Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

1kw την ωρα ειναι 24kwh την ημερα + την καταναλωση των fancoil που ειναι αλλες 6 για πλακα στην περιπτωση μου (100watt το ενα * 5 μηχανηματα)
30kwh την ημερα ειναι 3600kwh το 4μηνο. Βαλε και τις kwh του σπιτιου, μιλαμε για 5000kwh. Η πιστολιά θα ακουστεί μέχρι εκεί!! :)

....

Επειδή κι εγώ για αντλία με fancoils (και όχι με σώματα που αρκετοί εγκαταστάτες μου λένε) κατευθυνομουν και προσπαθώ ακόμα να με πείσω να κατευθυνθώ σε νέες κατασκευές δύο σπιτιών, έχω ξαναπεί και σε αυτό το θρεντ μάλιστα, πως δεν ξέρω τελικά αν συμφέρει όταν στα φυσικά αέρια/υγραέρια/πετρέλαια κτλ διαχρονικά δίνουν επιδοτήσεις. Στο ρεύμα δεν δίνουν (μην σχολιάσουμε τις έκτακτες που δόθηκαν για κάνα χρόνο και τελειώνουν, είπαμε, οι άλλες είναι διαχρονικές). Πέρα από το ακριβό κόστος εγκατάστασης τους, οι αντλίες καίνε από μόνες τους πάρα πολλά kw, με αποτέλεσμα να ανεβάζουν και τη συνολική κατανάλωση του σπιτιού σε τρελά ύψη, τα οποία συμπαρασύρουν κι ένα κάρο άλλες χρεώσεις.

Πραγματικά προβληματίζομαι τι να κάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Επειδή κι εγώ για αντλία με fancoils (και όχι με σώματα που αρκετοί εγκαταστάτες μου λένε) κατευθυνομουν και προσπαθώ ακόμα να με πείσω να κατευθυνθώ σε νέες κατασκευές δύο σπιτιών, έχω ξαναπεί και σε αυτό το θρεντ μάλιστα, πως δεν ξέρω τελικά αν συμφέρει όταν στα φυσικά αέρια/υγραέρια/πετρέλαια κτλ διαχρονικά δίνουν επιδοτήσεις. Στο ρεύμα δεν δίνουν (μην σχολιάσουμε τις έκτακτες που δόθηκαν για κάνα χρόνο και τελειώνουν, είπαμε, οι άλλες είναι διαχρονικές). Πέρα από το ακριβό κόστος εγκατάστασης τους, οι αντλίες καίνε από μόνες τους πάρα πολλά kw, με αποτέλεσμα να ανεβάζουν και τη συνολική κατανάλωση του σπιτιού σε τρελά ύψη, τα οποία συμπαρασύρουν κι ένα κάρο άλλες χρεώσεις.

Πραγματικά προβληματίζομαι τι να κάνω. 

 

 

Φτιάξε ένα εξέλ και βάλε τι τιμές ενέργειας (με όλα μέσα, μεταφοράς, ΕΤΜΕΑΡ κ.α., τυχόν επιδοτήσεις) μαντεύεις για τα επόμενα 10 χρόνια. Βάλε πόσες kwh θα καις από κάθε πηγή ενέργειας (ρεύμα, αέριο, πετρέλαιο). Βασικά αν βάλεις την μία, βγαίνουν οι άλλες θεωρώντας τους βαθμούς απόδοσης (δηλ. αν καις σε μια κατοικία, 10.000kwh θερμικές, είναι 0.80~85 ο β.α. του πετρελαίου και 0.90~95 του αερίου, και ~3.5 της αντλίας, άρα θα έχεις ~ 11.800kwh πετρέλαιο, 10.500 αέριο, 2850 kwh ρεύμα - μόνο για θέρμανση!). Δηλαδή περίπου 1000 λίτρα πετρέλαιο - τα άλλα χρεώνονται σε kwh ούτως ή άλλως.
Ε βάλε τις τιμές τώρα που θεώρησες επί δέκα χρόνια, βάλε και τα κόστη εγκατάστασης για κάθε σύστημα, και δες αν συμφέρει.
Ας πούμε το πετρέλαιο θέρμανσης, μαζί με όλα τα επιδόματα θέρμανσης κλπ, πόσο βγαίνει τελική; Ας πούμε 1 ευρώ -> 1.000€ το χρόνο κόστος. 
Το αέριο; Βλέπω παίζει τώρα σε τιμή ~0.05€, δεν ξέρω αν μπαίνουν κι άλλες χρεώσεις μέσα στον λογαριασμό αερίου... Άρα πάμε σε 525€ αέριο (με την ανωτέρω τιμή).
Ρεύμα...Με όλα μέσα (ενέργεια + ρυθμιζόμενες + ΦΠΑ, ειδικό τέλος) είναι ~ 0.25€. Η ενέργεια καθαρά στο σενάριό μου, ήταν ~0.135€/kwh... Δεν βάζω μόνο δήμο - ερτ, αυτά θα τα πλήρωνες έτσι κι αλλίως με ό,τι πηγή και να θερμανθείς, αφού το σπίτι θα έχει ρεύμα. Άρα με αντλία θα πληρώνεις 712€ το χρόνο. 
Ε αντίστοχα τροποποιείς τα νούμερα να δεις τι θα καις στη δική σου περίπτωση! 
-> Είμαστε κι εμείς σε κάτι περιοχές που δεν έχουμε πρόσβαση σε φυσικό αέριο, και οι επιλογές είναι περιορισμένες.
Επίσης, κοιτάζουμε και λίγο το θέμα κλιματικής αλλαγής. Το αέριο θεωρώ ότι είναι πλέον ξεπερασμένο σαν καύσιμο για οικιακή χρήση και θα πρέπει να κατευθυνθεί προς χρήση σε βιομηχανία, επαγγελματικούς χώρους. Την ηλεκτρική ενέργεια μπορούμε να την καλύψουμε από ανανεώσιμες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε προβλεψη ενεχει πολυ ρισκο.Το τι εγινε στο παρελθον και τι θα γινει στο μελλον μπορει να ειναι εντελως ασχετα.

Παντως δεν ειμαστε πολυ κοντα στο να απεμπολησουμε τα ορυκτα καυσιμα.

Προσωπικα θεωρω οτι μια κοινη λυση για θερμανση και ψυξη (δηλαδη αντλιες) εχει καποιες ευκολιες στην διαχειριση του χωρου.

Το μονο που φαινεται οτι θα συμφερει παντα ειναι η τηλεθερμανση που εχουν στη Βορεια Ελλαδα,other than that δεν βλεπω κατι σιγουρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Καθε προβλεψη ενεχει πολυ ρισκο.Το τι εγινε στο παρελθον και τι θα γινει στο μελλον μπορει να ειναι εντελως ασχετα.

 

Χθες διάβαζα ένα βιβλίο, που λέγεται "Τα βήματα του μεθυσμένου", και μιλάει ακριβώς γι' αυτό: είναι πολύ εύκολο να εξηγήσεις εκ των υστέρων την εξέλιξη ενός φαινομένου ερμηνεύοντας τί οδήγησε σε αυτό, αλλά σχεδόν αδύνατον να προβλέψεις την εξέλιξη ακόμα και αν έχεις πολλά δεδομένα, γιατί ακόμα και μικρές αλλαγές στα δεδομένα μπορεί να οδηγήσουν σε μεγάλες αλλαγές στα αποτελέσματα. 
Σε ένα παράδειγμα, πήραν 800 αμοιβαία κεφάλαια και τα κατέταξαν από το πιο αποδοτικό στο χειρότερα αποδοτικό, από το 1991 - 1995 και έκαναν ένα διάγραμμα. Και πήραν τα ίδια αμοιβαία με την κατάταξη του 91-95, και έφτιαξαν διάγραμμα απόδοσης το 96-2000. Θα περίμενε κανείς, ότι τα καλύτερα αμοιβαία, θα συνέχιζαν με τις καλύτερες αποδόσεις, και τα χειρότερα, θα συνέχιζαν με τις χειρότερες, ακολουθώντας περίπου το διάγραμμα του 91-95. Ε, το διάγραμμα του 96-2000, ήταν σχεδόν "θόρυβος"!

FundMgrRanks_1991-1995_sm.jpg

 

FundMgrPerformance_1996-2000_sm.jpg

 

Γι' αυτό και οι μηχανικοί όταν κάνουμε ανάλυση επενδύσεων, κάνουμε και ανάλυση ευαισθησίας. Δηλαδή, πόσο επηρρεάζεται το τελικό μας αποτέλεσμα (πχ η απόδοση της επένδυσης), αν μεταβληθεί κάποια βασική παραδοχή μας κατά 10, 20, 30%...

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Φτιάξε ένα εξέλ και βάλε τι τιμές ενέργειας (με όλα μέσα, μεταφοράς, ΕΤΜΕΑΡ κ.α., τυχόν επιδοτήσεις) μαντεύεις για τα επόμενα 10 χρόνια. Βάλε πόσες kwh θα καις από κάθε πηγή ενέργειας (ρεύμα, αέριο, πετρέλαιο). Βασικά αν βάλεις την μία, βγαίνουν οι άλλες θεωρώντας τους βαθμούς απόδοσης (δηλ. αν καις σε μια κατοικία, 10.000kwh θερμικές, είναι 0.80~85 ο β.α. του πετρελαίου και 0.90~95 του αερίου, και ~3.5 της αντλίας, άρα θα έχεις ~ 11.800kwh πετρέλαιο, 10.500 αέριο, 2850 kwh ρεύμα - μόνο για θέρμανση!). Δηλαδή περίπου 1000 λίτρα πετρέλαιο - τα άλλα χρεώνονται σε kwh ούτως ή άλλως.
Ε βάλε τις τιμές τώρα που θεώρησες επί δέκα χρόνια, βάλε και τα κόστη εγκατάστασης για κάθε σύστημα, και δες αν συμφέρει.
Ας πούμε το πετρέλαιο θέρμανσης, μαζί με όλα τα επιδόματα θέρμανσης κλπ, πόσο βγαίνει τελική; Ας πούμε 1 ευρώ -> 1.000€ το χρόνο κόστος. 
Το αέριο; Βλέπω παίζει τώρα σε τιμή ~0.05€, δεν ξέρω αν μπαίνουν κι άλλες χρεώσεις μέσα στον λογαριασμό αερίου... Άρα πάμε σε 525€ αέριο (με την ανωτέρω τιμή).
Ρεύμα...Με όλα μέσα (ενέργεια + ρυθμιζόμενες + ΦΠΑ, ειδικό τέλος) είναι ~ 0.25€. Η ενέργεια καθαρά στο σενάριό μου, ήταν ~0.135€/kwh... Δεν βάζω μόνο δήμο - ερτ, αυτά θα τα πλήρωνες έτσι κι αλλίως με ό,τι πηγή και να θερμανθείς, αφού το σπίτι θα έχει ρεύμα. Άρα με αντλία θα πληρώνεις 712€ το χρόνο. 
Ε αντίστοχα τροποποιείς τα νούμερα να δεις τι θα καις στη δική σου περίπτωση! 
-> Είμαστε κι εμείς σε κάτι περιοχές που δεν έχουμε πρόσβαση σε φυσικό αέριο, και οι επιλογές είναι περιορισμένες.
Επίσης, κοιτάζουμε και λίγο το θέμα κλιματικής αλλαγής. Το αέριο θεωρώ ότι είναι πλέον ξεπερασμένο σαν καύσιμο για οικιακή χρήση και θα πρέπει να κατευθυνθεί προς χρήση σε βιομηχανία, επαγγελματικούς χώρους. Την ηλεκτρική ενέργεια μπορούμε να την καλύψουμε από ανανεώσιμες.

Ναι κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω.

Βλέπεις, ακόμα και στο παράδειγμα σου, το φυσικό αέριο είναι πιο φθηνό σε χρήση και η εγκατάσταση του επίσης πολύ πολύ φθηνότερη. 

Δυστυχώς κι εμενα εκεί που γίνονται τα σπίτια δεν περνάει φυσικό αέριο και η εναλλακτική είναι μπουκάλες υγραερίου μέχρι να περάσει, που ανεβάζουν το κόστος. Αν περνούσε φυσικό αέριο ίσως να μην το σκεφτόμουν καν.

Τα 712€ ετησιως για αντλία πάντως μου φαίνονται παρα πολύ αισιοδοξα με τις καταναλώσεις που διαβάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Ναι κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω.

Βλέπεις, ακόμα και στο παράδειγμα σου, το φυσικό αέριο είναι πιο φθηνό σε χρήση και η εγκατάσταση του επίσης πολύ πολύ φθηνότερη. 

Δυστυχώς κι εμενα εκεί που γίνονται τα σπίτια δεν περνάει φυσικό αέριο και η εναλλακτική είναι μπουκάλες υγραερίου μέχρι να περάσει, που ανεβάζουν το κόστος. Αν περνούσε φυσικό αέριο ίσως να μην το σκεφτόμουν καν.

Τα 712€ ετησιως για αντλία πάντως μου φαίνονται παρα πολύ αισιοδοξα με τις καταναλώσεις που διαβάζω.

3.000 kwh το χρόνο για θέρμανση, δεν είναι αισιόδοξο, νορμάλ προς πολύ είναι. Εγώ φέτος έκαψα ~1700 kwh στην αντλία, 2 όροφοι 280 τμ σύνολο. Νότια Ελλάδα βέβαια που δεν μας πιάνει το πολύ ψύχος. Φίλος στην Αττική Ν. Ιωνία, έκαψε την ίδια ποσότητα, 130τμ κατοικία. Φίλος στην Φλώρινα 270 τμ 5700 kwh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mechpanos είπε

3.000 kwh το χρόνο για θέρμανση, δεν είναι αισιόδοξο, νορμάλ προς πολύ είναι. Εγώ φέτος έκαψα ~1700 kwh στην αντλία, 2 όροφοι 280 τμ σύνολο. Νότια Ελλάδα βέβαια που δεν μας πιάνει το πολύ ψύχος. Φίλος στην Αττική Ν. Ιωνία, έκαψε την ίδια ποσότητα, 130τμ κατοικία. Φίλος στην Φλώρινα 270 τμ 5700 kwh.

Κι εγώ για Αττική λέω, Κερατσίνι και για διαμερίσματα το ένα 118τμ και το άλλο 90τμ.

1700 είναι μια χαρά και 3000 μην σου πω. Αλλά διαβάζω εδώ στο θρεντ για καταναλώσεις 25-30 την ημέρα, δηλαδή 750-900 το μήνα και φοβάμαι, γιατί δεν είναι σε ένα ποστ ξέρω γω να πεις έτυχε.

Καλοκαίρι τι καταναλώσεις έχεις για ψύξη και σε τι ζητούμενη θερμοκρασια; Ξέρω είναι γενικό το ερώτημα, για αυτό βάζω και τι ζητούμενη θερμοκρασια, εγώ πχ δεν είναι από αυτούς που βάζουν το ερκοντισιον στους 17, να μην σταματάει ποτέ και να γίνει το σπίτι χειμώνας...ανάλογα την εξωτερική το βάζω 27-28-29, ακόμα και 30 αν πχ έξω έχει 43, το 30 μέσα είναι μια χαρά θερμοκρασία για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mechpanos είπε

3.000 kwh το χρόνο για θέρμανση, δεν είναι αισιόδοξο, νορμάλ προς πολύ είναι. Εγώ φέτος έκαψα ~1700 kwh στην αντλία, 2 όροφοι 280 τμ σύνολο. Νότια Ελλάδα βέβαια που δεν μας πιάνει το πολύ ψύχος. Φίλος στην Αττική Ν. Ιωνία, έκαψε την ίδια ποσότητα, 130τμ κατοικία. Φίλος στην Φλώρινα 270 τμ 5700 kwh.

τετοια λες και σε περιμενω ακομα για καφε να την δεις....:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Biohazard_ είπε

25-30 την ημέρα

Ναι αλλά όχι ΚΑΘΕ μέρα, ούτε όλο το χρόνο! 

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

τετοια λες και σε περιμενω ακομα για καφε να την δεις....:)

Έρχομαι :) 

 

1 ώρα πριν, _Biohazard_ είπε

Καλοκαίρι τι καταναλώσεις έχεις για ψύξη και σε τι ζητούμενη θερμοκρασια; Ξέρω είναι γενικό το ερώτημα, για αυτό βάζω και τι ζητούμενη θερμοκρασια, εγώ πχ δεν είναι από αυτούς που βάζουν το ερκοντισιον στους 17, να μην σταματάει ποτέ και να γίνει το σπίτι χειμώνας...ανάλογα την εξωτερική το βάζω 27-28-29, ακόμα και 30 αν πχ έξω έχει 43, το 30 μέσα είναι μια χαρά θερμοκρασία για μένα.

Για ψύξη έχω τρελές καταναλώσεις και χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αλλά έχει εξήγηση: ΔΕΝ έχω αξιωθεί ακόμα, να κάνω θερμομόνωση την ταράτσα...οπότε βράζει ο όροφος, ενώ στον από κάτω όροφο είναι ψυγείο, και παλεύει η αντλία να ισορροπήσει. Οπότε έχω 25-30 kwh την ημέρα κατανάλωση, και επάνω είναι στους 28 βαθμούς με τα fc τέρμα, ενώ στο ισόγειο είναι στους 28 με τα fc εντελώς σβηστά. Αυτά βέβαια τις ημέρες του καύσωνα, τώρα έχει πέσει πολύ, πρώτα απ' όλα δεν την ανάβω καθόλου γιατί το απόγευμα πάμε για μπάνιο και την νύχτα ανοίγω παράθυρα και φέρνει δροσιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

 

Έρχομαι :) 

 

δεν ειμαι κατω. Θα κατεβω αυθημερον ή μια διανυκτερευση την αλλη εβδομαδα για το μπάζωμα. Τελος σεπτεμβρη ομως θα κατεβω για καποιες μερες, οποτε να την δουμε τοτε αν δεν την εχουν φτιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Κι εγώ για Αττική λέω, Κερατσίνι και για διαμερίσματα το ένα 118τμ και το άλλο 90τμ.

1700 είναι μια χαρά και 3000 μην σου πω. Αλλά διαβάζω εδώ στο θρεντ για καταναλώσεις 25-30 την ημέρα, δηλαδή 750-900 το μήνα και φοβάμαι, γιατί δεν είναι σε ένα ποστ ξέρω γω να πεις έτυχε.

Καλοκαίρι τι καταναλώσεις έχεις για ψύξη και σε τι ζητούμενη θερμοκρασια; Ξέρω είναι γενικό το ερώτημα, για αυτό βάζω και τι ζητούμενη θερμοκρασια, εγώ πχ δεν είναι από αυτούς που βάζουν το ερκοντισιον στους 17, να μην σταματάει ποτέ και να γίνει το σπίτι χειμώνας...ανάλογα την εξωτερική το βάζω 27-28-29, ακόμα και 30 αν πχ έξω έχει 43, το 30 μέσα είναι μια χαρά θερμοκρασία για μένα.

Μια και πρόκειται για καινούργιες κατοικίες ξεχνάς τα συρόμενα και χωνευτά κουφώματα ό,τι θέρμανση κι αν βάλεις.

 

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

 

Για ψύξη έχω τρελές καταναλώσεις και χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αλλά έχει εξήγηση: ΔΕΝ έχω αξιωθεί ακόμα, να κάνω θερμομόνωση την ταράτσα...οπότε βράζει ο όροφος, ενώ στον από κάτω όροφο είναι ψυγείο, και παλεύει η αντλία να ισορροπήσει. Οπότε έχω 25-30 kwh την ημέρα κατανάλωση, και επάνω είναι στους 28 βαθμούς με τα fc τέρμα, ενώ στο ισόγειο είναι στους 28 με τα fc εντελώς σβηστά. Αυτά βέβαια τις ημέρες του καύσωνα, τώρα έχει πέσει πολύ, πρώτα απ' όλα δεν την ανάβω καθόλου γιατί το απόγευμα πάμε για μπάνιο και την νύχτα ανοίγω παράθυρα και φέρνει δροσιά.

Δεν έχεις κάνει incline ακόμα; 😡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μια και πρόκειται για καινούργιες κατοικίες ξεχνάς τα συρόμενα και χωνευτά κουφώματα ό,τι θέρμανση κι αν βάλεις.

 

Δεν έχεις κάνει incline ακόμα; 😡

Ουόχι δε βάζω incline, έχω ρίξει τσιμεντοκονία ρήσεων, οπότε θα την κάνω κολλητή σαν πλακάκι και θα γεμίσω με κόλλα όπου χρειάζεται. Γι' αυτό έχω πει στο πλακατζή μου να 'ρθει να δούμε με την πήχη αν είμαστε εντάξει και να μου κάνει προσφορά για τις εργασίες, και μ' έχει γράψει. Τεχνίτης έπρεπε να γινόμουνα γαμώ τα πολυτεχνεία μου :):)  (να ήμουνα καλός όμως, όχι κανένας αυγολέμονος!!!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Μια και πρόκειται για καινούργιες κατοικίες ξεχνάς τα συρόμενα και χωνευτά κουφώματα ό,τι θέρμανση κι αν βάλεις.

Δεν υπήρχε περίπτωση να μπουν χωνευτά κουφώματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Επειδή κι εγώ για αντλία με fancoils (και όχι με σώματα που αρκετοί εγκαταστάτες μου λένε) κατευθυνομουν και προσπαθώ ακόμα να με πείσω να κατευθυνθώ σε νέες κατασκευές δύο σπιτιών, έχω ξαναπεί και σε αυτό το θρεντ μάλιστα, πως δεν ξέρω τελικά αν συμφέρει όταν στα φυσικά αέρια/υγραέρια/πετρέλαια κτλ διαχρονικά δίνουν επιδοτήσεις. Στο ρεύμα δεν δίνουν (μην σχολιάσουμε τις έκτακτες που δόθηκαν για κάνα χρόνο και τελειώνουν, είπαμε, οι άλλες είναι διαχρονικές). Πέρα από το ακριβό κόστος εγκατάστασης τους, οι αντλίες καίνε από μόνες τους πάρα πολλά kw, με αποτέλεσμα να ανεβάζουν και τη συνολική κατανάλωση του σπιτιού σε τρελά ύψη, τα οποία συμπαρασύρουν κι ένα κάρο άλλες χρεώσεις.

Πραγματικά προβληματίζομαι τι να κάνω. 

 

 

Σε ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ οικοδομή το κόστος της αντλίας δεν ειναι απαγορευτικό. Βάλε πόσα θέλεις για εγκατάσταση θέρμανσης συν το κόστος για τα κλιματιστικά και έχεις ενα μέγεθος να συγκρίνεις με το κόστος της αντλίας. Ρώτησε σε έναν μηχανολόγο που έχει εμπειρία να βάλεις κάποια πάνελ παραπάνω μαζί με τον ηλιακό. Ρίχνει την καταναλωση της αντλίας. 

Για το φυσικό αέριο το σκέφτεσαι μόνο εάν περνάει κάτω από το σπίτι σου. Το πετρέλαιο προϋποθέτει χώρο για δεξαμενης, πληρωμή του πετρέλαιου εκ των προτέρων, μαυρίλες, 

Το μόνο που πραγματικά έχει χαμηλό κοστος είναι γεωθερμία αλλά το κόστος είναι τεράστιο για σπίτι. 

Και επειδή έχω αντλία, το κόστος του ρεύματος για 130μ2 σπίτι όλο τον χειμώνα δεν είναι πάνω από 1500€ όλο τον χειμώνα. Περιοχή είμαι Ελευσίνα, οπότε ειμαστε παρόμοια ζώνη. Τον χειμώνα μπορεί να φάει ζόρι με τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες κάποιες λίγες ημέρες που ουσιαστικά οι αντιστάσεις δουλεύουν συστηματικά. Αλλά στην περιοχή που είμαι δεν ξεπερνούν τις 10 συνολικά τον χρόνο

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...