Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/7/2023 στις 11:49 ΠΜ, funkyjohny είπε
5 ώρες πριν, Vagosman είπε

Ειναι μονωμένα τα σπίτια σας; Γιατι χωρίς μόνωση μονο αίμα δάκρυα κ ιδρώτας.

Πως γίνεται το κλιματιστικό να αποδίδει καλύτερα όμως από την αντλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Vagosman είπε

Ειναι μονωμένα τα σπίτια σας; Γιατι χωρίς μόνωση μονο αίμα δάκρυα κ ιδρώτας.

Αδεια πριν απο 4 χρονια, αποπερατωση το 2022 με 10cm baumit θερμοπροσοψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, andreaspA said:

Αδεια πριν απο 4 χρονια, αποπερατωση το 2022 με 10cm baumit θερμοπροσοψη.

Η αντλία λειτουργεί με αντιστάθμιση ή με σταθερή θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Η αντλία λειτουργεί με αντιστάθμιση ή με σταθερή θερμοκρασία;

Δεν εχω ιδεα. Ο πρωτος που την εγκατεστησε , την ειχε ρυθμισε με COOL 7c και HOT 57c.
Τα εβαλα στο auto
και στις δυο περιπτωσεις, το display εδειχνε θερμοκρασια χωρου και την ρυθμιζες.
Μετα ηρθε το επισημο service της LG, και μου ειπε οτι ειναι αρυθμιστη. Πια στο display δεν δειχνει θερμοκρασια χωρου αλλα θερμοκρασια νερών στους 5c.

Σε ολες τις περιπτωσεις καιει τον κώλο της!

Τα 2-3kw + τις καταναλωσεις απο τα fancoil τα εχει για πλάκα. Φαντάσου δηλαδη για 3 και βαλε kw Να καινε ολη μερα και ολη νυχτα!
τωρα ειναι θεμα ρυθμισης? δεν ξερω. Ας βρεθει καποιος τοτε που ξερει να την ρυθμισει, αφου δεν ξερει κανεις!
Θα ξαναπαει το service, γιατι στην εφαρμογη παραμενει να μου βγαζει CH14 error, και δεν την βλεπω να την χειριστώ πια απο εκει.

Αστο... πολυ διαδικασια, πολλα λεφτα, πολλα τζατζαλα μαντζαλα, χωρις λογο. Αν εχεις καμια στεγη ΦΒ και προκειται για μονιμη κατοικια, το συζηταμε, αλλιως οχι.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3kW ακουγονται οκ, θα παιρνεις 9-12kW θερμικά.

Η αλήθεια ειναι οτι θέλει ΦΒ να αντισταθμίζει τις καταναλώσεις.

Ακόμα όμως και με τις τιμές τις kWh δε νομίζω να συνέφερε το αέριο η το πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, εννοείται ότι η αντλία συμφέρει σε σχέση με τα ορυκτά καύσιμα, ενεργειακά αλλά και οικονομικά.

Όσον αφορά την ψύξη και την σύγκριση με τα air condition: Ένα 12άρι, βγάζει γύρω στα 3.5-4 kw ισχύ, και ψύχει έναν χώρο μόνο. Η μαύρη η αντλία με 9 ή 12kw, προσπαθεί να φέρει βόλτα όλους τους χώρους του σπιτιού, με ο,τι μέσο έχει βάλει ο εκάστοτε εγκαταστάτης/μηχανικός. Μικρό, μεγάλο fan coil, τρέχα γύρευε. Αν θες γκάζι, πρέπει να έχεις λοιπόν και το ανάλογο μηχάνημα και μέσο, να το δώσει. Αλλιώς συγκρίνουμε ένα φορτηγό, που κουβαλάει 20 τόνους φορτίο, με μια ferrari ίδιων ίππων, και λέμε αχχχ το φορτηγό δεν γκαζώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν εχω ιδεα. Ο πρωτος που την εγκατεστησε , την ειχε ρυθμισε με COOL 7c και HOT 57c.
Τα εβαλα στο auto
και στις δυο περιπτωσεις, το display εδειχνε θερμοκρασια χωρου και την ρυθμιζες.
Μετα ηρθε το επισημο service της LG, και μου ειπε οτι ειναι αρυθμιστη. Πια στο display δεν δειχνει θερμοκρασια χωρου αλλα θερμοκρασια νερών στους 5c.

Σε ολες τις περιπτωσεις καιει τον κώλο της!

Τα 2-3kw + τις καταναλωσεις απο τα fancoil τα εχει για πλάκα. Φαντάσου δηλαδη για 3 και βαλε kw Να καινε ολη μερα και ολη νυχτα!
τωρα ειναι θεμα ρυθμισης? δεν ξερω. Ας βρεθει καποιος τοτε που ξερει να την ρυθμισει, αφου δεν ξερει κανεις!
Θα ξαναπαει το service, γιατι στην εφαρμογη παραμενει να μου βγαζει CH14 error, και δεν την βλεπω να την χειριστώ πια απο εκει.

Αστο... πολυ διαδικασια, πολλα λεφτα, πολλα τζατζαλα μαντζαλα, χωρις λογο. Αν εχεις καμια στεγη ΦΒ και προκειται για μονιμη κατοικια, το συζηταμε, αλλιως οχι.

Η θερμοκρασία του νερού που έχεις είναι λάθος έχω αντλία lg  για κρυο 16-18 για ζεστη 35-37 για σπίτι 100τμ με funcoil μέσω όρο 25kw 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iordanis78 είπε

Η θερμοκρασία του νερού που έχεις είναι λάθος έχω αντλία lg  για κρυο 16-18 για ζεστη 35-37 για σπίτι 100τμ με funcoil μέσω όρο 25kw 

το λαθος ή το σωστο δεν μπορώ να το κρίνω. Ο εξουσιοδοτημενος σερβις της LG το εκανε.

25kw ??? το εννοεις 25kw ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

το λαθος ή το σωστο δεν μπορώ να το κρίνω. Ο εξουσιοδοτημενος σερβις της LG το εκανε.

25kw ??? το εννοεις 25kw ?

Αν έχεις fan coil και σου έχουν βάλει αυτές της τιμές  στα νερά για εμενα είναι λάθος  εμένα με τα νερά στης τιμές που σου ειπα μου καίει 1 kw την ώρα και μόνο στης πολες ζεστές και στα πολλα κρυα το έχω όλη μέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Αν έχεις fan coil και σου έχουν βάλει αυτές της τιμές  στα νερά για εμενα είναι λάθος  εμένα με τα νερά στης τιμές που σου ειπα μου καίει 1 kw την ώρα και μόνο στης πολες ζεστές και στα πολλα κρυα το έχω όλη μέρα 

1kw την ωρα ειναι 24kwh την ημερα + την καταναλωση των fancoil που ειναι αλλες 6 για πλακα στην περιπτωση μου (100watt το ενα * 5 μηχανηματα)
30kwh την ημερα ειναι 3600kwh το 4μηνο. Βαλε και τις kwh του σπιτιου, μιλαμε για 5000kwh. Η πιστολιά θα ακουστεί μέχρι εκεί!! :)

Δεν μου αρεσει ολη η λειτουργια του. Δεν κοβει ποτε. Καινε τα fancoils ολη μερα. Καιει και η μοναδα. Και τα fancoils του κατω οροφου (ημιυπογειο δροσερο) που τα κλεινεις, παλι δεν αλλαζει τιποτα στην καταναλωση της αντλιας.

Δεν δικαιολογειται αυτο σημερα στην Αμαλιαδα με 35c max θερμοκρασια σε νεα μονοκατοικια με 10cm θερμοπρόσοψη.

Αν εβρισκα ενα σετ αντλιας με fancoils , ιδιας μαρκας, που να συνεργαζονται απολυτα, και η αντλια να ελέγχει τα fancoils , και ολα να τα βλεπω απο wifi, θα το ξανασυζητούσα.

 

0-02-05-34489e0d32039b873410085d967ad0baa61d5ae74818b67c296343756fd1c44b_57275ab4e81ec06d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, andreaspA είπε

1kw την ωρα ειναι 24kwh την ημερα + την καταναλωση των fancoil που ειναι αλλες 6 για πλακα στην περιπτωση μου (100watt το ενα * 5 μηχανηματα)
30kwh την ημερα ειναι 3600kwh το 4μηνο. Βαλε και τις kwh του σπιτιου, μιλαμε για 5000kwh. Η πιστολιά θα ακουστεί μέχρι εκεί!! :)

Δεν μου αρεσει ολη η λειτουργια του. Δεν κοβει ποτε. Καινε τα fancoils ολη μερα. Καιει και η μοναδα. Και τα fancoils του κατω οροφου (ημιυπογειο δροσερο) που τα κλεινεις, παλι δεν αλλαζει τιποτα στην καταναλωση της αντλιας.

Δεν δικαιολογειται αυτο σημερα στην Αμαλιαδα με 35c max θερμοκρασια σε νεα μονοκατοικια με 10cm θερμοπρόσοψη.

Αν εβρισκα ενα σετ αντλιας με fancoils , ιδιας μαρκας, που να συνεργαζονται απολυτα, και η αντλια να ελέγχει τα fancoils , και ολα να τα βλεπω απο wifi, θα το ξανασυζητούσα.

 

0-02-05-34489e0d32039b873410085d967ad0baa61d5ae74818b67c296343756fd1c44b_57275ab4e81ec06d.jpg

Είσαι υπερβολικός 100w το fan coil με τίποτα ένας ανεμιστήρας είναι γω φέτος το χειμώνα με θερμοκρασία μέσα στο σπίτι 22  εκαψα  Ιανουαρίο-απριλιο 2500kw που μου φαίνεται μια χαρά  Αθήνα μενω άνω πατησια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αντλία chofu 16αρα με fan coil Daikin καίει 45 kwh τη μέρα.  Εξουθενωτικό ψυχολογικά και επιζήμιο οικονομικά. Όσον αφορά το 12αρι που λέει ο συμφορουμιτης πιο πάνω είναι άκυρο γιατί πετάς ένα 24αρι και ένα 12αρι σε άλλο χώρο για υποστήριξη του θηρίου και οι καταναλώσεις μένουν αρκετά χαμηλά.  Το έχω δει να αποδίδει σε σπίτι με αρκετές απώλειες. Η εγκατάσταση της αντλίας είναι το Α και το Ω και δυστυχώς αυτοί που τις εγκαθιστούν είναι άσχετοι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Εμένα πάντως αντλία chofu 16αρα με fan coil Daikin καίει 45 kwh τη μέρα.  Εξουθενωτικό ψυχολογικά και επιζήμιο οικονομικά. Όσον αφορά το 12αρι που λέει ο συμφορουμιτης πιο πάνω είναι άκυρο γιατί πετάς ένα 24αρι και ένα 12αρι σε άλλο χώρο για υποστήριξη του θηρίου και οι καταναλώσεις μένουν αρκετά χαμηλά.  Το έχω δει να αποδίδει σε σπίτι με αρκετές απώλειες. Η εγκατάσταση της αντλίας είναι το Α και το Ω και δυστυχώς αυτοί που τις εγκαθιστούν είναι άσχετοι. 

τι ειναι αυτο το chofu ? made in japan βλεπω, αλλα πρωτη φορα την ακουω την μάρκα.

θα το σκεφτω πολυ να κανω την κινηση σε αλλο σπιτι που χτιζω τωρα παρολο που θα στρωσω θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, funkyjohny είπε

Εμένα πάντως αντλία chofu 16αρα με fan coil Daikin καίει 45 kwh τη μέρα.  Εξουθενωτικό ψυχολογικά και επιζήμιο οικονομικά. Όσον αφορά το 12αρι που λέει ο συμφορουμιτης πιο πάνω είναι άκυρο γιατί πετάς ένα 24αρι και ένα 12αρι σε άλλο χώρο για υποστήριξη του θηρίου και οι καταναλώσεις μένουν αρκετά χαμηλά.  Το έχω δει να αποδίδει σε σπίτι με αρκετές απώλειες. Η εγκατάσταση της αντλίας είναι το Α και το Ω και δυστυχώς αυτοί που τις εγκαθιστούν είναι άσχετοι. 

24+12= 36, να σου πιάσουν 2 χώρους, με (ψυκτική) ισχύ περίπου 10 kw. Όχι και λίγο! Βάλε μια 10άρα αντλία με 2 κατάλληλα fan coil και την κατάλληλη σωλήνωση, να ψύξει 2 χώρους μόνο, να δεις πώς θα τους πάει! Θα το κάνει Ανταρκτική. Εγώ με μια 16άρα, θερμαινω και ψύχω χώρους με 11 fan coil. Ε δεν έχω την απαίτηση να μου τα πηγαίνει, όπως αν είχα 11 κλιματιστικά 9άρια-12άρια (δηλαδή καμία 40ριά kw εγκατεστημένης ψυκτικής ισχύος). 

Οπότε καταλήγουμε σε αυτό που λες, πώς εγκαθίσταται το κάθε σύστημα. Και τι να περιμένουμε, βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...