Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Asimo είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Στο Ηράκλειο μέση ελάχιστη θερμοκρασία χειμώνα είναι μεταξύ 8-10 βαθμούς.
Χωρίς πάλι να έχω αναλυτικά μετεωρολογικά (αν έχετε κάποια πηγή για ιστορικά/στατιστικά θα βοηθήσει!) εκτιμώ ~15 μέρες το χρόνο να έχει κάτω απο 5 για λίγες ώρες.

Οπως και ο @kostas_22 είμαι μεταξύ (Midea Arctic R32) 10kW και 12kW.

Στις τιμές απόδοσης της 10άρα δίνει εύρος (Min-Norm-Max 4300-7300-8100 kW) για 0c με νερά προσαγωγής 55 και φαίνεται να καλύπτει (στο Νorm-Max) αλλά οριακά τις θερμικές απώλειες (7-8 kw).
Για 45 νερά προσαγωγής (αν μπορούν να αποδώσουν εκεί τα σώματα και με διατομή 16 στη σωλήνα) είναι λίγο πιο άνετη (Norm=7800 για 0 βαθμούς).

Η 12άρα αντίστοιχα για 55 νερά σε 0 βαθμούς έξω δίνει Min-Norm-Max στα 6200-7900-10400 kW, με λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση για αντίστοιχη απόδοση.

Κάποια γνώμη/σχόλιο για αυτά ? Ευχαριστώ!
Θα ήθελα να το πάω για μελέτη θερμικών και οριστική λύση στο δίλημμα.

Ειλικρινά στο Ηράκλειο, δεν θα έχεις πρόβλημα. Τις 15 ώρες τον χρόνο που έχει μηδέν, δεν την θες την θέρμανση, θα είσαι κουκουλωμένος κάτω από τα παπλώματα. Ε όταν χρειαστείς τη θέρμανση, στα χειρότερα κρύα θα είναι 3-4 βαθμούς πάνω από το μηδέν. Ότι γλιτώσεις από την μεγαλύτερη αντλία, επένδυσέ το κάπου αλλού!
-> Όσο μικρότερη θερμοκρασία προσαγωγής, τόσο καλύτερο COP...θα δοκιμάσεις να το χαμηλώσεις, όσο παίρνει... Το αν μπορούν να αποδώσουν τα σώματα, θα στο πει ο μηχανικός σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν λένε τίποτα τα μεγέθη που παραθέτεις από μόνα τους, αν και φαίνεται η Hitachi λίγο πιο αποδοτική πρέπει να παραθέσεις τους πίνακες με όλα τα cop σε όλες τις θερμοκρασίες όχι μόνο στους 7-35, αλλά στην θερμοκρασία που θα την λειτουργείς εσύ.

Σωλήνα δεν θα πει ο τεχνικός τι θα μπει αλλά ο μηχανικός σου.

 

Αυτες ειναι οι καμπυλες αποδοσης? πως τα βλεπεις εσυ..

Μιλαμε για βορρα με κρυο απο -2 -3  καποιες πολυ κρυες μερες -μπορει και συνεχομενες του χειμωνα.

επισης οι  Θερμικές Απώλειες

 

6154.23Watt

 

5292.64KCal/h

 

66.89Watt/m2

 

57.53KCal/h/m2

image.jpeg

lg therma.jpg

lg therma1.jpg

Επεξ/σία από ALXIOA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια ερώτηση

Για πόσες kw την βλέπετε αυτη την α.θ

Ο προμηθευτής επιμένει οτι ειναι 11και οτι θα με καλύψει για σπίτι 105 τετραγωνικών (περιοχή Σαλαμίνας)

IMG_20230617_123829.jpg

IMG_20230617_125035.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντλία Θερμότητας Panasonic T-CAP H Generation WH-SXC12H9E8/WH-UX12HE8 12kW Split Τριφασική . Καλησπέρα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την  συγκεκριμένη σε Βόρειο Ελλάδα ; Μου την πρότειναν για νεόχτιστη μεζονέτα 160 τμ με εξωτερική μόνωση 10 εκ ενδοδαπέδια και διπλά κουφώματα μη εκτεθειμένη σε βορά και νότο/ξέρει κάποιος αν κάνει θόρυβο καθώς το σπίτι είναι σε στενό χώρο και ίσως ενοχλεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikzoi είπε

Αντλία Θερμότητας Panasonic T-CAP H Generation WH-SXC12H9E8/WH-UX12HE8 12kW Split Τριφασική . Καλησπέρα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος την  συγκεκριμένη σε Βόρειο Ελλάδα ; Μου την πρότειναν για νεόχτιστη μεζονέτα 160 τμ με εξωτερική μόνωση 10 εκ ενδοδαπέδια και διπλά κουφώματα μη εκτεθειμένη σε βορά και νότο/ξέρει κάποιος αν κάνει θόρυβο καθώς το σπίτι είναι σε στενό χώρο και ίσως ενοχλεί

Κατέβασε το τεχνικό φυλλάδιο από εδώ

https://www.kokotas.gr/el/eshop/antlies-thermotitas-shop/mesaion-thermokrasion/panasonic-t-cap-h-generation-wh-sxc12h6e5-wh-ux12he5-12kw-split-monofasiki.html

Θα δεις ότι γράφει για 50db, στο επίπεδο διαλόγου δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2023 στις 7:08 ΜΜ, dimitris_sal είπε

Ρε παιδιά μια ερώτηση

Για πόσες kw την βλέπετε αυτη την α.θ

Ο προμηθευτής επιμένει οτι ειναι 11και οτι θα με καλύψει για σπίτι 105 τετραγωνικών (περιοχή Σαλαμίνας)

IMG_20230617_123829.jpg

IMG_20230617_125035.jpg

Τί δεν καταλαβαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2023 στις 7:08 ΜΜ, dimitris_sal είπε

Ρε παιδιά μια ερώτηση

Για πόσες kw την βλέπετε αυτη την α.θ

Ο προμηθευτής επιμένει οτι ειναι 11και οτι θα με καλύψει για σπίτι 105 τετραγωνικών (περιοχή Σαλαμίνας)

IMG_20230617_123829.jpg

IMG_20230617_125035.jpg

Αυτή δεν είναι;

https://www.skroutz.gr/s/39863786/Chaffoteaux-Arianext-Lite-80-M-Link-Αντλία-Θερμότητας-8kW-Τριφασική-60-C-Monoblock.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αυτη καταλαβαίνω οτι ειναι (σε μονοφασική ομως) αλλα ο εργολάβος μου ισχυρίζεται οτι ο προμηθευτης του λεει οτι ειναι αλλο μοντέλο καινούριο που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι δεν υπάρχει ακόμα στο internet...
Εν τω μεταξύ αλλο μοντέλο αναγράφει στο ενα energy label,αλλο μοντέλο στο άλλο και άλλο μοντέλο στο αυτοκόλλητο...και αν δεν κάνω λάθος καμία δεν είναι 11άρα

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Εγω αυτη καταλαβαίνω οτι ειναι (σε μονοφασική ομως) αλλα ο εργολάβος μου ισχυρίζεται οτι ο προμηθευτης του λεει οτι ειναι αλλο μοντέλο καινούριο που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι δεν υπάρχει ακόμα στο internet...
Εν τω μεταξύ αλλο μοντέλο αναγράφει στο ενα energy label,αλλο μοντέλο στο άλλο και άλλο μοντέλο στο αυτοκόλλητο...και αν δεν κάνω λάθος καμία δεν είναι 11άρα

Γι'αυτό έχουν πάνω ταμπελάκι με κωδικό.

Ψάξε το δικό σου και θα σου βγάλει αυτό (εξωτερική μονάδα)

Spoiler

Μην ξεχνάμε το βασικό αξίωμα "ο έμπορος θέλει να πουλήσει" πρώτα από όλα.

https://www.elettronew.com/en/chaffoteaux-heat-pumps/chaffoteaux-arianext-lite-80-m-link-r32-monoblock-heat-pump-3302020-29383.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Doubt είπε

Γι'αυτό έχουν πάνω ταμπελάκι με κωδικό.

Ψάξε το δικό σου και θα σου βγάλει αυτό (εξωτερική μονάδα)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μην ξεχνάμε το βασικό αξίωμα "ο έμπορος θέλει να πουλήσει" πρώτα από όλα.

https://www.elettronew.com/en/chaffoteaux-heat-pumps/chaffoteaux-arianext-lite-80-m-link-r32-monoblock-heat-pump-3302020-29383.html

 

 

Με την ονομασία έψαχνα.Δεν ήξερα οτι το 3630236 ήταν μέρος του κωδικού.
Σε αυτο που μου έστειλες οι περισσότερες kw που βλέπω στο Heating performance  είναι : Heating capacity at full load (Ta +7°C, Tw 35°C) 8,7kW" ενω λίγο πιο χαμηλά στο Features γράφει Heating capacity kW 2,74/8,00/11,74 (T air +7°C, T water 35/30°C:) και Heating capacity kW 2,61/6,00/11,50 (T air +7°C, T water 45/40°C:)

Σορρυ που ξαναρωτάω αλλα δεν είμαι γνώστης και αυτα με μπερδεύουν.
Πόσες kw είναι τελικά;

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Πόσες kw είναι τελικά;

Spoiler

Composed of:

1 Heat Pump Outdoor Machine Aeianext M EXT R32 8 kW 3630236

 

Ούτε ψυκτικός είμαι, ούτε ηλεκτρολόγος.

Μια απλή αναζήτηση έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Πόσες kw είναι τελικά;

η ονομαστική ισχύς του μηχανήματος είναι 8kW (φαίνεται και από το κωδικό της), η πραγματική ισχύς εξαρτάται από τις συνθήκες που θα λειτουργήσει.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...