Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Insane84 είπε

Παρατήρησα ότι κατεβάζει τις θερμοκρασίες στο 18 σταματάει να δουλεύει και όταν πάνε στο 20 ξαναδουλευει. Την έχω εδώ και καμιά ώρα στο 12.

IMG_20230627_003645.jpg

IMG_20230627_003807.jpg

Ποιο μοντέλο αντλίας είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ποιο μοντέλο αντλίας είναι;

lg therma v r32 monobloc 14kw

Πήγε σήμερα τεχνικός από την εταιρεία στην πολυκατοικία γιατί και άλλοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα (δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο με το δικό μου) και από όσο μου είπαν ήταν μια ρύθμιση από το control το οποίο δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας καθώς ήθελε και κωδικό. Ήταν λέει κάτι που έπρεπε να κάνουν από την εγκατάσταση αλλά το αμέλησαν. Από ότι μου είπαν τώρα δουλεύει σωστά. Έκλεισα και εγώ ραντεβού για την άλλη Παρασκευή(!!!). Ακούγεται λογικό να είναι κάτι τέτοιο?

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Insane84 είπε

lg therma v r32 monobloc 14kw

Πήγε σήμερα τεχνικός από την εταιρεία στην πολυκατοικία γιατί και άλλοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα (δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο με το δικό μου) και από όσο μου είπαν ήταν μια ρύθμιση από το control το οποίο δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας καθώς ήθελε και κωδικό. Ήταν λέει κάτι που έπρεπε να κάνουν από την εγκατάσταση αλλά το αμέλησαν. Από ότι μου είπαν τώρα δουλεύει σωστά. Έκλεισα και εγώ ραντεβού για την άλλη Παρασκευή(!!!). Ακούγεται λογικό να είναι κάτι τέτοιο?

Μπορεί να είναι, ναι...Δεν τις ξέρω τις lg αλλά παίζουν διάφορες ρυθμίσεις στο μενού εγκαταστάτη, μπορεί κάτι να μην είχαν ενεργοποιήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Τελικά επέλεξα το θηρίο lg 12kw .. Αύριο πάμε για τοποθέτηση.. τι να προσέξω ; Έχετε κάποια παρατήρηση ή συμβουλή;

IMG20230627145457.jpg

Καλορίζικη! Ε τι να σου πούμε τι να προσέξεις...τον εγκαταστάτη και τα μάτια σου, πρώτα επιλέγουμε εγκαταστάτη και μετά αντλία στην ουσία :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Καλορίζικη! Ε τι να σου πούμε τι να προσέξεις...τον εγκαταστάτη και τα μάτια σου, πρώτα επιλέγουμε εγκαταστάτη και μετά αντλία στην ουσία :) 

Έτσι.

95% ο  μάστορας και 5% το μηχάνημα !

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2023 στις 12:36 ΜΜ, mechpanos είπε

Μπορεί να είναι, ναι...Δεν τις ξέρω τις lg αλλά παίζουν διάφορες ρυθμίσεις στο μενού εγκαταστάτη, μπορεί κάτι να μην είχαν ενεργοποιήσει.

Τελικώς ήταν ρυθμισμένη η αντλία να έχει χαμηλότερο όριο στο ψυχρό τους 18βαθμούς. Απενεργοποιήθηκε η ρύθμιση και πλέον κατεβάζει βαθμούς μέχρι και τους 10. Τώρα δουλεύουν άψογα τα fancoil, αν θες κάνεις το χώρο ψυγείο.

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Τελικώς ήταν ρυθμισμένη η αντλία να έχει χαμηλότερο όριο στο ψυχρό τους 18βαθμούς. Απενεργοποιήθηκε η ρύθμιση και πλέον κατεβάζει βαθμούς μέχρι και τους 10. Τώρα δουλεύουν άψογα τα fancoil, αν θες κάνεις το χώρο ψυγείο.

Ωραίος! Χαίρομαι! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.8b8b77c021c35761fe215079f50a7b43.jpeg

ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ.......Λεει ο μαστορας..

μποιλερ συνδεσε με τον  Ηλιακο 200 λιτρα  τριπλης ενεργειας με 4τετραγωνικα συλλετη που εβαλε πανω στην σκεπη..οποτε θα εχω λεει παντα αφθονο ζεστο νερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ALXIOA said:

image.jpeg.8b8b77c021c35761fe215079f50a7b43.jpeg

ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ.......Λεει ο μαστορας..

μποιλερ συνδεσε με τον  Ηλιακο 200 λιτρα  τριπλης ενεργειας με 4τετραγωνικα συλλετη που εβαλε πανω στην σκεπη..οποτε θα εχω λεει παντα αφθονο ζεστο νερο...

Μονοφασικό ρεύμα κράτησες ή το έκανες τριφασικό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενικό μου πρόσωπο ζητάει τη συμβουλή μου για εγκατάσταση αντλίας θερμότητας σε σπίτι 90τμ. Θα μπει μέσω του "Εξοικονομώ" και θα βάλει μαζί μόνωση (10ρα αν θυμάμαι καλά) και κουφώματα. Ο μηχανικός του είπε μόνο ότι χρειάζεται 14ρι και να επιλέξει ως τη δευτέρα, έχοντας δώσει κάποιες ενδεικτικές μάρκες (Gree, Inventor, Midea...). Η επιλογή δεν θα ´επρεπε να είναι η δουλειά του μηχανικού; Επίσης παρατηρώ ότι στα φίλτρα του skroutz τα 14ρια αναφέρονται σε σπίτια 140τμ! Το calculator που έχει αναφερθεί βγάζει 9590.41 Watt θερμικές απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...