Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/10/2023 στις 3:43 ΜΜ, SB_1957 είπε

Ακριβώς έτσι.  Πολύ έμπειρος εγκαταστάτης, πολύ καλή και σωστή δουλειά,  αλλά κούμπωσε την Hitachi αντλία στους 55 και έφυγε! 40 kW τη μέρα έκαιγε  χωρίς να έχουν αρχίσει τα κρύα!

Όταν  του είπαμε τηλεφωνικά να έρθει να βάλει  την αντιστάθμιση,  μας είπε ότι δεν έχει και είναι  πρόσθετη εξωτερική εγκατάσταση!!!

Ευτυχώς βρήκαμε λεπτομερή βίντεο με οδηγίες, διαβάσαμε σχολαστικά τις οδηγίες χρήσης και την ρυθμίσαμε μόνοι μας.

μπορεις να τα ανεβασεις εδω με λινκ να τα δουμε? Ευχαριστω

Στις 25/10/2023 στις 9:11 ΠΜ, mechpanos είπε

Το πιο οικονομικό είναι σαφώς η αντιστάθμιση. 

Μπορεις ετσι με απλα λογια να μου εξηγησεις τι σημαινει αντιστάθμιση?? και πως το πετυχαινουμε? Βαζουμε ρυθμιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

μπορεις να τα ανεβασεις εδω με λινκ να τα δουμε? Ευχαριστω

Μπορεις ετσι με απλα λογια να μου εξηγησεις τι σημαινει αντιστάθμιση?? και πως το πετυχαινουμε? Βαζουμε ρυθμιση ?

Στην φωτογραφία βλέπεις την δίκη μου καμπύλη αντιστάθμισης,διαβάζει η αντλία την εξωτερική θερμοκρασία και προσαρμόζει την θερμοκρασία στο νερό προσαγωγής άρα δουλεύει όσο χρειάζεται.

Με λίγα λόγια όσο πιο κρύο έχει έξω τόσο πιο ζεστό νερό στέλνει στα σώματα η στην ενδοδαπεδια.

IMG_0410.jpeg

Επεξ/σία από Kzaxas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Μπορείς ετσι με απλα λογια να μου εξηγησεις τι σημαινει αντιστάθμιση?? και πως το πετυχαινουμε? Βαζουμε ρυθμιση ?

Με απλά λόγια, όταν έξω έχει κρύο η αντλία είναι ρυθμισμένη να στέλνει καυτό νερό, όταν έχει ήπιο καιρό στέλνει απλά χλιαρό, κάνοντας οικονομία.

Βάζεις ρύθμιση, ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2023 στις 9:05 ΠΜ, proximo είπε

Καλημέρα,

Είμαι και εγώ σε φάση που σύντομα θα βάλω αντλία θερμότητας (Α/Θ) σε σπίτι με σώματα καλοριφέρ. Σύμφωνα με τον μηχανικό που έχει αναλάβει την εγκατάσταση, μια Α/Θ μεσαίων θερμοκρασιών είναι επαρκής. Αυτό αφορά σπίτι στην μη-ορεινή Πελοπόννησο όπου έχουμε ήπιο χειμώνα, με συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια, μέτρια μόνωση, και σώματα καλοριφέρ υπερδιαστασιολογημένα. 

Δεδομένου ότι έχετε σπίτι 10ετίας με καλές μονώσεις και κουφώματα με διπλά τζάμια, λογικά μια Α/Θ μεσαίων θερμοκρασιών θα επαρκεί. Αν το σπίτι είναι σε περιοχή με κρύο χειμώνα ίσως να αλλάζουν τα πράγματα. Σίγουρα πρέπει να συμβουλευτείτε μηχανικό. 

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση. Στην Αθήνα είναι το σπίτι, οπότε μιλάμε για ήπιο χειμώνα (σε σχέση με ημιορεινές-ορεινές περιοχές). Απλώς ρωτώντας διάφορους (από πωλητές αντλιών, εταιρίες, μηχανικούς) ακούς και διαφορετικές απόψεις. Το ερώτημα είναι αν τα σώματα καλοριφέρ που θα ζεσταθούν στους περίπου 50 βαθμούς κελσίου επαρκούν να καλύψουν τις ανάγκες του σπιτιού (ενώ με το πετρέλαιο έπιαναν π.χ. τους 80).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, charmingab είπε

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση. Στην Αθήνα είναι το σπίτι, οπότε μιλάμε για ήπιο χειμώνα (σε σχέση με ημιορεινές-ορεινές περιοχές). Απλώς ρωτώντας διάφορους (από πωλητές αντλιών, εταιρίες, μηχανικούς) ακούς και διαφορετικές απόψεις. Το ερώτημα είναι αν τα σώματα καλοριφέρ που θα ζεσταθούν στους περίπου 50 βαθμούς κελσίου επαρκούν να καλύψουν τις ανάγκες του σπιτιού (ενώ με το πετρέλαιο έπιαναν π.χ. τους 80).

 

οταν η μιση Σκανδιναβια καλυπτεται με θερμοκρασιες προσαγωγης <45 πιστεψε με, στην αττικη δε θα εχεις θεμα. Οι υψηλες θερμοκρασιες ειναι για κατι γκαου καταστασεις που η θερμανση ανοιγει 5-8 και πρεπει να μαζεψεις οση ζεστη μπορεις πριν κλεισει.

Απλα φροντιστε με το μηχανολογο σου να διαστασιολογηθουν σωστα τα σωματα και μην αρχισετε μικρυνε λιγο αυτο το σωμα να βαλω μπουφεδακι, και μικρυνε το αλλο να βαλω ξερωγωτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, charmingab είπε

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση. Στην Αθήνα είναι το σπίτι, οπότε μιλάμε για ήπιο χειμώνα (σε σχέση με ημιορεινές-ορεινές περιοχές). Απλώς ρωτώντας διάφορους (από πωλητές αντλιών, εταιρίες, μηχανικούς) ακούς και διαφορετικές απόψεις. Το ερώτημα είναι αν τα σώματα καλοριφέρ που θα ζεσταθούν στους περίπου 50 βαθμούς κελσίου επαρκούν να καλύψουν τις ανάγκες του σπιτιού (ενώ με το πετρέλαιο έπιαναν π.χ. τους 80).

 

Αυτό δεν μπορεί να σου το πεί κανένας, αν δεν τα δει ως προς τον τύπο και μέγεθος, και αν δεν κάνει μελέτη απωλειών του σπιτιού. Έτσι αν το σπίτι πχ έχει απώλειες 10kw, θα πρέπει τα σώματα στους 50 να είναι σε θέση να δώσουν αυτά τα 10 kw. Επειδή παλιά γινόταν τρελή υπερδιαστασιολόγηση είναι εξαιρετικά πιθανόν, να μπορούν τα ίδια σώματα να αποδώσουν, άντε να αλλάξεις 1-2....

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Επειδή παλιά γινόταν τρελή υπερδιαστασιολόγηση είναι εξαιρετικά πιθανόν, να μπορούν τα ίδια σώματα να αποδώσουν, άντε να αλλάξεις 1-2....

Ερώτηση κρίσεως, που λέγαμε παλιά.

Σε ένα σπίτι του 80κάτι, αν αλλάξεις πχ κουφώματα ή κάποια άλλη αντίστοιχη παρέμβαση, δεν είναι ισοδύναμο με μεγαλύτερα σώματα, εφόσον μειώνονται οι απώλειες; ναι μεν δηλαδή 10 kw  απόδοση απαράλλαχτη, αλλά οι απώλειες πέφτουν στα 8 (τυχαία νούμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Ερώτηση κρίσεως, που λέγαμε παλιά.

Σε ένα σπίτι του 80κάτι, αν αλλάξεις πχ κουφώματα ή κάποια άλλη αντίστοιχη παρέμβαση, δεν είναι ισοδύναμο με μεγαλύτερα σώματα, εφόσον μειώνονται οι απώλειες; ναι μεν δηλαδή 10 kw  απόδοση απαράλλαχτη, αλλά οι απώλειες πέφτουν στα 8 (τυχαία νούμερα)

ναι αλλα καλο ειναι να μην προσεγγιζεις αυτα τα θεματα μπακαλιστικα, γιατι στο μπακαλιστικο διακυνδυνευεις ειτε μεγαλυτερη καταναλωση, ειτε αποτυχια του συστηματος. Καλο ειναι να κανεις ενας μηχανολογος μελετη, και να βγουν οι απωλειες και κατα συνεπεια τα σωματα που χρειαζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ναι αλλα καλο ειναι να μην προσεγγιζεις αυτα τα θεματα μπακαλιστικα, γιατι στο μπακαλιστικο διακυνδυνευεις ειτε μεγαλυτερη καταναλωση, ειτε αποτυχια του συστηματος. Καλο ειναι να κανεις ενας μηχανολογος μελετη, και να βγουν οι απωλειες και κατα συνεπεια τα σωματα που χρειαζεσαι

Σύμφωνοι, η ερώτηση είναι γενική, δεν έχω εγώ κάτι στα σκαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ερώτηση κρίσεως, που λέγαμε παλιά.

Σε ένα σπίτι του 80κάτι, αν αλλάξεις πχ κουφώματα ή κάποια άλλη αντίστοιχη παρέμβαση, δεν είναι ισοδύναμο με μεγαλύτερα σώματα, εφόσον μειώνονται οι απώλειες; ναι μεν δηλαδή 10 kw  απόδοση απαράλλαχτη, αλλά οι απώλειες πέφτουν στα 8 (τυχαία νούμερα)

Χοντρικά, ναι!! Αλλά, πρώτα κλείνεις τρύπες να μην χάνεις θερμότητα (μόνωση/κουφώματα). Μετά μελετάς, με αυτά που έκανες, πόσο χάνεις και από πού. Έτσι έχεις απώλειες χώρων. 

Μετά βλέπεις τι σώμα θες σε κάθε χώρο για να πιάσεις αυτές τις απώλειες, κάνοντας παραδοχές σε τι θερμοκρασίες θα δουλεύεις, αν είναι συνεχής ή διακοπτόμενη λειτουργία κλπ. Από αυτό προκύπτει και το μέγεθος των σωμάτων, και της αντλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, ALXIOA said:

Έχει κανει κάποιος ρύθμισης αντιστάθμισης για αυτήν την αντλία να μου πει λεπτομέρειες!!

LG THERMA V HM123M.U33 Monoblock (3Φ) Θερμ./Ψύξη 12KW

Από ότι έχω καταλάβει δεν υπάρχει κάποια σαφής ρύθμιση στην LG για αυτό το θέμα. Μάλλον είναι η επιλογή water + air αλλά όπως αναφέρουν οι περισσότεροι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Σε εμένα ανεβοκατεβαζει την θερμοκρασία νερού στους 55 για να ζεστάνει τον χώρο και μόλις φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τα ρίχνει στους 35 με αποτέλεσμα ο χώρος να αρχίζει να κρυώνει και μόλις πέσει κάτω από την επιθυμητή θερμοκρασία παλιά πάει στα 55 κοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, ALXIOA said:

Έχει κανει κάποιος ρύθμισης αντιστάθμισης για αυτήν την αντλία να μου πει λεπτομέρειες!!

LG THERMA V HM123M.U33 Monoblock (3Φ) Θερμ./Ψύξη 12KW

Και εγω ψαχνω για την 9kw αδερφε, αλλα δεν νομιζω να ξερει κανεις εδω...εχω βρει καποιες ρυθμισεις απο το michanikos και απο ενα ολλανδικο φορουμ και περιμενω να την αναψω για να την τεσταρω...απο οτι εχω καταλαβει απο αυτα που εχω διαβασει η αντλια δουλευει καλα στο auto/ai με τα νερα μονο, και με ρυθμισεις μετα για την θερμοκρασια των νερων και την ζητουμενη θερμοκρασία... Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν τα παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Και εγω ψαχνω για την 9kw αδερφε, αλλα δεν νομιζω να ξερει κανεις εδω...εχω βρει καποιες ρυθμισεις απο το michanikos και απο ενα ολλανδικο φορουμ και περιμενω να την αναψω για να την τεσταρω...απο οτι εχω καταλαβει απο αυτα που εχω διαβασει η αντλια δουλευει καλα στο auto/ai με τα νερα μονο, και με ρυθμισεις μετα για την θερμοκρασια των νερων και την ζητουμενη θερμοκρασία... Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν τα παιδια!

Θα καλεσετε πιστοποιημενο τεχνικο της εταιριας να σας κάνει commissioning  περίπου 300 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Θα καλεσετε πιστοποιημενο τεχνικο της εταιριας να σας κάνει commissioning  περίπου 300 ευρω.

Για εμένα η εκπαίδευση του χρήστη για το πώς να ρυθμίσει την αντιστάθμιση, θα πρέπει να είναι μέρος της διαδικασίας θέσης σε λειτουργία & παράδοσης. Οι περισσότεροι στο commissioning βάζουν ξερά μια θερμοκρασία 55 βαθμούς και φεύγουν, άλλοι (στην καλύτερη) ρυθμίζουν μια αντιστάθμιση 0-55 / 18-40 και φεύγουν....Που ΟΚ δεν είναι ότι χειρότερο, αλλά μπορεί ένας χρήστης με καλά μονωμένο σπίτι να κατεβάσει ΠΟΛΥ τις ζητούμενες θερμοκρασίες νερού του και το σπίτι να ζεσταίνεται, με πολύ καλό COP.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...