Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, bitmk2 said:

με 40% υγρασία και σημείο δρόσου 11...θα πρέπει να ψύχεις στους 23 βαθμούς!(;;;;)

δε το καταλαβα 😥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, sndev είπε

δε το καταλαβα 😥

εφάρμοσα τον παρακάτω τύπο και το αποτέλεσμα δε μου βγάζει νόημα.
image.png.74d9a034cc45619cdb587ef1ef0423dc.png

Το σημείο δρόσου για τις πετσετοκρεμάστρες σου πρέπει να είναι περισσότερο κοντά στο 14-15. Απέχει βέβαια ακόμα από το 18 οπου τις δουλεύεις. Όταν όμως θα κάνεις μπάνιο και η υγρασία θα είναι >60% σίγουρα δε θα αποφεύγεις τη χρήση αφυγραντήρα.

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, bitmk2 said:

Όταν όμως θα κάνεις μπάνιο και η υγρασία θα είναι >60% σίγουρα δε θα αποφεύγεις τη χρήση αφυγραντήρα.

ειναι πιο συνθετο το θεμα οταν παιζει εξωτερικη 20-30% υγρασια που εχουμε ποσες μερες τωρα :)

δεν ζουμε σε αποστειρωμένο κουτι για να ισχυουν στο απολυτο οι μαθηματικες πραξεις

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bitmk2 είπε

Μήπως το μεγαλύτερο δοχείο απλώσει χρονικά τις επανεκκινήσεις

Μπορεί να τις απλώσει χρονικά αλλά θα σου χειροτερέψει την κατανάλωση. Θα πάψει η αντλία να λειτουργεί σαν inverter και θα είναι απλά on-off να ψύχει ένα καζάνι βάσει της θερμοκρασίας του καζανιού, όχι τί ζητάει ο χώρος. 

 

10 ώρες πριν, bitmk2 είπε

Ένα δεύτερο θέμα είανι ο ελάχιστος όγκος νερού.

Γι'αυτό υπάρχει το δοχείο. Αλλά η χρήση 2ου κυκλοφορητή είναι ακατανόητη. Εκτός αν έχεις λέβητα πετρελαίου ή αερίου κουμπώσει επάνω, ή τροφοδοτείς 2+ διαμερίσματα. 

Αφού υπάρχει μηχανικός επικοινωνείς με αυτόν για επίλυση κάθε απορίας και βελτιστοποίηση του συστήματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2024 στις 1:45 ΜΜ, sndev είπε

γενικες παρατηρήσεις παλι daikin απο τη δικη μου

το μίνιμουμ που πέφτει ο κυκλοφορητής ειναι το 50% περιπου 15lt/m με maχ περίπου 30lt/m. 

στο full ο κυκλοφορητής καιει 230 watt αρα θεωρω στο 50% ειμαστε στα 110 watt περιπου

το minimoum ΔΤ είναι 3 το μικρότερο , μετα κανει off- εδω ομως γινεται πιο συνθετο.

έστω ζητάω 15 τα νερα κ το dt το εχω ορισει 5 αλλα  δε μπορεί για τον Χ Ψ λογο και πέφτει στο 3. τοτε η συμπεριφορά ειναι , τα νερα να πέφτουν στο 14 για να αυξηθει λιγο το dt προς το 5. συνεχίζει κ ριχνει 13.5 για να διορθωσει το ΔΤ. εαν πεσει 13 (ζηταω 15) εχουμε off. για να το κανει αυτο αλλάζει κ η ταχύτητα του κυκλοφορητή αλλα αν ειναι ήδη στο 50% κ δε πέφτει αλλο παλι έχουμε off

 

το θέμα με το off το ελυσα με dt4 αλλα συνδυαστικά με υψηλά τα νερα τυπο 18 βαθμούς καθος με αυτες τις θερμοκρασίες βοηθαει κ η εξωτερικη θερμοκρασια στο εισερχομενο νερο να γυρναει πιο ψηλα οποτε συντηρείτε το dt3 dt4 πιο ευκολα. το βραδυ συντηρειτε μονη της με dt 3 κ ενω ζηταω 18 τα νερα ειναι στο 16,5-17.

έκλεισα 5 ημέρες χωρις κανενα off.. κ 800 watt την ωρα 

Εγώ ότι και να έχω κάνει με τις ρυθμίσεις τίποτα ακόμα Σταρ στοπ 

Στις 17/7/2024 στις 1:45 ΜΜ, sndev είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.be1399b47f9947fe6e2c62d6cdb7e74c.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά 

 

έχω αγοράσει ένα σπίτι από εργολάβο, είναι 126.18τμ

Εχει βαλει 10cm μόνωση από πλάι και στην ταράτσα (επειδή είναι τελευταίος) έχω βάλει έξτρα 5cm μόνωση

 

μου έχει βάλει αντλία θερμότητας Daikin 8kw όμως, μίλησα με τον μηχανικό και μ λέει είναι αρκετή…τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, reystar είπε

Καλησπέρα παιδιά 

 

έχω αγοράσει ένα σπίτι από εργολάβο, είναι 126.18τμ

Εχει βαλει 10cm μόνωση από πλάι και στην ταράτσα (επειδή είναι τελευταίος) έχω βάλει έξτρα 5cm μόνωση

 

μου έχει βάλει αντλία θερμότητας Daikin 8kw όμως, μίλησα με τον μηχανικό και μ λέει είναι αρκετή…τι λέτε εσείς;

Περιοχή; Τα 10cm μόνωση τοιχοποιίας ακούγονται ΟΚ, τα 5 οροφής ακούγονται λίγα. Τα 8kw σε ήπια περιοχή θα σε καλύψουν. Σε δύσκολη, θα σε ζορίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Περιοχή; Τα 10cm μόνωση τοιχοποιίας ακούγονται ΟΚ, τα 5 οροφής ακούγονται λίγα. Τα 8kw σε ήπια περιοχή θα σε καλύψουν. Σε δύσκολη, θα σε ζορίσουν.

10 στην οροφή του εργολάβου + 5 έβαλα εγώ με δικά μου έξοδα, 15cm στο σύνολο 


ο μηχανικός μου είπε πως έχει ακόμα 9kw εφεδρικά η αντλία αν ζοριστεί 

περιοχή θέρμη Θεσσαλονίκη 

 

το μοντέλο είναι αυτό: ERGA08EAV3H7

 

IMG_5234.jpeg

Επεξ/σία από reystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, reystar είπε

10 στην οροφή του εργολάβου + 5 έβαλα εγώ με δικά μου έξοδα, 15cm στο σύνολο 


ο μηχανικός μου είπε πως έχει ακόμα 9kw εφεδρικά η αντλία αν ζοριστεί 

ΟΚ τότε. Καλά το ΠΕΑ μην το παίρνεις υπόψη δεν βοηθά στο θέμα αντλίας.
9kw εφεδρικά εννοεί αντιστάσεις. Που σημαίνει €€€...
Κοίτα εγώ ζεσταίνω με 16άρα, 2ορόφους σύνολο 280 τετραγωνικά. Στον Πύργο της Ηλείας όμως, που η θερμοκρασία πέφτει στους 0 για 5 μέρες τον χρόνο, από 1-2 ώρες. Σε συνεχή λειτουργία, δεν με έχει κρεμάσει ποτέ ούτε έχει φτάσει ποτέ το peak της, μόνο όταν παίρνει μπροστά καίει 3kw (δηλαδή αποδίδει ~10-12 με ένα τυπικό cop 3.5~4), μετά η κατανάλωση πέφτει στο 1-1.5kw και παραμένει εκεί.
Στην Θέρμη Θεσσαλονίκης είναι διαφορετική η κατάσταση. Τώρα βέβαια κρατάω μια πισινή, γιατί κάπου πήρε το αυτί μου ότι έχει βγάλει η DAIKIN μερικές 9άρες που είναι στην ουσία οι προηγούμενες 16άρες (σαν την δικιά μου) με software downgrade, μπορεί στα ακραία κρύα να δίνουν παραπάνω (αυτό βέβαια δεν είναι τόσο καλό για τις μέσες συνθήκες).
Για να είσαι σίγουρος το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να πάρεις στα χέρια σου την μελέτη θερμικών απωλειών της κατοικίας, να δεις τί απώλειες έβγαλε ο μηχανικός, να αφαιρέσεις ~300 Watt που αντιστοιχούν σε 120m2 επιφάνειας θερμομονωμένης με επιπλέον 5cm πολυστερίνης λ=0.035 σε ΔΤ 20 βαθμούς, σε σχέση με τα 10cm που είχες πρίν. Και να υποθέσεις, ότι έχει εφαρμοστεί...ώστε να εξετάσεις μετά από τον πίνακα της αντλίας, ότι σε καλύπτει στις απώλειες που έχουν υπολογιστεί.

2 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Θυμίστε μου λίγο, στις monoblock έχετε βάλει δοχειο διαστολής ή δεν χρειάζεται;

Υποτίθεται ότι έχουν μέσα, αλλά εμένα μου έβαλε ένα extra γιατί το δικό της δεν έφτανε όπως μου είπε. Δεν το έψαξα περαιτέρω το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

ΟΚ τότε. Καλά το ΠΕΑ μην το παίρνεις υπόψη δεν βοηθά στο θέμα αντλίας.
9kw εφεδρικά εννοεί αντιστάσεις. Που σημαίνει €€€...
Κοίτα εγώ ζεσταίνω με 16άρα, 2ορόφους σύνολο 280 τετραγωνικά. Στον Πύργο της Ηλείας όμως, που η θερμοκρασία πέφτει στους 0 για 5 μέρες τον χρόνο, από 1-2 ώρες. Σε συνεχή λειτουργία, δεν με έχει κρεμάσει ποτέ ούτε έχει φτάσει ποτέ το peak της, μόνο όταν παίρνει μπροστά καίει 3kw (δηλαδή αποδίδει ~10-12 με ένα τυπικό cop 3.5~4), μετά η κατανάλωση πέφτει στο 1-1.5kw και παραμένει εκεί.
Στην Θέρμη Θεσσαλονίκης είναι διαφορετική η κατάσταση. Τώρα βέβαια κρατάω μια πισινή, γιατί κάπου πήρε το αυτί μου ότι έχει βγάλει η DAIKIN μερικές 9άρες που είναι στην ουσία οι προηγούμενες 16άρες (σαν την δικιά μου) με software downgrade, μπορεί στα ακραία κρύα να δίνουν παραπάνω (αυτό βέβαια δεν είναι τόσο καλό για τις μέσες συνθήκες).
Για να είσαι σίγουρος το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να πάρεις στα χέρια σου την μελέτη θερμικών απωλειών της κατοικίας, να δεις τί απώλειες έβγαλε ο μηχανικός, να αφαιρέσεις ~300 Watt που αντιστοιχούν σε 120m2 επιφάνειας θερμομονωμένης με επιπλέον 5cm πολυστερίνης λ=0.035 σε ΔΤ 20 βαθμούς, σε σχέση με τα 10cm που είχες πρίν. Και να υποθέσεις, ότι έχει εφαρμοστεί...ώστε να εξετάσεις μετά από τον πίνακα της αντλίας, ότι σε καλύπτει στις απώλειες που έχουν υπολογιστεί.

Υποτίθεται ότι έχουν μέσα, αλλά εμένα μου έβαλε ένα extra γιατί το δικό της δεν έφτανε όπως μου είπε. Δεν το έψαξα περαιτέρω το θέμα.

εν το μεταξυ το ενσωματωμένο δοχείο διαστολής το φουσκώνουν ποτέ; Εμένα έκαναν service  και ούτε το είδανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mechpanos είπε

ΟΚ τότε. Καλά το ΠΕΑ μην το παίρνεις υπόψη δεν βοηθά στο θέμα αντλίας.
9kw εφεδρικά εννοεί αντιστάσεις. Που σημαίνει €€€...
Κοίτα εγώ ζεσταίνω με 16άρα, 2ορόφους σύνολο 280 τετραγωνικά. Στον Πύργο της Ηλείας όμως, που η θερμοκρασία πέφτει στους 0 για 5 μέρες τον χρόνο, από 1-2 ώρες. Σε συνεχή λειτουργία, δεν με έχει κρεμάσει ποτέ ούτε έχει φτάσει ποτέ το peak της, μόνο όταν παίρνει μπροστά καίει 3kw (δηλαδή αποδίδει ~10-12 με ένα τυπικό cop 3.5~4), μετά η κατανάλωση πέφτει στο 1-1.5kw και παραμένει εκεί.
Στην Θέρμη Θεσσαλονίκης είναι διαφορετική η κατάσταση. Τώρα βέβαια κρατάω μια πισινή, γιατί κάπου πήρε το αυτί μου ότι έχει βγάλει η DAIKIN μερικές 9άρες που είναι στην ουσία οι προηγούμενες 16άρες (σαν την δικιά μου) με software downgrade, μπορεί στα ακραία κρύα να δίνουν παραπάνω (αυτό βέβαια δεν είναι τόσο καλό για τις μέσες συνθήκες).
Για να είσαι σίγουρος το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να πάρεις στα χέρια σου την μελέτη θερμικών απωλειών της κατοικίας, να δεις τί απώλειες έβγαλε ο μηχανικός, να αφαιρέσεις ~300 Watt που αντιστοιχούν σε 120m2 επιφάνειας θερμομονωμένης με επιπλέον 5cm πολυστερίνης λ=0.035 σε ΔΤ 20 βαθμούς, σε σχέση με τα 10cm που είχες πρίν. Και να υποθέσεις, ότι έχει εφαρμοστεί...ώστε να εξετάσεις μετά από τον πίνακα της αντλίας, ότι σε καλύπτει στις απώλειες που έχουν υπολογιστεί.

Υποτίθεται ότι έχουν μέσα, αλλά εμένα μου έβαλε ένα extra γιατί το δικό της δεν έφτανε όπως μου είπε. Δεν το έψαξα περαιτέρω το θέμα.

Η μελέτη θερμικών απωλειών είναι υποχρεωτική; Θα ρωτήσω αν έχουν κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, reystar είπε

Η μελέτη θερμικών απωλειών είναι υποχρεωτική; Θα ρωτήσω αν έχουν κανει

Ναι. Βγαίνει μαζί με την μελέτη θέρμανσης για να υπολογιστούν οι απώλειες κάθε χώρου, τα απαιτούμενα σώματα κλπ. Αποκλείεται να μην έχουν κάνει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανών να αγοραστεί διαμέρισμα στο Βύρωνα, 5ος όροφος 75τμ (στον 6ο θα είναι διαμέρισμα ~40τμ, οπότε το μισό του 5ου θα έχει ταράτσα) κλάσης Α+ βάση προδιαγραφών, με κέλυφος κτλ, ο κατασκευαστής έχει πει θα βάλει αντλία θερμότητας για θέρμανση και AC όποιος θέλει για ψύξη. Τους είπα να δούνε τη πιθανότητα να μπει αντλία θέρμανσης-ψύξης για να μην είναι πολλές μονάδες στο χώρο. Υπάρχει κάτι λάθος σε αυτό; Γιατί να μην έχεις μια αντλία να τα κάνει όλα ανάλογα τι θέλεις;

Επίσης, για την επιλογή των σωμάτων, ποια είναι τα καλύτερα; Οι επιλογές είναι FCU επιδαπέδια ή επιτοίχια, από όσο έχω δει τα επιδαπέδια είναι καλύτερα στη θέρμανση και τα άλλα καλύτερα στην ψύξη. Αλλά αν είναι να έχεις ελεύθερους τοίχους γιατί να μη τα έχεις επιτοίχια ψηλά; Το σκέφτομαι λάθος; Βγαίνει κάποιο είδος πιο προβληματικό;
Σε περίπτωση επιτοίχιου, βλέπω υπάρχουν τα κλασικά των AC και διάφορα καναλάτα, είδα τα καναλάτα πρέπει να είναι πιο εύκολα σε συντήρηση, αλλά με 2,60 ελεύθερο ύψος και γυψοσανίδες μάλλον δε θα κάτσουν καλά αισθητικά, αλλά δεν έχω δει και γενικά δουλειές πως φαίνονται.

Δεν έχω στα χέρια τη μελέτη για να ξέρω τα kW, αλλά αυτός λέει δουλεύει Midea και τέτοιες βάζει γενικά, αλλά αν θέλουμε μπορούμε να διαλέξουμε κάτι άλλο. Ποιος κατασκευαστής/μοντέλο αξίζει; Ή είναι πολύ γενική ερώτηση μη γνωρίζοντας πόσα kW πρέπει να είναι η αντλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόκειται να μπω σε νεόδμητο διαμέρισμα 115τμ με ενδοδαπέδια θέρμανση και αντλία θερμότητας, την οποία και θα επιλέξω σε δεύτερο στάδιο. Προς το παρόν πρέπει να επιλέξω εάν θα έχω ενισχυμένο μονοφασικό ρεύμα ή τριφασικό και την αντίστοιχη αντλία μελλοντικά. Η αντλία θα χρησιμοποιηθεί τόσο για θέρμανση/ψύξη όσο και για ζεστό νερό χρήσης.

Ο ηλεκτρολόγος μου λέει ότι είναι δική μου η απόφαση ανάμεσα σε ενισχυμένο μονοφασικό ή τριφασικό. Με το ενισχυμένο μονοφασικό και μία λογική χρήση των λοιπών συσκευών (φούρνος, σίδερο, στεγνωτήριο κτλ), εννοώ όχι όλα ταυτόχρονα, μου λέει ότι δεν θα έχω θέμα. Από την άλλη σκέφτομαι ότι με το τριφασικό θα είμαι καλυμένος περισσότερο μελλοντικά (σε περίπτωση ανάγκης φόρτισης ηλεκτρικού οχήματος κτλ), αλλά έχει μεγαλύτερο αρχικό κόστος στην ΔΕΗ και μεγαλύτερα πάγια (και ποιος ξέρει τι άλλη χρέωση θα σκαρφιστούν τα επόμενα χρόνια).

Η μονοφασική με την τριφασική αντλία έχει κάποια διαφορά στην απόδοση; Να πάω σε ενισχυμένο μονοφασικό ρεύμα μιας που και το σπίτι είναι νεόδμητο ενεργειακής κλάσης Α+ κτλ, με την έννοια ότι δεν θα έχει και τόσο μεγάλες ενεργειακές ανάγκες.

Τέλος, όλοι μου λένε για αντλία να πάω αποκλειστικά σε Daikin ή Mitsubishi.

Εσείς τι λέτε ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...