Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 45-50 που σου λέω τα ισχυρίζεται η κατασκευαστική, όποτε δε μπορώ να πω ότι είμαι και απόλυτα σίγουρος. Όποτε θα προχωρήσω σε 60αρι μιας και ούτως ή άλλως δεν θα το χρεωθώ εγώ.

Απο εκεί και πέρα καμία ιδέα για για καμπύλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπον. Μετα την μικρη μου εμπειρια με αντλια θερμοτητας, θα πω πως δεν μου αρεσει η λειτουργια του συστηματος.

βαριεμαι να τριγυρναω τα δωματια να ανοιγω τα fancoil.

βαριεμαι να τριγυρναω τα δωματια να κλεινω τα fancoil (αν τυχον αναβαν αυτοματα)

και γενικα δεν βρισκω λογο γιατι πρεπει να ψυχω 140μ σπιτι για να ριξω εναν μεσημεριανο υπνο στο 15τμ υπνοδωματιο. Ακομα ομως και αν ανοιξω ενα fancoil μονο σε αυτο το υπνοδωματιο, κατι 1.5kw δεν με ενθουσιαζουν.

Υπαρχει καποια αντλια που να συνδιαζεται με fancoil που να ελεγχονται ολα ΚΑΙ απο το κεντρικο χειριστηριο ή εστω να τα χειριζεσαι ολα απο wifi ?

Ετσι θα το σκεφτομουν για επομενη οικόδομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Λοιπον. Μετα την μικρη μου εμπειρια με αντλια θερμοτητας, θα πω πως δεν μου αρεσει η λειτουργια του συστηματος.

βαριεμαι να τριγυρναω τα δωματια να ανοιγω τα fancoil.

βαριεμαι να τριγυρναω τα δωματια να κλεινω τα fancoil (αν τυχον αναβαν αυτοματα)

και γενικα δεν βρισκω λογο γιατι πρεπει να ψυχω 140μ σπιτι για να ριξω εναν μεσημεριανο υπνο στο 15τμ υπνοδωματιο. Ακομα ομως και αν ανοιξω ενα fancoil μονο σε αυτο το υπνοδωματιο, κατι 1.5kw δεν με ενθουσιαζουν.

Υπαρχει καποια αντλια που να συνδιαζεται με fancoil που να ελεγχονται ολα ΚΑΙ απο το κεντρικο χειριστηριο ή εστω να τα χειριζεσαι ολα απο wifi ?

Ετσι θα το σκεφτομουν για επομενη οικόδομη.

Υπάρχουν πολλές λύσεις με διάφορες προσεγγίσεις σε αυτό, ανάλογα το βαλάντιο.

α) Χειριστήρια fan coils, με knx interface και αντίστοιχα αντλία με knx interface, και υλοποίηση knx home automation κεντρικό.

β) Χειριστήρια fan coils με wi fi interface και εφαρμογή δική τους. Wi fi interface στην αντλία.

Αυτά είναι τα βασικά...μετά υπάρχουν κι άλλες λύσεις, όπως rs 485 interface που απευθύνεται σε λύσεις τύπου plc, ή και εντελώς custom, με Arduino και microcontrollers, ή και κινέζικα controllers που κάνουν ότι θες.

Για τα fan coil σε περιορισμένο χώρο υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης 2οδων/3οδων βανών σε κάθε σώμα ώστε να μην υπάρχει και απώλεια ισχύος στο δίκτυο.

Ωστόσο όλα αυτά πρέπει να συζητηθούν βάσει αναγκών με έναν μηχανολόγο, για να προσδιοριστεί βάσει χρήσης η βέλτιστη λύση.

Άντε και να βγω τώρα εντελώς από το θέμα πετώντας την μπάλα στην εξέδρα, σε αμιγώς νέα κατασκευή θα κοίταζα σοβαρά την λύση του passive house, με καμία εγκατάσταση θέρμανσης, και ένα split air condition για την ψύξη όλου του σπιτιού.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bpel86 είπε

Τα 45-50 που σου λέω τα ισχυρίζεται η κατασκευαστική, όποτε δε μπορώ να πω ότι είμαι και απόλυτα σίγουρος. Όποτε θα προχωρήσω σε 60αρι μιας και ούτως ή άλλως δεν θα το χρεωθώ εγώ.

Απο εκεί και πέρα καμία ιδέα για για καμπύλες;

@mechpanos καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το γενικόλογο σχόλιο αλλά επειδή διαβάζω για ενημέρωση μου, χωρίς να έχω κάποιο σύστημα, το συμπέρασμα είναι πως δεν υπάρχει εμπειρία/τεχνογνωσία στη ρύθμιση των αντλιών, ειδικά σε συνδυασμό με fan coils. Σε βαθμό αποτρεπτικό θα έλεγα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Sorry για το γενικόλογο σχόλιο αλλά επειδή διαβάζω για ενημέρωση μου, χωρίς να έχω κάποιο σύστημα, το συμπέρασμα είναι πως δεν υπάρχει εμπειρία/τεχνογνωσία στη ρύθμιση των αντλιών, ειδικά σε συνδυασμό με fan coils. Σε βαθμό αποτρεπτικό θα έλεγα.

Πόσοι πάνε για επιλογή και εγκατάσταση σε έμπειρο σχετικό μηχανολόγο και πόσοι αφήνουν να τους επιλέξει ο έμπορος, ο υδραυλικός ή ότι έχει επιλέξει ο εργολάβος; Γι αυτό γίνεται ότι γίνεται. Δεν είναι δύσκολα μηχανήματα, αλλά θέλουν την αντίστοιχη προσοχή στην διαστασιολόγηση και στην εγκατάσταση. Με δεδομένο και ότι η κάθε κατοικία, είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό, καμία εγκατάσταση δεν είναι ίδια!

14 λεπτά πριν, bpel86 είπε

@mechpanos καμία ιδέα;

Δεν είναι απλό, η καμπύλη προσδιορίζεται μέσα από τον προσδιορισμό θερμικών αναγκών, την διαστασιολόγηση των σωμάτων, την απόκριση του σπιτιού κλπ. 

Για τα λίτρα, βάζεις 60ρι και θα δεις βελτίωση, η carrier λέει θέλει έως 95lt οπότε αν έχεις 45-50 δεν θα ξεφύγεις και πολύ, μην το πας 150 ξέρω γω... 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Άντε και να βγω τώρα εντελώς από το θέμα πετώντας την μπάλα στην εξέδρα, σε αμιγώς νέα κατασκευή θα κοίταζα σοβαρά την λύση του passive house, με καμία εγκατάσταση θέρμανσης, και ένα split air condition για την ψύξη όλου του σπιτιού.

Ολο καινουργιες ιδεες εισαι. τι ειναι αυτο δηλαδη ? split aircondition δηλαδη μονο με μια εξωτερικη μονάδα ?

Δεν εχω δει ποτε split που να εχει παραπανω απο 2 εσωτερικα με ενα εξωτερικο.

8 ώρες πριν, Doubt είπε

Sorry για το γενικόλογο σχόλιο αλλά επειδή διαβάζω για ενημέρωση μου, χωρίς να έχω κάποιο σύστημα, το συμπέρασμα είναι πως δεν υπάρχει εμπειρία/τεχνογνωσία στη ρύθμιση των αντλιών, ειδικά σε συνδυασμό με fan coils. Σε βαθμό αποτρεπτικό θα έλεγα.

Συμφωνώ. Και χτες μιλαγα με φιλο στην Αθηνα που μπηκε πέρυσι σε καινουργιο σπιτι με αντλια και ενδοδαπέδια. Μεχρι να βαλει το ΦΒ στην στέγη, μελάνιασε απο το ξύλο που έφαγε. 

2000€..... 1500€.....

Με 50kwh την ημερα, δεν το βλεπω και για πολυ οικονομική θερμανση και ψυξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

2000€..... 1500€.....

Με 50kwh την ημερα, δεν το βλεπω και για πολυ οικονομική θερμανση και ψυξη...

Ρε συ, με 1700 kwh βγάλαμε ολόκληρη σεζόν (Νοέμβριο-Απρίλιο) 2όροφοι 280τ.μ. Κάτι δεν έχει κάνει καλά ο φίλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2023 στις 9:23 ΠΜ, mechpanos είπε

Ρε συ, με 1700 kwh βγάλαμε ολόκληρη σεζόν (Νοέμβριο-Απρίλιο) 2όροφοι 280τ.μ. Κάτι δεν έχει κάνει καλά ο φίλος. 

Στην Ελλάδα δεν κατεφέραμε να "στήσουμε" σωστά-αποδοτικά  τα συμβατικά συστήματα θέρμανσης με πετρέλαιο-αέριο.

Φαντάσου τί πανηγύρι έχει να γίνει με τις αντλίες θερμότητας 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2023 στις 8:40 ΠΜ, @pnea1973 είπε

50kw την ημέρα με ενδοδαπεδιο ούτε στα Γιάννενα δεν έχουμε. Θα πρέπει άμεσα να ρύθμισει την ΑΘ. 

τι ειναι η ΑΘ ?

 

Στις 12/7/2023 στις 9:23 ΠΜ, mechpanos είπε

Ρε συ, με 1700 kwh βγάλαμε ολόκληρη σεζόν (Νοέμβριο-Απρίλιο) 2όροφοι 280τ.μ. Κάτι δεν έχει κάνει καλά ο φίλος. 

Σου εστειλα τα screenshot. Τα ειδες με τα ματια σου. Τις θερμοκρασιες νερου τις εβαλα στο AUTO. Ο εγκαταστατης τα ειχε 7 στο κρυο και 53 στο ζεστό.

Λάθος έκανα? δεν νομιζω. Απο οτι ειδα πριν, ηταν πολυ χειροτερα τα πραγματα.

Στις 12/7/2023 στις 9:23 ΠΜ, mechpanos είπε

Ρε συ, με 1700 kwh βγάλαμε ολόκληρη σεζόν (Νοέμβριο-Απρίλιο) 2όροφοι 280τ.μ. Κάτι δεν έχει κάνει καλά ο φίλος. 

Ο φιλος εχει Daikin αντλια με ενδοδαπέδια θέρμανση, σε 240τμ 3πατο σπιτι καινουργιο, με θερμοπροσοψη 10αρα, στα Μελισσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/07/2023 at 07:06, andreaspA said:

Ολο καινουργιες ιδεες εισαι. τι ειναι αυτο δηλαδη ? split aircondition δηλαδη μονο με μια εξωτερικη μονάδα ?

Δεν εχω δει ποτε split που να εχει παραπανω απο 2 εσωτερικα με ενα εξωτερικο.

 

Ισως να εννοεί σύστημα VRV. Οπου με μια εξωτερική μονάδα μπορείς να έχεις αρκετές εσωτερικές μονάδες. Εμείς βάλαμε τέτοιο σύστημα της Daikin αντί για Α/Θ μιας και:

α) Πριν 3 χρόνια ο ντόρος για τις Α/Θ ήταν μικρότερος και ανάθεμα αν εβγαζα άκρη από εγκαταστάτες (Μηχανολόγους) για το ΤΙ-φακινγκ ακριβώς θα έπρεπε να βάλω για να έχω Ψ/Θ/ΖΝΧ. Σημείωση δεν ήθελα στασιμα νερά για ΖΝΧ και ΑΝ κατάλαβα, όλοι μου μιλούσαν και για ενα μεγάλο δοχείο που θα είχα σε αποθηκάκι με σερπαντίνα να ζεσταίνει τα νερά αλλά εγω (ΙQ=0 δε ξέρω γράμματα) ακόμα δε κατάλαβα από όσα μου λέγαν οτι θα αποθήκευε νερά.
β) Μηχανολόγος σε άλλο φόρουμ μου είπε να προσεξω οτι να ζητάω το καλοκαίρι από Α/Θ που θα ψύχει το σπίτι, ΖΝΧ (όσο λιγο και να ειναι αυτό), δεν ειναι το καλύτερο. Σε ερώτηση που έκανα σε 2 εγκαταστάστες, μου έιπαν "ναι μεν αλλά"
γ) Διάβασα και μου είπαν οτι τα φαν-κοιλ αερα-αερα (VRV) αντι νερου-αερα (Α/Θ), ειναι πιο ήσυχα και αξιόπιστα...

Τέλος παντων, βάζω στοιχημα οτι παρά του οτι οι εγκαταστατες ειναι απο τους μεγαλύτερους συνεργάτες της Daikin , έχουν κάνει χάλια ρυθμίσεις. Γενικά η εμπειρία μου με την ανακαίνιση και όλα τα παραφερνάλια ήταν η χειρότερη για το κατασκευαστικό τομέα.
ΕΙδικά το Daikin, σύστημα 14.000, έχει απόδοση/αίσθηση χειρότερη από απλά συστηματάκια Gree που έβαλε η μητέρα μου.
Ευτυχώς που το διαμέρισμα το αφήνουμε σε λίγο μιας και προγραμματίζουμε μετακόμιση στο εξωτερικό, αλλιώς στανταρ έφευγε για πούλημα. Βλέπω βανάκια στο δρόμο μαστόρων, εργολάβων στο δρόμο και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.

Κοινώς:

Αν ΔΕΝ ξέρεις, πάρε ότι πιο απλό και φτηνό. Γιατί από τη στιγμή που το σύστημα θα το "προτείνει" ή "στήσει" "Μηχανολόγος" και "Ελληνας μάστορας", ότι σύστημα και να ειναι, απλά το καταστρέφουν.

Επεξ/σία από a_f_a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Θεία από την Αμερική:P

Αμερικάνα Θεία ή Αντλία Θερμότητας.. ΑΘ.. Για συντομία. 

Το σύστημα ψύξης θέρμανσης ΖΝΧ με Αντλία θερμότητας εάν τοποθετηθεί όπως πρέπει αφού έχει υπολογίσει σωστά είναι για μένα ότι καλύτερο. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...