαστασολόγηση και τις μετρήσεις για  να σας προτείνει μηχάνημα ή της εκάστοτε εταιρείας που απευθυνθήκατε;

Αν είναι ανεξάρτητος μηχανολόγος μπορείτε να με ενημερώσετε για το κόστος της μελέτης του; 

Προς το παρόν έχουμε καταργήσει αρκετά έτη την χρήση του πετρελαίου και επειδή μας ενδιαφέρει μόνο η θέρμανση, αυτή γίνεται πλέον μόνο με κλιματιστικά. Το μόνο που με φοβίζει για αυτή την επένδυση είναι ότι και με τα καλοριφέρ ποτέ το σπίτι δεν γινόταν "φούρνος" αν και τα νερά ήταν στους 75 βαθμούς. Και επειδή διαβάζω εδώ για αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών με νερά τους 35-55 βαθμούς θα έχει αποτέλεσμα  στο να θερμάνει το σπίτι ή θα πρέπει και παράλληλα να κάνουμε και χρήση κλιματιστικών βοηθητικά; 

Επίσης βλέπω ότι αν και είναι μια επένδυση, έχει ένα κόστος  θέλει αρκετές γνώσεις για να μπορέσεις να τη λειτουργήσεις και να πάρεις πίσω την επένδυσή σου και τα αποτελέσματα της.  

 

 

Κάτσε με τα κλιματιστικά και αν θέλεις να επενδύσεις μειώνοντας το κόστος σου σε ενέργεια, κάνε μόνωση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε μου, διαβάζοντας τις εμπειρίες σας εδώ. 

Είναι ένα κόστος που ήδη έχω επωμιστεί στην απόκτησή τους (inverter όλα) και αρκετά ικανοποιημένοι στην απόδοσή τους οικογενειακώς.  Απλά να, ψάχνεις πάντα για το ακόμα καλύτερο. Και προς το παρόν το καλύτερο είναι η μόνωση , όπως λες και εσύ γιατί από ότι κατάλαβα μόνο με αυτόν  το συνδυασμό έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MYSSO είπε

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε μου, διαβάζοντας τις εμπειρίες σας εδώ. 

Είναι ένα κόστος που ήδη έχω επωμιστεί στην απόκτησή τους (inverter όλα) και αρκετά ικανοποιημένοι στην απόδοσή τους οικογενειακώς.  Απλά να, ψάχνεις πάντα για το ακόμα καλύτερο. Και προς το παρόν το καλύτερο είναι η μόνωση , όπως λες και εσύ γιατί από ότι κατάλαβα μόνο με αυτόν  το συνδυασμό έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα. 

 

Μα, τα κλιματιστικά, μίνι αντλίες θερμότητας είναι. Αν έχεις επενδύσει ένα καλό ποσό σε καλά κλιματιστικά, δεν πρόκειται να δεις διαφορά σε σχέση με μια αντλία. Άντε να έπιανες και χώρους όπως WC κλπ, που τώρα δεν ξέρω πώς θερμαίνεις, αλλά μέχρι εκεί. 
Οπότε καλά είσαι, κινήσου για μόνωση το επόμενο βήμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, andreaspA said:

Κανεις εναν κοπο να μου τις στειλεις και εμενα τις ρυθμισεις? Την 16αρα εχω και εγω, και ψαχνω να βρω τι ρυθμιση παιρνει.

Για αρχη να ξερεις πως οτι κανεις ειναι με δικη σου ευθυνη...Κατα δευτερον ακομη δεν την εχω ανοιξει την δικη μου για να κανω την καμπυλη...και κατα τριτο αυτα ειναι ρυθμισεις απο φιλο μηχανικο για την δικια μου περιοχη που μου εχει δωσει και μεσα απο διαβασμα που εχω κανει εγω σε φορουμ

Πας στις ρυθμισεις και κρατας πατημενο το βελακι προς τα πανω μεχρι να μπεις στο μενου. Σου ζηταει τον κωδικο που ειναι η version του θερμοστατη της lg χωρις τα μηδενικα και τελειες(εμενα πχ ειναι 3055)

μετα μπορεις να ορισεις εσυ τις θερμοκρασιες

Αυτες που θα παιξω εγω ειναι αυτες:

θερμοκρασια θερμανσης αερα 18  24

επιθυμιτη θερμοκρασια νερου 30  50(ή 37-47)

εξωτερικη θερμοκρασια auto -5(-10)  20(εδω βαζεις την θερμοκρασια της δικιας σου περιοχης,ελαχιστη και μεγιστη)

εσωτερικη θερμοκρασια 18  23 

θερμοκρασια νερου auto 33  47(ή 37-47)

Θα πεξουμε στην αρχη μονο με νερα και μετα ισως με νερα+αερα με ενεργοποιημενο το auto/ai

Επισης σημειωσε τις προηγουμενες ρυθμισης σε οτι πειραξεις ωστε αν χρειαστει να τις ξαναπερασεις!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, star_cruiser said:

Για αρχη να ξερεις πως οτι κανεις ειναι με δικη σου ευθυνη...Κατα δευτερον ακομη δεν την εχω ανοιξει την δικη μου για να κανω την καμπυλη...και κατα τριτο αυτα ειναι ρυθμισεις απο φιλο μηχανικο για την δικια μου περιοχη που μου εχει δωσει και μεσα απο διαβασμα που εχω κανει εγω σε φορουμ

Πας στις ρυθμισεις και κρατας πατημενο το βελακι προς τα πανω μεχρι να μπεις στο μενου. Σου ζηταει τον κωδικο που ειναι η version του θερμοστατη της lg χωρις τα μηδενικα και τελειες(εμενα πχ ειναι 3055)

μετα μπορεις να ορισεις εσυ τις θερμοκρασιες

Αυτες που θα παιξω εγω ειναι αυτες:

θερμοκρασια θερμανσης αερα 18  24

επιθυμιτη θερμοκρασια νερου 30  50(ή 37-47)

εξωτερικη θερμοκρασια auto -5(-10)  20(εδω βαζεις την θερμοκρασια της δικιας σου περιοχης,ελαχιστη και μεγιστη)

εσωτερικη θερμοκρασια 18  23 

θερμοκρασια νερου auto 33  47(ή 37-47)

Θα πεξουμε στην αρχη μονο με νερα και μετα ισως με νερα+αερα με ενεργοποιημενο το auto/ai

Επισης σημειωσε τις προηγουμενες ρυθμισης σε οτι πειραξεις ωστε αν χρειαστει να τις ξαναπερασεις!!!

Θα δοκιμάσω και εγώ να τα πειράξω όταν την ανάψω. Να σε ρωτήσω κάτι, εσύ όταν την ανάβεις τον χειμώνα την λειτουργείς στο Mode θέρμανση ή στο auto/ai. Γιατί εγώ τόσο καιρό την είχα στην λειτουργία θέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, kax54638 said:

Θα δοκιμάσω και εγώ να τα πειράξω όταν την ανάψω. Να σε ρωτήσω κάτι, εσύ όταν την ανάβεις τον χειμώνα την λειτουργείς στο Mode θέρμανση ή στο auto/ai. Γιατί εγώ τόσο καιρό την είχα στην λειτουργία θέρμανση. 

Όπως είπα και πάνω δεν την έχω ανάψει ακόμη...το καλοκαίρι μπήκε και θα είναι το πρώτο αναμα σε λίγες μέρες....απλά έχω το κακό συνήθειο πρώτα να ψάχνω και να ενημερώνομαι και μετά να κάνω κάτι. Για το mode πάλι από ότι κατάλαβα και εγώ η αντιστάθμιση είναι το ai/auto 

Επεξ/σία από star_cruiser
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Για αρχη να ξερεις πως οτι κανεις ειναι με δικη σου ευθυνη...Κατα δευτερον ακομη δεν την εχω ανοιξει την δικη μου για να κανω την καμπυλη...και κατα τριτο αυτα ειναι ρυθμισεις απο φιλο μηχανικο για την δικια μου περιοχη που μου εχει δωσει και μεσα απο διαβασμα που εχω κανει εγω σε φορουμ

Πας στις ρυθμισεις και κρατας πατημενο το βελακι προς τα πανω μεχρι να μπεις στο μενου. Σου ζηταει τον κωδικο που ειναι η version του θερμοστατη της lg χωρις τα μηδενικα και τελειες(εμενα πχ ειναι 3055)

μετα μπορεις να ορισεις εσυ τις θερμοκρασιες

Αυτες που θα παιξω εγω ειναι αυτες:

θερμοκρασια θερμανσης αερα 18  24

επιθυμιτη θερμοκρασια νερου 30  50(ή 37-47)

εξωτερικη θερμοκρασια auto -5(-10)  20(εδω βαζεις την θερμοκρασια της δικιας σου περιοχης,ελαχιστη και μεγιστη)

εσωτερικη θερμοκρασια 18  23 

θερμοκρασια νερου auto 33  47(ή 37-47)

Θα πεξουμε στην αρχη μονο με νερα και μετα ισως με νερα+αερα με ενεργοποιημενο το auto/ai

Επισης σημειωσε τις προηγουμενες ρυθμισης σε οτι πειραξεις ωστε αν χρειαστει να τις ξαναπερασεις!!!

Ευχαριστούμε. Θα τις δοκιμάσω κ εγώ . Σε καμία βδομάδα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...