Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Παιδιά μπορεί καποιος να γράψει τα βήματα για το πως να κανω αντιστάθμιση σε lg therma v 9kw ή να παραθέσει καποιον αναλυτητικο οδηγό γιατι ο εγκαταστάτης μου δεν ξερει και πολλα απο αντισταθμιση στην συγκεκριμενη αντλια???? Επισης ειναι καλο να λειτουργω την αντλια με αντισταθμιση ή μονο με τα νερά???Ποιο ειναι το ποιο οικονομικο??? 

Το πιο οικονομικό είναι σαφώς η αντιστάθμιση. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς "μόνο με τα νερά", γιατί και η αντιστάθμιση με τα νερά δουλεύει. Απλά αντί να έχεις μια θερμοκρασία νερών καρφωτά ας πούμε στους 55 βαθμούς, και η αντλία να δουλεύει εκεί μέχρι να κόψει από τον θερμοστάτη χώρου, με την αντιστάθμιση λες πχ αν έχει εξωτερική θερμοκρασία μηδέν δούλεψε στους 55, αν έχει εξωτερική θερμοκρασία 20 δούλεψε στους 35 (τυχαίο παράδειγμα) κι έτσι η αντλία παράγει νερά ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες για να κρατάει το σπίτι ζεστό με την ελάχιστη απαιτούμενη ισχύ. Αυτό είναι ιδιαίτερα αποδοτικό στις αντλίες γιατί όσο χαμηλότερη η θερμοκρασία νερών που παράγουν, τόσο καλύτερο και το COP τους.
Η αντιστάθμιση δεν είναι και τόσο λειτουργική αν δουλεύεις την θέρμανση διακοπτόμενα. Πχ αν είναι σβηστή η αντλία και γυρίσεις σπίτι στις 3 το μεσημέρι που είναι και η πιο ζεστή ώρα, θες να ζεστάνεις το σπίτι γρήγορα αλλά η αντλία θα βγάζει χαμηλή θερμοκρασία και θα σου το ζεστάνει αργά, οπότε εκεί ή πειράζεις την καμπύλη, ή ρυθμίζεις μια λιγότερο επιθετική καμπύλη αντιστάθμισης...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, mechpanos said:

Το πιο οικονομικό είναι σαφώς η αντιστάθμιση. Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς "μόνο με τα νερά", γιατί και η αντιστάθμιση με τα νερά δουλεύει. Απλά αντί να έχεις μια θερμοκρασία νερών καρφωτά ας πούμε στους 55 βαθμούς, και η αντλία να δουλεύει εκεί μέχρι να κόψει από τον θερμοστάτη χώρου, με την αντιστάθμιση λες πχ αν έχει εξωτερική θερμοκρασία μηδέν δούλεψε στους 55, αν έχει εξωτερική θερμοκρασία 20 δούλεψε στους 35 (τυχαίο παράδειγμα) κι έτσι η αντλία παράγει νερά ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες για να κρατάει το σπίτι ζεστό με την ελάχιστη απαιτούμενη ισχύ. Αυτό είναι ιδιαίτερα αποδοτικό στις αντλίες γιατί όσο χαμηλότερη η θερμοκρασία νερών που παράγουν, τόσο καλύτερο και το COP τους.
Η αντιστάθμιση δεν είναι και τόσο λειτουργική αν δουλεύεις την θέρμανση διακοπτόμενα. Πχ αν είναι σβηστή η αντλία και γυρίσεις σπίτι στις 3 το μεσημέρι που είναι και η πιο ζεστή ώρα, θες να ζεστάνεις το σπίτι γρήγορα αλλά η αντλία θα βγάζει χαμηλή θερμοκρασία και θα σου το ζεστάνει αργά, οπότε εκεί ή πειράζεις την καμπύλη, ή ρυθμίζεις μια λιγότερο επιθετική καμπύλη αντιστάθμισης...

Ναι μιλάμε για συνεχή λειτουργία χωρίς διακοπή,να ανοίξει δηλαδή Νοέμβριο και να κλείσει Μάρτιο.

Απο ότι είδα έχει τρεις επιλογές η lg, η να λειτουργεί με τον Αέρα( που λειτουργεί το τηλεχειριστήριο σαν θερμοστάτης χώρου και του ορίζεις πχ θερμοκρασία 22 και προσπαθεί να την κρατήσει σταθερή), η επιλογή με τα Νερά( που του λες ότι θέλω να έχω μονίμως τα νερά στους 45 βαθμούς και στέλνει συνεχώς νερά στα σώματα με αυτή την θερμοκρασία) και τέλος η επιλογή Αέρας+νερό( που από ότι κατάλαβα είναι η αντιστάθμιση)... Απλά για να μην γίνει καμία στραβή,ας πει κάποιος που έχει κάνει αντιστάθμιση τα βήματα, το που πρέπει να πάμε και το τι αλλάζουμε στις ρυθμίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Είμαι καινούργιο μέλος στη συζήτηση. Ενδιαφέρομαι για να βάλω αντλία θερμότητας σε διαμέρισμα 115τμ 10ετίας (με καλές μονώσεις, κουφώματα, διπλά τζάμια). Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος/α έχει εγκαταστήσει και χρησιμοποιήσει για θέρμανση τον χειώνα, κάποια ΑΘ σε σπίτι που υπάρχουν ήδη σώματα καλοριφέρ (όχι fan coils, ούτε να έχει ενδοδαπέδια). Μια αντλία μεσαιών (έως 60 βαθμούς κελσίου) θερμοκρασιών αποδίδει; Ή χρειάζεται υψηλών (που είναι και πολύ πιο ακριβή);. Αν υπάρχουν και προτάσεις αντλιών με τις οποίες είσαστε ικανοποιημένοι, θα ήταν καλοδεχούμενες. Από έρευνα είμαι ανάμεσα σε MIDEA (φθηνή επιλογή), LG και Hitachi (πιο ακριβή επιλογή), στα 14kw τριφασική... 
Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Ναι μιλάμε για συνεχή λειτουργία χωρίς διακοπή,να ανοίξει δηλαδή Νοέμβριο και να κλείσει Μάρτιο.

Απο ότι είδα έχει τρεις επιλογές η lg, η να λειτουργεί με τον Αέρα( που λειτουργεί το τηλεχειριστήριο σαν θερμοστάτης χώρου και του ορίζεις πχ θερμοκρασία 22 και προσπαθεί να την κρατήσει σταθερή), η επιλογή με τα Νερά( που του λες ότι θέλω να έχω μονίμως τα νερά στους 45 βαθμούς και στέλνει συνεχώς νερά στα σώματα με αυτή την θερμοκρασία) και τέλος η επιλογή Αέρας+νερό( που από ότι κατάλαβα είναι η αντιστάθμιση)... Απλά για να μην γίνει καμία στραβή,ας πει κάποιος που έχει κάνει αντιστάθμιση τα βήματα, το που πρέπει να πάμε και το τι αλλάζουμε στις ρυθμίσεις!

Δεν είναι ακριβώς αυτό, η λειτουργία νερού μπορεί να κάνει και αυτή μόνη της αντιστάθμιση χωρίς να λογαριάζει τί γίνεται μέσα στο σπίτι. Μια σωστά ρυθμισμένη αντιστάθμιση σε σωστά ζυγισμένο κύκλωμα, θα μπορούσε να δουλέψει έτσι και χωρίς θερμοστάτη. Η λειτουργία νερό+ αέρας πάει και πειράζει το offset της αντιστάθμισης. Δεν ξέρω από LG είναι κάποια μέλη στο michanikos.gr που έχουν γίνει ειδικοί, καλύτερα ίσως να μπεις εκεί να γράψεις (στα θέματα ιδιωτών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mechpanos said:

Δεν είναι ακριβώς αυτό, η λειτουργία νερού μπορεί να κάνει και αυτή μόνη της αντιστάθμιση χωρίς να λογαριάζει τί γίνεται μέσα στο σπίτι. Μια σωστά ρυθμισμένη αντιστάθμιση σε σωστά ζυγισμένο κύκλωμα, θα μπορούσε να δουλέψει έτσι και χωρίς θερμοστάτη. Η λειτουργία νερό+ αέρας πάει και πειράζει το offset της αντιστάθμισης. Δεν ξέρω από LG είναι κάποια μέλη στο michanikos.gr που έχουν γίνει ειδικοί, καλύτερα ίσως να μπεις εκεί να γράψεις (στα θέματα ιδιωτών).

Ευχαριστώ πολύ, θα κάνω και εκεί μια προσπάθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, charmingab είπε

Καλημέρα. Είμαι καινούργιο μέλος στη συζήτηση. Ενδιαφέρομαι για να βάλω αντλία θερμότητας σε διαμέρισμα 115τμ 10ετίας (με καλές μονώσεις, κουφώματα, διπλά τζάμια). Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος/α έχει εγκαταστήσει και χρησιμοποιήσει για θέρμανση τον χειώνα, κάποια ΑΘ σε σπίτι που υπάρχουν ήδη σώματα καλοριφέρ (όχι fan coils, ούτε να έχει ενδοδαπέδια). Μια αντλία μεσαιών (έως 60 βαθμούς κελσίου) θερμοκρασιών αποδίδει; Ή χρειάζεται υψηλών (που είναι και πολύ πιο ακριβή);. Αν υπάρχουν και προτάσεις αντλιών με τις οποίες είσαστε ικανοποιημένοι, θα ήταν καλοδεχούμενες. Από έρευνα είμαι ανάμεσα σε MIDEA (φθηνή επιλογή), LG και Hitachi (πιο ακριβή επιλογή), στα 14kw τριφασική... 
Σας ευχαριστώ.

Καλημέρα,

Είμαι και εγώ σε φάση που σύντομα θα βάλω αντλία θερμότητας (Α/Θ) σε σπίτι με σώματα καλοριφέρ. Σύμφωνα με τον μηχανικό που έχει αναλάβει την εγκατάσταση, μια Α/Θ μεσαίων θερμοκρασιών είναι επαρκής. Αυτό αφορά σπίτι στην μη-ορεινή Πελοπόννησο όπου έχουμε ήπιο χειμώνα, με συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια, μέτρια μόνωση, και σώματα καλοριφέρ υπερδιαστασιολογημένα. 

Δεδομένου ότι έχετε σπίτι 10ετίας με καλές μονώσεις και κουφώματα με διπλά τζάμια, λογικά μια Α/Θ μεσαίων θερμοκρασιών θα επαρκεί. Αν το σπίτι είναι σε περιοχή με κρύο χειμώνα ίσως να αλλάζουν τα πράγματα. Σίγουρα πρέπει να συμβουλευτείτε μηχανικό. 

Επεξ/σία από proximo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/10/2023 at 09:26, star_cruiser said:

Ναι μιλάμε για συνεχή λειτουργία χωρίς διακοπή,να ανοίξει δηλαδή Νοέμβριο και να κλείσει Μάρτιο.

Απο ότι είδα έχει τρεις επιλογές η lg, η να λειτουργεί με τον Αέρα( που λειτουργεί το τηλεχειριστήριο σαν θερμοστάτης χώρου και του ορίζεις πχ θερμοκρασία 22 και προσπαθεί να την κρατήσει σταθερή), η επιλογή με τα Νερά( που του λες ότι θέλω να έχω μονίμως τα νερά στους 45 βαθμούς και στέλνει συνεχώς νερά στα σώματα με αυτή την θερμοκρασία) και τέλος η επιλογή Αέρας+νερό( που από ότι κατάλαβα είναι η αντιστάθμιση)... Απλά για να μην γίνει καμία στραβή,ας πει κάποιος που έχει κάνει αντιστάθμιση τα βήματα, το που πρέπει να πάμε και το τι αλλάζουμε στις ρυθμίσεις!

Και εγώ δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σημαίνει η κάθε μία από αυτές τις επιλογές. Σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις την μέγιστη και την ελάχιστη θερμοκρασία σε κάθε επιλογή αλλά τι σημαίνει πρακτικά  δεν έχω καταλάβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ρυθμιση Αέρας: Η ΑΘ ανοιγοκλείνει σαν θερμοστάτης κοιτάζοντας τη θερμοκρασία του χώρου. Εμεις απλά ρυθμίζουμε τη θερμοκρασία του χώρου χωρίς να ασχοληθούμε με τη θερμοκρασία του νερού. Αυτό σημαίνει οτι οποιαδήποτε στιγμή η αντλία δουλεύει φουλάρει και μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία νερού ακόμα και 55 βαθμούς.. Ακόμα και για να ανεβάσει 1 βαθμό τη θερμοκρασία του χώρου. (εξοικονόμηση μηδέν)

2. Ρύθμιση Νερό: Η αντλία δουλεύει κοιτάζοντας τη θερμοκρασία νερού. Δεν ασχολείται με θερμοκτρασία χώρου. Αρα εμείς απλα δηλώνουμε επιθυμητή θερμοκρασία νερου και η ΑΘ μονίμως δουλεύει για να διατηρεί αυτή τη θερμοκρασία. π.χ. αν ρυθμίσουμε στους 40 C η ΑΘ θα φτιάχνει νερό μέχρι 43 και θα κλείνει. Μόλις πέσει στους 38-37 θα ξανα εκκινήσει εώς τους 43..

2. Ρύθμιση Αέρας-Νερό: Η ΑΘ ανοιγοκλείνει σαν θερμοστάτης κοιτάζοντας τη θερμοκρασία του χώρου αλλά παράλληλα υπάρχει ρυθμισμένη και η θερμοκρασία του νερού. π.χ. έχω ρυθμίσει θερμοκρασία νερού 45 C στις ρυθμίσεις. Στο θερμοστάτη έχω δηλώσει 21C θερμοκρασία χώρου. Αν πέσει η θερμοκρασία στους 20 C θα πάρει μπρος η ΑΘ και θα δουλεύει με νερό στους 45 βαθμούς ( πάντα με ΔT) εώς ότου ανεβάσει τη θερμοκρασία του χώρου στους 21..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε διαδικασία αγοράς νεόδμητου και η συγγραφή έχει ενδοδαπέδια και φυσικό αέριο.
Σκέφτομαι να διώξω εντελώς το φυσικό αέριο και να πάω σε ένα συνδυασμό Αντλίας θερμότητας και φωτοβολταικών.
Η μονοκατοικία είναι 4ων επιπέδων (δώμα και υπόγειο), κλάση Α+, κάπου στα 180-200 μέτρα σύνολο. Αυτά που θα χρησιμοποιούνται καθημερινά θα είναι τα 100-120.

Πρίν κάνω οποιαδήποτε κίνηση είπα να ρωτήσω εδώ μιας και όσοι τεχνικοί έχω ρωτήσει με κοιτάνε σαν χαμένοι όταν τους ρωτάω για αυτό το concept.

  • Έχετε πάρα πολύ χονδρικά κάποια ιδέα για το κόστος μιας αντλίας που να καλύπτει έναν τέτοιο χώρο;
  • Είναι σύνηθες/συμφέρον ο συνδυασμός με τα φωτοβολταικά;
  • Είναι λογικό να έχω πολλαπλούς θερμοστάτες σε κάθε όροφο και δωμάτιο ή εφόσον θα λειτουργεί το νερό δεν κερδίζω κάτι ουσιαστικό;
  • Έχω ακούσει οτι με την ίδια αντλία μπορείς να έχεις και ψύξη μέσω ενδοδαπέδιας με δροσισμό ή κάτι τέτοιο. Ισχύει;
  • Αν όχι τι εγκατάσταση χρειάζεται ώστε να έχεις και ψύξη και θέρμανση; Fan coil σε κάθε όροφο;
  • Τροφοδοτούν οι αντλίες "κλασσικά" κλιματιστικά η χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο;

Παρακαλώ για την υπομονή σας μιας και είμαι πολύ φρέσκος στην αναζήτηση και ίσως λέω κάτι ακραία ανόητο.
Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα σειρα

οχι αλλα μπορεις να πας στο σκρουτζ να δεις κοστη αντλιας γυρω στα 12kw συνηθως τετοιο μεγεθος βαζουν στην ελλαδα (αν και δε χρειαζεται)

συνηθες οχι, συμφερον ΑΝ εχεις και μπαταρια ναι. Εγω εχω τετοιου τυπου συστημα και η ψυξη/θερμανση μου βγαινει σχεδον τζαμπα (24βαθμους 365 μερες το χρονο). Αλλα υπολογιζε οτι το κοστος ανεβαινει αρκετα

ναι σε πολυοροφα κτιρια που εχουν επικοινωνια οι χωροι ο πανω πανω οροφος θα χρειαζεται λιγοτερη θερμανση (ο ζεστος αερας ειναι πιο ελαφρυς και "ανεβαινει" στο χωρο), ο αποκατω λιγο περισσοτερο κοκ

ναι υπαρχει η δυνατοτητα αλλα το προβλημα ειναι οι συμπυκνωσεις στο πατωμα, δε θα σου το συνηστουσα

ναι φαν κοιλ μοιρασμενα στο κτιριο ωστε να το καλυπτουν ολοκληρο

οχι ακριβως, αλλα υπαρχουν και επιτοιχα φαν κοιλ (και κρυφα btw) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, fredd0 said:

συνηθες οχι, συμφερον ΑΝ εχεις και μπαταρια ναι. Εγω εχω τετοιου τυπου συστημα και η ψυξη/θερμανση μου βγαινει σχεδον τζαμπα (24βαθμους 365 μερες το χρονο). Αλλα υπολογιζε οτι το κοστος ανεβαινει αρκετα

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπορείς να δώσεις ένα (πολύ) χονδρικό κόστος ενώ τέτοιου συστήματος; Ήλπιζα οτι με αρκετά πάνελς και net metering θα είχα σχεδόν τζάμπα ψύξη/θέρμανση. Χωρίς μπαταρία.

Οπότε ψάχνω τώρα την σωστή κατεύθυνση για να στραφώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Είμαι σε διαδικασία αγοράς νεόδμητου και η συγγραφή έχει ενδοδαπέδια και φυσικό αέριο.
Σκέφτομαι να διώξω εντελώς το φυσικό αέριο και να πάω σε ένα συνδυασμό Αντλίας θερμότητας και φωτοβολταικών.
Η μονοκατοικία είναι 4ων επιπέδων (δώμα και υπόγειο), κλάση Α+, κάπου στα 180-200 μέτρα σύνολο. Αυτά που θα χρησιμοποιούνται καθημερινά θα είναι τα 100-120.

Πρίν κάνω οποιαδήποτε κίνηση είπα να ρωτήσω εδώ μιας και όσοι τεχνικοί έχω ρωτήσει με κοιτάνε σαν χαμένοι όταν τους ρωτάω για αυτό το concept.

  • Έχετε πάρα πολύ χονδρικά κάποια ιδέα για το κόστος μιας αντλίας που να καλύπτει έναν τέτοιο χώρο;
  • Είναι σύνηθες/συμφέρον ο συνδυασμός με τα φωτοβολταικά;
  • Είναι λογικό να έχω πολλαπλούς θερμοστάτες σε κάθε όροφο και δωμάτιο ή εφόσον θα λειτουργεί το νερό δεν κερδίζω κάτι ουσιαστικό;
  • Έχω ακούσει οτι με την ίδια αντλία μπορείς να έχεις και ψύξη μέσω ενδοδαπέδιας με δροσισμό ή κάτι τέτοιο. Ισχύει;
  • Αν όχι τι εγκατάσταση χρειάζεται ώστε να έχεις και ψύξη και θέρμανση; Fan coil σε κάθε όροφο;
  • Τροφοδοτούν οι αντλίες "κλασσικά" κλιματιστικά η χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο;

Παρακαλώ για την υπομονή σας μιας και είμαι πολύ φρέσκος στην αναζήτηση και ίσως λέω κάτι ακραία ανόητο.
Ευχαριστώ.
 

Γεια...είναι περίπλοκο concept και σίγουρα θες συνεργασία μηχανικού για να σε κατευθύνει στην βέλτιστη λύση. Θα μπορούσε να σε καλύπτει μια αντλία minimum 16kw, ίσως χρειαστεί να πας και σε μεγαλύτερη. Το παν είναι οι απώλειες. Αλλά μιας και κυρίως θα χρησιμοποιούνται τα 100-120, ίσως να αξίζει να μπει ΚΑΙ αέριο, επιπρόσθετα και να πας σε πιο μικρή αντλία που θα δουλεύει συνήθως, και θα κουμπώνει το αέριο στα πολλά ζόρια και όταν είναι ανάγκη να θερμανθούν όλοι οι χώροι. ΠΑΝΤΩΣ με ενδοδαπέδια να έχεις παγωμένα τα 80 και ζεστά τα 120, και να θες τα 80 να τα ζεσταίνεις άμεσα όποτε θες, δύσκολο. Στα ερωτήματα:

  • Μια 16άρα μονομπλόκ πάει 7 με 10 χιλ.
  • ΝΑΙ με net metering
  • NΑΙ είναι, βέβαια το ιδανικό είναι καλή μελέτη και ζύγισμα των παροχών ώστε να επιτυγχάνεται ομοιόμορφη θέρμανση.
  • ΝΑΙ αλλά μόνο δροσισμό.
  • Αν θες κανονική ψύξη χρειάζονται fan coils. Και μεγαλύτερη αντλία γιατί τα ψυκτικά φορτία είναι μεγαλύτερα, έχεις να παλέψεις και τα ηλιακά κέρδη.
  • Τα "κλασσικά" κλιματιστικά είναι μίνι αντλίες. Αν έχεις κανονική αντλία αυτό που χρειάζεσαι είναι fan coil.
  • Στα fan coil βάζεις ειδικές βάνες ώστε να δουλεύουν μόνο στην ψύξη, στην θέρμανση να μην περνάει νερό από μέσα.
  • Τα fan coils θέλουν πρόσθετη εγκατάσταση, δεν πάνε έτσι απλά. Πρόσθεσε κόστος για σωληνώσεις + fan coils.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mechpanos said:

ΝΑΙ αλλά μόνο δροσισμό.

 Έχεις κάποια εμπειρία απο δροσισμό; Δροσισμός και ένα καλό a/c σε κάθε όροφο είναι αρκετά για καλοκαίρι; (Ή ιδανικά μόνο δροσισμός όταν δεν έχει 38ρια)

Απο αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω οτι τα fan coil είναι μπελάς και θα είχε νόημα μόνο αν δεν είχα ενδοδαπέδια ώστε να έχω απο εκεί καί ψύξη καί θέρμανση. Τώρα να κάνεις όλο το σπίτι σουρωτήρι μόνο για ψύξη + το μεγάλο κόστος, φαντάζομαι οτι δεν αξίζει.

Πολύ καλή ιδέα με το συμπληρωματικό αέριο.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Νιώθω οτι έχω πλέον ένα πάτημα για περαιτέρω ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε
  • Μια 16άρα μονομπλόκ πάει 7 με 10 χιλ.

η πλακα βεβαια ειναι οτι εγω εχω 2 8ρες με υπερδιπλασια τετραγωνικα, και 4 μετρα+ ταβανια

 

. Η δευτερη αντλια το 95% του χρονου καθεται, λειτουργει μονο το 5% του χρονου (οταν η εξωτερικη ειναι <-2 η >40

στην ελλαδα εσεις οι μηχανικοι τα υπερδιαστασιολογειτε ολα στη θερμανση/ψυξη

 

7 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπορείς να δώσεις ένα (πολύ) χονδρικό κόστος ενώ τέτοιου συστήματος; Ήλπιζα οτι με αρκετά πάνελς και net metering θα είχα σχεδόν τζάμπα ψύξη/θέρμανση. Χωρίς μπαταρία.

Οπότε ψάχνω τώρα την σωστή κατεύθυνση για να στραφώ.

σε γενικες γραμμες τα φβ κοστιζουν περιπου 1000-1500 ευρω/KWh (εξαρταται απο το μεγεθος του συστηματος [οσο μεγαλυτερο πεφτουν τα κοστη /KWh] τα υλικα κλπ. Μεσες ακρες ενα 10KWh βγανει καπου 12,000-14,000 ενα 20KWh καπου 18,000-22,000 κλπ. Μιλαω για ολα μεσα (εγκατασταση αδειες κλπ)

Μπαταριες ειναι ακριβουτσικο σπορ, υπολογιζεις απο καπου 1200 ευρω/KWh για μικρες και 700 ευρω/kwh για μεγαλες (δηλαδη μια 5Kw Μπορει να κανει καπου γυρω στα 6000 και μια 10kw καπου στα 9000). Σαν μεσο ορο αξιοπρεπους ποιοτητα λιθιου (BYD κλπ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό μιλάμε για μελέτη απωλειών. Μπορώ να σου παρουσιάσω κατοικία με μηδέν απαίτηση θέρμανσης και ένα μικρό κλιματιστικό για ψύξη. Αφού δεν έχει απώλειες και δεν έχει σημαντικά ηλιακά κέρδη το καλοκαίρι, αλλά έχει το χειμώνα. 

Επομένως για να μην υπέρ ούτε υπό διαστασιολογούμε, χρειάζεται μελετήσουμε τις απώλειες, να μονώσουμε, η μελέτη να τηρηθεί και μετά κάνοντας λογικές παραδοχές να διαστασιολογήσουμε το σύστημα θέρμανσης/ψύξης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...