Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 hours ago, ababa641 said:

Τι σώματα είχες και τι σώματα έβαλες?

Με την hitachi που μίλησα μου είπαν οτι η αντλία θέλει αρκετό νερό για να δουλέψει σωστά.

Πάντως δεν υπάρχουν αρκετοί γνώστες μηχανολόγοι στο κομμάτι αντλίας θερμότητας...

 

Ολες οι αντλιες εχουν ελαχιστο ογκο νερου που θελουν. Τα σωματα σε καλυπτουν εκτος εαν εχεις πολυ λιγα. 
Εδω επανερχομαστε στο θεμα του μηχανικου. Δεν σου εκανε μελετη ο μηχανικος σου? Δεν ειδε εαν καλυπτεις τον ελαχιστο ογκο νερου?
btw η LG ηταν τοσο τραγικη στη σειρα U33 που στα τεχνικα της εγχειριδια δεν εγραφε ελαχιστο ογκο νερου.

Για οσους ρωτησαν γιατι οχι LG.
Γιατι οσοι θα τη χρησιμοποιησουν με καλοριφερ θα πρεπει να ετοιμαστουν για απειρα on/off
Το προβλημα εχει αναφερερθει σε πολλα φορουμς, βιντεακια στο youtube. H lg σε εμενα παραδεχτηκε το προβλημα χωρις να μπορει να δωσει λυση.
Σε ενδοδαπεδιες εγκαταστασεις το προβλημα δεν υπαρχει. Η μεγαλη θερμικη αδρανεια βοηθαει την LG να συμπεριφερεται καλυτερα
Εδω το προβλημα σε βιντεο
Εδω ενα τεραστιο thread απο ολλανδικο φορουμ και με καποια workarounds
https://gathering.tweakers.net/forum/list_messages/2017448/0
Κτλ κτλ

Υπαρχουν χρηστες που δεν εχουν αντιληφθει καν το προβλημα. Σε αυτους πονταρει η LG και πουλαει σαν τρελη. 
Ο μηχανικος εγκαταστασης σε εμενα δεν ασχοληθηκε καν. 
Ο μηχανικος που ανελαβε τη μελετη (ο θεος να την κανει αφου την εκανε τηλεπαθητικα), σηκωσε κ αυτος τα χερια ψηλα.

Για να μην λεμε τα ιδια, βρειτε μια αντλια της προκοπης (διαβαζω πολλα θετικα για τις panasonic τελευταια), εαν προκειται να παιξετε με χαμηλες θερμοκρασιες βρειτε μηχανικο με @ @  γιατι εγω εχω καταληξει να μην ζεσταινομαι επαρκως σε ολο το σπιτι και να ψαχνω μονος μου λυσεις.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Γνωρίζει καποιος καποιο video με καθορισμό αντισταθμισης σε αντλια daikin?

Αν είναι τελευταία γενιά με το χειριστήριο το μαύρο, ξέρω κι εγώ να σε κατατοπίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CptBill είπε

Ολες οι αντλιες εχουν ελαχιστο ογκο νερου που θελουν.

 

 

 

Σωστα τα λες, απλα να επισημανω οτι τυπικα δεν ειναι θεμα ογκου νερου, ειναι θεμα ροης. Αν η εγκατασταση ειναι σωστη μπορει να ρυθμιστει η ροη απο τον κυκλοφορητη, ωστε να καλυπτει τις αναγκες της αντλιας. Αν η εγκατασταση ειναι λαθος (μικρες διατομες κλπ) τοτε υπαρχει θεμα. Πρεπει να μπει δοχειο αδρανειας ωστε να καλυπτει τη ροη που απαιτει η αντλια, και μετα δευτερος κυκλοφορητης προς τις καταναλωσεις

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, fredd0 said:

Σωστα τα λες, απλα να επισημανω οτι τυπικα δεν ειναι θεμα ογκου νερου, ειναι θεμα ροης. Αν η εγκατασταση ειναι σωστη μπορει να ρυθμιστει η ροη απο τον κυκλοφορητη, ωστε να καλυπτει τις αναγκες της αντλιας. Αν η εγκατασταση ειναι λαθος (μικρες διατομες κλπ) τοτε υπαρχει θεμα. Πρεπει να μπει δοχειο αδρανειας ωστε να καλυπτει τη ροη που απαιτει η αντλια, και μετα δευτερος κυκλοφορητης προς τις καταναλωσεις

δεν γνωριζω για περιπτωσεις που ειναι λαθος διατομες κτλ αλλα φανταζομαι ναι, εκει χρειαζονται περισσοτερα λιτρα νερου.
Και οι 2 εγκαταστασεις μου δουλευουν ανευ δοχειου αδρανειας χωρις προβλημα αλλα εχω αρκετα λιτρα νερου λογο υπερδιαστασιολογημένων σωματων. . ΔΑ εβαλα σε 2ο χρονο στην εγκατασταση της LG που ειχε το προβλημα που περιγραφω παραπανω και εκανα μια τρυπα στο νερο.
Η λογικη του 2ου κυκλοφορητη δλδ να εχεις 2 διαφορετικα κυκλωματα  δεν τη καταλαβαινω και δεν  την εχω δει πουθενα περα απο ενα ελληνα εγκαταστατη  που μας εχει πρηξει τον ερωτα στο youtube αφου νομιζει οτι εχει βρει την απολυτη λυση.
Η αντισταθμιση μου πως θα δουλευει οταν θα εχω 2 κυκλωματα? Θα κανω αντισταθμιση στο ενα απο 2 κυκλωματα? Ακουγεται λογικο αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκατάσταση καλοριφέρ πετρελαίου. Αλλά με τις τιμές του πετρελαίου, έχω 6-7 χρόνια να το ανάψω. Υπάρχει η δυνατότητα να το γυρίσω σε αντλία θερμότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CptBill είπε

δεν γνωριζω για περιπτωσεις που ειναι λαθος διατομες κτλ αλλα φανταζομαι ναι, εκει χρειαζονται περισσοτερα λιτρα νερου.
Και οι 2 εγκαταστασεις μου δουλευουν ανευ δοχειου αδρανειας χωρις προβλημα αλλα εχω αρκετα λιτρα νερου λογο υπερδιαστασιολογημένων σωματων. . ΔΑ εβαλα σε 2ο χρονο στην εγκατασταση της LG που ειχε το προβλημα που περιγραφω παραπανω και εκανα μια τρυπα στο νερο.
Η λογικη του 2ου κυκλοφορητη δλδ να εχεις 2 διαφορετικα κυκλωματα  δεν τη καταλαβαινω και δεν  την εχω δει πουθενα περα απο ενα ελληνα εγκαταστατη  που μας εχει πρηξει τον ερωτα στο youtube αφου νομιζει οτι εχει βρει την απολυτη λυση.
Η αντισταθμιση μου πως θα δουλευει οταν θα εχω 2 κυκλωματα? Θα κανω αντισταθμιση στο ενα απο 2 κυκλωματα? Ακουγεται λογικο αυτο?

 

δεν ειναι απαραιτητο να βαλεις 1000lt δοχειο αδρανειας, μπορεις να βαλεις και μικρο

η αντισταθμιση λειτουργει οπως λειτουργει και "κανονικα" δηλαδη η αντλια διαβαζει εξωτερικη και θερμοκρασια προσαγωγης μετα το δοχειο αδρανειας, οταν "τελειωσει" το οποιο ζεστο νερο υπαρχει στο δοχειο αδρανειας, το θερμαινει μεσω εναλλακτη. Προφανως αν κανεις νεα εγκαταση το σωστο ειναι να βαλεις τις σωστες διατομες, αλλα αν ειναι κανα εργολαβικο με τουμποραματα και δε συμφερει να σκαψεις ολο το σπιτι, υπαρχει η λυση του δοχειου αδρανειας.

τα λιτρα αυτα καθαυτα δεν προσφερουν κατι, αν δηλαδη η εγκατασταση σου εχει 1500λτ νερο και αυτα περνανε απο φ15 σωληνα, δε θα λειτουργει σωστα η αντλια. Εξωτερικο πχ οι εταιρειες (valliant κλπ) σου λενε ελαχιστη διατομη φ22 χαλκος τελος. Μιλαμε για διατομη στηλης παντα, στα σωματα η στην ενδοδαπεδια προφανως πεφτουν οι διατομες. Αυτη η διατομη θα δωσει την ελαχιστη απαιτουμενη απο την αντλια ροη. Η δικια μου (γεωθερμικη) λεει το ιδιο, φ28 στο εσωτερικο, κυκλωμα 1.5 ιντσα στον εναλλακτη.

5 λεπτά πριν, SofosChoriou είπε

Έχω εγκατάσταση καλοριφέρ πετρελαίου. Αλλά με τις τιμές του πετρελαίου, έχω 6-7 χρόνια να το ανάψω. Υπάρχει η δυνατότητα να το γυρίσω σε αντλία θερμότητας;

φυσικα, γιατι να μην μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, CptBill said:

Ολες οι αντλιες εχουν ελαχιστο ογκο νερου που θελουν. Τα σωματα σε καλυπτουν εκτος εαν εχεις πολυ λιγα. 
Εδω επανερχομαστε στο θεμα του μηχανικου. Δεν σου εκανε μελετη ο μηχανικος σου? Δεν ειδε εαν καλυπτεις τον ελαχιστο ογκο νερου?
btw η LG ηταν τοσο τραγικη στη σειρα U33 που στα τεχνικα της εγχειριδια δεν εγραφε ελαχιστο ογκο νερου.

Για οσους ρωτησαν γιατι οχι LG.
Γιατι οσοι θα τη χρησιμοποιησουν με καλοριφερ θα πρεπει να ετοιμαστουν για απειρα on/off
Το προβλημα εχει αναφερερθει σε πολλα φορουμς, βιντεακια στο youtube. H lg σε εμενα παραδεχτηκε το προβλημα χωρις να μπορει να δωσει λυση.
Σε ενδοδαπεδιες εγκαταστασεις το προβλημα δεν υπαρχει. Η μεγαλη θερμικη αδρανεια βοηθαει την LG να συμπεριφερεται καλυτερα
Εδω το προβλημα σε βιντεο
Εδω ενα τεραστιο thread απο ολλανδικο φορουμ και με καποια workarounds
https://gathering.tweakers.net/forum/list_messages/2017448/0
Κτλ κτλ

Υπαρχουν χρηστες που δεν εχουν αντιληφθει καν το προβλημα. Σε αυτους πονταρει η LG και πουλαει σαν τρελη. 
Ο μηχανικος εγκαταστασης σε εμενα δεν ασχοληθηκε καν. 
Ο μηχανικος που ανελαβε τη μελετη (ο θεος να την κανει αφου την εκανε τηλεπαθητικα), σηκωσε κ αυτος τα χερια ψηλα.

Για να μην λεμε τα ιδια, βρειτε μια αντλια της προκοπης (διαβαζω πολλα θετικα για τις panasonic τελευταια), εαν προκειται να παιξετε με χαμηλες θερμοκρασιες βρειτε μηχανικο με @ @  γιατι εγω εχω καταληξει να μην ζεσταινομαι επαρκως σε ολο το σπιτι και να ψαχνω μονος μου λυσεις.

 

 

 

Αν και άσχετος με τον τρόπο λειτουργίας των αντλιών γενικότερα, θα συμφωνήσω με αυτό. Στην δικιά μου περίπτωση με LG αντλία, ρυθμίζεις την θερμοκρασία που θέλεις στον χώρο (πχ 23 βαθμούς). Η αντλία αρχίζει να ζεσταίνει τα νερά στα σώματα μέχρι τους 50-55 ας πούμε οπότε ο χώρος θερμαίνεται και όταν φτάσει μερικούς βαθμούς πάνω από την επιθυμητή θερμοκρασία, σταματάει να ζεσταίνει τα νερά και η θερμοκρασία αυτών πέφτει στους 35 βαθμούς οπότε ο χώρος σιγά σιγά αρχίζει και κρυώνει. Μόλις πέσει μισό βαθμό κάτω από την επιθυμητή θερμοκρασία αρχίζει πάλι να ζεσταίνει τα σώματα στους 55 και αυτός ο κύκλος επαναλαμβάνεται συνέχεια. Ο χώρος ζεσταίνεται κανονικότατα στην περίπτωση μου αλλά γίνεται συνέχεια αυτό το σταμάτα ξεκίνα με αποτέλεσμα να έχεις και μια διαφορά στην αίσθηση της θερμοκρασία καθώς παίζει 2-3 βαθμούς γύρω από αυτήν που ορίζεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Ο χώρος ζεσταίνεται κανονικότατα στην περίπτωση μου αλλά γίνεται συνέχεια αυτό το σταμάτα ξεκίνα με αποτέλεσμα να έχεις και μια διαφορά στην αίσθηση της θερμοκρασία καθώς παίζει 2-3 βαθμούς γύρω από αυτήν που ορίζεις. 

Είναι πολύ μεγάλη η διακύμανση, 1 βαθμό και πολύ είναι, έτσι θα έπρεπε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος για εμενα ξεκινά ότι θέλετε σώματα και όχι fan coil η ενδοδαπεδια ώστε να δουλεύει η αντλία με μικρες θερμοκρασίες και  χαμηλές κατανάλωσης.κρατώντας τα σώματα τα ίδια η βάζοντας μεγαλύτερα στους ίδιους σωλήνες που είναι φ15-φ16 όλο το συστημα θα έχει προβληματα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Το λάθος για εμενα ξεκινά ότι θέλετε σώματα και όχι fan coil η ενδοδαπεδια ώστε να δουλεύει η αντλία με μικρες θερμοκρασίες και  χαμηλές κατανάλωσης.κρατώντας τα σώματα τα ίδια η βάζοντας μεγαλύτερα στους ίδιους σωλήνες που είναι φ15-φ16 όλο το συστημα θα έχει προβληματα . 

Όχι απαραίτητα. 

Έχουμε και λέμε: για να πάρουμε συγκεκριμένη θερμική ισχύ, θέλουμε 2 πράγματα:

1ον: Διαφορά θερμοκρασίας

2ον: Παροχή

Οπότε όταν βάλεις ένα οποιοδήποτε μέσο, σου λέει ο κατασκευαστής ότι για αυτή τη θερμοκρασία και αυτή την παροχή, εγώ σου δίνω τόση ισχύ.

Αν έχεις μικρή διατομή σωλήνωσης, για να πιάσεις την παροχή σηκώνει περισσότερη πίεση, οπότε θες πιο δυνατό κυκλοφορητή. 

Αυτά όλα υπολογίζονται και διαστασιολογούνται, αν αφεθούν στην τύχη τότε η επιτυχία της εγκατάστασης, θα οφείλεται επίσης στην τύχη.

Τώρα επειδή κάθε περίπτωση έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες και παραμέτρους, αυτά που πρέπει να προσέξει κανείς είναι άπειρα και δεν υπάρχει μια λύση που να ταιριάζει σε όλους, ούτε και σε κάθε περίπτωση είναι μια και μοναδική η σωστή προσέγγιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, iordanis78 said:

Το λάθος για εμενα ξεκινά ότι θέλετε σώματα και όχι fan coil η ενδοδαπεδια ώστε να δουλεύει η αντλία με μικρες θερμοκρασίες και  χαμηλές κατανάλωσης.κρατώντας τα σώματα τα ίδια η βάζοντας μεγαλύτερα στους ίδιους σωλήνες που είναι φ15-φ16 όλο το συστημα θα έχει προβληματα . 

Κανένα σύστημα δεν θα έχει πρόβλημα. Μια χαρά μπορείς να δουλέψεις με χαμηλές θερμοκρασίες και σώματα έχοντας μάλιστα κάποια πλεονεκτήματα έναντι ενδοδαπεδιας.

Έχει αναλυθεί στο παρελθόν στο φόρουμ του michanikos μέσω του μηχανικου πασλα η λογική λειτουργίας με χαμηλές θερμοκρασίες προσαγωγής και καλοριφέρ. Το αποτέλεσμα είναι εξωπραγματικο cop.

Ο άνθρωπος εξηγούσε πως διαστασιολογησε της carrier του  στα Ιωάννινα και πόσο αποδοτικότητη είναι η εγκατάσταση. Βαριέμαι να ψάχνω τώρα τα ποστ του.

Το πρόβλημα είναι σε παλιές εγκαταστάσεις με καλοριφέρ που στο ίδιο βρόχο παιζει έχεις παραπάνω από ένα σώμα. Που και πάλι υπάρχουν λύσεις. Είπαμε, μηχανικός διαθέσιμος  με διάθεση να βρεθεί. 

Στον Πειραιά σε ένα μικρό διαμέρισμα 60τμ έχω κλείσει σεζόν χειμώνα με 370kwh όλο το χειμώνα. Και καθόμαστε κάποιοι και αμφιβάλλουμε αν μπορείς να πετύχεις με σώματα καλές καταναλώσεις.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί καποιος να γράψει τα βήματα για το πως να κανω αντιστάθμιση σε lg therma v 9kw ή να παραθέσει καποιον αναλυτητικο οδηγό γιατι ο εγκαταστάτης μου δεν ξερει και πολλα απο αντισταθμιση στην συγκεκριμενη αντλια???? Επισης ειναι καλο να λειτουργω την αντλια με αντισταθμιση ή μονο με τα νερά???Ποιο ειναι το ποιο οικονομικο??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσοι πήραν αντλία απο 1/1/2023 (και μόνο) , να τσεκάρουν

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

ώστε να πάνε ΔΕΗ (σε οποιοδήποτε πρόγραμμα , για >2000kw/τετράμηνο να τσεκάρουν την καρφιτσωμένη ανάρτηση στο νήμα της ΔΕΗ)  και να πάρουν 300€ δώρο στην κατανάλωση

δεν είναι και λίγα και είπα να το αναφέρω

edit : δλδ 300€ βγαίνει ~στα 1300kw με 0,16 και ρυθμιζόμενες περίπου (με ΥΚΩ 1ης κλίμακας  , χωρίς ετήσιο πάγιο ΔΕΔΔΗΕ)

Αναφορά σε κείμενο

Για τους πελάτες που ήδη διαθέτουν αντλία θερμότητας μέσω άλλης εταιρείας, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει ενεργή παροχή ρεύματος με τη ΔΕΗ στα ίδια στοιχεία που είχε κοπεί το τιμολόγιο/απόδειξη για την αγορά αντλίας. Ισχύει για υφιστάμενους και μελλοντικούς πελάτες ΔΕΗ.

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...