Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν εχει ξανα υποθει , αλλα επειδη τωρα μολις τελειωσαμε με την εγκατασταση αντλιας, τι συμβαινει με την επιδοτηση της ΔΕΗ για την αντλια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Δεν ξερω αν εχει ξανα υποθει , αλλα επειδη τωρα μολις τελειωσαμε με την εγκατασταση αντλιας, τι συμβαινει με την επιδοτηση της ΔΕΗ για την αντλια ;

Εγω Ιανουαριο εκανα την αιτηση αλλα με τιμολογιο Δεκεμβριου 23 και το εγκριναν.

Ακομη πιστωτικο 220 ευρω εχω να φανταστεις.

Μου βαλαν δηλαδη πιστωτικο 500 ευρω ξεκινωντας απο Φλεβαρη .

Στειλε email στο [email protected] η κανε εκδηλωση ενδιαφέροντος στο https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/.

Αποτι διαβαζω ειναι σε ισχυ η επιβραβευση, οποτε θα εισαι κομπλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tommygre said:

Εγω Ιανουαριο εκανα την αιτηση αλλα με τιμολογιο Δεκεμβριου 23 και το εγκριναν.

Ακομη πιστωτικο 220 ευρω εχω να φανταστεις.

Μου βαλαν δηλαδη πιστωτικο 500 ευρω ξεκινωντας απο Φλεβαρη .

Στειλε email στο [email protected] η κανε εκδηλωση ενδιαφέροντος στο https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/.

Αποτι διαβαζω ειναι σε ισχυ η επιβραβευση, οποτε θα εισαι κομπλε.

 

Έκανα εκδήλωση ενδιαφέροντος και πήραν τηλέφωνο , θέλουν την απόδειξη από την αντλία και θα προχωρήσει η διαδικασία. Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα κ στη ψυξη ολα γινονται αλλα μετα απο απειρες δοκιμες για τη περιπτωση μου

την εχω απο χθες το βραδυ σε ισσοροπια χωρις ουτε ενα στοπ 

 

για να το καταφερω μπηκα στη λογικη του @CptBill με την lg του. ξεκινησα απο 11 βαθμους τα νερα  εβλεπα τα εξερχομενα νερα κ αν εβλεπα οτι παει να ξεφυγει κατεβαζα αν εβλεπα να ειναι οριακα πχ 11.2 ανεβαζα 1 γιαυτο τα σταρτ στοπ πριν τις 21.00 

το σπιτι μετα τις πρωτες 3ς ωρες απεκτησε μια ευχαριστη αισθηση με αποτελεσμα αυτη τη στιγμη να εχω γυρισει τα νερα στους 18 με εξωτερικη 32 (πραγματικη )χωρις να επειρεαζει την ατμοσφαιρα (λογικα συντηρείται ) 

για να γινει ολο αυτο θα δειτε οτι εφτασε να τραβαει για καποια λεπτα μεχρι κ 4-4,5 kw/h στο ξεκινημα με τα σταρτ στοπ

η καταναλωση πλεον ειναι στα 0,8kw/h  περιπου για 145 τμ  + οσο τρωνε τα fan coil

 

image.png.89dc15668cb3d6ca1ccb6c7d7ce0e076.png

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sndev είπε

τελικα κ στη ψυξη ολα γινονται αλλα μετα απο απειρες δοκιμες για τη περιπτωση μου

την εχω απο χθες το βραδυ σε ισσοροπια χωρις ουτε ενα στοπ 

 

για να το καταφερω μπηκα στη λογικη του @CptBill με την lg του. ξεκινησα απο 11 βαθμους τα νερα  εβλεπα τα εξερχομενα νερα κ αν εβλεπα οτι παει να ξεφυγει κατεβαζα αν εβλεπα να ειναι οριακα πχ 11.2 ανεβαζα 1 γιαυτο τα σταρτ στοπ πριν τις 21.00 

το σπιτι μετα τις πρωτες 3ς ωρες απεκτησε μια ευχαριστη αισθηση με αποτελεσμα αυτη τη στιγμη να εχω γυρισει τα νερα στους 18 με εξωτερικη 32 (πραγματικη )χωρις να επειρεαζει την ατμοσφαιρα (λογικα συντηρείται ) 

για να γινει ολο αυτο θα δειτε οτι εφτασε να τραβαει για καποια λεπτα μεχρι κ 4-4,5 kw/h στο ξεκινημα με τα σταρτ στοπ

η καταναλωση πλεον ειναι στα 0,8kw/h  περιπου για 145 τμ  + οσο τρωνε τα fan coil

 

image.png.89dc15668cb3d6ca1ccb6c7d7ce0e076.png

 

Για αρχη συγχαρητήρια. Την καταναλωση σου την βλεπω σταθερά χαμηλη στα 0.8kwh ήδη πριν ανεβασεις την θερμοκρασια εξερχόμενων από το 15 στο 18. Tι ειναι το flow; Έχεις buffer;

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, bitmk2 said:

Για αρχη συγχαρητήρια. Την καταναλωση σου την βλεπω σταθερά χαμηλη στα 0.8kwh ήδη πριν ανεβασεις την θερμοκρασια εξερχόμενων από το 15 στο 18. Tι ειναι το flow; Έχεις buffer;

το θεμα της καταναλωσης ειναι συνθετο, θα μπω σε μικρη αναλυση να το καταλαβεις αν κ προσπαθησα να στο πω κ στο προηγουμενο μυνημα. 

η βασικη παραμετρος ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια κ μετα η υγρασια

Στους 15 τα νερα εχει καταναλωση τυπου 0.6 στις 4 το πρωι που εχει πεσει η θερμοκρασια και 1kwh στις 13.00 το μεσημερι

αυτο συμανει οτι δεν πρεπει να κανεις τετοια συγκριση αλλα να το κοιτας το οποιο 10 12 15 με τι εξωτερικη εχει την αντιστοιχη καταναλωση.

κοιτα, σε μεγαλη εικονα την καταναλωση - κοκκινη γραμμη , στα δεξια η μπαρα kwh 

καπου στις 9 το πρωι το εβαλα στους 18 τα νερα. δε το εχω πειραξει απο τοτε δες τωρα  για να το κρατησει σταθερα μετα που βγηκε ηλιος  πως ανεβαινει η καταναλωση 

μπορει να μη μοιαζει πολυ αλλα αν το δεις ποσοστιαια παιζει να ειναι και 60% πανω 

 

image.png.75913bcbef8e76bb86c80fdb55152416.png

 

flow ειναι ο κυκλοφορητης lt/m

 

οχι δεν εχω buffer , εαν ειχα θα ηθελε πολυ περισσοτερη ωρα να ερθει σε ισσοροποια αλλα επειδη θα ανεβαζα το dt σε βαθος χρονου εφοσον δε το εκλεινα θα ισσοφαριζε την ενεργια που θα ετρωγε αρχικα 

να καταλαβεις τωρα το δτ το εχω χαμηλωσει σε 4 απο 5 που ειναι το προτεινόμενο

 

η καθε εγκκατασταση ειναι διαφορερικη τα λεω απλα να παρεις μια εικονα πως λειτουργει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

Εγώ ζηλεύω που δεν έχω φτιάξει το ESPAltherma. 
Είσαι μάγος!

αν είμαι μάγος εσυ εισαι μέντορας

φτιαχτο το ριμαδι ..!  στο φινάλε πες μου το ssid κ το pass του wifi σου να στο στείλω έτοιμο 

μου γλίτωσες άπειρο χρόνο πειραματισμών  και πολλά ψυχοφάρμακα που με έβαλες να το στήσω 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

αν είμαι μάγος εσυ εισαι μέντορας

φτιαχτο το ριμαδι ..!  στο φινάλε πες μου το ssid κ το pass του wifi σου να στο στείλω έτοιμο 

μου γλίτωσες άπειρο χρόνο πειραματισμών  και πολλά ψυχοφάρμακα που με έβαλες να το στήσω 

 

Σου έχω πει ποιο είναι το θέμα μου κ δεν το έχω φτιάξει: πρέπει να ανέβω με 2πλη σκάλα στην ταράτσα πίσω και 1ον φοβάμαι τα ύψη 2ον βαριέμαι 👀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, bitmk2 said:

@sndev το αφήνεις και όλο το βραδυ ανοιχτό ή ανοίγεις παράθυρα;

Τωρα θα το αφήσω σερι μεχρι να τελειώσει ο καύσωνας γτ το βλεπω καμία βδομαδα να κρατάει αυτο το χάλι. Στο δωμάτιο που κοιμάμαι οταν λειτουργεί η αντλία σκαω κ παράθυρο γτ με ενοχλεί η ξηρότητα.

Τις προηγούμενες μερες το βραδυ το έκλεινα γτ είχε εξω 27 κ κατω κ με ανεμιστήρα οροφης ηταν οκ η κατάσταση 

 

Αν εννοείς γενικά αν ανοιγω παράθυρα για να βγω βεράντα ναι, το σπίτι όταν κλείσεις παράθυρα επανέρχεται γρήγορα 

Κοίτα οσο αυτο λειτουργεί κρυώνουν κ τα αντικείμενα πχ ξαπλωσα κ το κρεβάτι ηταν δροσερό φουλ οποτε το να μπει ζεστη για καποια ωρα δεν το επειρεαζει τοσο πολυ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως την μέρα και την τοποθεσία. Αν καίει ο τόπος και ανάψει το μπετόν γύρω σε αστική περιοχή γίνεται θερμική νησίδα ακόμα και το βράδυ δύσκολα δροσίζει. Αν είσαι σε χωριό είναι πολύ πιο εύκολο το βράδυ να φέρει δροσιά ακόμα και στον καύσωνα. Εγώ συνήθως τα αφήνω και τη νύχτα ειδικά στις πολλές ζέστες, μένω δίπλα από σούπερ μάρκετ και παίρνουν τα ψυγεία στο φουλ, βγάζοντας τρομερή ζεστή και θόρυβο, δεν παλεύεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sndev είπε

τελικα κ στη ψυξη ολα γινονται αλλα μετα απο απειρες δοκιμες για τη περιπτωση μου

την εχω απο χθες το βραδυ σε ισσοροπια χωρις ουτε ενα στοπ 

 

για να το καταφερω μπηκα στη λογικη του @CptBill με την lg του. ξεκινησα απο 11 βαθμους τα νερα  εβλεπα τα εξερχομενα νερα κ αν εβλεπα οτι παει να ξεφυγει κατεβαζα αν εβλεπα να ειναι οριακα πχ 11.2 ανεβαζα 1 γιαυτο τα σταρτ στοπ πριν τις 21.00 

το σπιτι μετα τις πρωτες 3ς ωρες απεκτησε μια ευχαριστη αισθηση με αποτελεσμα αυτη τη στιγμη να εχω γυρισει τα νερα στους 18 με εξωτερικη 32 (πραγματικη )χωρις να επειρεαζει την ατμοσφαιρα (λογικα συντηρείται ) 

για να γινει ολο αυτο θα δειτε οτι εφτασε να τραβαει για καποια λεπτα μεχρι κ 4-4,5 kw/h στο ξεκινημα με τα σταρτ στοπ

η καταναλωση πλεον ειναι στα 0,8kw/h  περιπου για 145 τμ  + οσο τρωνε τα fan coil

 

image.png.89dc15668cb3d6ca1ccb6c7d7ce0e076.png

 

Άνθρωπε μου σώσε μας από τα Σταρ στοπ δώσε μας λύση γιατί κεγω έχω τρελαθεί στα πειράματα και τίποτα ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω ότι τα Σταρτ στοπ οφείλονται στις αντλίες που είναι μεγαλύτερες της μελέτης.

η δικιά μου που είναι οριακή ,δουλεύει σχεδόν συνέχεια χωρίς Σταρτ στοπ.και αυξάνει ή μειώνει γραμμικά την κατανάλωση ανάλογα την εξωτερική.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

εγώ πιστεύω ότι τα Σταρτ στοπ οφείλονται στις αντλίες που είναι μεγαλύτερες της μελέτης.

η δικιά μου που είναι οριακή ,δουλεύει σχεδόν συνέχεια χωρίς Σταρτ στοπ.και αυξάνει ή μειώνει γραμμικά την κατανάλωση ανάλογα την εξωτερική.

 

Εμένα μου έβαλαν από το εξοικονομο 16αρα και πιστεύω πως είναι μεγάλη για 6 σώματα fancoil 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...