Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, a_f_a είπε

Ισως να εννοεί σύστημα VRV.

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι υπάρχει μια κατηγορία σπιτιών που είναι τόσο καλά μονωμένα και έχουν τόσο καλό σχεδιασμό, που μπορείς να έχεις για όλο το σπίτι ένα μόνο κλασσικό κλιματιστικό σαν το gree που έβαλε η μητέρα σου. Και να κάνει δουλειά. Αλλά μην βγαίνουμε εκτός θέματος!

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι ο εγκαταστάτης μπορεί να καταβαραθρώσει εντελώς την απόδοση ενός άρτιου εξοπλισμού, δεν το συζητάμε αυτό!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα...επειδή έχει γίνει η θερμομόνωση την προηγούμενη εβδομάδα και έχουν μπει και τα κούφωμα τα pvc 3πλα, θέλω να σας ρωτήσω πως λειτουργείτε γενικά το σπίτι τώρα το καλοκαίρι με αερισμό κλπ, γιατί το δικό μου σπίτι αυτή την στιγμή έχει 29-30 βαθμούς μέσα...φταίει το ότι έγινε τώρα η θερμομόνωση και έμεινε όλη η ζέστη μέσα γιατί είχαν τα παράθυρα όλη μέρα ανοιχτά οι εργάτες ή φταίει κάτι άλλο??? σήμερα μπήκε και το air-contition 12000 btu και η αντλία...από την ώρα που μπήκε το κλιματιστικό σε λειτουργιά κατά τις 12 το μεσημέρι έχει πέσει στους 26 η θερμοκρασία να πω την αλήθεια, άλλα μετά τι γίνεται είναι το θέμα αν το κλείσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

από την ώρα που μπήκε το κλιματιστικό σε λειτουργιά κατά τις 12 το μεσημέρι έχει πέσει στους 26 η θερμοκρασία να πω την αλήθεια, άλλα μετά τι γίνεται είναι το θέμα αν το κλείσω???

Κλείστο για να δεις και να μας πεις και μας. Επίσης σημασία έχει τι καίει το κλιματιστικό για να κάνει τη δουλειά που θέλεις. Έχεις κάποιο μετρητή κατανάλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Doubt said:

Κλείστο για να δεις και να μας πεις και μας. Επίσης σημασία έχει τι καίει το κλιματιστικό για να κάνει τη δουλειά που θέλεις. Έχεις κάποιο μετρητή κατανάλωσης;

Όχι μετρητή δεν έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, EchiDNA said:

Για τις αντλίες της Vaillant έχουμε feedback? 

Τις κατασκευάζει η ίδια ή είναι φασόν;

Από ποιότητα κατασκευής δείχνουν εξαιρετικές. 

Πριν από ένα χρόνο κοίταγα να πάρω αντλία της Vaillant. Δεν είναι φασόν, made in Germany με 5 χρόνια εγγύηση αν θυμάμαι καλά, με ψυκτικό υγρό R290. Το κακό είναι ότι το R290 είναι πολύ εύφλεκτο (αν και δεν παίζει και πολύ ρόλο αυτό) και ότι τα ανταλλακτικά είναι ακριβά. Τότε μου είχαν πει ότι τα παραγγέλνουν από εξωτερικό, δηλαδή παιρνούν αρκετές μέρες μέχρι να έρθουν. Αξίζει η αντλία για σώματα γιατί ανεβάζει πολύ υψηλές θερμοκρασίες λόγω R290.

Επεξ/σία από purif
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Καλησπερα σας,

Επειδη ενδιαφερομαι για αντλια.  Ο δροσισμός σε ενδοδαπέδια αξίζει? Ριχνει θερμοκρασία; Η χρειαζεσαι και κλιματισμο ?

Ο φιλος στα Μελισσια με αυτο πορευεται. Εχει και δυο κλιματιστικα, και σιγουρα τις τελευταιες μερες δεν θα του φτανει ο δροσισμος. Ειναι και θεμα ανθρωπου. Εγω δεν θα αντεχα με δροσισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ο φιλος στα Μελισσια με αυτο πορευεται. Εχει και δυο κλιματιστικα, και σιγουρα τις τελευταιες μερες δεν θα του φτανει ο δροσισμος. Ειναι και θεμα ανθρωπου. Εγω δεν θα αντεχα με δροσισμο.

Ριχνει θερμοκρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

χρειαζεσαι και κλιματισμο ?

Γενικά, χρειάζεσαι. Μελέτη μηχανολόγου για κλιματισμό σε πραγματικές συνθήκες και αυτό θα βγάλει, τι χρειάζεται.
Ρίχνει θερμοκρασία, ναι. Πόση; Δηλαδή αν έξω βράζει και μέσα έχει 28-29, είσαι οκ; Επίσης εξαρτάται τις συνθήκες. Άλλα φορτία ένα κατώι, άλλα ένα οροφοδιαμέρισμα που το βαράει από παντού όλη μέρα ο ήλιος. Με δεδομένες τις επιφάνειες, τα υλικά της ενδοδαπέδιας, την θερμοκρασία σχεδιασμού που θα παράγει η αντλία, θα προσδιοριστούν τα φορτία δροσισμού που θα μπορεί να πάρει και θα τεκμηριωθεί αν επαρκούν και αν απαιτείται πρόσθετη ανάγκη κλιματισμού, πού και πόση.

Γενικά στην ενδοδαπέδια δεν μπορεί να κατέβουν πολύ χαμηλά οι θερμοκρασίες των νερών προσαγωγής, κυρίως γιατί η επιφάνεια του δαπέδου αποκτά θερμοκρασία κάτω από το σημείο δρόσου του αέρα με αποτέλεσμα τις υγροποιήσεις και το πατινάζ με κίνδυνο ατυχήματος.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε


Γενικά στην ενδοδαπέδια δεν μπορεί να κατέβουν πολύ χαμηλά οι θερμοκρασίες των νερών προσαγωγής, κυρίως γιατί η επιφάνεια του δαπέδου αποκτά θερμοκρασία κάτω από το σημείο δρόσου του αέρα με αποτέλεσμα τις υγροποιήσεις και το πατινάζ με κίνδυνο ατυχήματος.

Στους 20 εχει τα νερά. Οταν τα βαζει στους 18, κανει υγροποιησεις. Και μετα ανοιγε aircondition για να στεγνωνει η υγρασία.

1 ώρα πριν, Justelene235 είπε

Ριχνει θερμοκρασια?

Οπως τα λεγαμε... κανα 2 βαθμους υπολογιζω οτι του ριχνει θερμοκρασια. Δεν ειναι aircondition σιγουρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κάποιος fan coil με ψύξη να νου πει καταναλώσεις? Εμένα και χειμώνα και τώρα καλοκαίρι δείχνει να πίνει αίμα. Την έχω δύο εβδομάδες ασταμάτητα με δύο fan coil να δουλεύουν και εχει καταναλώσει 880 kwh!!! Είναι φυσιολογικό ρε παιδιά, γιατί σκέφτομαι για 24αρι να τελειώνουμε, που είχα στο προηγούμενο σπίτι και δεν έκαιγε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, funkyjohny είπε

Έχει κάποιος fan coil με ψύξη να νου πει καταναλώσεις? Εμένα και χειμώνα και τώρα καλοκαίρι δείχνει να πίνει αίμα. Την έχω δύο εβδομάδες ασταμάτητα με δύο fan coil να δουλεύουν και εχει καταναλώσει 880 kwh!!! Είναι φυσιολογικό ρε παιδιά, γιατί σκέφτομαι για 24αρι να τελειώνουμε, που είχα στο προηγούμενο σπίτι και δεν έκαιγε τίποτα. 

Εβαλα LG therma με 5 fancoils και 4 σωματα (πετσετοκρεμαστρες και σωμα)

Ειναι 1μιση μηνα και παιζει. Δεν εχω ενθουσιαστει με τιποτα. Ουτε τροπο λειτουργιας, ουτε καταναλωση. Τα fancoils δεν ξερω τι καινε, που θα καινε και αυτα καμια 500αρα watt ολα μαζι. Η αντλια όμως ρουφαει αιμα ανελεητα! 25 και 30kwh την ημερα ειναι πολυ μεγαλη καταναλωση.
Ειναι σεταρισμενη σωστα η δικιά σου? 
Ασε που εχω καταλαβει οτι κανεις δεν ξερει να ρυθμισει αντλια θερμοτητας. Μην σου πω ουτε οι επισημοι... αλλα θα εχω ενημέρωση συντομα για το αν τελικα ξέρουν.
Σε αλλη οικοδομη, εριξα πολυστρωματικη για αντλια θερμοτητας, και χτες πηρα τον ηλεκτρολογο τηλεφωνο να του πω να περασει να τραβηξει και πριζες για split aircondition πρις σοβατισω, γιατι δεν με βλεπω να βαζω αντλια.

 

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ τελευταία χρονιά...από του χρόνου aircondition που ήμουν μια χαρά χειμώνα καλοκαίρι.  Εμένα τουλάχιστον δε με νοιάζει γιατί νοικιάζω. Αυτοί που έχουν επενδύσει είναι το θέμα 

 

Επεξ/σία από funkyjohny
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...