Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, gpapava είπε

Από την άλλη σκέφτομαι ότι με το τριφασικό θα είμαι καλυμένος περισσότερο μελλοντικά (σε περίπτωση ανάγκης φόρτισης ηλεκτρικού οχήματος κτλ),

Βάζεις μονοφασική τώρα και αν πάρεις ηλεκτρικό κάνεις επαύξηση ισχύος - αλλαγή σε 3φασικό, αν θες. Αν δεν θες πολύ μεγάλη ισχύ αντλίας δεν θα έχεις θέμα και με την 1Φ.

 

24 λεπτά πριν, gpapava είπε

Τέλος, όλοι μου λένε για αντλία να πάω αποκλειστικά σε Daikin ή Mitsubishi.

Καλές μάρκες αλλά είναι και άλλες καλές. Πιο σημαντικό ρόλο παίζει ο εγκαταστατης να είναι της προκοπής και να είναι σωστή όλη η εγκατάσταση, παρά το μηχάνημα αυτό καθεαυτό. Πάντως εγώ από Daikin πολύ ικανοποιημένος.

2 ώρες πριν, c23 είπε

(στον 6ο θα είναι διαμέρισμα ~40τμ, οπότε το μισό του 5ου θα έχει ταράτσα)

Να ελέγξεις τον εργολάβο ότι θα βάλει στεγανοποίηση τύπου μεμβράνης απεμπλοκής κάτω από τα πλακάκια στη βεράντα του 6ου.

 

2 ώρες πριν, c23 είπε

γιατί να μη τα έχεις επιτοίχια ψηλά;

Για να μην ζεσταίνεις τη βεράντα του 6ου.

 

Βάλε επιδαπέδια καλά διασταδιολογημένα και αντλία αντίστοιχα. Η ψύξη είναι δύσκολο σπορ. Αν δεν υπάρχει σιγουριά μιας μελέτης, ερκοντίσιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω 3φασική και δε θα το πρότεινα εκτός αν χρειάζεσαι την απαιτούμενη ισχύ. Το τριφασικό μοτέρ απαιτεί σταθερή παροχή ρεύματος και στις 3 φάσεις! Με το χάλι στα δίκτυα του ελλαδικού προτεκτοράτου καλύτερα να το ξανασκεφτείς ή να είσαι απόλυτα βέβαιος με μετρήσεις ότι η τάση σου θα είναι σταθερή καθόλη τη διάρκεια του 24ωρου ακόμα και σε περιόδους αυξημένης ζήτησης. Με 3 φάσεις πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες  να έχεις προβλημα. Επίσης έχουν αυξήσει σημαντικά και τα πάγια της τριφασικής παροχής.

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τριφασική παροχη αλλα μονοφασική αντλια

είναι υπεραρκετή για την αττική κ σε θέρμανση κ δροσισμο σε 145 τμ.. εσυ είσαι στα μισά κ μεσα στη πολη..

daikin εχω κ εγω , παρα πολυ ευχαριστημένος αλλα οπως ειπε κ ο mechpanos ο εγκαταστάτης παίζει πιο σημαντικο ρολο απο την αντλία.

 

στη ψυξη δε ξερω αν εχεις δει την αισθηση απο αλλες αντλιες αλλά δεν εχει σχεση με το aircontition που κανει πραγματικη ψυξη

επισης το αιρκοντιτιον εχει το καλο οτι το ανάβεις μονο στο χωρο που το χρειάζεσαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Πρόκειται να ξεκινήσω κάποια στιγμή γενική ανακαίνιση σε μια μονοκατοικία για ιδιοκατοίκηση. Έχω καταλήξει σε εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και ενδοδαπεδια.
Σε ότι έχει να κάνει με την ψύξη - δροσισμό τι κάνουμε;;; Έκανα μια πρώτη συζήτηση με δυο ανεξάρτητους μηχανολόγους και η άποψη του πρώτου ήταν fan coil οροφής η τοίχου ενώ του δεύτερου split η multi split.
Η ερώτηση προς τους χρήστες fan coil έχει να κάνει : 1) με την αίσθηση της δροσιάς στο χώρο, 2) την περιοδική συντήρηση - καθαρισμό, 3) το κόστος χρήσης - κατανάλωση αντλίας καθώς και τυχόν αλλά πλεονεκτήματα συγκριτικά με τα κλιματιστικά που όλοι γνωρίζουμε. Το κόστος προμήθειας και εγκατάστασης των fan coil θεωρώ δεδομένο ότι θα είναι παραπάνω από τα κλιματιστικά. Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ένα σοκ το έχω πάθει με τη δική μου αντλία της Daikin. Καίει τα άντερά της και δε ξέρω πως να το διορθώσω. Από τα τέλη Ιουνίου που τη λειτουργώ σε ψύξη (με 4 fan coils), η κατανάλωση τον Ιούλιο έχει χτυπήσει κόκκινο (750+ kwh για όλο το σπίτι). Έχω γύρω στις 18-20kwh την ημέρα κατανάλωση και με κλειστή την αντλία (και τα fc) 6-8kwh. Και στην κατανάλωση του Ιουνίου και του Ιουλίου, δεν ήταν ανοιχτή όλες τις ημέρες. Ελπίζω να είναι θέμα ρύθμισης αλλιώς βλέπω να κάνει πάταγο όπως θα φεύγει από την ταράτσα.

image.png.3afcf548ff17d914168526ac9d95a9fc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, purif said:

Εγώ πάντως ένα σοκ το έχω πάθει με τη δική μου αντλία της Daikin. Καίει τα άντερά της και δε ξέρω πως να το διορθώσω. Από τα τέλη Ιουνίου που τη λειτουργώ σε ψύξη (με 4 fan coils), η κατανάλωση τον Ιούλιο έχει χτυπήσει κόκκινο (750+ kwh για όλο το σπίτι). Έχω γύρω στις 18-20kwh την ημέρα κατανάλωση και με κλειστή την αντλία (και τα fc) 6-8kwh. Και στην κατανάλωση του Ιουνίου και του Ιουλίου, δεν ήταν ανοιχτή όλες τις ημέρες. Ελπίζω να είναι θέμα ρύθμισης αλλιώς βλέπω να κάνει πάταγο όπως θα φεύγει από την ταράτσα.

image.png.3afcf548ff17d914168526ac9d95a9fc.png

κατι δε λες σωστα δε μπορεί κλειστή να εχει 8 Kwh το 24ωρο

επίσης ανοιχτή 20 Kwh είναι το 24 ωρο?  αν ναι,  η λεξη τα έντερα της είναι τραγικο αν αναλογιστής οτι ψυχεις ολο το σπιτι (άσχετα αν το θες η οχι)

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, sndev said:

κατι δε λες σωστα δε μπορεί κλειστή να εχει 8 Kwh το 24ωρο

επίσης ανοιχτή 20 Kwh είναι το 24 ωρο?  αν ναι,  η λεξη τα έντερα της είναι τραγικο αν αναλογιστής οτι ψυχεις ολο το σπιτι (άσχετα αν το θες η οχι)

8kwh η συνολική κατανάλωση του σπιτιού με κλειστή την αντλία και minimum 20kwh με ανοιχτή. Δεν έχω ακόμα ανεξάρτητο μετρητή για να μετρήσω μόνο την αντλία, περιμένω να μου έρθει το m5stickc για να το κουμπώσω πάνω.

Πχ. σήμερα η κατανάλωση μου στη φωτό έως τώρα αλλά δεν είναι και κανείς στο σπίτι οπότε η κατανάλωση είναι χαμηλή.

Δε ξέρω, εμένα μου φαίνεται πολύ υψηλή η κατανάλωση. Δε ξέρω αν με κλιματιστικά ή split θα ήταν τόσο.

Screenshot_20240808_161821_Chrome.jpg

Επεξ/σία από purif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20KWh-8KWh=12KWh την ημέρα για να ψύξεις όλο το σπίτι ??? 

Κατά μέσο όρο καίει η  αντλία  0.5KWh την ώρα  

Είσαι πάρα πολύ καλά !!!!

Εντελώς μπακαλίστικος ο υπολογισμός

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Tsino said:

20KWh-8KWh=12KWh την ημέρα για να ψύξεις όλο το σπίτι ??? 

Κατά μέσο όρο καίει η  αντλία  0.5KWh την ώρα  

Είσαι πάρα πολύ καλά !!!!

Εντελώς μπακαλίστικος ο υπολογισμός

Έχεις δίκιο. Βλακείες γράφω από το σοκ του λογαριασμού. Είναι πολύ παραπάνω από 20KWh/ημέρα. Γιατί αν ήταν μόνο 20KWh/ημέρα, δε θα μου έβγαινε 750KWh το μήνα. Και 750KWh με την αντλία να δουλεύει γύρω στις 2 εβδομάδες μέσα στο μήνα. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, purif said:

Έχεις δίκιο. Βλακείες γράφω από το σοκ του λογαριασμού. Είναι πολύ παραπάνω από 20KWh/ημέρα. Γιατί αν ήταν μόνο 20KWh/ημέρα, δε θα μου έβγαινε 750KWh το μήνα. Και 750KWh με την αντλία να δουλεύει γύρω στις 2 εβδομάδες μέσα στο μήνα. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.

Ολο είναι λάθος.  Οι daikin λεμε ανα 2 ωρες κατανάλωση ξεκινα με αυτό. Μετα δες ανα  7 ήμερο κ ανα μήνα. 8kwh τη μερα κλειστή δεν παίζει να τρώει 

 

Το m5stickc τι είναι; 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, sndev said:

Ολο είναι λάθος.  Οι daikin λεμε ανα 2 ωρες κατανάλωση ξεκινα με αυτό. Μετα δες ανα  7 ήμερο κ ανα μήνα. 8kwh τη μερα κλειστή δεν παίζει να τρώει 

 

Το m5stickc τι είναι; 

8kwh είναι μια μέση ημερήσια κατανάλωση του σπιτιού με την Daikin εκτός (απενεργοποιημένη από το contoller της).

Το m5stickc είναι για το ESPAltherma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, purif said:

 m5stickc είναι για το ESPAltherma

Στο φέρνουν έτοιμο σεταρισμενο η θα το πρόγραμματισεις μόνος σου; 

Αν μονος σού, ειδες αν υποστηρίζει το μοντέλο σου;

Εφοσον ειναι daikin κ μπορεις να τη σεταρεις μόνος κ υπάρχει αξιοπρεπή εγκατάσταση μη φοβάσαι τις καταναλώσεις 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, sndev said:

Στο φέρνουν έτοιμο σεταρισμενο η θα το πρόγραμματισεις μόνος σου; 

Αν μονος σού, ειδες αν υποστηρίζει το μοντέλο σου;

Εφοσον ειναι daikin κ μπορεις να τη σεταρεις μόνος κ υπάρχει αξιοπρεπή εγκατάσταση μη φοβάσαι τις καταναλώσεις 

 

Θα το σετάρω εγώ. ESP32 είναι οπότε υποστηρίζεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, purif said:

Θα το σετάρω εγώ. ESP32 είναι οπότε υποστηρίζεται κανονικά.

δες το κώδικα κ δες αν υποστηρίζει το μοντέλο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...