Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, είναι 10 σώματα συνολικά, 8 + 2 στα μπάνια, και η συνολική διαφορά βγαίνει στα 550€ με αυστριακά σώματα (δεν διευκρινίζει ποια συγκεκριμένα στην προσφορά). Άρα μπακαλίστικα + 55€ κόστος ανά σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός ο Ξενικάκης που είναι και από το 1983 επιχείρηση τι λέει? Εχει κανείς εμπειρία? Από τι λέει στο site του έχει και μηχανικούς. 

Δεν είναι νομίζω κακό να γράψει όποιος έχει κάνει εγκατάσταση και έχει μείνει ικανοποιημένος και το όνομα του μηχανικού η της εταιρείας εδώ.

Οχι τίποτα άλλο και να μην ψάχνουμε στα τυφλά αλλά και να γλιτώσουμε χρήμα και χρόνο. 

 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 31/8/2024 στις 1:30 ΠΜ, chek2fire είπε

Παιδιά για μηχανικό Αθήνα ώστε να κάνει μια μελέτη για εγκατάσταση τι ψάχνουμε για γραφείο η γενικά υπάρχουν κάποιοι αξιοπιστοί? 

Mιλάω για Αθήνα πάντα. 

Καλό είναι να πας σε ένα κατάστημα μεγάλο με ψύξη θέρμανση και αυτοι έχουν και μηχανικούς να σε βοηθήσουν και γνώση στις αντλίες που πουλάνε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μείνω ευχαριστημένος από τον δικό μου μηχανικό θα σας τον προτείνω. Μέχρι τώρα φαίνεται πολύ σοβαρός στην δουλειά του. Σε κάνα μήνα θα έχω ολοκληρωμένη άποψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2024 στις 3:30 ΜΜ, liopyr είπε

Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες 200 σελίδες, θέλω να ρωτήσω αν έχετε εντυπώσεις από κινέζικες αντλίες, γιατί για Daikin δεν υπάρχουν χρήματα.

 

Συγκεκριμένα, ο μηχανικός που έκανε την μελέτη μας έδωσε 2 λύσεις:

AUX A.I. THERMA ACHP-H14/4R3HA-M(NE)

και

Media M-THERMAL ARCTIC SERIES MHC-V14W/D2N8-B2

 

Η δεύτερη βγαίνει ~500€ πάνω από την πρώτη, αξίζει λέτε αυτή η διαφορά;

 

Επίσης αν έχει κάποιος εμπειρία από τούρκικα σώματα LINEA-WESTCAL, ας μου πει. Υπάρχει περίπτωση να αποχρωματιστούν ή να αρχίζουν να ξεφτίζουν σε λίγα χρόνια;

Η εναλλακτική με αυστριακά σώματα είναι επίσης + 550€, αν γίνεται να τα γλυτώσω καλό θα ήταν!

Το θεμα ειναι να ειναι σοβαρος ο αντιπροσωπος και σε μια βλαβη να μην περιμενεις κανα μηνα τα ανταλλακτικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναζητώ αντλία θερμότητας για πανελ σώματα 23.000 Kcal σε σπίτι με ηλιακό νότια Ελλάδα.

Ο υδραυλικός προτείνει Inventor στα 16κw .

1. Είναι οκ κατα τη γνώμη σας τα 16kw για σπίτι 100τμ /9 πανελ νότια Ελλάδα;

2. https://www.inventoraircondition.gr/antlies-thermotitas-split-monoblock υπάρχουν πολλες 16kw. Ποια είναι η σωστή επιλογή κατα τη γνώμη σας;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kid2023 είπε

Αναζητώ αντλία θερμότητας για πανελ σώματα 23.000 Kcal σε σπίτι με ηλιακό νότια Ελλάδα.

Ο υδραυλικός προτείνει Inventor στα 16κw .

1. Είναι οκ κατα τη γνώμη σας τα 16kw για σπίτι 100τμ /9 πανελ νότια Ελλάδα;

2. https://www.inventoraircondition.gr/antlies-thermotitas-split-monoblock υπάρχουν πολλες 16kw. Ποια είναι η σωστή επιλογή κατα τη γνώμη σας;

 

Ευχαριστώ

1. Τα 16kw για σπίτι 100 τμ από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Θέλει μελέτη απωλειών.

1.α. Εγώ με 16kw ζεσταίνω 280 τμ. Νότια Ελλάδα.

2. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή, γενικά. Υπάρχει η κατάλληλη επιλογή, για την δική μας εξειδικευμένη περίπτωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mechpanos είπε

1. Τα 16kw για σπίτι 100 τμ από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Θέλει μελέτη απωλειών.

1.α. Εγώ με 16kw ζεσταίνω 280 τμ. Νότια Ελλάδα.

2. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή, γενικά. Υπάρχει η κατάλληλη επιλογή, για την δική μας εξειδικευμένη περίπτωση.

Τα γνωρίζω αυτά και προφανώς έχεις δίκιο.

Ωστόσο θέλω μια γνώμη (μέχρι να έχω τη μελέτη στα χέρια μου) και όχι μια μελέτη για το αν τα 23.000 πανελ (κ όχι ενδοδαπέδια ή fun coil) αντιστοιχούν πχ σε 12 ή 16 kw κατα προσέγγιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε τα panel που πιθανως ειναι τουρκομαιμουδιες και βαλε ιταλικα αλουμινιου, οπως επισης και κανανδυο τρια fancoil για καλυτερη αποδοση και ψυξη το καλοκαιρι.

Εγω με μια LG 9ρα καιω 10kw την ημερα και κλεινω τα σωματα και τα fancoil που δεν χρειαζομαι με ξεχωριστες βανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ρωτάς είναι σαν να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί με λάστιχα και να του λες, έχω ένα αμάξι 2000 κυβικά, τί γνώμη έχεις τί λάστιχα πρέπει να βάλω, ο μάστορας μου προτείνει τα Michelin τα 205/55/R17 είναι σωστή επιλογή, και βλέπω η Michelin έχει διάφορα μοντέλα, ποιο είναι το καλύτερο;
Χωρίς να ξέρει τι ζάντα φοράς, τί αμάξι είναι, σε τί δρόμο βγαίνει... τι θα σου πει...
Το ξεκινάς λάθος. Ο τρόπος: 1. Μελέτη απωλειών. 2. Καταγραφή υπαρχόντων σωμάτων και δικτύου 3. Επιλογή σε τι θερμοκρασία λειτουργίας θα κληθεί να λειτουργήσει η αντλία - λήψη απόφασης για χαμηλών ή υψηλών θερμοκρασιών, και τυχόν εργασιών αντικατάστασης σωμάτων με μεγαλύτερα, έλεγχος επάρκειας σωμάτων - δικτύου. 4. Διαστασιολόγηση αντλίας με βάση 1 & 3, συνδυαστικά.

Οτιδήποτε άλλο εγκυμονεί σοβαρή πιθανότητα υπερδιαστασιολόγησης και αντιοικονομικής συμπεριφοράς, start/stop, και σχηματισμό της λανθασμένης άποψης ότι φταίει η αντλία θερμότητας, το πετρέλαιο είναι ο βασιλιάς και τί καλά που ήμασταν με αυτό.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης τσιμπησα 500€ απο την Δεη για χρηση LG, τον Ιανουαριο που περασε.

Ακομη 120€ πιστωτικο εχω

https://heatpumps.dei.gr/el/home?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw9Km3BhDjARIsAGUb4nyigIC-PmatstVDeREMgwWRS6MKagdP29w685jMngTDMMiEJ8hTkHsaAo4XEALw_wcB

Επεξ/σία από Tommygre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω για αντλία χαμηλών θερμοκρασιών με σώματα μόνο μπορεί να έχουμε καλή θέρμανση η θέλει οπωσδήποτε και ενδοδαπέδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, chek2fire είπε

να ρωτήσω για αντλία χαμηλών θερμοκρασιών με σώματα μόνο μπορεί να έχουμε καλή θέρμανση η θέλει οπωσδήποτε και ενδοδαπέδια ?

Μπορεί υπό προϋποθέσεις, δηλαδή στα σώματα να γίνει διαστασιολόγηση ώστε στη χαμηλή θερμοκρασία της ανλτίας (έστω 45 βαθμοί) να αποδίδουν την απαίτηση του χώρου...και το δίκτυο να σηκώσει την παροχή που απαιτείται γι' αυτό, μην είναι καμία ψιλούλα σωλήνα! Οπότε αν είναι υφιστάμενα, γίνεται έλεγχος αν τυχόν ήταν πολύ υπερδιαστασιολογημένα ενδέχεται και να καλύπτουν, αλλιώς μπορεί να χρειάζονται αλλαγή κάποιο ή κάποια, με μεγαλύτερα! 
Έχει φτιαξει ολόκληρο αφιέρωμα σε αυτό, ο @CptBill  https://heatprojectpiraeus.weebly.com/pirho941piepsiloniota-omicronpiomegasigmadelta942piomicrontauepsilon-nualpha-alphalambdalambda940xiomega-sigma974mualphataualpha.html

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πρέπει να καθίσει κάποιος να συγκεντρώσει τις απαντήσεις από τις 200 σελίδες του θέματος, και να κάνει μια σούμα με FAQ γιατί είναι πολλές κοινές απορίες!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...