Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skiace είπε

δεν γνωριζω, ειναι ακομη στα μπετα.

απλα ηθελα να γνωριζω για να συννενοηθω απο πριν με τον κατασκευαστη αν απαιτουνται αλλαγες στην υποδομη, σωληνωσεις, κτλ σε σχεση με το αεριο.

Η μελέτη απωλειών γίνεται κατά την έκδοση της άδειας. Άρα υπάρχει σίγουρα για το διαμέρισμα σου. Την έχει ο κατασκευαστής. Αρκεί βέβαια να είναι σωστή και όχι πρόχειρη ίσα ίσα για να εκδοθεί η άδεια...

Επεξ/σία από lamprosts
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ψάχνω για μια νέα αντλία θερμότητας σε υπάρχων εγκατάσταση (ενδοδαπέδια και fan coil).

Προσπαθώ να βγάλω ένα συμπέρασμα τι μοντέλα έχει η daikin αλλά δεν βγάζω συμπέρασμα. Ψάχνω για τριφασική / 16kw / ψύξης θέρμανσης. Καλά κοιτάω εδώ?

https://www.daikin.gr/el_gr/residential/products-and-advice/product-categories/αντλίες-θερμότητας/αντλίες-θερμότητας-αέρα-νερού.html

(τώρα έχω μια aermec 27kw on-off, την ανάβεις και είναι στα 5kw την ώρα :D)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κοιτάς. Θα πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις μονομπλόκ ή split. Φαντάζομαι θα έχεις ήδη ηλιακό ή boiler οπότε φαντάζομαι δεν σε απασχολεί το θέμα ζεστού νερού, βάζεις το πολύ πολύ μια 3οδη και σωλήνωση στην αντλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για split δεν το είχα σκεφτεί @mechpanos

Η υπάρχων εγκατάσταση μέχρι το σημείο που υπάρχει το δοχείο αδράνειας (1 τόνος... το οποίο θα φύγει) είναι 30 μέτρα οπότε ίσως θα είναι καλύτερο για μια split. Χώρος υπάρχει επίσης στο υπόγειο.

Είναι πιο οικονομικές οι split αντλίες? Τι πλεονέκτημα έχουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

Βασικά για split δεν το είχα σκεφτεί @mechpanos

Η υπάρχων εγκατάσταση μέχρι το σημείο που υπάρχει το δοχείο αδράνειας (1 τόνος... το οποίο θα φύγει) είναι 30 μέτρα οπότε ίσως θα είναι καλύτερο για μια split. Χώρος υπάρχει επίσης στο υπόγειο.

Είναι πιο οικονομικές οι split αντλίες? Τι πλεονέκτημα έχουν?

 

Είναι λίγο πιο ακριβές στην αγορά και την εγκατάσταση. Το πλεονέκτημα που έχουν είναι, ότι εκμεταλλεύεσαι την χωροταξία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο: Βάζεις το hydro box μέσα, κοντά στο κολλεκτέρ, ενώ την εξωτερική μονάδα όπου είναι η βέλτιστη θέση να μπει (νότια πλευρά, να την βλέπει ο ήλιος κλπ). Έτσι δεν κάνει βόλτες το ζεσταμένο νερό, 30 μέτρα πήγαινε-έλα άσκοπα, μέσα στην παγωνιά...ούτε το ψυχρό, το καλοκαίρι, μέσα στο ντάλα ήλιο, αντίστοιχα... την βόλτα την κάνει το ψυκτικό υγρό, με χαμηλότερη απώλεια συνολικά. 
Αν μπορείς να βάλεις αρκετά κοντά και είναι πρόσφορο το σημείο για monobloc, δεν χρειάζεται split. Αν δεν μπορείς, ίσως αξίζει να εξεταστεί σαν περίπτωση.

1 ώρα πριν, greg4 είπε

(1 τόνος... το οποίο θα φύγει)

Θα έλεγα εν τω μεταξύ να το κρατήσεις κάπου να υπάρχει, ίσως χρειαστεί σε κάποια φάση...υπάρχει περίπτωση προσεχώς (όταν βγουν τα πορτοκαλί τιμολόγια ρεύματος) κάποιες ώρες της ημέρας να μας πληρώνουνε, για να καίμε ρεύμα - κάποιες άλλες, να τις πληρώνουμε χρυσάφι...όλα αυτά με smart grid κλπ...η Daikin το υποστηρίζει αυτό το feature (και άλλες βέβαια στην Ευρώπη υπάρχει εδώ και χρόνια). Οπότε όταν το δίκτυο στέλνει εντολή ότι αυτή την στιγμή καίτε τζάμπα, μπορείς να ζεσταίνεις το δοχείο...με την κατάλληλη συνδεσμολογία, βέβαια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κ απο μένα... καποιο παιδί απο εδώ μέσα που μπορεί να συστήσει κανα δυο τρείς αξιολογους μηχανικούς για σχέδιο αρχικά και που γνωρίζουντο αντικείμενο και δεν θα αποδειχτούν προπονητες rugby που αποφάνθηκαν να ασχοληθούν με την εξοικονόμηση ενέργειας/ΑΘ στη περιοχή των Ιωαννίνων ?! Π.Μ. φυσικά για τους προφανείς λόγους... :-)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

Επεξ/σία από mdkamael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχόμενος στο θεμα των ρυθμίσεων. Κατάφερα κατα την διάρκεια όλων των υψηλων θερμοκρασιών ιουλίου και αυγούστου να κρατήσω την κατανάλωση μεταξύ 10-15kwh. Με αρκετές δοκιμές κατέληξα ότι ο βέλτιστος τρόπος είναι κλείσιμο παραθύρων 7-8 το πρωί (την ωρα δλδ που εξω πλεον εχει >38.5). Όταν η θερμοκρασία εντος του σπιτιού σκαρφαλώσει >39.5) τότε ανάβω την αντλία χωρίς φορτίο για μερικά λεπτα ωστε να κυκλοφορήσουν τα νερά. Αρχική θερμοκρασία νερών 22. Βάζω μπρος ένα-ένα τα fancoil με διαφορά μερικών λεπτών από χαμηλή ταχύτητα. Έτσι η αντλία κορυφώνει την κατανάλωση της στα 2500w, αντι 4500w όπως το εκανε χωρίς επίβλεψη. Όσο κοντεύει η θερμοκρασία νερών στο 22 εγώ ρίχνω σταδιακά την επιθυμητή, παράλληλα ανάβω τα fancoil και ανεβάζω την ταχύτηα του ανεμιστήρα τους. Ο συμπιεστής παράλληλα κόβει ισχύ. Μέχρι που φτάνω στους 14 βαθμούς οποτε το αφήνω εκεί ομαλά και χωρίς καμια επανεκκίνηση! Αργότερα το απόγευμα, το σπίτι πλέον εχει ψυχθεί και η εξωτερική θερμοκρασία έχει πέσει. Επειδή ο συμπιεστής δε μπορει να invertarei περισσότερο, αναγκάζομαι να ρίξω θερμοκρασία νερών στους 13. Αργότερα όταν δε μπορώ να συντηρήσω ούτε στους 13, απλά σβήνω την αντλία για βραδυ. Όταν η θερμοκρασια μεσα φτάσει ισα με θερμοκρασία εξω απλά ανοίγω παράθυρα μεχρι το επόμενο πρωί.

Τα παραπάνω ειναι η μέθοδος που έχτισα ώστε να μην εχω πολλά άναψε-σβήσε του συμπιεστή. Έχω αμφιβολίες αν και κατά πόσο ειναι ο οικονομικά βέλτιστος. Έχει κάποιος τη συνάρτηση υπολογισμού COP για αντλιες νερού όπου θα λαμβάνει κατανάλωση ρεύματος, ΔΘ και κυβικά/ωρα;

Επίσης θέλω να δοκιμάσω να μειώσω τα κυβικά που σπρώχνει ο δευτερεύον κυκλοφορητής. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό; Το μοντέλο ειναι το wilo yonos pico 30/1-8. Η παρούσα ρύθμιση του ειναι για ενδοδαπέδια στα  75w...δλδ στο μέγιστο. Όταν ο κυκλοφορητής της αντλίας ειναι στο ελάχιστο.

Επεξ/σία από bitmk2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για μηχανικό Αθήνα ώστε να κάνει μια μελέτη για εγκατάσταση τι ψάχνουμε για γραφείο η γενικά υπάρχουν κάποιοι αξιοπιστοί? 

Mιλάω για Αθήνα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2024 στις 1:30 ΠΜ, chek2fire είπε

Παιδιά για μηχανικό Αθήνα ώστε να κάνει μια μελέτη για εγκατάσταση τι ψάχνουμε για γραφείο η γενικά υπάρχουν κάποιοι αξιοπιστοί? 

Mιλάω για Αθήνα πάντα. 

Θέλεις μηχανικό με εξειδίκευση και εμπειρία στα θερμουδραυλικά έργα. Από την εμπειρία μου δεν έμεινα ούτε ευχαριστημένος ούτε εντελώς ξεκρέμαστος. Προς το παρόν πάντως οι αντλίες θερμότητας δεν ειναι κάτι που απλά θα το αναθέσεις σε έναν μηχανικό με ένα συνεργείο και θα δουλέψει βέλτιστα. Πρέπει να μάθεις ο ίδιος διαφορετικά δουλειά δε θα κάνεις. Δυστυχώς είναι μια χοντρή μπίζνα οπου κράτος και ιδιώτες πουλάνε φούμαρα για μαγικές λύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bitmk2 είπε

Θέλεις μηχανικό με εξειδίκευση και εμπειρία στα θερμουδραυλικά έργα. Από την εμπειρία μου δεν έμεινα ούτε ευχαριστημένος ούτε εντελώς ξεκρέμαστος. Προς το παρόν πάντως οι αντλίες θερμότητας δεν ειναι κάτι που απλά θα το αναθέσεις σε έναν μηχανικό με ένα συνεργείο και θα δουλέψει βέλτιστα. Πρέπει να μάθεις ο ίδιος διαφορετικά δουλειά δε θα κάνεις. Δυστυχώς είναι μια χοντρή μπίζνα οπου κράτος και ιδιώτες πουλάνε φούμαρα για μαγικές λύσεις.

έχω βρει κάτι γραφεία στο internet που λένε ότι έχουν και εμπειρία αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αξιόπιστοί. Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως απευθυνθώ στην Daikin με την μια και μου προτείνουν αυτοί τους αντίστοιχους μηχανικούς συνεργεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

έχω βρει κάτι γραφεία στο internet που λένε ότι έχουν και εμπειρία αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αξιόπιστοί. Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως απευθυνθώ στην Daikin με την μια και μου προτείνουν αυτοί τους αντίστοιχους μηχανικούς συνεργεία. 

Μεταξύ μας... σώθηκες 👀

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chek2fire είπε

έχω βρει κάτι γραφεία στο internet που λένε ότι έχουν και εμπειρία αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αξιόπιστοί. Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως απευθυνθώ στην Daikin με την μια και μου προτείνουν αυτοί τους αντίστοιχους μηχανικούς συνεργεία. 

Να σου βγάλουν μια μελέτη θερμικών απωλειών του χώρου ειναι το αρχικό βήμα και αρκετά απλό. Απλά μετράνε και βάζουν στοιχεία σε ενα πρόγραμμα. Αυτό ύστερα αποφαίνεται κάποιες τιμές βάσει των οποίων θα κάνεις διαστασιολόγηση αντλίας. Για αυτό και μόνο θα σου παρουν μερικά κατοστάρικα.

Το ζήτημα  είναι πως θα καταλάβεις αν ένας μηχανικός είναι καλός ή της συμφοράς σε περισσότερο πρακτικά ζητήματα. Εγώ πλέον με την εμπειρία μου απλά θα του έκανα ερωτήσεις προβλημάτων που θα συναντάς σε αυτό το νήμα. Αν δε μπορεί να απαντήσει ή απαντάει αορίστως βάζεις Χ και πας στον επόμενο.

Καλό θα ήταν να τρέξεις γιατί σε λιγο με την επιδότηση ο κάθε κακομοίρης θα το παίζει μηχανικάρα. Δυστυχώς απλά θα πρέπει να φας χρόνο για να βρεις κατάλληλο επαγγελματία α) θα ξέρει τη δουλειά του, β) θα είναι διαθέσιμος για εσένα, γ)  να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ σας, δ) να είναι διατεθειμένος να βάλει τα μαστόρια να κανουν τη δουλειά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες 200 σελίδες, θέλω να ρωτήσω αν έχετε εντυπώσεις από κινέζικες αντλίες, γιατί για Daikin δεν υπάρχουν χρήματα.

 

Συγκεκριμένα, ο μηχανικός που έκανε την μελέτη μας έδωσε 2 λύσεις:

AUX A.I. THERMA ACHP-H14/4R3HA-M(NE)

και

Media M-THERMAL ARCTIC SERIES MHC-V14W/D2N8-B2

 

Η δεύτερη βγαίνει ~500€ πάνω από την πρώτη, αξίζει λέτε αυτή η διαφορά;

 

Επίσης αν έχει κάποιος εμπειρία από τούρκικα σώματα LINEA-WESTCAL, ας μου πει. Υπάρχει περίπτωση να αποχρωματιστούν ή να αρχίζουν να ξεφτίζουν σε λίγα χρόνια;

Η εναλλακτική με αυστριακά σώματα είναι επίσης + 550€, αν γίνεται να τα γλυτώσω καλό θα ήταν!

Επεξ/σία από liopyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liopyr είπε

Η δεύτερη βγαίνει ~500€ πάνω από την πρώτη, αξίζει λέτε αυτή η διαφορά;

 

NAI. Η Μidea είναι πολύ μεγάλος κατασκευαστής ψύξης/κλιματισμού, εγνωσμένης αξίας. Μεγαλύτερη αξιοπιστία / εγγύηση σαν όνομα κατασκευαστή και γενικά value for money.

 

7 λεπτά πριν, liopyr είπε

Επίσης αν έχει κάποιος εμπειρία από τούρκικα σώματα LINEA-WESTCAL, ας μου πει. Υπάρχει περίπτωση να αποχρωματιστούν ή να αρχίζουν να ξεφτίζουν σε λίγα χρόνια;

 

ΝΑΙ αλλά όοοοταν αρχίσουν να ξεφλουδίζουν (ΑΝ) κλάιν δίνεις 100€ και αλλάζεις 1 σώμα...

Μόνο 550; Εγώ σε Purmo που είχα δει για σώμα μπάνιου, πήγαινε κάπου 350, μόνο το 1 σώμα (πήρα Westcal με 100).

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...