Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Διαμέρισμα 4ου 80τμ κ λέω για αντλία θέρμανσης να βάλω .Επειδή 1η φορά θ ασχοληθώ  διαβάζω ήδη αρκετά αλλά  τι πρέπει να προσέξω ?

Πχ πόσα kW ? Τι ειναι το Ber ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/8/2023 στις 2:13 ΜΜ, zaras27 είπε

Καλησπέρα σας,

Διαμέρισμα 4ου 80τμ κ λέω για αντλία θέρμανσης να βάλω .Επειδή 1η φορά θ ασχοληθώ  διαβάζω ήδη αρκετά αλλά  τι πρέπει να προσέξω ?

Πχ πόσα kW ? Τι ειναι το Ber ? 

Να βγάλεις μελέτη απωλειών πρώτα, για να επιλέξεις με βάση αυτή. Συμβουλεύσου Μηχανολόγο έμπειρο, που θα σε καθοδηγήσει.  Ber ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry EER ήθελα να γράψω αλλά κ για το COP  . Ποια πρέπει να ειναι η αναλογία ?

 

Απλά διαβάζω τι καλύπτουν ανάλογα με τα τμ 

Επεξ/σία από zaras27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω βάλει αντλία θερμότητας Vailant μόνο για θέρμανση. Όλο το καλοκαίρι φυσικά δεν δούλευε αλλά ήταν στο ρεύμα κανονικά. Ξέρει να μου πει κάποιος πόση ώρα κανει να πάρει εμπρός η αντλία από την στιγμή που θα ζητήσω θέρμανση στον χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2023 στις 6:53 ΜΜ, tleon είπε

Καλησπέρα. Έχω βάλει αντλία θερμότητας Vailant μόνο για θέρμανση. Όλο το καλοκαίρι φυσικά δεν δούλευε αλλά ήταν στο ρεύμα κανονικά. Ξέρει να μου πει κάποιος πόση ώρα κανει να πάρει εμπρός η αντλία από την στιγμή που θα ζητήσω θέρμανση στον χώρο;

Τι εννοεις ποση ωρα? αμεσως!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 

Για σπίτι 110 τ.μ. στην Πελοπόννησο, μη-ορεινό (ήπιο χειμώνα δηλαδή), με υπολογισμένες θερμικές απώλειες από το https://www.elith.gr/calc/stresults.php στα 14666 Watt (12613 KCal/h), που θερμαίνεται με καλοριφέρ. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου 30ετίας με αντλία θερμότητας. Τα σώματα είναι τύπου πάνελ, το καλοριφέρ τόσα χρόνια λειτουργεί με μέγιστη θερμοκρασία νερού 70-75 C. 

Είμαι εν αναμονή μελέτης-προσφοράς από μηχανολόγο, αλλά θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα αν γίνεται, βασιζόμενος στις γνώσεις και την εμπειρία σας. 

  1. Θα απαιτηθεί αντλία υψηλών θερμοκρασιών, ή μια μεσαίων θερμοκρασιών (60-65 C) θα είναι επαρκής; 
  2. Για τις αντλίες θερμότητας Inventive Energy (ελληνικής συναρμολόγησης) έχει κανείς άποψη; 
  3. Πότε απαιτείται αντλία με τριφασική παροχή ρεύματος; Έχουν κάποια οφέλη οι τριφασικές vs μονοφασικές; Σημείωση:  Έχω τριφασικό ρεύμα. 
  4. Λίγο άσχετο, αλλά ρωτώ: Ισχύει όντως ότι θα απαγορευθεί η χρήση του πετρελαίου θέρμανσης από το 2030;  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από proximo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, proximo είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Για σπίτι 110 τ.μ. στην Πελοπόννησο, μη-ορεινό (ήπιο χειμώνα δηλαδή), με υπολογισμένες θερμικές απώλειες από το https://www.elith.gr/calc/stresults.php στα 14666 Watt (12613 KCal/h), που θερμαίνεται με καλοριφέρ. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον λέβητα πετρελαίου 30ετίας με αντλία θερμότητας. Τα σώματα είναι τύπου πάνελ, το καλοριφέρ τόσα χρόνια λειτουργεί με μέγιστη θερμοκρασία νερού 70-75 C. 

Είμαι εν αναμονή μελέτης-προσφοράς από μηχανολόγο, αλλά θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα αν γίνεται, βασιζόμενος στις γνώσεις και την εμπειρία σας. 

  1. Θα απαιτηθεί αντλία υψηλών θερμοκρασιών, ή μια μεσαίων θερμοκρασιών (60-65 C) θα είναι επαρκής; 
  2. Για τις αντλίες θερμότητας Inventive Energy (ελληνικής συναρμολόγησης) έχει κανείς άποψη; 
  3. Πότε απαιτείται αντλία με τριφασική παροχή ρεύματος; Έχουν κάποια οφέλη οι τριφασικές vs μονοφασικές; Σημείωση:  Έχω τριφασικό ρεύμα. 
  4. Λίγο άσχετο, αλλά ρωτώ: Ισχύει όντως ότι θα απαγορευθεί η χρήση του πετρελαίου θέρμανσης από το 2030;  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

1. Αναλόγως των σωμάτων θα πρέπει να τα δει ο μηχανολόγος και να τα μετρήσει τί θερμίδες βγάζουν. Αν είναι αρκετά υπερδιαστασιολογημένα, μπορεί και να σε καλύπτει μέσων. Αλλά έχε υπόψη ότι η μέσων για να ανεβάσει θερμοκρασία, ρίχνει και βαθμό απόδοσης, και ισχύ. Οπότε αν είναι οριακά και από τη στιγμή που θα την έχεις μόνο θέρμανση, ίσως να είναι καλύτερη επιλογή η υψηλών. Θες έμπειρο μηχανολόγο οπωσδήποτε για να σε συμβουλέψει κατάλληλα!

2. Έχω δει δουλειές τους στο fb μόνο, βάζει επώνυμα υλικά πιθανόν να είναι και καλύτερες από τις επώνυμες του εμπορίου. 

3. Επειδή έχεις μεγάλη ισχύ και έχεις και 3φ παροχή, βάλε 3φ αντλία. Λιγότερο ρεύμα στα καλώδια, δουλεύει πιο άνετα το μοτέρ. Δεν έχει κάποιο άλλο ουσιαστικό όφελος.

4. Υπάρχουν διάφορες προβλέψεις στον εθνικό κλιματικό νόμο αλλά δεν τις θυμάμαι, όλα αναθεωρούνται βέβαια κατά το δοκούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mechpanos είπε

1. Αναλόγως των σωμάτων θα πρέπει να τα δει ο μηχανολόγος και να τα μετρήσει τί θερμίδες βγάζουν. Αν είναι αρκετά υπερδιαστασιολογημένα, μπορεί και να σε καλύπτει μέσων. Αλλά έχε υπόψη ότι η μέσων για να ανεβάσει θερμοκρασία, ρίχνει και βαθμό απόδοσης, και ισχύ. Οπότε αν είναι οριακά και από τη στιγμή που θα την έχεις μόνο θέρμανση, ίσως να είναι καλύτερη επιλογή η υψηλών. Θες έμπειρο μηχανολόγο οπωσδήποτε για να σε συμβουλέψει κατάλληλα!

2. Έχω δει δουλειές τους στο fb μόνο, βάζει επώνυμα υλικά πιθανόν να είναι και καλύτερες από τις επώνυμες του εμπορίου. 

3. Επειδή έχεις μεγάλη ισχύ και έχεις και 3φ παροχή, βάλε 3φ αντλία. Λιγότερο ρεύμα στα καλώδια, δουλεύει πιο άνετα το μοτέρ. Δεν έχει κάποιο άλλο ουσιαστικό όφελος.

4. Υπάρχουν διάφορες προβλέψεις στον εθνικό κλιματικό νόμο αλλά δεν τις θυμάμαι, όλα αναθεωρούνται βέβαια κατά το δοκούν.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. 

Για τις Α/Θ της Inventive Energy διάβασα για πρώτη φορά εδώ στο forum. Διαβάζω το φυλλάδιο τεχνικών χαρακτηριστικών των Α/Θ της Inventive Energy και μου έχει προξενήσει θετική εντύπωση. 

Επεξ/σία από proximo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Γνωρίζει κανείς αν εχει σταματησει το νερο απο το δικτυο και εχω 300 λιτρα στο boiler, αν μπορει να αδειασει το νερο απο τις βρυσες?

Τι εννοείτε; Αν μπορεί από το boiler, να πάει νερό προς τις βρύσες; Τότε στο μεν κρύο, που η τροφοδοσία έρχεται από κάτω, αν δεν υπάρχει αντεπίστροφη λογικά θα μπορεί να επιτρέψει, στο δε ζεστό που η εξαγωγή είναι συνήθως στην άνω πλευρά του μπόιλερ, θα μπορεί να περάσει ένα μέρος. Όλα αυτά, εφόσον βέβαια υπάρχει η απαραίτητη υψομετρική διαφορά, αν το boiler είναι στο υπόγειο τότε δεν θα πάει στην βρύση, απολύτως τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε μηχανικός και είδε το σπίτι μου είπε ότι χρειάζομαι 8kw αντλία μονοφασικό, είμαι σε φάση που βάζω κουφώματα και μόνωση οπότε σιγά σιγά πρέπει να καταλήξω και σε αντλία. Το σπίτι είναι 75 τετραγωνικά στην Βέροια στον τρίτο όροφο με σπίτια πάνω κάτω και απο δίπλα οπότε δεν θα έχω πολλές απώλειες.

Τι αντλία προτείνετε να πάρω? Επίσης για να έχω μια εικόνα, τι ασφάλεια και τι διατομή καλωδίου θα χρειαστώ για την αντλία? (θα έρθει ηλεκτρολόγος αλλά θέλω να είμαι διαβασμένος)

 

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, pavloa είπε

Ήρθε μηχανικός και είδε το σπίτι μου είπε ότι χρειάζομαι 8kw αντλία μονοφασικό, είμαι σε φάση που βάζω κουφώματα και μόνωση οπότε σιγά σιγά πρέπει να καταλήξω και σε αντλία. Το σπίτι είναι 75 τετραγωνικά στην Βέροια στον τρίτο όροφο με σπίτια πάνω κάτω και απο δίπλα οπότε δεν θα έχω πολλές απώλειες.

Τι αντλία προτείνετε να πάρω? Επίσης για να έχω μια εικόνα, τι ασφάλεια και τι διατομή καλωδίου θα χρειαστώ για την αντλία? (θα έρθει ηλεκτρολόγος αλλά θέλω να είμαι διαβασμένος)

 

 

Σαν αντλία μόνο, υπολόγιζε γύρω στα 3kw ισχύ (θα το λέει και στα specs της εκάστοτε αντλίας, τί μέγιστο ρεύμα τραβάει). Άρα την σηκώνει μια 16άρα ασφάλεια. Ωστόσο αν έχει και αντιστάσεις, συνήθως είναι άλλα 3kw η αντίσταση. Εγώ θα ανέβαινα μια διατομή και θα έβαζα 25άρα ασφάλεια, με 4ρι καλώδιο (ξεχωριστά για την αντίσταση, αναλόγως και τί λέει η σύνδεση της αντλίας).

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/9/2023 στις 9:18 ΜΜ, andreaspA είπε

Τι εννοεις ποση ωρα? αμεσως!

 

Νομίζω ότι θελει λίγη ώρα ίσως και 30' αλλά δεν έιμαι σίγουρος. Αυτό γίνεται όταν έχει σχεδόν ένα χρόνο να δουλέψει...νομίζω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vagosman είπε

Monoblock η split unit με δικό της δοχείο;

Εχει κάποιος προσωπική εμπειρία σε split; Γενικά απόσο καταλαβαίνω παίζουν οι περισσότερες monoblock.

Είναι πιο value for money και πιο εύκολες στην τοποθέτηση, τα έχουν όλα μαζεμένα οι mono, γι αυτό. Δοχείο τι εννοείς; ΖΝΧ; Δεν χρειάζεται ντε και καλά το δικό της, μπορείς να βάλεις και οποιουδήποτε 3ου κατασκευαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...