Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mechpanos σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες! 

Μίλησα με την Hitachi και μου είπε να κρατήσω τα παλιά σώματα γιατί η αντλία θέλει πολύ νερό για να δουλέψει καλά. Επίσης μου είπαν να βάλω δοχείο αδρανειας με εναλλακτη στο λέβητα ώστε να μην περνάει η σαβούρα στην αντλία. Βέβαια το κόστος είναι συν 1000 ευρώ. 

Η λύση που μου είχε πει ο εγκαταστατης είναι να βάλουμε 2 βάνες κι όταν θέλω να δουλέψω τον λέβητα να τις ανοίγω κι όταν θα έχω την αντλία να είναι κλειστές. Απλά το κόστος εκεί είναι στα 300 ευρώ. 

Όσο αφορά το ανοδιο ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση όπως μου ανέφερε κάποιος ... 

Πάντως εδώ θέλω να πω ένα μπράβο στη Hitachi για την ενημέρωση και την εξυπηρέτηση... Εύχομαι στο μέλλον να είναι αχρείαστοι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, ababa641 είπε

@mechpanos σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες! 

Μίλησα με την Hitachi και μου είπε να κρατήσω τα παλιά σώματα γιατί η αντλία θέλει πολύ νερό για να δουλέψει καλά. Επίσης μου είπαν να βάλω δοχείο αδρανειας με εναλλακτη στο λέβητα ώστε να μην περνάει η σαβούρα στην αντλία. Βέβαια το κόστος είναι συν 1000 ευρώ. 

Η λύση που μου είχε πει ο εγκαταστατης είναι να βάλουμε 2 βάνες κι όταν θέλω να δουλέψω τον λέβητα να τις ανοίγω κι όταν θα έχω την αντλία να είναι κλειστές. Απλά το κόστος εκεί είναι στα 300 ευρώ. 

Όσο αφορά το ανοδιο ενδέχεται να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση όπως μου ανέφερε κάποιος ... 

Πάντως εδώ θέλω να πω ένα μπράβο στη Hitachi για την ενημέρωση και την εξυπηρέτηση... Εύχομαι στο μέλλον να είναι αχρείαστοι... 

Για την λύση του εγκαταστάτη το βλέπο δώρο άδωρο, γιατί 1ον η μπίχλα θα υπάρχει έτσι κι αλλιώς στο κύκλωμα των υπάρχοντων καλοριφέρ/λέβητα οπότε θα πάει, 2ον αν υποθέσουμε ότι έχει καθαριστεί το κύκλωμα των καλοριφέρ από την μπίχλα και ο επίφοβος είναι ο λέβητας για να μπιχλιαστεί το σύστημα, μόλις ανοίξεις βάνες να τον δουλέψεις, θα πάει μπίχλα σε όλο το κύκλωμα και μέσω αυτού και στην αντλία οπότε δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις. Αν μπει εναλλάκτης τότε ΟΚ γιατί απόμονώνεις εντελώς το λέβητα. Αλλά είμαστε σίγουροι ότι ο λέβητας έχει μπίχλα, και το υπόλοιπο κύκλωμα είναι καθαρό δηλαδή; Εγώ προσωπικά δεν είμαι καθόλου γι' αυτό θα έκανα πολύ καλό καθάρισμα όλου του κυκλώματος με ειδικό συνεργείο, φάρμακα τι κέρατα βάζουν μέσα, συμπεριλαμβανομένου του λέβητα και μετά πολύ καλά φίλτρα να κρατάνε τη αμάκα να μην πάει στην αντλία. Έτσι νομίζω πάντως η Hitatchi έχει εμπειρία σε αυτά πιο πολλή από εμένα σίγουρα που το μόνο σύστημα που ασχολήθηκα είναι το δικό μου, όπου πολλά τα βρήκα σε συνεργασία με τον υδραυλικό και τον προμηθευτή μου δεν είχα ξανασχοληθεί με φίλτρα, εξαερωτικά, κυκλοφορητές, δοχεία και λοιπά κέρατα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Λ

Εγώ επιμένω να δοκιμάσεις πρώτα αν ζεσταίνεσαι με 50 βαθμούς στα νερά 

Επειδή είναι με εξοικονομώ και θα μπει θερμοπρόσοψη δεν θα έχω πλήρη εικόνα.

 

 

Εδώ έχουμε έναν πίνακα αποδόσεων που μου έστειλε η Hitachi για όποιον ενδιαφέρεται

image003.png

Επεξ/σία από ababa641
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, REVYTHOUSA είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.Να ξέρεις ότι με την αντλία θερμότητας είμαι πολύ ευχαριστημένος (20 χρόνια την έχω) και τα λεφτά της τα έχει βγάλει και με το παραπάνω

 

21 λεπτά πριν, REVYTHOUSA είπε

(έχω  μια αντλία θερμότητας που είναι για δύο σπίτια και έχω φτάσει και κοντά στις 3000kwh μηνιαίος)

μήπως δεν είναι αντλία θερμότητας αλλά ηλεκτρικός λέβητας  με αντιστάσεις ???

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντλία θερμότητας  climavenetta ανοιχτού τύπου.Μεσο θέρμανσης/ψύξης το νερό και με χρήση ενδοδαπεδιας σωληνωσης.Η αντλία αυτή καλύπτει 300m2 (δύο σπίτια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντλία lg. Την ενεργοποιησαμε προχτές. Ίσως να είναι χαζή η ερώτηση μου. Ο πίνακας έτσι πρέπει να μένει; συνέχεια ανοιχτός- φωτεινός;  δεν κλείνει σαν τα κινητά! Να μαυρίζει η οθόνη; χαχααα

Τώρα έχω μόνο ενεργοποημενο το ζεστό νερό χρήσης.. όχι τα σώματα..

IMG20231020090720.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXIOA είπε

Αντλία lg. Την ενεργοποιησαμε προχτές. Ίσως να είναι χαζή η ερώτηση μου. Ο πίνακας έτσι πρέπει να μένει; συνέχεια ανοιχτός- φωτεινός;  δεν κλείνει σαν τα κινητά! Να μαυρίζει η οθόνη; χαχααα

Τώρα έχω μόνο ενεργοποημενο το ζεστό νερό χρήσης.. όχι τα σώματα..

IMG20231020090720.jpg

 Έτσι είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Αντλία lg. Την ενεργοποιησαμε προχτές. Ίσως να είναι χαζή η ερώτηση μου. Ο πίνακας έτσι πρέπει να μένει; συνέχεια ανοιχτός- φωτεινός;  δεν κλείνει σαν τα κινητά! Να μαυρίζει η οθόνη; χαχααα

Τώρα έχω μόνο ενεργοποημενο το ζεστό νερό χρήσης.. όχι τα σώματα..

IMG20231020090720.jpg

Στις ρυθμίσεις υπάρχει προφύλαξη οθόνης να την ενεργοποιήσεις που σου κατεβάζει τη φωτεινότητα. Επίσης εκει μπορείς να ενεργοποιήσεις την αυτόματη επιστροφή στην αρχική οθόνη. Αυτή που βλέπεις αν πατήσεις το κουμπί της επιστροφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos-13 είπε

Στις ρυθμίσεις υπάρχει προφύλαξη οθόνης να την ενεργοποιήσεις που σου κατεβάζει τη φωτεινότητα. Επίσης εκει μπορείς να ενεργοποιήσεις την αυτόματη επιστροφή στην αρχική οθόνη. Αυτή που βλέπεις αν πατήσεις το κουμπί της επιστροφής.

thanks bro. θα το δοκιμασω ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , αναζητώντας και εγώ οικονομικότερη λύση  θέρμανσης από το πετρέλαιο διάβασα όλες τις σελίδες της συζήτησης. 

Απορίες πολλές!

Πόσο κοστίζει η μελέτη του μηχανολόγου που θα κάνει τις μετρήσεις και τις διαστασολογιες?

Μπορώ να διατηρήσω τα υπάρχοντα σώματα του καλοριφέρ? Οι περισσότεροι έχετε βάλει fan coil. Η θα πρέπει να αντικατασταθούν και αυτά?

Τι είναι τα νερά χαμηλών θερμοκρασιών ή υψηλων? Και τι πρέπει να επιλέγει? Αν εξαρτάται από την περιοχή και τις καιρικές συνθήκες αφορά κατοικία στα δυτικά προάστια Αθήνας.

Οι εταιρείες που εμπορεύονται αντλίες θερμότητας δεν έχουν δικούς τους μηχανολόγους για να κάνουν και τη μελέτη και την εγκατάσταση?

Η αντιστάθμιση τι ακριβώς κάνει? 

Τέλος, οι απόψεις από τους χρήστες μιας αντλίας θερμότητας διχάζουν. Κάποιοι πολλοί ευχαριτημενοι, άλλοι πάλι μετανιωμενοι για την επένδυση τους σε σχέση με το αποτέλεσμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα καιρό να μπω στο thread.

Από ότι βλέπω καλά κρατεί ακόμα η γκρίνια του "έβαλα αντλία μέσω του  κυρ Μήτσου, μου υποσχέθηκε οικονομια αλλά εγώ καίω 50kwh την ημέρα. Μα γιατί?"

Πήρατε στα χέρια σας μελέτη θερμικών απωλειών για τον χώρο σας? Σας εξήγησε ο μηχανικός σας τι απώλειες έχετε  οπότε τι μηχάνημα θα χρειαστείτε?

Εάν ναι, θα ξέρατε πριν βάλετε καν μπρος την νέα σας αντλία, πόσο ακριβώς θα σας κοστίζει για να ζεσταθειτε.

Δυστυχώς και οι μηχανικοί που έχουν εμπειρία στις αντλίες είναι ελάχιστοι, ακόμα λιγότεροι είναι αυτοί που είναι πρόθυμοι να προτείνουν απλά πράγματα για επιπλέον οικονομία.

Αν και μετανιωμένος με την επιλογή μου (ποτέ ξανά lg), περισυ σε μονοκατοικία σε υψόμετρο 100μ, στο Βόλο, με 90~τμ χώρου, δαπάνησα 1800kwh για όλο το χειμώνα με μια 12αρα monoblock lg therma 

Ξαναλέω. 1800kwh για όλο το χειμώνα.

Έγινε μελέτη από πριν κ ζήτησα από το μηχανικό μου μελέτη χαμηλών θερμοκρασιών προσαγωγής με καλοριφέρ. Ναι μπήκε το χέρι στη τσέπη. Και αλλαχθηκαν αρκετά καλοριφέρ στο σπίτι αλλά το αποτέλεσμα είναι να ανεβαίνω σπάνια σε θερμοκρασίες νερού άνω των 45C για να ζεστάνω όλο το σπίτι.

Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα μου, έχω καιρο να την ανανέωσω βέβαια. Εκεί παραθέτω στοιχεία από τη παλια εγκατάσταση, μια 6αρα carrier.

http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

Μην βάζετε τις ριμαδο αντλίες σαν να βάζετε air condition. Θα κλαίτε με μαύρο δάκρυ όταν έρθει η ώρα του λογαριασμού. Επίσης θα καταλήξετε κάτα 90% με υπερδιαστασιολογημενο μηχάνημα εάν περίμενετε από τον πωλητή να σας πει τι αντλία θα βάλετε.

 

Υγ: ο πωλητής /μηχανικός στο Βόλο που μου έβαλε την αντλία δεν ήξερε καν να ρυθμίσει αντιστάθμιση. Την έβαλε όλο χαρά τους 50C θερμοκρασία νερού και με υπερηφάνεια μου έλεγε, "ορίστε, έτοιμος, έχεις ζέστη πλέον!"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MYSSO είπε

Καλησπέρα , αναζητώντας και εγώ οικονομικότερη λύση  θέρμανσης από το πετρέλαιο διάβασα όλες τις σελίδες της συζήτησης. 

Απορίες πολλές!

Πόσο κοστίζει η μελέτη του μηχανολόγου που θα κάνει τις μετρήσεις και τις διαστασολογιες?

Μπορώ να διατηρήσω τα υπάρχοντα σώματα του καλοριφέρ? Οι περισσότεροι έχετε βάλει fan coil. Η θα πρέπει να αντικατασταθούν και αυτά?

Τι είναι τα νερά χαμηλών θερμοκρασιών ή υψηλων? Και τι πρέπει να επιλέγει? Αν εξαρτάται από την περιοχή και τις καιρικές συνθήκες αφορά κατοικία στα δυτικά προάστια Αθήνας.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...