Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, MYSSO said:

Καλησπέρα , αναζητώντας και εγώ οικονομικότερη λύση  θέρμανσης από το πετρέλαιο διάβασα όλες τις σελίδες της συζήτησης. 

Απορίες πολλές!

Πόσο κοστίζει η μελέτη του μηχανολόγου που θα κάνει τις μετρήσεις και τις διαστασολογιες?

Μπορώ να διατηρήσω τα υπάρχοντα σώματα του καλοριφέρ? Οι περισσότεροι έχετε βάλει fan coil. Η θα πρέπει να αντικατασταθούν και αυτά?

Τι είναι τα νερά χαμηλών θερμοκρασιών ή υψηλων? Και τι πρέπει να επιλέγει? Αν εξαρτάται από την περιοχή και τις καιρικές συνθήκες αφορά κατοικία στα δυτικά προάστια Αθήνας.

Οι εταιρείες που εμπορεύονται αντλίες θερμότητας δεν έχουν δικούς τους μηχανολόγους για να κάνουν και τη μελέτη και την εγκατάσταση?

Η αντιστάθμιση τι ακριβώς κάνει? 

Τέλος, οι απόψεις από τους χρήστες μιας αντλίας θερμότητας διχάζουν. Κάποιοι πολλοί ευχαριτημενοι, άλλοι πάλι μετανιωμενοι για την επένδυση τους σε σχέση με το αποτέλεσμα. 

 

Η αντιστάθμιση προσαρμόζει τη θερμοκρασία νερού θέρμανσης της αντλίας ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία.

Πχ η αντλία θα βγάζει πιο χλιαρό νερό όταν θα έχει ζέστη έξω. 

Η παράμετρος αυτή αλλάζει ανά πάσα στιγμή από 4 τιμές συνήθως, μέγιστη/ ελάχιστη θερμοκρασία νερού, μέγιστη /ελάχιστη θερμοκρασία εξωτερικόυ χώρου.

Κ μετά η αντλία παίζει με βάση την καμπύλη αντιστάθμισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, CptBill είπε

Από ότι βλέπω καλά κρατεί ακόμα η γκρίνια του "έβαλα αντλία μέσω του  κυρ Μήτσου, μου υποσχέθηκε οικονομια αλλά εγώ καίω 50kwh την ημέρα. Μα γιατί?"

μα ο κόσμος δεν πάει στον Μητσάρα , το πρόβλημα θα υπάρχει για ακόμα μια 10ετία τουλάχιστον αφού δεν υπάρχει τεχνική κατάρτιση ακόμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, korakios said:

μα ο κόσμος δεν πάει στον Μητσάρα , το πρόβλημα θα υπάρχει για ακόμα μια 10ετία τουλάχιστον αφού δεν υπάρχει τεχνική κατάρτιση ακόμα

Η σελίδα μου έχει κλείσει μια δεκαετία ήδη.

Σε μια δεκαετία θα λέμε ότι χρειαζόμαστε μια 10ετια επιπλέον.

Infinitive loop φαση

Εκτός εάν εννοείς ότι θέλει μια δεκαετία για σύνταξη μελέτη απώλειας θερμοκρασίων ένας μηχανικός. Χαλάλι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CptBill είπε

 

Αν και μετανιωμένος με την επιλογή μου (ποτέ ξανά lg), περισυ σε μονοκατοικία σε υψόμετρο 100μ, στο Βόλο, με 90~τμ χώρου, δαπάνησα 1800kwh για όλο το χειμώνα με μια 12αρα monoblock lg therma 

Ξαναλέω. 1800kwh για όλο το χειμώνα.

 

Καλημέρα. Έχω καταλήξει και γώ στην lg therma. Εάν δεν σου είναι κόπος μπορείς να αναφερθείς  προς τι αυτή η απογοήτευση για την επιλογή σου αυτή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

μα ο κόσμος δεν πάει στον Μητσάρα , το πρόβλημα θα υπάρχει για ακόμα μια 10ετία τουλάχιστον αφού δεν υπάρχει τεχνική κατάρτιση ακόμα

Κι όμως... Πόσες περιπτώσεις έχω ακούσει, που ο εγκαταστάτης βάζει καρφωτά θερμοκρασία 55 βαθμούς και φεύγει!!!

Επειδή οι εταιρείες έδωσαν την επίσημη εκπροσώπηση στον τάδε επαγγελματία μιας περιοχής, σημαίνει ότι αυτός δεν είναι "μητσάρας"; Μην ξεχνάμε ότι περάσαμε μια περίοδο 10 χρόνων μνημονίων, το μόνο που τις ένοιαζε ήταν να έχουν τις στοιχειώδεις πωλήσεις χωρίς κανένα σεμινάριο και εκπαίδευση...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Κι όμως... Πόσες περιπτώσεις έχω ακούσει, που ο εγκαταστάτης βάζει καρφωτά θερμοκρασία 55 βαθμούς και φεύγει!!!

παρον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panoszavra είπε

Καλημέρα. Έχω καταλήξει και γώ στην lg therma. Εάν δεν σου είναι κόπος μπορείς να αναφερθείς  προς τι αυτή η απογοήτευση για την επιλογή σου αυτή;

Και γω αυτήν παρήγγειλα, την u44

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Και γω αυτήν παρήγγειλα, την u44

Αυτή ναι. Έχω ρίξει πολύ διάβασμα και ρώτησα πολλούς (ειδικούς και μη) δίχως να εμπιστεύομαι 100% κανένα. Γενικά δεν υπάρχει διάθεση να ασχοληθεί κάποιος ειδικός πέρα  από το σου συστήσει στο περίπου τα kw της αντλίας με μια προσαυξήσεις για σιγουριά ώστε να ζεσταίνεσαι σίγουρα. 🤣
Κατέληξα ,λοιπόν , σε μια 9άρα lg που με βάση τις απώλειες και τον πίνακα αποδόσεων είδα ότι με καλύπτει. 
 Για αξιοπιστία βέβαια δεν μπορώ να ξέρω. Μόνο ότι διαβάζω εδώ. Γι’αυτό περιμένω την απάντηση του CptBill  για να μας διαφωτίσει κάπως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mechpanos said:

Κι όμως... Πόσες περιπτώσεις έχω ακούσει, που ο εγκαταστάτης βάζει καρφωτά θερμοκρασία 55 βαθμούς και φεύγει!!!

Επειδή οι εταιρείες έδωσαν την επίσημη εκπροσώπηση στον τάδε επαγγελματία μιας περιοχής, σημαίνει ότι αυτός δεν είναι "μητσάρας"; Μην ξεχνάμε ότι περάσαμε μια περίοδο 10 χρόνων μνημονίων, το μόνο που τις ένοιαζε ήταν να έχουν τις στοιχειώδεις πωλήσεις χωρίς κανένα σεμινάριο και εκπαίδευση...

Ακριβώς έτσι.  Πολύ έμπειρος εγκαταστάτης, πολύ καλή και σωστή δουλειά,  αλλά κούμπωσε την Hitachi αντλία στους 55 και έφυγε! 40 kW τη μέρα έκαιγε  χωρίς να έχουν αρχίσει τα κρύα!

Όταν  του είπαμε τηλεφωνικά να έρθει να βάλει  την αντιστάθμιση,  μας είπε ότι δεν έχει και είναι  πρόσθετη εξωτερική εγκατάσταση!!!

Ευτυχώς βρήκαμε λεπτομερή βίντεο με οδηγίες, διαβάσαμε σχολαστικά τις οδηγίες χρήσης και την ρυθμίσαμε μόνοι μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, CptBill είπε

Είχα καιρό να μπω στο thread.

Από ότι βλέπω καλά κρατεί ακόμα η γκρίνια του "έβαλα αντλία μέσω του  κυρ Μήτσου, μου υποσχέθηκε οικονομια αλλά εγώ καίω 50kwh την ημέρα. Μα γιατί?"

Πήρατε στα χέρια σας μελέτη θερμικών απωλειών για τον χώρο σας? Σας εξήγησε ο μηχανικός σας τι απώλειες έχετε  οπότε τι μηχάνημα θα χρειαστείτε?

Εάν ναι, θα ξέρατε πριν βάλετε καν μπρος την νέα σας αντλία, πόσο ακριβώς θα σας κοστίζει για να ζεσταθειτε.

Δυστυχώς και οι μηχανικοί που έχουν εμπειρία στις αντλίες είναι ελάχιστοι, ακόμα λιγότεροι είναι αυτοί που είναι πρόθυμοι να προτείνουν απλά πράγματα για επιπλέον οικονομία.

Αν και μετανιωμένος με την επιλογή μου (ποτέ ξανά lg), περισυ σε μονοκατοικία σε υψόμετρο 100μ, στο Βόλο, με 90~τμ χώρου, δαπάνησα 1800kwh για όλο το χειμώνα με μια 12αρα monoblock lg therma 

Ξαναλέω. 1800kwh για όλο το χειμώνα.

Έγινε μελέτη από πριν κ ζήτησα από το μηχανικό μου μελέτη χαμηλών θερμοκρασιών προσαγωγής με καλοριφέρ. Ναι μπήκε το χέρι στη τσέπη. Και αλλαχθηκαν αρκετά καλοριφέρ στο σπίτι αλλά το αποτέλεσμα είναι να ανεβαίνω σπάνια σε θερμοκρασίες νερού άνω των 45C για να ζεστάνω όλο το σπίτι.

Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα μου, έχω καιρο να την ανανέωσω βέβαια. Εκεί παραθέτω στοιχεία από τη παλια εγκατάσταση, μια 6αρα carrier.

http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

Μην βάζετε τις ριμαδο αντλίες σαν να βάζετε air condition. Θα κλαίτε με μαύρο δάκρυ όταν έρθει η ώρα του λογαριασμού. Επίσης θα καταλήξετε κάτα 90% με υπερδιαστασιολογημενο μηχάνημα εάν περίμενετε από τον πωλητή να σας πει τι αντλία θα βάλετε.

 

Υγ: ο πωλητής /μηχανικός στο Βόλο που μου έβαλε την αντλία δεν ήξερε καν να ρυθμίσει αντιστάθμιση. Την έβαλε όλο χαρά τους 50C θερμοκρασία νερού και με υπερηφάνεια μου έλεγε, "ορίστε, έτοιμος, έχεις ζέστη πλέον!"

Τι σώματα είχες και τι σώματα έβαλες?

Με την hitachi που μίλησα μου είπαν οτι η αντλία θέλει αρκετό νερό για να δουλέψει σωστά.

Πάντως δεν υπάρχουν αρκετοί γνώστες μηχανολόγοι στο κομμάτι αντλίας θερμότητας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Πάντως δεν υπάρχουν αρκετοί γνώστες μηχανολόγοι στο κομμάτι αντλίας θερμότητας...

Ε όχι και δεν υπάρχουν!!! Δεν είναι δα και πυρηνική επιστήμη, όποιος μηχανολόγος ασχολείται με ψύξη θέρμανση κλιματισμό, γνωρίζει τα μυστικά των αντλιών. Μπορεί να μην ξέρει να ρυθμίσει όλες τις μάρκες της αγοράς, άλλο αυτό!

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

Με την hitachi που μίλησα μου είπαν οτι η αντλία θέλει αρκετό νερό για να δουλέψει σωστά.

Όλες θέλουν μια ελάχιστη ποσότητα νερού στο κύκλωμα. Αυτό δεν έχει να κάνει με το είδος των σωμάτων. Αν δεν έχουμε τον απαιτούμενο όγκο νερού, βάζουμε ένα buffer των 100lt και τον προσθέτουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ε όχι και δεν υπάρχουν!!! Δεν είναι δα και πυρηνική επιστήμη, όποιος μηχανολόγος ασχολείται με ψύξη θέρμανση κλιματισμό, γνωρίζει τα μυστικά των αντλιών. Μπορεί να μην ξέρει να ρυθμίσει όλες τις μάρκες της αγοράς, άλλο αυτό!

Όλες θέλουν μια ελάχιστη ποσότητα νερού στο κύκλωμα. Αυτό δεν έχει να κάνει με το είδος των σωμάτων. Αν δεν έχουμε τον απαιτούμενο όγκο νερού, βάζουμε ένα buffer των 100lt και τον προσθέτουμε.

Στην περιοχή μου δεν υπάρχουν, κάθε ένας έλεγε τα δικά του και μου έστειλαν εγκαταστάτη για να αποφασίσει αυτός τι θα βάλει. Ο άλλος μου είπε να τα ξηλώσω όλα (δίκτυο-σώματα) και να τα φτιάξω από την αρχή, ο άλλος μου είπε μόνο αντλία θα βάλει και τίποτε άλλο...όλοι τους μηχανολόγοι-μηχανικοί. Εγώ ποιον να ακούσω και ποιον να πιστέψω?

Κι όπως ανέφερα και με μηχανολόγο που μίλησα στη hitachi μου είπε να μην αλλάξω τα σώματα ακαν γιατί θα έχει καλύτερη συμπεριφορά η αντλία.

Μια λάθος απόφαση να πάρω θα την πληρώσω πολύ ακριβά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...